Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Green Bars

Well-Known Member
От Държавен фонд "Земеделие" отрекоха поръчаният от тях софтуер за 86 610 лева да е аналог на безплатния Скайп (Skype). От институцията заявиха, че закупената система разполагала с "широк набор от функции, които далеч надхвърлят възможностите на Скайп, ICQ и MSN".

цялата статия: http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012...medelie_zakupeniiat_za_86_000_leva_softuer_e/

И както винаги на конкурса се е явил само 1 кандидат!!!
Как стават тия неща?


На мен ми писна от такива нагли кражби
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Цитат от статията- "Седмица по-рано стана ясно също, че бивши служителки на Агенцията по храните (също подчинена на земеделското ведомство) са получили 47.000 лева за създаването на институционални профили в социалните мрежи Faceboоk и Twetter."

Цитат от статията- "Публичността на услуги като Скайп ги прави неприложими за нуждите на администрацията, тъй като те не покриват стандартите за сигурност", твърдят от звеното."

Цитат от статията- "С нейна помощ се осигурявала възможност за екипна работа, обучения, трансфер на документи и "създаване на база от знания, без да се нарушава работният процес"."

Посмейте се...
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Един от най-големите скандали в контрола по храните у нас гръмна през 2006 г. В България бяха внесени 75 тона 20-годишно канцерогенно ирландско месо, част от което бе преработено и продадено под формата на саздърма на вътрешния пазар. С поста си тогава тихомълком се раздели главният секретар на НВМС и изявен кадър на ДПС Мирослав Найденов. Днес той е министър на земеделието и храните от ГЕРБ.


То си има обяснение за всичко.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Тоя софтуер ще го ползват същите тия 17 човека, които им харесаха скъпата страница в фейса :).
86610/17=5095 лв. на потребител.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Цитат от статията- "Публичността на услуги като Скайп ги прави неприложими за нуждите на администрацията, тъй като те не покриват стандартите за сигурност", твърдят от звеното."
Точно проблемите със Skype идват във връзка със сигурността. Не може данните на държавно ведомство да са достояние на чуждестранна частна фирма (Skype). Не знам колко честен е бил конкурсът и дали софтуерът наистина струва толкова, но определено има нужда от такъв софтуер за държавната администрация.
А ония глупости със Facebook и Twitter са си за затвора.
 
От: От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Точно проблемите със Skype идват във връзка със сигурността. Не може данните на държавно ведомство да са достояние на чуждестранна частна фирма (Skype). Не знам колко честен е бил конкурсът и дали софтуерът наистина струва толкова, но определено има нужда от такъв софтуер за държавната администрация.

Имам чувството, че министъра се е регистрирали и говори тея глупости.


ЗАЩО БЪЛВАШ БУКВАЛНО ГЛУПОСТИ, СЛЕД КАТО ЗНАЕШ, ЧЕ НЯМА КАК БЪЛГАРСКИ ПИШМАН ПРОГРАМИСТИ ( СИРЕЧ - ДАЛАВЕРАДЖИИ, КОИТО ИСКАТ САМО ДА ПРИБЕРАТ ЕДНИ ПАРИ ) ДА НАПРАВЯТ ПО-СИГУРЕН ПРОТОКОЛ ОТ СКАЙП ===> ЗА КОЛКО СЛУЧАЯ НА ХАКНАТИ СЪРВЪРИ НА СКАЙП ЗНАЕШ ТИ??? ОТГОВОРИ МИ САМО НА ТОЯ ВЪПРОС БЕЗ ДА МИ ГОВОРИШ ПРОСТОТИИ КОЙ КАКВО КАК ЗАЩО КЪДЕ И Т.Н.. , САМО ТОВА МИ ОТГОВОРИ => КОГА В СКАЙП Е ИМАЛО ИЗТИЧАНЕ НА ДАННИ ЗАРАДИ ХАКЕРИ И СЛАБА СИГУРНОСТ НА СЪРВЪРИТЕ ИМ???



