Узря ли Linux да сменени Windows?

Обикновеният потребител както се спомена вече не го брига дали е Linux, Windows или OSx. Браузър, филми, музика и текстови документи може да ползва на всяка една ОС.

Скрийншот от 2000 година е много актуален :).

Иначе М$ преминаха на линукс, така че... :D
 
А вас какво ви интересува, че не се ползва масово. Ползвайте това, което ви харесва и да не ви пука са другите. Аз също нямам windows и въобще не го искам, но повечето ми познати си мислят, че линукса е някаква глупост, с която нищо не може да се прави.
Да. това е някакво масово внушение. Повечето като им кажа Линукс и им изплува някакви терминали, дос среди и прочие. Въобще не са наясно, че в някои случаи, може би в повечето, интерфейса е почти 1:1, изключвам на 8цата и 10ката. Там са вкарали малко мобайл изглед. ;) И аз бях скептичен в началото. Не знам и защо, по принцип съм отворен за нови неща. Явно бях привикнал към Майкросовския продукт. И после излизаше въпроса, ама как така без Офис....е как лесно... с Опен офис, Либре в момента. :)
 
Аз даже като ми се наложи да ползвам windows пак си слагам libre i gimp, че съм свикнал с тях, пък и по-лесно става, безплатно - инсталирам и готово.
 
Обикновеният потребител както се спомена вече не го брига дали е Linux, Windows или OSx. Браузър, филми, музика и текстови документи може да ползва на всяка една ОС.

Скрийншот от 2000 година е много актуален :).

Иначе М$ преминаха на линукс, така че... :D
Бате, не е така....мен първото нещо, с което ме аргументират е именно - Офис пакета, мейл клиента, и другите използвани от тях приложения...Скайп, Вайбър, Адоб ридър....и все още са с една непоклатима причина, която трудно оборвам, защото Джимпа колкото и да е супер, не е като Фотошопа, нито като Корелдрола, Аниматора и т.н. ;)
 
Офиса дали ще ползваш MS Office или Libre е все тая, защото надали масовият потребител знае какво е макрос примерно :).
Skype, Viber, Adobe Reader(който е by default в Linux) не е проблем, защото ги има с по един клик. Освен разбира се ако някой идиот не е избрал Debian които са известни освен че са стабилни и с липсата си на поносимост към затворен софтуер.

GIMP или Photoshop не коментирам! Пък и не разбирам за какво му е на масовият потребител този софтуер.
 
Начи, още не съм минал на изцяло на Линукс само заради Navicat, че ми е удобен и че цъкам рядко World of Warcraft :).
Иначе всичката ми работа е на сървър с Линукс, моя комп го ползвам само за терминал с браузър :).
 
За Офиса няма две мнения. Дори съм по-доволен от Libre, ако трябва да съм честен. На масовия потребител реално не му трябва, но чул не дочул, че е хубаво да има, за да си базика снимките или някой му е подшушнал, че Photoshop е супер програма и феновете на Microfost са му казали, че с Линукс ще забрави за Фотошоп, ходи му обясни, че каквото иска да прави той като обикновен юзър с Photoshop, няма начин да не може и с GIMP. Само истинските дизайнери и малко по-опитните с тия софтуери ще ти намеря силни аргументи. Реално тулове, които не можеш да имаш в GIMP. И без тях не могат.
 
За Офиса няма две мнения
Напротив! Моето мнение е, че е пълно дърво. Говорите като хора, които само са чували за либре, а не като активни потребители.
Дори едно елементарно форматиране и отпечатване, понякога е възможно да те извади от равновесие (в калк).
 
Напротив! Моето мнение е, че е пълно дърво. Говорите като хора, които само са чували за либре, а не като активни потребители.
Дори едно елементарно форматиране и отпечатване, понякога е възможно да те извади от равновесие (в калк).
Не знам кой какво е правил с неговия офис, но не съм имал нещо, което не да не съм го постигал на Либре, което уж само Офиса пакета на Майкрософт може. Не знам какви извращения някой прави с Ексела, но ако е счетоводител или прави някакви медия планове с 100 000 формули и изпорване на графики...със сигурност може Офиса да е по-удачно. Но това е като с Фотошопа....Само където тук наистина трябва да правиш нещо невероятно, за да намериш разликата. Например на мен голяма дървения ми е Аутлука...но всеки ще ме обори и няма лошо. :)
 
  • Like
Реакции: wsar
А вас какво ви интересува, че не се ползва масово. Ползвайте това, което ви харесва и да не ви пука са другите. Аз също нямам windows и въобще не го искам, но повечето ми познати си мислят, че линукса е някаква глупост, с която нищо не може да се прави.
Линукс е с отворен код, колкото повече потребители, толкова по-вече потенциални програмисти спомагащи за усъвършенстване на кода. От там повече приложения и нови интересни функции... Аз смятам, че реално до няколко години безплатния линукс, ще е наравно с уйндоса. Особено ако от майкрософт измислят нещо строго за пиратските ОС на потребителските компютри.
 
