Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Има ли форума нужда от допълнителна и/или по-строга модерация?


  • Общо гласове
    51
От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Така, и аз да си кажа мнението, защото ми писна да се циври напразно. Първо, едни и същи правят форума кофти, всички ги знаем. Аз лично не им обръщам внимание, съветвам ви и вие да го направите. И всеки път когато някой се изсере, си го адвам в един лист, от който може да излезе, ако много добре се представя полседно време, но това рядко се случва, защото са все непправими случаи. Както и да е. Искам да коментирам друго. Според мен модерацията е на ниво, а това че темите не се местят на секундата, не мисля, че трябва да влиза в сериала Малката буква като сцена, ако ме разбира автора. Дори, ако не ме лъже спомена, и той е пикал на криво, но това пак е друга тема.

Друго....нека погледнем хората, които са гласували и да видим кои от тях са писали последно време нещо качествено в този форум:

bobsona,
ekm,
Krumov,
magnit,
Maverick,
mobilio,
pa_lta,
the_tourist,
VMiloykov,
webmast367

Вадя от листа VMiloykov, mobilio и Maverick. За тях имам положително мнение и определено са сила и имат присъствие.

Нищо лично колеги, но най-мразим скатавки с претенции. Не можете ли да си го набиете в дебелите глави, че това местенце е такова, каквото си го направим ние. И ако това не го вкарате в хардуера си от който порт искате, всеки месец ще има по една такава тъпа тема.

Друго и послено, че не ми се драскат едни и същи неща....не знам защо си мислите, че това е един сайт, на който модерцията трябва да е водеща. Щом тя е водеща, значи сме идиоти. Или казано на прост език - Кочината се чисти, защото я обитават прасета. Дано загряха някои. ;)

П.П: И си оправи анкетата, защото е смотаната като темата. Все едно да си задам въпроса: За смъртната присъда ли сте? - Да, определено и - Не кефя се по улицата да се разхождат убийци. Идиотско е брат. ;)

Здравейте и от мен! И понеже и моето име цъфна в темата, съм длъжен да дам някакъв коментар...
Не мисля, че правя някакво нарушение като съм дал моето мнение и съм гласувал в анкетата. Скатавал съм се бил - глупости! Просто за една година форума се промени много, заприлича на селски панаир, където всеки нов влиза и започва да пуска всякакви "уникални" теми, да ръси обиди от най долен характер, вместо да седне и първо да прочете правилата на форума. А ако пуснеш твоя тема "великите умове" веднага ти я насерат. Ако пуснеш коментар в някоя тема и изложиш твоето становище, отново си криворазбран... и става поредния скандал. Затова предпочитам да си ограничавам мненията до минимум и да не съм "на всяко гърне - похлупак". Иначе спамери и тролове във форума колкото поискаш, но лошото е че предприемачите намаляват...
Затова предложението ми към Админите е: Всеки новорегистрирал се да потвърди, че е запознат с правилата и да има право да пуска нова тема при 50 поста. За 1-2 седмици ще ги направи, и така ще се разбере дали потребителя става за съвместна работа или е сгрешил форума. С това първо ще се ограничи спама и второ, и второ ще задържи потребителите, т.е. някой от тях се регнат само за пуснат нова тема, за да питат нещо и след като разберат отговора, повече не се вясват...
Да, аз съм за по строги мерки във форума, защото вече ми омръзна да чета постоянно омазани теми, злобни нападки и обидни епитети от всякакъв характер. Хора стига с тази злоба, разберете, че в реалния живот предприемачите си стискат ръцете а не се мажат с ла*на!
А колкото репортването, нямам нищо против него въпреки, че се чувствам все едно съм в детската градина... "Другарко/Госпожо, тоя ме обиди... Иван ме оскуба и т.н."
Приключих с темата! Успех на всички Предприемачи!
 
