Фрииленсъри или илитерати?

От: Фрииленсъри или илитерати?

Проблема на писателите (в българския пазар), че почти никой не би им платил 30-40 лв. на статия. Така те са нужни да смъкват цените си на смешните 5-10 лева на 500 думи, което се предполага, че ще го правят без мотивация. Въпреки това съм попадал на страхотни материали. Но тъй като цената е такава ниска, почват да се набълват доста неграмотници, които си мислят, че работата е лесна тъй като се заплаща ниско.

По някое време имах идеята да пусна тема, че пиша статии срещу заплащане - зимата разполагам с доста време. Тъкмо щях да се понапъна малко и да си опресня и подобря знанията по граматика. Но масовите цени във форума ме отказаха - 5 лв за 550 думи никак не ми се връзва. Някои от статиите в моя сайт са ми отнемали по три-пет часа: да прегледам 30-50-80 сайта, да отхвърля глупостите, да видя противоречията... Да подбера снимки.
И ще използвам да декларирам тук, че спирам да използвам снимки от български сайтове чрез линкване! Омръзна ми след месец-три линковете да не водят до никъде. Някой, по непонятни за мен причини, решил, че цялата страница му е излишна и я изтрива. Аз давах джус на български сайтове чрез линкването на снимките, но не виждам причина да продължа да го правя.

Като казахте правопис мен ме дразни като слагат интервали пред препинателните знаци. Голяма мода стана - кой го измисли и от къде тръгна не знам.

Иначе тази статия е шедьовър на литературното изкуство. :mrgreen:
Това с интервала и аз го правя. Не знам защо и как, но палеца на лявата ми ръка изпреварва другия пръст и пляска интервала преди запетайката. И много често се връщам и го поправям.

А статията въобще не подлежи на коментар - две грешки в първия ред! По-нататък не я четох.
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Качеството на статията, бих казал, е за отличен /5,50/, според новите порядки. Смисълът се долавя, значи е ОК. Правописът никога не е бил фактор за оцеляване, ако беше до сега да сме еволюирали всички до литератори.

Любимият ми цитат по този повод е:
Днес да говориш мърляво е “тренди”, да пишеш с грешки - “френдли”
 
От: От: Фрииленсъри или илитерати?

Правописът никога не е бил фактор за оцеляване, ако беше до сега да сме еволюирали всички до литератори.
От правописа зависи оцеляването в много случаи. Ако ти пишат рецепта с лекарства за сърце и лекарят е неграмотен тъпигьоз ще умреш, защото той е спал по време на часовете по БЕЛ. Мога да дам много други примери, при които неграмотността може да убива. Неграмотността не може да бъде нито френдли, нито тренди. Тя е и винаги ще си остане признак за мърлявост.
 
От: От: От: Фрииленсъри или илитерати?

От правописа зависи оцеляването в много случаи. Ако ти пишат рецепта с лекарства за сърце и лекарят е неграмотен тъпигьоз ще умреш, защото той е спал по време на часовете по БЕЛ. Мога да дам много други примери, при които неграмотността може да убива. Неграмотността не може да бъде нито френдли, нито тренди. Тя е и винаги ще си остане признак за мърлявост.
Зависи оцеляването, ама друг път. Отиди до магазина, до банката, вози се в такси, закарай си колата на сервиз или (дано да не ти се налага) се обърни към услугите на държавната администрация и забележи какви хора те обслужват. Щом тези хора са оцелели, щом се размножават, щом намират своето място в обществото, значи имаме нужда от тях.
 
От: От: Фрииленсъри или илитерати?

А статията въобще не подлежи на коментар - две грешки в първия ред! По-нататък не я четох.
Аз стигнах само до "Источнородобския" и се отказах да продължавам.
 
От: От: От: Фрииленсъри или илитерати?

Зависи оцеляването, ама друг път. Отиди до магазина, до банката, вози се в такси, закарай си колата на сервиз или (дано да не ти се налага) се обърни към услугите на държавната администрация и забележи какви хора те обслужват. Щом тези хора са оцелели, щом се размножават, щом намират своето място в обществото, значи имаме нужда от тях.
За администрацията особено, не искам да коментирам. Най-великата глупост беше, когато получих съобщение от НАП, на фирмената поща, че трябва да подам декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. След около час някъде, получих друг мейл със заглавие "Порати допусната грешка..."
Просто нямам думи!
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Неграмотниците с претенции в нета са като просяците по улиците. Има ги, оцеляват и се размножават, но това не ги прави френдли, тренди и т.н. Смърдят си отдалече на казан, без значение дали е виртуален или реален. Когато това е умишлено търсен ефект нещата стават още по-жалки. Като попадна на такива ползвам всички всички възможни инструменти, за да не виждам благоуханните им творения. Друго решение няма. Ако някой е неграмотен, но иска да се научи съм винаги готов да помогна, но когато някой е горд от простотията си надежда няма.
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Прав си, така е. Но го има и момента, в който нямаш друг избор. Рядко се случва да не се сблъскаш с такива хора. Лошото идва и когато мислят, че са компетентни и агресират, ако не се вземе мнението им присърце.