Начи, още не съм минал на изцяло на Линукс само заради Navicat, че ми е удобен и че цъкам рядко World of Warcraft :).
Иначе всичката ми работа е на сървър с Линукс, моя комп го ползвам само за терминал с браузър :).
А не е ли по-добре да си работиш на localhost :) и само да качваш с Git? Navicat работи много добре под Linux. Според WineHQ WoW работи също.
Аз ползвах КUbuntu, че лесно се инсталира, обаче доста нестабилна OS е това. Сега тествам Gentoo там поне и да гръмне ще си го оправиш. Доста съм се замислил за OSx, много я хвалят за стабилност (много завишена цена обаче, сърце не ми дава да се изръся няколко хиляди). Имам също 1 сървър на FreeBSD, и много ме радва откъм стабилност, а Port системата мачка.
Доста от счетоводните програми са писани за Windows, Adobe продуктите не се чувстват добре на Linux, както и доста игри. Също така са ми разказвали, че Libre/Open Office издъхва на по-сложни сметки, за разлика от Microsoft, който явно е написан по-добре.
ПП Безплатен обяд няма. Не си мислете че OS-a е нещо такова. Зад всеки по-голям проект с отворен код стои по някоя корпорацийка с нейните си интереси. Освен zamunda style разбира се.
 
Сложил съм Линукс на една от машините у нас, защото е стара и не поддържа нищо друго. Откакто е с Линукс върви чудесно.
 
@Blinky началник, дори един елементарен прайс лист, ще ти отнеме време х2 . Гледам го този маачч по няколко пъти месечно.
Аз смятам, че реално до няколко години безплатния линукс, ще е наравно с уйндоса.
В думата windows няма буква „й”, „в” или „л”. Напиши колко са годините според теб, и приеми че сме се обзаложили на едно кафе от скъпото (със сметанка от близката кафемашина - 0,50 лв.).
Доста от счетоводните програми са писани за Windows,
Не доста. Направо може да обобщиш 95+% за българския пазар.
Сложил съм Линукс на една от машините у нас, защото е стара и не поддържа нищо друго. Откакто е с Линукс върви чудесно

Не бъди субективен. Мога да ти пратя диск с 98SE - сигурен съм, че ще работи перфектно. Също така мога да ти пратя и последното Ubintu да кажеш върви ли добре...
 
Големия проблем на Linux e че всеки може да издаде своя версия на тази ОС и така се издават много версии пълни с бъгове. От години няма развитие в тази ОС, защото нямат голям екип от хора, както е при Windows. Ако искат от Linux операционната им система да стане масова трябва да вкарат много неща, които ги има в Windows.
 
Големия проблем на Linux e че всеки може да издаде своя версия на тази ОС и така се издават много версии пълни с бъгове. От години няма развитие в тази ОС, защото нямат голям екип от хора, както е при Windows. Ако искат от Linux операционната им система да стане масова трябва да вкарат много неща, които ги има в Windows.
Дали това е проблем наистина обаче или възможност да се създадът още по-качествени версии.
 
@Blinky началник, дори един елементарен прайс лист, ще ти отнеме време х2 . Гледам го този маачч по няколко пъти месечно.
С либрето гърми ли? Хм, нещо доста тежко ще е като изпълнение. Но честно казано другото сигурно бози. Не съм наблюдавал подобни анумалии.
 
а на обикновения потребител даже не му трябва нито либре, нито офис .. 95 % от хората могат да си свършат работата с гугъл шиийтс/докс

колко са годините според теб
когато в училищата започнат да показват че линукса не хапе
 
Аз съм доволен, че вчера си инсталирах минт на лаптопа, а преди въобще не ставаше и не ми разпознаваше драйверите. Сега с новата версия 18 всичко е както трябва.
 

Горе