Това дропшипинг ли е?

v1ppers0nn

Member
Здравейте,
преди малко разговарях с човек, който предлага "дропшипинг" (поне в сайта му така пише) и ми стана доста странно от начинът, по който работи. На кратко: след като договорихме комисионни, файлове за изпращане и тнт. го попитах как работи, дали подписва договор и тнт. За договора ми каза, че НЕ подписва, и е нормално за България. Но като започна да ми обяснява, че ще ми издава фактури "от време на време". Да правя товарителница чрез еконт (онлайн), да му я изпратя и той да изпраща продукта, е окей, но той ЩЕ взима парите от моята товарителница. След една минута ми каза, че също така трябва да оставя и някакви пари при него защото хората, с които работи му оставали по 2000-3000 лв и той ми изпращал парите на тяхна сметка (не на фирмена)...

Обясних му набързо как работя аз, казвам му къде да прати продукта, праща продукта и на края на месеца ми изпраща комисионна и аз му издавам фактура. Той каза, че това било много сложно, няма смисъл да се занимаваме с глупости, неговият вариант е много по-лесен.

Интересно ми е дали това пак е дропшипинг, защото се занимавам от много скоро с това и не съм много сигурен какво е.
 
От: Това дропшипинг ли е?

Това е "Българския Дропшипинг", че даже и модерирана версия (че и пари при него да оставяш) :) След като той ще събира наложените платежи, защо не го попиташ тези пари за какво са ? :) С две думи, "ще си вкараш голям таралеж в гащите". Все съм срещал наглеци, но този май минава всякакви граници :)
По същество ... превежда парите на лична сметка, защото всичко по веригата минава "под масата" (т.е. няма фактури -> няма данъци). И ти като направиш грешката да подготвяш товарителниците от фирма - после не можеш да оправиш бакиите, защото ще има едни приходи, които по никакъв начин не можеш да оправиш, защото той ще събира платежите, няма да ти издава фактури, а и комисионната на лична сметка ще превежда.

Като цяло най-разпространените начини в България са:
1. Ти му оставяш въпросното капаро, той изпраща пратките от твое име (ти подготвяш товарителниците) и ти си събираш платежите или изпраща стоката до теб, и ти си я препращаш след това. Това до някъде оправдава капарото, което ти иска. Тук вече идва мъчната част за България - фактурите. Ако всичко е по реда ... той вече ти е издал фактура за капарото или "на доверие" му даваш парите и той приспада от тях при поръчка, като за същата ти издава фактура след като е реализирана. Повечето "тарикати" прескачат момента с фактурата и караш на доверие и свой собствен риск.
2. Той изпраща пратката от негово име (т.е. редно е негова фирма), фактурира/издава бон(разбира се, не са задължителни при някои начини на изпращане) и всички нужни документи придружаващи пратката ако има такива(гаранции и т.н. ако е нужно), събира парите от негово име(фирма) и накрая на месеца ти му пускаш фактура за комисионната или по Българския вариант - той ти превежда парите "под масата" (без фактури -> без данъци).
 
Обясних му набързо как работя аз, казвам му къде да прати продукта, праща продукта и на края на месеца ми изпраща комисионна и аз му издавам фактура. Той каза, че това било много сложно, няма смисъл да се занимаваме с глупости, неговият вариант е много по-лесен.

Има нещо като дропшипинг до момента, в който започнат и да двамата ви да не излизат сметките, заради "по-лесния' му начин. :)

Както не ведъж съм казвал, българина още и идея си няма как да прави пари онлайн и говоря за този българин - обикновения търговец. Преди време чул, че онлайн магазин ще му раздвижи продажбите повече, после, че може някой да продава вместо него на комисионна, с аф или дропшипинг, а сега тръгнал да ги прави подготвен, неподготвен. За това семинари от този тип са супер задължителни и честно казано това ще развие много силно турбината. Тук просто си попаднал на някой, който не е много наясно какво прави. Да не питам дали има продуктови описания и снимки, или дали ти изпраща на месечна база екселче с обновления около стоките му?

