Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

  • Да, трябва

    Votes: 14 38.9%
  • Не, не трабва

    Votes: 22 61.1%

  • Общо гласове
    36
  • Poll closed .
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Доста сте изтрещели. Потребителя е този, който избира как ще си ползва компютъра/браузъра, а не някакави си уеб мастърчета :).

@glndrk как така абв и замунда са уникални сайтове? Има хиляди други сайтове предоставящи е-мейл услуга, както и такива с торенти :D.
 
Според мен не е възможно и правилно да се забранява каквото и да било на потребителите в дългосрочен план. Винаги ще се намери начин, да се заобиколи поставената забрана.

Като човек, който прекарва дните си пред компютъра съм развил до голяма степен "слепота" към нормалните реклами и сканирането на дадена страница за търсеното от мен съдържание става автоматично.

Все пак имам блокирани рекламни мрежи, но не заради самите реклами, а заради забавянето, което оказват при зареждане на страницата, която искам да разгледам. Това е основен проблем, който би трябвало мрежите да решат, преди да започнат да бъдат публикувани.

В крайна сметка, директната реклама не е единственият начин за приход, а в много от случаите дори не е и най-ефикасният.

В заключение съм против подобни забрани, най-малко защото не са ефективни и в дългосрочен план времето за въвеждането им може да се използва за подобряване на другите канали за печалба.

Поздрави
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Доста сте изтрещели. Потребителя е този, който избира как ще си ползва компютъра/браузъра, а не някакави си уеб мастърчета :).

@glndrk как така абв и замунда са уникални сайтове? Има хиляди други сайтове предоставящи е-мейл услуга, както и такива с торенти :D.

Не е баш така. Когато идеш нагости у някои, спазваш неговите правила нали? Като ти каже, в къщи не се пуши не пушиш...

Относно Абв, замунда - колко БГ пощи и торенти има с 300 000 посещения дневно?

Все пак имам блокирани рекламни мрежи, но не заради самите реклами, а заради забавянето, което оказват при зареждане на страницата, която искам да разгледам. Това е основен проблем, който би трябвало мрежите да решат, преди да започнат да бъдат публикувани.

Егати забавянето... Какъв интернет ползвате бе хора? Отделно, ако нещата са правилно направени, по-бавното зареждане на рекламите, не пречи за зареждането на сайта... И на мен антивируса ми забавя работатата на компютъра, и сигурно доста повече отколкото 2 банера забавят зареждането, но си седи в tray-a :)


В крайна сметка, директната реклама не е единственият начин за приход, а в много от случаите дори не е и най-ефикасният.

Това е интересно, и вече втори човек го споменава, но освен общи приказки, никои не казва нищо конкретно...
 
Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Егати забавянето... Какъв интернет ползвате бе хора? Отделно, ако нещата са правилно направени, по-бавното зареждане на рекламите, не пречи за зареждането на сайта... И на мен антивируса ми забавя работатата на компютъра, и сигурно доста повече отколкото 2 банера забавят зареждането, но си седи в tray-a :)

Уверявам те, че пална, който ползвам е повече от достатъчен за нормалното зареждане на каквото и да било. Ще ти дам пример с ADX.BG, когато има забавяне от страна на системата, се е случвало да чакам визуализация на елементите от форума тук повече от 20 секунди. Това е все едно да чакам да пресече гол охлюв по горещ асфалт.

Сам каза, когато е направено добре, само дето доста често по-малките рекламни мрежи НЕ са оптимизирали този елемент и поради тая причина хората, които публикуват техните реклами страдат.


Това е интересно, и вече втори човек го споменава, но освен общи приказки, никои не казва нищо конкретно...
Въпроса на анкетата е съвсем друг и едно залитане в тази страна просто ще бъде офтопик. По-добре би било да се опишат такива алтернативи в отделна тема или дори в серия от такива.

Просто пример - развиваш блог за красота и вместо да се надяваш на някой клик по Adsense, можеш да се договориш да речем с някой козметичен салон, за всеки клиент, който изпратиш да получаваш 10-20% от похарчената сума.

Така не показваш банери - т.е. няма какво да се блокира и потребителите са щастливи, че няма шарания, а отделно ако имаш качествено съдържание (а не само такова, което да подплътява рекламите), ще успееш да конверитраш повече хора, съответно и да спечелиш повече.

В нашата мила родина такъв тип реклама не е особено развит. Тракинга е пък съвсем трети въпрос, и както казах, влязохме в офтопика.