ЧАКАМ КОНКРЕТЕН ОТГОВОР ==> ПОНЕЖЕ ЗНАМ, ЧЕ ТАКЪВ НЯМА ДА ИМА ===> НЕ ГОВОРИ ГЛУПОСТИ И НЕ ПИШИ И НЕ СЕ ИЗЛАГАЙ ЗА ТАКИВА ДАЛАВЕРИ, ЗНАЕМ, ЧЕ СИ ГЕРБЕР ПО ПРИРОДА, НО СТИГА ГО ПОКАЗВА, ЗАЩОТО СЕ ИЗЛАГАШ.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Очаквам следваща новина - ФОНД ЗЕМЕДЕЛИЕ ОТДАДЕ 54 000 ЛВ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ НА Е-МАЙЛИ В НЯКОЛКО СВЕТОВНИ ПОЩИ, ЗА ПО-ЛЕСНА КОМУНИКАЦИЯ С ТЪРГОВСКИТЕ КОНТРАГЕНТИ
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Докато стане електронно правителството бая пари ще потънат.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Алане, днес май не беше чак толкова горещо, но гледам, че пак си се засилил накриво.
Анти-герберската ми позиция е лесно забележима ако внимателно си чел изказванията ми. Това, че се краде яко с тези държавни поръчки също е вярно. Проблемът тук е не това, че хакери можели или не можели да хакнат дадени сървъри, а през чии ръце минават поверителни държавни данни. Държавата не може да разчита на затворена неясна система, която да им "пази" данните. Държавата не може да предоставя достъп до поверителни държавни тайни на частни лица извън юрисдикцията на държавата (т.е. неграждани на България живеещи извън България). Това, че много информация от държавните учреждения изтича е лесно забележимо, но не е желателно да е съвсем пробита кацата.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Алане, днес май не беше чак толкова горещо, но гледам, че пак си се засилил накриво.
Анти-герберската ми позиция е лесно забележима ако внимателно си чел изказванията ми. Това, че се краде яко с тези държавни поръчки също е вярно. Проблемът тук е не това, че хакери можели или не можели да хакнат дадени сървъри, а през чии ръце минават поверителни държавни данни. Държавата не може да разчита на затворена неясна система, която да им "пази" данните. Държавата не може да предоставя достъп до поверителни държавни тайни на частни лица извън юрисдикцията на държавата (т.е. неграждани на България живеещи извън България). Това, че много информация от държавните учреждения изтича е лесно забележимо, но не е желателно да е съвсем пробита кацата.


Хаха представям си как ЦРУ позлват Скайпа за размяна на секретни данни :D
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Съмнява ме да го правят или поне не си пишат в прав буквален текст. Нашите от администрацията не са чак толкова тренирани в кодово приказване/писане (все пак не всичко е Държавна агенция национална сигурност), така че това данните на държавата да се администрират/управляват от трета страна би било пробив в сигурността.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Кой ще разбере, че точно тези потребители са част от държавната сигурност? Все пак има милиони потребители...
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Каква държавна сигурност? Говорим за земеделие и ниви. Като имат тайни разговори да се срещат на четири очи. Това са само оправдания, защото не могат да измислят друга причина за изхарчването на 100 хиляди лв. Всяка форма на отдалечена комуникация може да се подслуша. Нали преди време бяха пуснали конферентен разговор между агенти на ФБР, които обсъждаха Анонимните. Няма невъзможни неща и се съмнявам, че за тая баснословна сума ще измислят нещо неподслушваемо.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Всяка форма на отдалечена комуникация може да се подслуша.

Опитай се да подслушаш това:

-----BEGIN PGP MESSAGE-----
Version: GnuPG v1.4.11 (GNU/Linux)