Някой трябва да седне и да им обясни какво реално е бизнес в нета и как да си намерят мястото там. Иначе са обречени като повечето. Ще са в един постоянен цикъл. ;) Ще си продават на определен пазар, от които може би голяма част са познати или близки. :) Нищо лично тия хора, но много са далече от истината още. :)
 
От: Това дропшипинг ли е?

Като изключим факта,че той се опитва да те подмами с това да му дадеш 2000-3000лв и след това да работите ... Другото което е, че в България всеки се опитва да се прави на голям разбирач, тарикат, бизнесмен и прочие и почва ама така, ама това имаш ли ама това ще ми издадеш ли, как ще осчетоводя нещата си....

Чакай малко човек чакай, ок да трябва фактури, касови бонове и прочие, но как Отсрещния човек да те приеме на сериозно и да се довери на такива като вас които, разпитват за какво ли не, а те нищо не споменават с това как ще Промотират Продукта??! Говориш за фактури, а 80 процента от тук и от други сайтове и теми на които съм попадал и съм се сблъсквал с дропшипинга може да предложите и осигурите по една две поръчки на седмица Приятелчета..

После се сърдите,че фирмите и Търговците ви карат да давате някакво тип"капаро" за да работи с вас: Лесно е да бърборите аз ще ги кача продуктите, ще ги промотирам,ще ги рекламирам и накрая една поръчка на седмица и печалба за фирмата 15лв. --> За 15-20лв да изгубиш ценно време са си безмислица,нищо лично,но с ОЛХ повече ще изкара някой човек.

Как може да претендирате и пишете глупави мнения за това какво, как и кой е виновен за нещо, като вие говорите пълни безмислици и то без никакво покритие: "Осигури ми Продукта аз ще го продавам/пласирам веднага"-->И как ще стане този номер?

Сега някой ще тръгне да ме опровергава,но хора които искат с трици маймуни да хващат не са познали...
 
От: Това дропшипинг ли е?

И да допълня за фактурите и касовите бонове, При продажба е задължително да се издава иначе, знаете как е/данъчните.... и до там/, Вие искате да ви се издава Фактура, но като ви предложат да сключите договор и Амаа аз така , амаа ше видя? И до там... Вие като онлайн продавач(повечето това ви е като хоби,не постоянна работа) имате ли регистрирана Фирма? Имате ли Касов апарат, данъци плащате ли? Това никой не го споменава,всеки иска на хляба мекото.
 
От: Това дропшипинг ли е?

Дропшипинга в чистия си вид НЕ може да съществува в България поради простата причина, че всеки купува с наложен платеж! Реших да жертвам част от печалбата си и предложих по-ниска цена ако стоката е предплатена. Обаче за 1,5г. 1 не се намери да предплати. Следователно няма как стане това което търсите. Аз също работя на подобен принцип. Наложения платеж го събирам аз, а комисионната се изплаща след това. Защото каква ми е гаранцията, че ще получа някакви пари след като стоката е продадена, а парите ги е взел някой си? Ако дропшипъра се съгласи да си плати разликата и тогава да изпратя стоката, то тогава няма проблем. Пращам я и да се оправят както искат. Обаче при положение, че крайния клиент плаща при получаване на стоката как да стане по друг начин?
 
Re: От: Това дропшипинг ли е?

Дропшипинга в чистия си вид НЕ може да съществува в България поради простата причина, че всеки купува с наложен платеж! Реших да жертвам част от печалбата си и предложих по-ниска цена ако стоката е предплатена. Обаче за 1,5г. 1 не се намери да предплати. Следователно няма как стане това което търсите. Аз също работя на подобен принцип. Наложения платеж го събирам аз, а комисионната се изплаща след това. Защото каква ми е гаранцията, че ще получа някакви пари след като стоката е продадена, а парите ги е взел някой си? Ако дропшипъра се съгласи да си плати разликата и тогава да изпратя стоката, то тогава няма проблем. Пращам я и да се оправят както искат. Обаче при положение, че крайния клиент плаща при получаване на стоката как да стане по друг начин?