Писането трябва да е горе долу кадърно. Ако забележим и големите медийни сайтове, и там е пълно с абсурдни грешки и глупости, но това е. Качеството се определя не само от цената, но и от интезивността на продукция. Или казано по друг начин, ако искате десет статии в рамките на пет часа, то бъдете сигурно, че трябва да се проверят преди да бъдат публикувани някъде. Важно е да си имате доверие на контентрайтъра, но е важно и да знаете как работи и при каква поръчка ще ви предостави по-ниско качество. След няколко поръчки ще успеете да го хванете това, няма начин просто. :)
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Преди години имаше клиенти, които искаха пълнене на сателитни блогове със съдържание. Нямаха претенции за правопис и пунктуация, но настояваха работата да се свърши почти светкавично за да вземат линкове. Идеята е ясна на всеки, който поне веднъж е писал статии в много блогове (сателити) по цял ден срещу съответната сума ... При статиите за директории събитията бяха и са по-различни, тъй като самите собственици имат изиксвания за правопис и ако пишем неграмотно, то има голяма вероятност да не публикуват статията ни. Що се касае до съдържанието за основни сайтове и блогове там нещата са други, защото копирайтърът е длъжен да сведе грешките до абсолютен минимум. Няколко пропуснати запетаи, тирета или кавички не са кой знае каква болка за умиране, но когато говорим за груби граматически грешки и непознаване на основни правила за писане на текст, проблемът е сериозен.
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Зависи оцеляването, ама друг път. Отиди до магазина, до банката, вози се в такси, закарай си колата на сервиз или (дано да не ти се налага) се обърни към услугите на държавната администрация и забележи какви хора те обслужват. Щом тези хора са оцелели, щом се размножават, щом намират своето място в обществото, значи имаме нужда от тях.

Стадния инстикт - да бъда като другите! Никога не ме е привличало да съм мърляв, защото и другите са мърляви. Ако ще съм мърляв, то ще е заради мен си. А не защото "такава е модата".
В по-горното ти мнение мислех, че се бъзикаш. А ти си бил сериозен! :shock:
Дори посегнах към бутона за репутация. Но реших да остана само с коментара тук.

Прав си, така е. Но го има и момента, в който нямаш друг избор. Рядко се случва да не се сблъскаш с такива хора. Лошото идва и когато мислят, че са компетентни и агресират, ако не се вземе мнението им присърце.

Писането трябва да е горе долу кадърно. Ако забележим и големите медийни сайтове, и там е пълно с абсурдни грешки и глупости, но това е. Качеството се определя не само от цената, но и от интезивността на продукция. Или казано по друг начин, ако искате десет статии в рамките на пет часа, то бъдете сигурно, че трябва да се проверят преди да бъдат публикувани някъде. Важно е да си имате доверие на контентрайтъра, но е важно и да знаете как работи и при каква поръчка ще ви предостави по-ниско качество. След няколко поръчки ще успеете да го хванете това, няма начин просто. :)
Да не си наел литератор - да пише тук вместо теб? :p
Три пъти го прочетох и така и не видях дори една сбъркана буква... Докара ми сърцетуп.

Писал съм го и друг път: с КуулАйс трябва да сте за пример в този форум.
 
От: От: Фрииленсъри или илитерати?

Да не си наел литератор - да пише тук вместо теб? :p
Три пъти го прочетох и така и не видях дори една сбъркана буква... Докара ми сърцетуп.

Писал съм го и друг път: с КуулАйс трябва да сте за пример в този форум.

Абе стараем се, не е като да сме заспали на клавиатурата и да пишем безмислици. Надявам се да е така де. :)

Вече, след 12-хилядния пост, трябваше да има някакъв прогрес. А, ако случайно имаш съмнения за правописът ми, може да се върнеш няколко хиляди поста назад. :)

Обаче трябва да си признаем един на друг, че практиката до някаква степен успява да даде положително отражение. Мисля, че същото е при контентрайтърите. Всеки след стотния си пост е идея по-добър в сравнение с началните му. Да си кажа истината, промяна в писането виждам и в други потребители. Не, че не са писали правилно, но сега даже имат и по-изчистени изречения и гладко им върви това, което пишат. Явно синхронизацията "мозък-ръце" е също от значение. :)
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Това е явление, което се отнася не само до писането на статии. Във всяка област е пълно с хора, които не трябва да са там, защото не умеят да правят това, което са заявили, че умеят да правят. Такава е шивачката, услугите на която използвах наскоро. Такива бяха служителите в сервиза, в който си занесох лаптопа. И т.н. И наблюдението не е само мое. Разбира се, че има изключения.
Питам се дали оцеляването провокира някои хора да работят професия, за която нямат нужните качества... Питам се и не би ли било по-лесно за всеки от нас да работи работа, която му идва отвътре... Така няма да го има лудото изнервяне, ще отпадне голяма част от напрежението. Предполагам, че идеята ми е утопична, но не за пръв път мисля за това. Също мисля и за чувството на автокритика и колко спешно необходимо е.