hQQOA3yLQ2DlCo8qEA//SvbHrMo442plwoncROn0gSLV3vrVht56BempRpBLivDa
aoeEPmJOhAJgQ0WVAHZTT8yAYY29Z0ZwhEXuK6pmQTLDBcfxN5 6j+wyzgGSzY4Zo
01FvTsApm7OFbcA4rH77JL8y6sr/HHs5Xbhm5+47tpAlTtXPffONi0cWdNb8zLA7
CnG6jwmljet4/pfMQL1RFSokZbCTAwiZ4F7G7XESCp+s8hQaQylfpbP2Yjp0jL+ X
uKJ8TlV+S61vx7QLn6OWF/tYsOxmIQi2j/ly5NLyNZQZ/rAqG/BR09KSCfAh/Y1V
mgcnmoK7c6qK8I9FTfwHMIrhpffApUBdYOkBTdhEhmLYC5Db4s vM8YG85fiQT0th
8L+FrHbxJ6v3adXL+lQHTftR+VDgGONdvTKTS9BfHeR3Va1LAF MoRlbdjpYtv4iR
Utly4TM+H/4WndEJV2VTSlGTwKp5/DwdCPijsXmrr4/OVjj82gYoqJc6vqXt/R/l
cHfeysQ7oDBrD0cDPq24daumyjDQUOUWH+ZR4bSttpnLy8CIav g3ROK6Y8ZVr4dH
3YD6nkkwa07US8HlYaglwcE6bmtcgo3cd7qCfaKV9XmbhdhKeK bKFhxHl+xECZMc
wC5qr9b2ggIsPKbdvQp6zp1fMRGwEEGFocX9r4dKxkgp/a730Rki/uQKJ6A89hMP
/0raZr7Na2rr7WVCV8xfMwwWFSqDzzUaCo/gD5Akiw+k6CF0LgJYYMvorkZ38/5h
anGEeHIXIkmiqafgowewPa8V5ui0m0JLDDUICEoDkNPAxAiXXK/bYL3kVEkLceSB
hyQBI6h9Q0haM0W8mclF2h3/ckiriuilH0EI0NgNnqa3x3H6YNxUf7bsCNxrkExO
uCM96WpyVdRyITmL2p1ImPdJk8IzKVjQt0eN680Hr1Y0S5J3ry jL5FhRRethHl+W
kyMDlhFHMeXgzCu81ZotCxqXPRbe4pfY5yEAmp38VqUIRyuSv7 kXgkmXKi5BcG5K
D7/JGT5IsCeLzWVx7T2ybiUQHVmy93r0pxMbq+FrbCGVg5AVJ7ZaU 0pm6UHVwHDt
NrXqVn6vlinxypmSJQfbDfw/jLmJSsT9VNpV/Ezh2BZ3PK24+DAyd1Qe2caSK3rZ
7ULHRajPN0Ch4Fv9aYjPU1SrAqXsggoZkHjRrxN76UxS3ZiiIG dmQsfCH4gV9D+X
kpcL7YDod7yVG/kMGcT7kPxi9sXADa1PZu2QEzp8fXqHj8LU3S2OOJ7PDXCt7mbF
F4Vtz/eJeFor7UP8zWCczj3CuO2S/5QIR3SfklApAdk2erHCgKRTwuqN/KwOWbuh
Msr/7lZW1x8m0wAhuZ64SjG2c8DLec/b18wPck6UQWyg0sEIAQlX09wKlnfQ7A2r
Slq4ATP13/UaWcrQqINrPEzg+nkDaDG0+Ltlzk53Ev6qn0rUGf3fsjIT4sUy NPkE
9Azn0rDqhIAfa2M/UvqcjDsFUdq0F9WZ7u0RKURoMvwFU/lRjydJQbUm5AW4B2Mi
SArdxD/CocqzHERYm78CZrcrlRbIxxTmLGTuXNLXeCnBMnpQFhjwP6Q4s Si4VVb7
vT2C+8OyJ5W5ccRRBsciLkMqIVX0K5uZYGccCRzgqMFIKSBtTP L2VqI3ODUzTgZy
ZY5xqJOVhVXTxBuWAFOVd7S7Au6X91lqayhIR6QlLyztCY1Bf1 GZQ+lijcwd+KZp
sq7HqtFIykuW9UU0R2DLjIzJoOw0pqtfnQrHiT1cQFeCsy0a78 l9GNXAz1iq7k9T
3FIONly4NNyY/nFK9Tsg7aFWTi1v7HrT/8Tx4tY7OLLc5YK7xFuRFL1Somv2wOs5
rIahK24ldua7i/G27jdXukScSIZUhYhPZk5sMxNBmSpzR582PMFhS4qf3cPGs5Rz
9VEack61QRfXhEjRsGdjUPt9QAOzdtLOiMq6iCWxinOvTdiVTT 46CC5MOuvQ6o0e
2QYbq9RRbbj3gBp7
=fbfF
-----END PGP MESSAGE-----
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Лесна работа. Ако някой има зор просто ще монтира бръмбар с видеокамера, насочена към екрана в стаята с компютъра на ведомството. Няма комуникация, която да не може да бъде подслушана при добро желание!
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Разбира се няма абсолютна сигурност.

Обаче да дадеш наготово достъп до конфиденциална информация на частна фирма в чужбина не е много добра идея.

Нищо не пречи да се ползва Skype, ако примерно файловете се криптират със силна криптография. Софтуерът за криптиране е с отворен код и не струва пари да го ползваш - разпространява се безплатно. Има решения с отворен код, които са на практика безплатни.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Става въпрос за земеделското министерство. Какви държавни тайни има там? Това е смешно просто. Ако все пак боравят с класифицирана информация могат просто да не я обсъждат на видеоконферентни връзки. Цялата информация, която се обменя по Skype доколкото знам се криптира, а освен това изобщо не минава през сървърите на самата компания Skype, а само през близките нодове. Дори да предположим, че по някакъв начин все пак се подслуша трафикът няма да може да се разкодира без ключа. Изобщо, толкова е сложно, че просто се губи смисълът. Далеч по-прост е горният вариант, който дадох - подслушване на самото помещение с компютъра. Още по-лесно е чрез заразяване с троянски кон, който записва аудиото и натисканията на клавишите.
 
От: Фонд земеделие дава 86к за Skype алтернатива

Мен ми е чудно как позволяват да става толкова голям шум около това, като е ясно, че искат да крадат.
 

Горе