Що бе брат? Просто бавно еволюираме. :) Преди време и в САЩ имаше pay on delivery, което изчезна много бързо де. :) Тук малко някои объркват схемата, защото нещо не им е много ясно или не искат да работят по оригиналния вариант. Да речем, че събираш пари при доставка, с Еконт, реално ти си ги фактурираш, и твоята сметка в Еконт се пълни, после дропшипъра ти праща фактура на стойността, на която ти ги е дал и за теб оставя разликата. Това е една много добре изпипана схема и работи безупречно. В САЩ моделът (най-срещания де или най-добре работещия) е просто клиентапоръчва, ти му издаваш фактура, писка парите предварително по карта, и като дропшипъра прати стоката, с вашето лого и детайли на фирма, той подписва, и след определена сума - $500 в някои случаи, ти се издава една фактура - и ти я оправяш към дропшипъра. Разликата между крайната клиентска цена и доставната към теб е твоята печалба. ;)

Иначе доверието е най-важното тук. Няма ли го, няма смисъл от нищо, камоли от бизнес. ;)
 
От: Това дропшипинг ли е?

Блинки, тук все още има вносители които смятат, че когато ти предлагаш техни стоки или ще ги измамиш или те вършат цялата работа по обработката и твоят процент е тотално незаслужен.

В България във всеки интернет бизнес от каквото и да е естество винаги ще има някакви схеми прееби другарче. Такъв е манталитета на туземците. Не ЕС ами и в Галактически съюз да сме това няма да се промени.
 
От: Re: От: Това дропшипинг ли е?

Да речем, че събираш пари при доставка, с Еконт, реално ти си ги фактурираш, и твоята сметка в Еконт се пълни, после дропшипъра ти праща фактура на стойността, на която ти ги е дал и за теб оставя разликата.)

Кой събира ноложените платежи? Дропшипъра или този който внася/произвежда стоката?
 
Re: От: Re: От: Това дропшипинг ли е?

Кой събира ноложените платежи? Дропшипъра или този който внася/произвежда стоката?

Както се разберете. Има го и двата модела. Аз лично предпочитам този с онлайн магазина да ги събира и фактурира, а после да се оправи с дропшипъра. Но се среща и другото. Както каза ти - доверие му е майката, но в първия случай имаш много по-голям контрол, както може сам да видиш. ;)

@Krumov, ама те хората са го решили това много отдавна, още в древна Гърция, нарича се споразумения, договори. ;) Какво означава излъжеш, ако ще го караш параноик по-добре прави нещо, в което нямаш толкова голяма зависимост от партньорите си. :)

То и друга кофти практика има - доста онлайн търговци не си правят и труда да правят фирма, през която да правят търговия. И от там вече схемата е мамсиджейс. :)
 
От: Re: От: Re: От: Това дропшипинг ли е?

Както се разберете. Има го и двата модела. Аз лично предпочитам този с онлайн магазина да ги събира и фактурира, а после да се оправи с дропшипъра. Но се среща и другото. Както каза ти - доверие му е майката, но в първия случай имаш много по-голям контрол, както може сам да видиш. ;)

Така де. И после на дропшипъра се фактурира само неговата комисионна (той издава фактура на мен). Това е за мен най-добрия начин за България. Другото е префактуриране и няма смисъл от толкова бумащина.
 
Да, това е по-добрия начин. И естествено продукта идва с твоето име, адреси и детайли към търговеца. А фактурата реално е пратена вече по мейл или клиента може да си я изтегли от системата (акаунта), чиста работа. На края на месеца дропшипъра ти прави една обща фактура, за да ти извади на теб счетоводно разликата, което да те метне на твоята печалба. За всичко друго се иска малко повече доверие и добро синхронизиране на схемата, за да няма сакатлъци. :)

Но както споменах, много търговци разчитат на това, че Еконт ще им оформи плащането, а договорката с дропшипъра ще е някаква си тяхна персонална схема, което ги кара и да пропуснат момента с имането на фирма. Най-често се случва при тези, използващи сайтове като амазон, олх, базар.бг и подобни. ;) Което пак не е много правилно, да не кажа никак. Щом правиш търговия - препродаване, задължително е нужно. Но както каза и ти, тук малко дропшипинга е побългарен. Но като му дойде глобата, ще стане интересно. Защото не може да си голям търговец и да нямаш поне един недоволен, който да прати една комисийка да те провери какъв си. ;)
 
От: Това дропшипинг ли е?