От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Здравейте и от мен! И понеже и моето име цъфна в темата, съм длъжен да дам някакъв коментар...
Не мисля, че правя някакво нарушение като съм дал моето мнение и съм гласувал в анкетата. Скатавал съм се бил - глупости! Просто за една година форума се промени много, заприлича на селски панаир, където всеки нов влиза и започва да пуска всякакви "уникални" теми, да ръси обиди от най долен характер, вместо да седне и първо да прочете правилата на форума. А ако пуснеш твоя тема "великите умове" веднага ти я насерат. Ако пуснеш коментар в някоя тема и изложиш твоето становище, отново си криворазбран... и става поредния скандал. Затова предпочитам да си ограничавам мненията до минимум и да не съм "на всяко гърне - похлупак". Иначе спамери и тролове във форума колкото поискаш, но лошото е че предприемачите намаляват...
Затова предложението ми към Админите е: Всеки новорегистрирал се да потвърди, че е запознат с правилата и да има право да пуска нова тема при 50 поста. За 1-2 седмици ще ги направи, и така ще се разбере дали потребителя става за съвместна работа или е сгрешил форума. С това първо ще се ограничи спама и второ, и второ ще задържи потребителите, т.е. някой от тях се регнат само за пуснат нова тема, за да питат нещо и след като разберат отговора, повече не се вясват...
Да, аз съм за по строги мерки във форума, защото вече ми омръзна да чета постоянно омазани теми, злобни нападки и обидни епитети от всякакъв характер. Хора стига с тази злоба, разберете, че в реалния живот предприемачите си стискат ръцете а не се мажат с ла*на!
А колкото репортването, нямам нищо против него въпреки, че се чувствам все едно съм в детската градина... "Другарко/Госпожо, тоя ме обиди... Иван ме оскуба и т.н."
Приключих с темата! Успех на всички Предприемачи!
И да добавя към мнението на колегата... пример от реалния живот... във всяка една държава следят дали спазвате законите, а не разчитат само на репорти, нали?
 
От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

пример от реалния живот... във всяка една държава следят дали спазвате законите, а не разчитат само на репорти, нали?
Всъщност не. Ако не се оплачеш никой няма да вземе мерки. Например, ако те пребият на улицата или ти откраднат колата трябва да подадеш жалба, за да направи нещо полицията. Иначе никой няма да си мръдне пръста и така е във всяка държава. Органите на реда се самосезират само при големи престъпления.
 
От: От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Всъщност не. Ако не се оплачеш никой няма да вземе мерки. Например, ако те пребият на улицата или ти откраднат колата трябва да подадеш жалба, за да направи нещо полицията. Иначе никой няма да си мръдне пръста и така е във всяка държава. Органите на реда се самосезират само при големи престъпления.

В родната полиция даже и при жалба пак не си мърдат пръста :D Преди имаше в едни теми където и мен са ме обиждали разни индивиди , директно със псувни селската. Репортвах - едитнаха им мненията(ефект 0)... докато за такива провинения няма банове , ще си тъпчем в един селски обор и ще се лъжем , че сме предприемачи и сме в форум. Ето бластера се укроти след един бан - има какво още да се желае , но има подобрение според мен. Просто трябва по сериозни правила и спазването им. Не може в такъв форум да четеш разни псувни и обиди - просто не върви.
 
От: От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Всъщност не. Ако не се оплачеш никой няма да вземе мерки. Например, ако те пребият на улицата или ти откраднат колата трябва да подадеш жалба, за да направи нещо полицията. Иначе никой няма да си мръдне пръста и така е във всяка държава. Органите на реда се самосезират само при големи престъпления.
Но все пак има вариант за самосезиране, нали?
Ако полицай види, че бият жена на улицата, ще реагира, нали? :)
Просто трябва да има баланс между репортите и самосезирането, не може везните да клонят само в едната посока.
Иначе ако става въпрос за репортите, аз съм репортвал и реакция - нулева, нито някакъв отговор на ЛС.
Дори като пиша ЛС не ми се обръща никакво внимание и не получавам никакъв отговор.
 
@magnit, това с 50-те поста няма как да се случи, така ще убием форума от всякъде. Мисля, че ограниченията са точно в златната среда. ;) Бих се съгласил с Иниид в точката, в която споменава това, че ние си го правим така, както искаме. А иначе нямало е случаи, в които някой да е репортвал тема където и да е да не се е модерирало, ако е имало нужда. Колкото до пазара - искам да попитам нещо, хората, които се включват с офтопик там....(също се модерират) - като ходите по пазарите минавате ли през всяка сергия да обяснявате на продавачите не стоката им не става и изливате куп други безполезни за търговеца неща? Аз лично подминавам и отивам на сергията, на която съм си харесал нещо. Докато това не го изкорените във вас, ще има омазани теми в пазара, както и безсмислена модерация. Ако някой чувства дълг за справедливост, може да има някакви тайни геройски общества, да се борят с лошите. Не забравяйте, това е пазар, може да се продават Мерцедеси на безценица, в същото време и Трабанти за десетки хиляди.Има ли купуват, има търговия. Не знам какви точно мисли ви минават през главата, когато видите нещо, което не ви "кефи" в пазара, но е добре преди да коментирате на някой ваш колега предложението да си повторите 5 пъти на ум термина "свободен пазар". Може след повтарянето да успеете да разберете, какво имам предвид тук. Ако не успеете, продължете с повторенията. Аз го разбирам, сигурен съм, че всеки ще се справи. Не се подигравам с тези, които напират да изразят някакво мнение, а просто се опитвам да обясня защо форума се разводнява в глупости, в Пазара най-вече. Мислете малко повече като хора, занимаващи се с бизнес и по-малко като обикновени ботове. ;)

