Учебна програма по майчин ромски език ?!

От: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Държавата България редом с нейните политици не мисли за нас, аз ще мисля за нея.. Гражданска война искам да има, пък който оцелее.. История се пише, поне ще ни има по книгите.. Вчера в магазин за дрехи една изтрещяла лелка ми говори, че екстрасенси вещали за ноември месец.. Гответе се! Боят настаанааа... Шааа ла ла аала аааа...
 
И аз съм погнусен, обаче ако мангалите се научат да говорят поне на един език (пък бил той и цигански), това може би би ги превърнало в по-използваеми същества за работа. Защото сега и да искаш, нещо да ти свърши - той не може да те разбера. И преводач да си вземеш - пак не може да те разбере, щото е тъп и щото и на цигански едвам може да върже две изречения.
 
От: Re: Учебна програма по майчин ромски език ?!

И аз съм погнусен, обаче ако мангалите се научат да говорят поне на един език (пък бил той и цигански), това може би би ги превърнало в по-използваеми същества за работа. Защото сега и да искаш, нещо да ти свърши - той не може да те разбера. И преводач да си вземеш - пак не може да те разбере, щото е тъп и щото и на цигански едвам може да върже две изречения.
Колега, те циганският си го знаят.. щото той е говорим каквито и да ги плещиш, си се разбират.. А по твоите сметки остава значи цялата държава да говори цигански, за да си ги разбираме, щото както се изрази, все едно продавача в магазина, учителя в училище, онзи дето ти продава в аптеката да е ром - бонбон...
 
Абе гледал съм двама цигани как си говорят на цигански, говорят... и по едно време запецват и минават на Български, и там пак запецват.
Та малко грамотност ако им се налее в главите, все ще е от полза, най-малкото може да е някаква база да научат и Българския по-добре.
Иначе е ясно, че официанлния език в България е Българския и на публични места трябва да се употребява само той.
 
От: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Че те циганите имат ли писменост?
 
От: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Те в училище не могат да ги вкарат, какво остава език да учат, пък бил той и майчин! Писменост нямат и имат няколко диалекта.
 
Циганите ще учат техния си език само в началото. Идеята е да влязат в крак с ученето на език (четене, слушане, разбиране) и след това да им се преподава български език, като по този начин би трябвало да им е по-лесно да научат български, отколкото ако директно им тупнат буквари и ги накарат да четат на български (та те едва говорят, пък какво остава за четене). Не съм специалист, но мисля, че тази методика на обучение не е лоша.

LovechGuy, преди да констатираш, че си "погнусен", прочете ли pdf файла, към който си дал линк?
 
Кога в университетите пуснаха РОМСКА фиология.. та РОМСКИЯ език да се учи в училищата.. айде моля ви се.. стига глупости..
 
От: Re: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Циганите ще учат техния си език само в началото. Идеята е да влязат в крак с ученето на език (четене, слушане, разбиране) и след това да им се преподава български език, като по този начин би трябвало да им е по-лесно да научат български, отколкото ако директно им тупнат буквари и ги накарат да четат на български (та те едва говорят, пък какво остава за четене). Не съм специалист, но мисля, че тази методика на обучение не е лоша.

LovechGuy, преди да констатираш, че си "погнусен", прочете ли pdf файла, към който си дал линк?
Ама чакай сега, искаш да ми кажеш, че циганетата на по 7 години не разбират български? Това не ти ли се струва странно.
 
От: Re: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Кога в университетите пуснаха РОМСКА фиология.. та РОМСКИЯ език да се учи в училищата.. айде моля ви се.. стига глупости..
Във ВТУ имаше преди години. Май я премахнаха, ама не съм сигурен. Потърси с гугльо.
 
Re: От: Re: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Ама чакай сега, искаш да ми кажеш, че циганетата на по 7 години не разбират български? Това не ти ли се струва странно.

Разбират основни неща, обаче имат доста ограничени граматически и лексикални познания. Не е толкова странно, като погледнеш средата им. Вече дали е правилно е друг въпрос. Доколкото знам, доста циганета се отказват или изобщо не отиват на училище, защото им е трудно да научат български (а оттам няма как да разбират и другите предмети, защото се преподават на български). От тази гледна точка е по-добре да учат малко техния си език преди да почнат с българския, отколкото да си останат неграмотни и прости.
 
От: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Въпросът е, че те нямат език. А и ме съмнява да имат богат речников запас на "ромски". И друго, не си мисли, че по този начин някой може да ги направи професори, не забравяй генетичния фактор (колкото и да не им се иска на някои), който определя колко умен може да стане някой човек. Т.е. ако си плод на любовта между не много умни хора, шансът да станеш много умен е граничещ с нулата. С подобни глупости само си вкарваме талареж в гащите и сами зараждаме етническо напрежение, защото по този начин се възпитава циганско национално самосъзнание. Това неминуемо ще доведе до проблеми след време. По-добре тъпи и възприемащи се за част от България, отколкото тъпи и със самочувствие за принадлежност към друга нация.
 
От: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Много кинти ще изчезнат с тия реформи в образУванието.... :D

[video=youtube;CJ0tKWSc3o4]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CJ0tKWSc3o4[/video]
 
От: Учебна програма по майчин ромски език ?!

ЗИП - задължителноизбираема подготовка, това означава, че българчетата трябва да избират някоя от тия дисциплини:

МАЙЧИН АРМЕНСКИ ЕЗИК - ЗИП
ИВРИТ - ЗИП
МАЙЧИН ТУРСКИ ЕЗИК - ЗИП
МАЙЧИН РОМСКИ ЕЗИК - ЗИП *

вие кое бихте избрали за децата си?
 
От: Re: Учебна програма по майчин ромски език ?!

Циганите ще учат техния си език само в началото. Идеята е да влязат в крак с ученето на език (четене, слушане, разбиране) и след това да им се преподава български език, като по този начин би трябвало да им е по-лесно да научат български, отколкото ако директно им тупнат буквари и ги накарат да четат на български (та те едва говорят, пък какво остава за четене). Не съм специалист, но мисля, че тази методика на обучение не е лоша.

LovechGuy, преди да констатираш, че си "погнусен", прочете ли pdf файла, към който си дал линк?
Прочетох го .. Къде по света се е чуло циганин да ходи на училище и да учи цигански ?? Та то същестува ли такъв език черно на бяло?
 

Горе