Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Що пък да не?
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Скандала се заформя доста сериозен. Ето и каролев какво написа по темата - http://www.inter-view.info/2016/02/karolev-vs-prirodozashticnici.html


:lol::lol:
Код:
Гонили са чайки от лагуни и са строили места за секс на фламинго в български и италиански лагуни – 10 000 000 лева
Броили са соколи – 3 000 000 лева
Местят 48 черни лешояди за 7 000 000 лева
Местят големи европейски лешояди за 3 000 000 лева
Следили са дива коза със сателит – 580 000 лева
Мътили са яйца на костенурки – 918 000 лева
Гледали са кокичета, мушмули и главочи във Витоша – 1 900 000 лева
Ходили са на гости на италиански, гръцки и румънски зелени да разговарят как да се опазят едри хищници – 5 000 000 лева
Въдили са есетри – 1 400 000 лева
Плевили са бурени около Сребърна – 1 400 000 лева
Броили са риби и миди в Русенски лом – 800 000 лева
Хранили черен лешояд – 650 000 лева
Гледали са планински кеклик – 1 100 000 лева
Давали са акъл как да се опази язовир Овчарица – 450 000 лева
Развъждали са лалугери – 470 000 лева
Садили са върби в Димитровград – 1 650 000 лева
Изграждали са гнезда на чапли в Марица – 1 400 000 лева
Правили са гнезда на рибарки в Поморийско езеро – 780 000 лева
Давали са акъл за язовир Конуш – 200 000 лева

Иначе по темата, аз в момента съм в Банско и положението на начална станция е "леко" претъпкано.
Със сигурност трябва да се пусне втора кабинка.
 
Последно редактирано:
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Доста дълги опашки са се извивали и хората чакат с часове, за да се качат. И аз съм за изграждането на втора кабинка.
 
Последно редактирано:
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

И само за протокола, опашките пред лифта са най малкия проблем. Просто аз като бях, беше разкопано (в ремонт някакви главни улици) и за 2 шкембе чорби и 3 бири си цакаш 30 лева. Не бих повторил Банско, виж Добринище е супер. Да, няма толкова добре развити писти, но на кой му пука през лятото. :)
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Съгласен съм. За последно ходих миналата седмица и вече улиците са асфалтирани и тротоарите са в доста по-добър вид. Обликът на града се промени доста в добра насока. Колкото до цените, там да живееш е по-скъпо от София, тъй като цените са надути заради туристите. През лятото е доста по-спокойно и е супер да прекараш деня в планината. Също се организират доста фестивали и може да си изкараш една добра ваканцийка там. Добринище също не е лош вариант, пък и разстоянието до Банско е близо и няма никакъв проблем да се отбиеш.
 
От: От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Аз съм против построяването на още един лифт защото Банско ще стане още по-популярен. И ако някой ден има атентат, ще загинат много повече хора отколкото биха ако има един лифт.
Под-обре да се направи лифт на друго място, а не всичко скупчено на едно.
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Твърдо не. Причини много, а проблемът с опашките е силно раздухан. Като цяло, Банско е замиращ курорт, с намаляващ брой посетители и опашките там далеч не са сред сериозните проблеми.
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Инвеститор като иска да го строи да го строи.
Бизнес не става с думи, а с капитал.

Вижте, който и да е планински курорт от Австрия през Сусистата до Франция и от малките до големите има лифтове, което по-никакъв начин не пречи нито на туристите нито на природата.
Колкото повече се облагородява даден район толкова по-добре за абсолютно всички.
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Твърдо не. Причини много, а проблемът с опашките е силно раздухан. Като цяло, Банско е замиращ курорт, с намаляващ брой посетители и опашките там далеч не са сред сериозните проблеми.

Я ме просветли, защото наистина не съм наясно. Държавата ли ще го плаща тоя лифт или някой инвеститор? И ако е инвеститор какво те притеснява има или няма опашки?
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Твърдо не. Причини много, а проблемът с опашките е силно раздухан. Като цяло, Банско е замиращ курорт, с намаляващ брой посетители и опашките там далеч не са сред сериозните проблеми.
Със сигурност не е замиращ, напротив - привлича все повече и повече туристи. Кои са сериозните проблеми ?
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Нека видим малко факти. От стратегията на Банско за туризма им (официален документ) http://bansko.bg/phocadownload/strategii/BANSKO_TOURISM_STRATEGY_8_F.pdf, става ясно следното:
1. Прехваленият курорт има средно годишна запълняемост на легловата база едва 8%. Като от 2008г насам спада (стр 59).
2. Прехваленият курорт има силен сезон от едва 4 месеца (стр. 60).
3. Едва 30% от посещаващите го са информирани за културните и природни забележителности на местността. От непосещаващите го, картината е фрапираща " Липсата на информираност за тях е наистина впечатляваща, дори сред българските туристи - едва 0.7% от непосетилите българи са информирани за архитектурните, археоложки и други културни забележителности на града." (стр. 42)
4. От състоянието на лифтовете и всичко свързано с тях са доволни 65% от посещаващите, и недоволни едва 5% (стр. 63).

Всички тези данни са официален документ на тези, които ИСКАТ втори лифт.


Натам, едно една чудесна статия по това има ли опашки всъщност, и кога:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/02/16/2472675_kazusut_bansko_kolko_sa_opashkite/

Сега да видим и къде са реално проблемите им като зимен курорт - например в некадърната поддръжка на пистите:
http://www.reuters.com/article/us-alpine-skiing-bulgaria-fog-idUSKBN0LX1L220150301
http://www.bbc.com/sport/winter-sports/31686524

Ето как влияят пистите на природата:
https://www.google.bg/search?q=пист...&sa=X&ei=JJvxVLSXDMPVygOI1oIo&ved=0CAYQ_AUoAQ

Ето и малко обобщение от самия мен:
Банскалии, вместо да развият градчето в посоката, за която имаше потенциал - културен туризъм, заради архитектурата и джаз традицията, да развият балнеотуризма, щото там дето боднеш изкача вода, и да се опитат да го направят целогодишен, те решиха да направят сезонен, зимен туризъм. Който обаче е едва 4 месеца, при това най-много, и има за конкуренция Сърбия и Алпите. Нещо, с което не можеш да се бориш. Все едно да се бориш на тема морски туризъм с Гърция. Еми не става.
Гледаш кои са ти силните страни и развиваш тях. Те развиха слабите и затова ще реват.

Втори лифт няма да реши никакви проблеми, напротив, ще задълбочи старите, от които пък самите банскалии ще реват.
Дано съм бил полезен.
 
Re: От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Я ме просветли, защото наистина не съм наясно. Държавата ли ще го плаща тоя лифт или някой инвеститор? И ако е инвеститор какво те притеснява има или няма опашки?

Няма ли пак да са ПИБ? :) Или други....защото в сезона си е бизнес. ;)

Иначе съм съгласен с това, че Банско ще умре като курорт. Все повече познати изкарали там седмица се връщат с думите "Никога повече...". Причините ви ги казах, аз съм ги забелязал, а дори не съм активен скиор или обичам да почивам някъде, където да ми вземат мин. 20 лева за ядене. :)
 
От: Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско?

Да, трябва ли да се изгради втори кабинков лифт на Банско.
 

Горе