Аз мисля, че все още куцат нещата и от двете страни.
Много от производителите/вносителите продават без да декларират данъци.
Онлайн търговците се опитват да въртят търговия без да плащат данъци, демек без фирма. И те крият данъци..
Това с OLX и подобни си е чиста проба криене на данъци.

Какво се случва? Изкривява се конкуренцията, защото реалните и читави фирми/търговци се налага да работят без печалба а фалшивите, които не плащат данъци могат да продават същите продукти на по-ниски цени.
И какво се случва - и читавите минават към сивата икономика.


От друга страна много от вносителите/производителите ги мързи да си направят читави xml файлове.
Попаднах на един, който ми поиска 300 лева за да ми направи xml файл, с който да си импортна неговите продукти :)

С две думи - всеки се опитва да ебе дявола във въздуха :)
 
От: Това дропшипинг ли е?

При нас всичко е объркано.
И докато не се сложи ред няма как да тръгнат нещата.

Майката на дропшипинга е каталожната търговия.

По-зрелите от нас много добре знаят какво е това. Имаш каталог , списание , с модели поръчваш, плащаш едрова цена и продаваш на крайния клиент с каквато надценка си успял да сложиш.

Мощно е тръгнал този вид търговия в САЩ с усвояването на "дивият запад" .... И до ден днешен до колкото си спомням там над 70% от търговията се води по този начин.

За по-младите, ако не може да си го представите, примера е Али експрес и подобните нему платформи които всички познаваме.

Китайците са го направили като по учебник, дават ти картинките , слагат ти твой воден знак, дропшипинг отстъпка , описание и всичко, при поручка си я плащате на китайчето и то ви я доставя за не много точно определен срок и едва тогава огрявате крайния потребител.

На китайците им се получава работата защото са сложили основите правилно и се придържат към принципа.

Разбира се ние винаги сме на обратно.

Вносителя е декларирал че е внесъл парцали за тъкане на килими вместо, плюшените детски играчки или евтините парцалки които са в действителност. Не е платил мито, ддс , и там каквото други сборове има.

в над 80 % от случаите собствениците на онлайн магазините са тинейджъри дето даже нямат право да получават наложените платежи в Еконт. Друг голям % са знайни и незнайни тарикати без фирми , физически адрес и etc. Без касови апарати, осигуровки, наем на помещение.

Та какво излиза? Надцакват се 2ма тариката и гледат да прекарат и крайния потребител и един друг.

Няма да станат нещата без договор довери и манталитет.
Ама и договора не те спасява.
Това се възпитава.
Стисната ръка след преговорите има сила на печат.

Трябва някой силен да го наложи.
Ама няма кой.

Най големия дропшипър /емаг/ има потенциала но силно се съмнявам в морала, способностите и желанието на екипа им да го направят.
Те предпочитат да се големеят и да мачкат.

И накрая като се отчете реалната покупателна способност на българина и размера на пазара ни, едва ли някой здравомислещ ще вложи време сили исредства да го направи за нас.
 
Да, така е. Разбирам да си продадеш телефона, който вече за теб е остарял, но за други е върха все още. Друго е да вкараш 300 калъфчета за телефон и да почнеш да ги мяташ по олх, базар.бг и подобни сайтове. Вече говорим за търговска дейност. И тук за никакъв данък не можем да си говорим, защото просто един човек праща на друг стока, а той му я плаща. Това е. Голям дропшипинг, няма що. Има някакви зачатъци на идеята, но в истинския смисъл на думата, това си е просто препродажба, а не дропшипинг. :)