П.П. Само да кажа, че примера по-горе (ADX.BG) е просто първият, който ми дойде на ум и не е с цел да създавам допълнително полемики!
 
От: Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Просто пример - развиваш блог за красота и вместо да се надяваш на някой клик по Adsense, можеш да се договориш да речем с някой козметичен салон, за всеки клиент, който изпратиш да получаваш 10-20% от похарчената сума.

Така не показваш банери - т.е. няма какво да се блокира и потребителите са щастливи, че няма шарания, а отделно ако имаш качествено съдържание (а не само такова, което да подплътява рекламите), ще успееш да конверитраш повече хора, съответно и да спечелиш повече.

В нашата мила родина такъв тип реклама не е особено развит. Тракинга е пък съвсем трети въпрос, и както казах, влязохме в офтопика.

Да това е приложимо, ако имаш блог за красота, а не за масовия сайт. А за тракинга не ми се мисли :) Май е невъзможен, дори и козметика да ти е голям приятел...
Следващия въпрос, как ще пращаш клиенти на салона, ако няма банер които да ги насочва? А ако има банер, разликата с другата реклама ще, че банера ще е твои локален, а не от рекламна мрежа...
Общо взето ти предлагаш директна реклама, която е много добра идея, но не е никак лесна за реализиране...
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

@glndrk и какво като имат 300к импресии, а другите правят по 100-200к?
Сравнението ти с гостуването не е никак на място.
Аз съм влязал в твоя сайт, защото търся някаква информация, която не е свързана с банери.
Днес ще забраниш сайта си за хора с адблокери, а утре какво - тези които ползват Seamonkey, защото не знаеш какво е ли :D.

Има начин да се покзват реклами без значение от адблокерите, но реално няма смисъл в това, защото който има адблокер не клика по реклами.
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Сравнението ти с гостуването не е никак на място.
Аз съм влязал в твоя сайт, защото търся някаква информация, която не е свързана с банери.

Точно на място си е. То и този които е дошъл на гости е дошъл да те види, не да пуши нали...
Ако искаш и друг пример. Аз съм търговеца, а ти си клиента. Когато ти дойдеш на моята сергийка/магазинче/супермаркет ти пазаруваш на моите цени и спазваш моите условия... Затова и сайтовете имат TOS, където са описани начините по които допускаш ПОТРЕБИТЕЛЯ може да ползва САЙТА...

Има начин да се покзват реклами без значение от адблокерите, но реално няма смисъл в това, защото който има адблокер не клика по реклами.

Както по горе разисквахме с Blinky, даже и потребителя с адблок може в много от случаите да види интересна за него реклама, защото таргетирането вече е на много високо ниво, и ако си ходил вчера на SEO moz, ще ти пуснат точно тяхната реклама. Да разбира се, че може и да на кликнеш, но това няма да е щото рекламата не те интересува а от инат :)
 
glndrk,
доста си смешен. За 17+ години в интернет съм намерил нещо интересно през рекламни банери, не повече от 10 пъти. Толкова пъти съм и кликнал на банери.
Точно некъв зубър (не ти - по принцип) ще ми дава наклон на уя дали да му гледам адсенса за да може да изкара 23ст днес. Знаеш га?
Има доста други начини за изкарване на пари. Знаете ги.
Това, че 99% от сайтовете в БГ с адсенс са за препечатки на новини, за картинки, вицове, статуси и тем подобни лай.на без всякакъв смисъл не е мой проблем.
Направи стойностен сайт с инфо, което да ме интересува, па изкарвай пари: директна текстова реклама, афф, комисион, напиши скрипт/софт и тн.
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

В общи линии да налагаш потребителя какво да вижда и какво не е крайно грешна политика. Ако webmaster-а е достатъчно хитър лесно ще го заобиколи но да не забравяме, че от другата страна има също умни глави. Няма как да фосирраш някой да гледа снимки банери и прочие колкото и много да ти се иска и освен лоша репутация и 30 стотинки повече няма да спечелиш нищо. твърдо против и за да нямама обърквания ползвам Adblock плюс малко мои кастъм правила за по агресивно блокиране на хтрите сайтове!
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

В общи линии да налагаш потребителя какво да вижда и какво не е крайно грешна политика. Ако webmaster-а е достатъчно хитър лесно ще го заобиколи но да не забравяме, че от другата страна има също умни глави. Няма как да фосирраш някой да гледа снимки банери и прочие колкото и много да ти се иска и освен лоша репутация и 30 стотинки повече няма да спечелиш нищо. твърдо против и за да нямама обърквания ползвам Adblock плюс малко мои кастъм правила за по агресивно блокиране на хтрите сайтове!

