Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Ти това ли наричаш сигурност? Кошницата да е в стаята ти?
По тази логика, за максимална сигурност има уеб сървър за мобилен телефон + мобилен интернет и сайта се хоства в левия джоб.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

По тази логика, за максимална сигурност има уеб сървър за мобилен телефон + мобилен интернет и сайта се хоства в левия джоб.

xaxaxa e това ще е най-сигурно да
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Нямах на идея, че запитването ми ще стане арена на дебат.
Да, следя я темата, просто досега нямах възможност да пиша.
Получих доста от това което имах нужда, в части и надъхване от някой от пишещите.
Консултирах се със приятели който има познания по темата, както и със учителите ми по информатика, и вече към мен пътува първата ми книга по хардуер.
Още не мисля да закупувам каквото и да е оборудване, не и преди да навляза навътре в нещата.
Когато "се почуствам в свой води" както каза Unwise, ще започна да търся части, а съдружника ми ще се погрижи за софтуера.
Благодаря пак на всички за отговорите, повечето бяха доста полезни.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Оборудването ти е по-малкия кахър, администрирането изисква много повече знания/умения и там трябва да се метнеш на 100% според мен.
Информирането за даден хардуер дали е съвместим и подобни би ти отнело ден - два
Информирането за софтуерен проблем - примерно са хакнали сървъра - може да ти отнеме един ден, но да ти е заминала цялата информация ...
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

За хардуер малко време е нужно да се чете. Просто ти трябват части, които се поддържат от Linux (най-добре е това да ползваш). След това започват зоровете. Като избереш дистрибуцията ще трябва и да и свикваш. Ще трябва да си избереш и web съврър (класическото apache, често хваления nginx както и още други). Това решение се взима след четене и сравнение кое какви функционалности и проблеми има. MySQL-а си е класика (освен ако не искаш по-сложна система за база данни). Там няма какво толкова да му мислиш и нагласяш. Като за начало можеш да ползваш стандартни iptables инструкции (мога да ти метна две, които са ти достатъчни като за начало). Ако ще го насочиш сървъра пердимно за web сайтове, то ще трябва да инсталираш подходящи модули за лимитиране на брой паралелни връзки и брой отговори за секунда за IP адрес. Това ще те предпази от тъпи ламеро-хакерски атаки. Важно е да се запознаеш с правенето на виртуални хостове към конкретния web сървър (нали ще са повече от един сайтовете). Ако ползваш apache, ти препоръчвам да използваш вариант с itk. Това позволява всеки виртуален хост да използва различен user, т.е. разллични права (четене/запис). Ако добре си ограничаваш правата (собственик, група, другите), това може да го ползваш дори за предоставяне на хостинг на трета страна (може би не в началото, но кой знае) със защита от това потребителите ти да се хакват един друг.
Като за начало трябва да свикнеш да работиш повече с терминал и ssh.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Унвизе виж тоя на автара ти каква физиономия е направил като чу какво трябва да научи Фена - а представяш ли си каква е неговата физиономия в момента :)
 
От: От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Унвизе виж тоя на автара ти каква физиономия е направил като чу какво трябва да научи Фена - а представяш ли си каква е неговата физиономия в момента :)
Този на аватара ми се кефеше на нещо в този епизод, от който е шота, макар реално да е в битка.
Може и да си в някаква борба/зор (с ръководства и справочници), но трябва да ти е кеф.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Сега като стана въпрос за анимето и реших да влезна да погледна от любопитство - първите няколко неща които ми се набиха в очите бях няколко съобщения за проблеми със сървъра :)
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Сега като стана въпрос за анимето и реших да влезна да погледна от любопитство - първите няколко неща които ми се набиха в очите бях няколко съобщения за проблеми със сървъра :)
Метнах ти ЛС, за да не превръщаме темата в чат.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Не искам да влизам в диалога ви, но искам да споделя информация с пусналия темата. Понеже в момента търся сървър за клиент, от любопитство погледнах как вървят машините втора ръка. За 200 до 300 лв. можеш да се сдобиеш с марков сървър 1U 2 ядра на 2.8 и 4-6 GB RAM с 2 RAID HDD по 100-300GB две захранвания и 2 по 1000 LAN. Скоро тук или в другия форум се продаваше нещо подобно. Много повече от колкото ти е необходимо. В Ebay с доставката е малко по-евтино. Добави един втора ръка добър UPS със свършил акумулатор, купи си нов за 100-150 лв. и може да се впишеш в 600 лв за оборудване. Пусни си 2 интернета и ще получиш почти същата техническа сигурност. Разходите за 2 нета обаче ще ти са стотина лева, ако искаш добра свързаност от 2 по 100. Та не е толкова черен дявола. Нов приличен сървър е към 4-5 000 лв. и нагоре по 2-3.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Като прочетох написаното от Васи се разрових в Ебай и открих няколко интересни предложения за ентусиасти

http://www.ebay.co.uk/itm/HP-ProLia...ting_Servers&hash=item48455e5a7f#ht_500wt_970

http://www.ebay.co.uk/itm/HP-Prolia...ng_Servers&hash=item35bb72b6a7#ht_5004wt_1187

http://www.ebay.co.uk/itm/HP-ProLia...ng_Servers&hash=item19c9458d61#ht_4190wt_1187
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Такива са цените + 15-30 лири доставка. Между другото с такива съръври са доста от българските хостинг компании. Колокацията им е по скъпа от сървъра :wink:
 
Я пак да се включа в темата с пример :)

В сряда вечерта, в моят град имаше страшна гръмотевична буря. Резултат - всичките трасета на Булсатком бяха паднали, 2/3 от тези на Юникс също, а голяма част от абонатите на Виваком и те нямаха интернет.