Та за качеството на текстовете. За съжаление все по-рядко попадам на качествени такива на български език. Неграмотност и липса на какъвто и усет за подредбата на думите... Тъжно е.
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Едно поне е сигурно - с тези правописни гаври текстът наистина ще е уникален. ;)
Да, в това можем да сме 100% сигурни. Няма как да не е уникално след като са така написани повечето изречения. :)

Може да е вид тактика, никой не знае.
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Текста може и да се отчете за уникален, но като гледам какви анализи се правят от софтуерите за текст, не смятам, че гошо ще му отреди уникално място. По-скоро ще го бодне в десета глуха при подобни "уникалности".
Ако не сега, то в най-близко бъдеще.
гошо обича писателите, но едва ли харесва маймунописците.
Я да проверим:
Источнородобския планински масив
Източно Родопския планински масив
2 на 395 000 е резултата!

Още малко анализ. Липсата на интервали не се отразява особено:
комплекс”Успение Богородично”в квартал „Гледка”

Но ето още един неграмотно написан текст:
тракийскато мегалитно светилище Перперикон
тракийското мегалитно светилище Перперикон
4 на 17 900 е тук резултата.

Наистина такава "уникална" статия получава уникална оценка. Топ тен е абсолютно сигурен, а топ уан не е никаква трудност да се постигне. :D
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Според мен този си прави бъзик с теб... Просто не е възможно някой наистина да е толкова отчайващо неграмотен и да има наглостта да пише статии и да изкарва пари от това.

Иначе всички допускаме грешки, независимо дали се занимаваме с писане или не. Това е нормално, стига да не са много. Много често забелязвам и грешки във вестникарски материали, минали през ръцете на редактор, който поне би трябвало да е перфектен в това отношение.
 
От: Фрииленсъри или илитерати?

Има и друга положителна страна на нещата - никой няма да ти копира съдържанието. Да не е луд. Сетих се за още една - може да се превърне в силен линк байт. Така де, да го споделят заради самото него. Ей така, за базика. :) :) :)
 
От: От: Фрииленсъри или илитерати?

По някое време имах идеята да пусна тема, че пиша статии срещу заплащане - зимата разполагам с доста време. Тъкмо щях да се понапъна малко и да си опресня и подобря знанията по граматика. Но масовите цени във форума ме отказаха - 5 лв за 550 думи никак не ми се връзва. Някои от статиите в моя сайт са ми отнемали по три-пет часа: да прегледам 30-50-80 сайта, да отхвърля глупостите, да видя противоречията... Да подбера снимки.
И ще използвам да декларирам тук, че спирам да използвам снимки от български сайтове чрез линкване! Омръзна ми след месец-три линковете да не водят до никъде. Някой, по непонятни за мен причини, решил, че цялата страница му е излишна и я изтрива. Аз давах джус на български сайтове чрез линкването на снимките, но не виждам причина да продължа да го правя.


Това с интервала и аз го правя. Не знам защо и как, но палеца на лявата ми ръка изпреварва другия пръст и пляска интервала преди запетайката. И много често се връщам и го поправям.

А статията въобще не подлежи на коментар - две грешки в първия ред! По-нататък не я четох.

Това е може би най-доброто мнение, което успях да прочета.
Аз също си пиша сам статиите, може да има са кой знае какво, но поне ги проверявам за правописни грешки. Отделно за да напиша статия ми трябват поне 2-3 часа (което обяснява защо нямам много такива). Нужно е да прочета, да направя материала интересен, отделно снимки, подходящите думи и т.н. Труд който определено не е за 2-3 лв.
 
От: От: Фрииленсъри или илитерати?

За шпациите преди препинателните знаци да вметна само...

Колкото и да е странно, но модата тръгна преди години от интернет-форумите. В много от тях определени съчетания от препинателни знаци правят смайли и, за да се избегнат, се поставя шпация. Като вземем предвид ниското ниво на училищната подготовка през последните 10-20 години, то можем да предположим, че повечето пишещи по форумите се самообучават (което не е лошо, всъщност, в сравнение с варианта да не им пука). Като видят няколко текста с шпация преди запетаята, то смятат, че така е редно и, за да не се излагат, слагат и те. По този начин грешките се мултиплицират.
 

Горе