Колко сайта имаш?
 
Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Колко сайта имаш?

А ти колко стойностни сайта имаш?
 
От: Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

А ти колко стойностни сайта имаш?

Стойностни е много общо понятие. За тииновете стойностно е едно, за дамите, друго, а за хората над 40 трето :)
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

@glndrk много бъркаш - Аз(потребителя) решавам дали да пазарувам на твоите цени ;), така е и с браузването - слагма си плъгини каквито са ми удобни на мен(потребителя).
Едно време преди 10-тина години пък се правеха сайтове, които нарочно не се рендерираха добре на IE.
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

@glndrk много бъркаш - Аз(потребителя) решавам дали да пазарувам на твоите цени ;), така е и с браузването - слагма си плъгини каквито са ми удобни на мен(потребителя).
Едно време преди 10-тина години пък се правеха сайтове, които нарочно не се рендерираха добре на IE.

Да, ти решаваш дали да пазаруваш на моите цени, но влезеш ли в магазина спазваш моите условия...
А от къде знаеш, че моите цени не са малко по-ниски, а в замяна на това в магазина не съм сложил, едни големи монитор по които вървят реклами, за които също ми плащат ;)
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

@glndrk нещо се бъркаш със сравненията.
Аз влизам в сайта заради информация Х, в магазина заради Стока У.
Ако не ме кефят твоите условия - не ми показваш Х, защото имам адблокер или не ми казваш цената на У, 'щото не съм бил с бели, а с черни маратонки просто отивам на друго място.
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

@glndrk нещо се бъркаш със сравненията.
Аз влизам в сайта заради информация Х, в магазина заради Стока У.
Ако не ме кефят твоите условия - не ми показваш Х, защото имам адблокер или не ми казваш цената на У, 'щото не съм бил с бели, а с черни маратонки просто отивам на друго място.

Не няма грешка. Да започнем с това ВЛИЗАШ в сайта/магазина. И това, че след като си ВЛЯЗЪЛ в магазина/сайта се съобразяваш с условията на магазина/сайта...

В сайта - Ти искаш дадено съдържание(информация), МОЕТО УСЛОВИЕ, е да видиш и рекламите...
В магазина - Ти искаш даден продукт(банани), аз ти ги давам за 0.20ст/кг, НО ПРИ УСЛОВИЕ да купиш поне 5 кг...

В случая твоя пример не е добър...
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Баси дискусията в стил "колко ангела могат да се съберат на върха на една игла" се е заформила.
Всеки си прави каквото си иска, ако на някой не му изнася да си дига гълъбите.
В случая и двамата сте прави.
 
Който каквото иска да прави, но е редно ако сайтът е качествен да успява да вземе своето от потребителя (да му покаже реклама), ако потребиеля вземе нещо от него - информация или друго. Нарича се търговски отношения. ;)
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

... Със сайта е същото, ако на някои не му харесва, че трябва да гледа рекламите, затваря сайта... Все едно, че сменя канала...
Като затворя сайта ти - все едно съм бил с адблокер, т.е. за теб пак нищо.
Ако практиката да задължавате потребителите да ги правят на маймуни, т.е. да гледат по 100 пъти на ден, че печелят Айфон - все ще има някой по-просветен. Ще дръпне сорса на АдБлок и ще направи промяна да симулира, че гледа реклами. И после ще го пусне безплатно, или още по-вероятно ще го комитне в репото на Адблок, т.е. всички потребители ще бъдат имунизирани занапред от твоя скрипт.
Не лекуваш болестта, а симптомите. Проблемът е, че се оливат зверски с тия реклами. Като ми пуснат 3 флаша и 2 гифа - и компа умира! На 3 гиги съм, и без блокер не мога да вляза в някои особено зацвикани сайтове.
И за Гейбук... Нямаш идея колко го мразя тоя боклук. Като ми се изцвъка да харесвам страницата, че да ме траква после през целия нет - има специален плъгин да се бори с тоя вирус. Facebook adblock беше, нещо от тия 2 думички.
Решения:
1. Пусни Биткойн и поне Лайткойн адрес. Аз само за това ще си регна портфейли. Дарения. Уикирастията имат няколкостотин служители, отделно трафик и power. Издържат се без реклами, и са мултимилионери. Жив пример как разумът побеждава консуматорския турбо-дебилизъм.
2. Говорете с рекламодателите да престанат да ни натрапват малоумното си творение. Да си наемат по-талантливи дизайнери, щото това е обида на интелекта, освен бруталната досада.
 

Горе