3 дни, като абонат на Булсатком нямах интернет. Съседа ми на Юникс нямаше до петък вечерта. Съседката ми на виваком все още няма. Та?

Кой от вас би си позволил да има 3 дни липса на сайтовете? Аз не бих, ама ако ги хоствах вкъщи нямаше и да има какво да направя - и трите доставчика са долу, дори и да имам резервен такъв.

Та, дайте да спрем с бакалските сметки, защото темата се поизчерпа най-вече от това. Всеки който иска може да опита, окей - възможно е да "приютиш" нещо в домашни условия, но какви загуби ще търпиш след това ;)
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Томов тук говорим за ентусиасти не за сериозни проекти - Я по добре дай инфо има ли начин такъв сървър да бъде сложен в колокейшън центъра на някоя БГ хостинг компания - Имам спомен че съм чел някой да предлага такава услуга и колко ще струва това удоволствие и да видим тогава какво показват сметките.
 
Начини бол. Цената не е приятна ;) Последните оферти, които четох за колокация преди близо година ми се равняваха на две години хай енд дедикейтед сървър. Не ми се стори рентабилно, поне за мен. Истината е, че голяма част от хостинг провайдърите не се прехранват до толкова от качествена услуга, а по-скоро от овърселването и. Това се отнася както за българските, така и за чуждестранните компании. Естествено има и изключения, но са малко.

А дали ще е ентусиастки проект или нещо сериозно - на мен лично ще ми се убие ентусиазма ако три дни не мога да свърша нищо, предполагам и твоя. Пускаш сайт, два, три - почваш да трупаш ежедневен трафик и удряш гредата ;)
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Сега се разрових и най доброто като цена което намерих до момента е това - 48лв с ДДС - Обаче връзката е доста куца това сигурно при 200 посетители едновременно ще умре на място

http://www.playtime.bg/услуги/колокация/

Иначе масово цените се движат около 100лв +/- - И винаги се някъде са те стиснали леко за гушата така че да не може да изплуваш кой знае колко - я ще има някакви лимити на трафика я ще са ти ограничили захранването и тн.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

ktomov, отново имам усещането, че говориш за някакъв африкански нет. Моят при авария спира само за секунди или минути, рядко до часове (това при рядко срещана свръх авария). Тук ако спре нета за нула време се задвижват техниците и го оправят. Такова нещо като "ще ти го оправим някой ден" няма. Едни такива мизерници ги смених преди много време. Качествените интернет доставчици работят основно със закопани оптики. Тогава каквито и бури да има, няма проблеми с това. Ако нещо се прецака, то ще е в района след оптика, т.е. в LAN (Ethernet) частта. В този случай за нула време идват техниците и го оправят. Честите проблеми в Ethernet частта идват най-често от опити за икономии с евтини суичове. Вкъщи имам точно един (качествен) и нямам спомен да е забивал през няколко месечното му работене.
Говорил съм с нет доставчика ми (т.е. със собственика) и той ми е обяснил, че на тях не им излиза финансово изгодно редовно да ходят по проблеми (сам сметни горивото на автомобила и поне час работна заплата на двама техници при такса 14.40лв на месец за абонат). Ето защо така си изграждат трасетата, че да не се налага да се занимават допълнително. При този доставчик рядко си спомняш и телефона за подръжката, тъй като не ти се налага да звъниш с месеци. Преди време бях към интернет доставчик в близост до София. Те бяха с антени (т.е. не с оптика), но спирания на нета имаше само при големи бури и оправянето беше почти светкавично.
С това искам да кажа, че е важно да си избираме качествени интернет доставчици. Другите просто ги игнорираме. Проблем става когато човек живее в малко населено място, където всички доставчици на нет са некадърни.
 
Гледай сега, това, че ти живееш в град като Пловдив, не значи, че всички други живеят в подобен.

Аз съм от Габрово - тук има три интернет доставчика. По-горе описах какво се случи през последните 3 дни. В кой век, в каква държава и прочие глупости може да ги дрънкаш само когато попаднеш в такава обстановка. Темата не се отнася само за един човек, а и предполагам, че не само софианци и пловдивчани са се събрали в този форум. Това, което казваш е правилно, но обхваща като мащаб едва 1/15та от населението на държавата.

Още на предната страница, казах че безсмислени спорове не ми се водят, е този път бях до тук. Философия на "ама при моите условия" не ми се води.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Всъщност, живея в село, но това са подробности.
Ако нямаш стабилен нет и ток, няма смисъл да се занимаваш. Това е ясно. Не си мисли, че се заяждам, но е време в тази държава като ти доставят ток, вода, нет и тем подобни да вземат да се постараят да го правят без прекъсване. Аз мога да имам работа и като ми резнат нета да не успея да я свърша или да изпусна сделката и така да загубя пари. Това нормално ли е в една цивилизована държава? Нетът не е само за да си прегледаш пощата и новинарските/клюкарските сайтове (правя асоциации с некомпетентно изказване в простотията на btv за торентите).
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Що вместо да си мерите нетовете (то е ясно че домашният нет няма как да е по добър от този в колокейшън) не дадете по някое мнение при какви условия би излезнало по надалавера да сложиш някой сървър в такъв център.
Щото при цена от около 100лв за поставяне нещо не ми се връзва много аритметиката. Вероятно има някакво предимство щом хората го правят ама аз не виждам логиката като освен всичко друго и дертовете по техничаските проблеми на машината си остават за твоя сметка.
 

Горе