Дропшипърите тук са на много начално ниво, ако въобще са стъпили дори с едното пръстче на крака си в определението Дропшипинг, но дано нещата се променят. И това с xml файловете са една много малка част от проблема. Има къде къде по-сериозни като:

- Лоши или никакви продуктови снимки
- Никакви описания на продукцията, която продават
- Слаба или никаква актуализация на продуктовата база, честно водещо до излагация при търговеца
- Слаби схеми и никакви изградени планове за действия
- Абсолютно никаква комуникация с клиента и търговеца
- Персонални договорки, които дори не стъпват и малко на вече изградени и работещи практики
- Слаба интеграция на новости (ако мога да ги нарека така) - forums (форуми - затворени или отворени, в които да се водят дискусии търговец-дропшипър) paypal, xml, модули за популярните системи, dropshippng system (платформа за търговците да следят всичко)
- Никаква култура и разбиране на това как работи целия процес
- Неъпдейтвани сайтове, каталози, всичко, което касае не само търговеца, но и човека, който иска да проучи самата фирма производител / вносител
- Игри, съревнования между рекламодателите, промоции и прочие

И още куп други, които нямат изчистване скоро поради факта, че българина още не е съзрял за това. По-скоро бг бизнесмена. ;) Имаш малка фабрика за по-завъртени саксийки, градински продукти и доставяш само на няколко местенца в БГ. Това е хубаво, но ако си конкуретноспособен, не знам каква е причината да се излезе на Балканите, Европа, света? Да, занимавка е, но и при добре структурирана дропшипинг програма ще има и в пъти повече (хиляди може би) увеличаване на поръчките и приходите.
 
От: Това дропшипинг ли е?

Много от легалните търговците бягат също от договори с вносителите заради простата причина, че 99% от вносителите са с регистрация по ДДС. Дава цена 5 лв на продукта без ДДС накрая му шибва и препоръчителна цена 6.20 и търговеца като си плати ДДС на колко да пусне да продукта като педалчето в ОЛХ дъни на 5.80 на дребно. Естествено, че ще прави тънки сметки и ще мине в сивия сектор

Дропшипинг и онлайн търговия тук няма да има като хората никога. В един момент държавата ще се нацели и в тази ниша защото се въртят огромни обороти и печалби и ще останат само пералните за депутатски далавери
 
Re: От: Това дропшипинг ли е?

Дропшипинг и онлайн търговия тук няма да има като хората никога. В един момент държавата ще се нацели и в тази ниша защото се въртят огромни обороти и печалби и ще останат само пералните за депутатски далавери

Абе няма необратими неща в тази насока, но реално трябва да се инвестира много време, труд и знание, за да потръгнат нещата, а който го прави като хората ще прави добри пари, останалите просто ще се откажат или ще бъдат глобявани заради начините си на "разбиране" и "интеграция". :) Това е. Чудя се как от 100 хиляди семинари за SEO, SOCIAL не успя да изплува един за Дропшипинг и афилиейтинг, защото в два дни, може да събере бг бизнеса (не целия разбира се, за това ще е като турне) и да обясни кое какво е и как ще изтреля бизнеса им на едно друго ниво. Днес си пращаш стоката до Варна и Русе, утре до Мюндхен, Лондон....и така. :) Това е истината. Потенциални спонсори могат да са същите, които спонсорират и сегашните IT ивенти - хостинги, банки, дигитални агенции, рекламни мрежи, и прочие. :)
 
От: Това дропшипинг ли е?

Винаги ми е било интересно как можеш да си купиш нещо от Алиекспрес за 1 долар и да ти е безплатна доставката до БГ, а в БГ от единия квартал до другия доставката да ти е 6 лева :)
 
От: Това дропшипинг ли е?

Винаги ми е било интересно как можеш да си купиш нещо от Алиекспрес за 1 долар и да ти е безплатна доставката до БГ, а в БГ от единия квартал до другия доставката да ти е 6 лева :)

Много просто, от Китай всеки ден тръгват хиляди контейнери, като разделиш цената за транспорта на кг, това дето струва 1$, доставката му ще е 0,005$ (примерно).
 

Горе