@kamentk, обещано е не веднъж, че при рипорт - мненията си отиват. За това към спамърите, които изливат безсмислици в някои теми, помислете върху следния въпрос - Струва ли и времето, отделено за написване на пост, който ще бъде модериран? И какво точно се губи - не говоря за контента, а за

И още нещо, което няма как да не се промени. Форумът расте всеки ден с по средно 6-10 нови потребителя и това, което се случва е повече от нормално. Ще продължават да влизат всякакви - спамъри, неориентирани, агресивни, не толкова подготвени, досадни, дечковци и прочие. И админите като цяло ще се опитат да дадат най-доброто от себе си да го задържат чист и все така полезен, но и също така много разчитаме на хората тук да помагат. Не знам защо си мислите, че сте в чужд дом, поне някои. Това е, пак повтарям, място, в което всеки ден седим и пишем. Не го ли чувствате някак свое? З
 
Всъщност не. Ако не се оплачеш никой няма да вземе мерки. Например, ако те пребият на улицата или ти откраднат колата трябва да подадеш жалба, за да направи нещо полицията. Иначе никой няма да си мръдне пръста и така е във всяка държава. Органите на реда се самосезират само при големи престъпления.

Горе долу е така. И в другите държави излизат престъпления със задна дата, защото е нямало кой да го репортне, свидетели, абе с две думи не е имало такова нещо. Не знам дали ти се е случвало да ти откраднат нещо и полицията да ти почува на врата и да ти каже "Я ела, че тук май са ти откраднали нещо" без да си поддал жалба или каквото и да е било оплакване някъде. Така, че не е точно както казваш @bobsona. Свери си пак часовника за тия неща.

@bobsona, не знам защо влизат в толкова безсмислени теми и ти, но специално следващия път като затънеш пак, и искаш помощ, ще видиш какво е Гестаповски форум. ;)
 
От: Re: От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия фору

Горе долу е така. И в другите държави излизат престъпления със задна дата, защото е нямало кой да го репортне, свидетели, абе с две думи не е имало такова нещо. Не знам дали ти се е случвало да ти откраднат нещо и полицията да ти почува на врата и да ти каже "Я ела, че тук май са ти откраднали нещо" без да си поддал жалба или каквото и да е било оплакване някъде. Така, че не е точно както казваш @bobsona. Свери си пак часовника за тия неща.
Написах нещо по-горе, прочети го. :)
 
От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Горе долу е така. И в другите държави излизат престъпления със задна дата, защото е нямало кой да го репортне, свидетели, абе с две думи не е имало такова нещо. Не знам дали ти се е случвало да ти откраднат нещо и полицията да ти почува на врата и да ти каже "Я ела, че тук май са ти откраднали нещо" без да си поддал жалба или каквото и да е било оплакване някъде. Така, че не е точно както казваш @bobsona. Свери си пак часовника за тия неща.

@bobsona, не знам защо влизат в толкова безсмислени теми и ти, но специално следващия път като затънеш пак, и искаш помощ, ще видиш какво е Гестаповски форум. ;)
Не смятам, че темата е безсмислена.
Темата си е много смислена и става въпрос за проблем, който реално съществува, а бива подминаван, все едно не съществува.
Тук съм, за да изразя личното си мнение по този проблем, не съм чувал да е забранено?
Значи като съм имал издънка в миналото вече не мога да изразявам личното си мнение по актуални проблеми?
Опитвам се да бъда полезен с каквото успея и съм изключително позитивен, ако никой не го е забелязал.
 
Re: От: Re: От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия

Написах нещо по-горе, прочети го. :)

Прочетох го. Във форума се генерират 400-600, а е стигало и до над 1000 поста на ден. Няма как един полицай (според примера ти) да обиколи 400 улици в рамките на ден, защото на следващия пак идват следващите 400, в най-добрия случай. :) Братле, не се пъни с примери, които сам разбираш, че не са подходящи. ;)
 
От: Re: От: Re: От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и на

Прочетох го. Във форума се генерират 400-600, а е стигало и до над 1000 поста на ден. Няма как един полицай (според примера ти) да обиколи 400 улици в рамките на ден, защото на следващия пак идват следващите 400, в най-добрия случай. :) Братле, не се пъни с примери, които сам разбираш, че не са подходящи. ;)
Този пример го дадох в контекста на предложението за даване на права на определени хора(което беше отрязано като всички останали градивни предложения), които да помагат с модерацията, но пропуснах да спомена... ;)
 
Re: От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Не смятам, че темата е безсмислена.
Темата си е много смислена и става въпрос за проблем, който реално съществува, а бива подминаван, все едно не съществува.
Тук съм, за да изразя личното си мнение по този проблем, не съм чувал да е забранено?
Значи като съм имал издънка в миналото вече не мога да изразявам личното си мнение по актуални проблеми?
Опитвам се да бъда полезен с каквото успея и съм изключително позитивен, ако никой не го е забелязал.

Можеш, можеш. Но личното ти мнение някак присъства само в такива теми. Някак си по щастлив щях да бъда, ако те засичам в теми, които са по темата на форума. ;)

Като цяло темата има няколко неща, които трябва някои потребителя да осъзнаят, защото вече е не знам коя на брой за едни и същи неща. Промяната идва от нас, не е от модерацията. Модерацията е контрол, добрият облик на форума - обща работа.
 
От: Re: От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Можеш, можеш. Но личното ти мнение някак присъства само в такива теми. Някак си по щастлив щях да бъда, ако те засичам в теми, които са по темата на форума. ;)

Като цяло темата има няколко неща, които трябва някои потребителя да осъзнаят, защото вече е не знам коя на брой за едни и същи неща. Промяната идва от нас, не е от модерацията. Модерацията е контрол, добрият облик на форума - обща работа.
Така е, но някои хора могат да спазват добър тон, а други не могат и не мога да проумея защо... толкова ли е трудно да се общува нормално?
 
Re: От: Re: От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Така е, но някои хора могат да спазват добър тон, а други не могат и не мога да проумея защо... толкова ли е трудно да се общува нормално?

Просто различни характери, които явно така оперират и в живота и е работещ модел за тях. Форумът е смесица от различни, някой се стиковат, други не и така се получават тъпните.
 
От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Форумът има ясни и точни правила, които всеки съвестен потребител следва да спазва (правило N2). Относно законите човешки - създадени са, за да се нарушават. Нарушенията се наказват според съответния (човешки) закон, ако са докладвани. Предприемач.ком е изграден на същия принцип.

Но, законът на привличането не чака репорти, а действа така, както го предизвикат. Принципът е ясен - отнасяйте се с другите, така както бихте искали те да се отнасят с вас.
 
От: Re: От: Re: От: От: Re: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и на

Прочетох го. Във форума се генерират 400-600, а е стигало и до над 1000 поста на ден. Няма как един полицай (според примера ти) да обиколи 400 улици в рамките на ден, защото на следващия пак идват следващите 400, в най-добрия случай. :) Братле, не се пъни с примери, които сам разбираш, че не са подходящи. ;)

Ако полицаят хване престъпниците и ги накеже , няма как следващия ден да е същото защото престъпниците намаляват. Отделно след като няколко човека получат наказания , ще възпре други да нарушават правилата.
За директни псувни и обиди правилното действие е бан , не редакция на мнение. Но в крайна сметка форума си е ваш , потребителите следват вашите правила. Щом ви харесва форума в сегашното състояние - значи всичко е наред и няма нужда да променяте каквото и да е.
 
От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Засега са гласували 0.14721442701% от потребителите.
 
От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Най-добрият отворен форум за уебмастъри, програмисти и предприемачи е HackerNews. Може да изглежда като обикновена социална мрежа, но е далеч повече. Началната страница е пълна с линкове към нова и полезна информация по темите на форума, както и Ask HN, където се намират въпроси, на които комюнитито да отговори. Имат огромен трафик, линк на началната страница може донесе до 50,000 уникални посещения и огромен набор от тролове/спам. Процедира се по следния начин.

При тролове и спам, акаунта се shadowban-ва, като единствения начин да се оправи е да се свърже с админите и да обясни, че ще спазва правилата или други потребители, избрали опцията да им се показват такива shadowban-ове гласуват положително на новите му мнения, казвайки на системата, че потребителя е подобрил качеството на коментарите си.
Ако храниш трола, т.е коментираш в почти всички случаи си гарантираш негативна репутация или дори и по-лоши последствия. Единствената положителна реакция, ако някой разваля дадена тема е репорт, без да му отговоряш.
Правилата им са доста прости, но адски ефектни:
On-Topic: Anything that good hackers would find interesting. That includes more than hacking and startups. If you had to reduce it to a sentence, the answer might be: anything that gratifies one's intellectual curiosity.

Off-Topic: Most stories about politics, or crime, or sports, unless they're evidence of some interesting new phenomenon. Videos of pratfalls or disasters, or cute animal pictures. If they'd cover it on TV news, it's probably off-topic.
Удебеленото ми се вижда особено важно. И има ефект, всякакъв спам или нещо, което не влиза в това число биват изтривани и репортвани. Но по-важното са правилата им за коментари.

Be civil. Don't say things you wouldn't say in a face-to-face conversation. Avoid gratuitous negativity.

When disagreeing, please reply to the argument instead of calling names. E.g. "That is idiotic; 1 + 1 is 2, not 3" can be shortened to "1 + 1 is 2, not 3."

Please don't insinuate that someone hasn't read an article. "Did you even read the article? It mentions that" can be shortened to "The article mentions that."

Please avoid introducing classic flamewar topics unless you have something genuinely new to say about them.

Please don't submit comments complaining that a submission is inappropriate for the site. If you think a story is spam or off-topic, flag it by clicking on its "flag" link. (Not all users will see this; there is a karma threshold.) If you think a comment is egregious, click on its timestamp to go to its page, then click "flag" at the top.

Мисля, че някои от тези правила биха свършили добра работа, ако бъдат наложени и в този форум. Лично аз винаги съм харесвал идеята за shadowban, пишеш нещо, но ако модераторите/системата/общността е решила, че основната ти работа е да спамиш, то голяма част от хората не го виждат. По този начин хората, които искат да помогнат с модерирането на форума могат да участват с положително гласуване на постовете на даден потребител, който е shadowban-нат.
 
От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Малии кви примери се дават тука с престъпления и полиция
Язе си мислим, че Форума го правиме ние, т.е. всички потребители или поне средата, а Кулайс и Блинки администрират и модерират, но те не са пъдари или полицаи,,, дайте да се разберем
Не може на всеки, който му скимне да се банне някой и те да баннват,,, може да има хора с големи претенции, но това не е концерт пожелание, нека си имаме уважението
Света е шарен има хора всякакви, но тука си приличаме поне по едно, това че търсим варианти, ниши, съмишленици за бизнес
Някой бил по емоционален, друг по абсурден, ама винаги може да има диалог и да се реши проблема
Примерно Стоичков си псува на всяко изречение по два пъти, но това не го прави по лош футболист
Аз пък харесвам тези разлики в характерите и не си правя заключение от емоционални изблици, даже такива емоционални хора са по искрени и непринудени
Също така мога да разбера и пал-та, дето е пуснал темата,,, ами дошло му е отвътре и си има неговите доводи, можи до не ги разбирам и да не са съгласявам, но му влизъм в положение
Маже да е диспечер, планшетист или ръководител на полети в пловдивското летище и да иска и тука да ръководи полетите,,, ама не е за него според мени

Да обобщя, културни хора сме, не сме в джунглата, но предпочитам естествения подбор пред селектирания
Щото предприемачите трябва да са лъвове, а не питомци

ПС аз се изказах,,, защото си видях името /в поста на Барни/ и бях длъжен да взема отношение хехе
@Барни пак си се объркал, щото съм рехабилитиран, капиче
 
От: Уважаеми, "@coolice и @Blinky, какво да се направи с и нашия форум?

Да обобщя, културни хора сме, не сме в джунглата, но предпочитам естествения подбор пред селектирания
Щото предприемачите трябва да са лъвове, а не питомци

ПС аз се изказах,,, защото си видях името /в поста на Барни/ и бях длъжен да взема отношение хехе
@Барни пак си се объркал, щото съм рехабилитиран, капиче

Аз съм дал пример със огромно комюнити от програмисти, предприемачи и уебмастъри - hackernews, където модерация е абсолютно желязна и резултата е едно страхотно място с нисък signal to noise ratio и абсолютно всички участници са доволни от цялата модерация. Разбират, че това е място за сериозни дискусии и шегите са доста малко на брой. Погледни им началната страница или техния форумоподобен раздел Ask HN. Никакви детински глупости, въпрос и отговор. Нима хората там са по-малко предприемачи/YCombinator е най-влиятелния стартъп инкубатор в света и това е нещо подобно като форум на този инкубатор/?

Погледни им правилата. Няма кой знае какви чак толкова строги правила, но се спазват. Това е важното, защото и в България има закони, ама доколко се спазват :).
 

Горе