Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

webstil

Well-Known Member
От известно време съм в Австрия и наблюдавам, че цените тук , особено на хранителните стоки са еднакви с българските дори и като ги обърнеш в ЛВ. Да не споменавам, че има и доста по-евтини неща. А разликата в заплатите е огромна. Като кажеш тук каква е средната работна заплата в БГ и ти се смеят. За сметка на това открих десертни кремчета, които тук са по 15 цента, а в БГ 75ст. Да не говоря, че тук посещението ми на басейн за плуване е 1.60 евро, а в България със студентско намаление ми е 3.50лв... Така е с повечето неща, може би единствено ресторантите са по-скъпи и това хем съм в туристически град и тук цените например са по-високи от Германия..Така е в цяла Европа, изкючвам Великобритания,Шотландия и може би някои части на Франция. Не мога да си го обясня това нещо..На всичкото отгоре някои от нашите политици за Еврозона искат да ни бутат..какво Евро.., то ако влезе това ще е краят на цялата ни държава..И след 20 години не знам дали ще сме готови за евро...
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Заплатите ги сравнявай с Индия. Пък може и там да са по високи. ;)
 
Последно редактирано:
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Като видиш търговския баланс и че внасяме всичко дори и храни, ще разбереш че тук местно производство липсва. Така няма как имаш силно предлагане от там ниски цени и като вкараш криза и че се свива потреблението. А и че сме в борд, за разлика от ЕЗ + либерализиран пазар за всичко вносно от ЕС. Нещата почват лека по лека си идват на мястото.
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

И тая е турбо дъФкана. Дървото е боабаб :)

В германия със 100е бабите си тъпкат хладилниците за един месец напред и полсе се чудят останалите 2К от пенсията къде да ги денат :)
В спанско пък, едно кило ама ЕЙЙЙ ТАКИВА пържоли е 3е
.... няма сми, достатъчно комплекси си имаме :(
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Моето предсказание от преди няколко години, че ще сме най-бедната държава с най-високите цени в ЕС, на което никой не вярваше е на път да се сбъдне. :D
 
От: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Моето предсказание от преди няколко години, че ще сме най-бедната държава с най-високите цени в ЕС, на което никой не вярваше е на път да се сбъдне. :D

Е че то и преди бяхме най-бедната с високите цени. Е виж добре че по енергетика не ги догонваме, че тогава .......
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

И аз в това съм твърдо убеден! И няма никакви признаци да кривнем от начертаният път, ама никакви, напротив - кат знам на чий гръб ще бъдат един тон бакии и чак ми се стъжва

Трее ставаме кучета, то е ясно - в секо отношение. Е верно много ценности ще загубиме, ама тва е - животното-човек се приспособява според заобикалящата го среда
 
От: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Е че то и преди бяхме най-бедната с високите цени. Е виж добре че по енергетика не ги догонваме, че тогава .......

Зависи какво имаш в пред вид "енергетика", щото ако е тая потребителската... то в немско тоците на голема тристайка са 70-80е
Мани ги митовете дет разхвърлят наще - идеята им е да задържат колкото се може повече консуматори - това е
 
От: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Зависи какво имаш в пред вид "енергетика", щото ако е тая потребителската... то в немско тоците на голема тристайка са 70-80е
Мани ги митовете дет разхвърлят наще - идеята им е да задържат колкото се може повече консуматори - това е
Ей за това говоря

http://www.energy.eu/

Справка за тока и горивото.
 
От: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Е че то и преди бяхме най-бедната с високите цени. Е виж добре че по енергетика не ги догонваме, че тогава .......

Кога са били по-високи или еднакви цените ни с тези в Германия? Щото сега ги гоним и ще ги задминем въпреки, че инфлацията ни е 0% според Боцко. :mrgreen:
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Е тва е съвсем друго. То и големата разлика бате 1.6е срешу 2.77лв :) Освен това няма ти казвам, че в еу си ползват колите в пъти по-малко от нас, не само заради гъзарският комплекс, ами и заради развита транспортна система и мега условия за колоЕздачите. Всъщност не е странна гледка да видиш яка мацка с къса пола да се набира на коуелото и пък другата страна - чайсат костюмар. Нали не искаш да ти ровя един руски колаж за наще велоалеи :) да не говорим, че никъде няма стоянки, каквито в еу има и даже пред кенефите или у гората ако щеш.
Изобщо тия неколко стинки разлика са смешна история и жалък опит за докарване на някакво предимство на бг юзерите (потребителите аджеба)
 
От: От: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Кога са били по-високи или еднакви цените ни с тези в Германия? Щото сега ги гоним и ще ги задминем въпреки, че инфлацията ни е 0% според Боцко. :mrgreen:

Той според Бойко и знамето ние Бяло червено зелено амаааа. :lol:
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Е тва е съвсем друго. То и големата разлика бате 1.6е срешу 2.77лв :) Освен това няма ти казвам, че в еу си ползват колите в пъти по-малко от нас, не само заради гъзарският комплекс, ами и заради развита транспортна система и мега условия за колоЕздачите. Всъщност не е странна гледка да видиш яка мацка с къса пола да се набира на коуелото и пък другата страна - чайсат костюмар. Нали не искаш да ти ровя един руски колаж за наще велоалеи :) да не говорим, че никъде няма стоянки, каквито в еу има и даже пред кенефите или у гората ако щеш.
Изобщо тия неколко стинки разлика са смешна история и жалък опит за докарване на някакво предимство на бг юзерите (потребителите аджеба)
Ходил съм, знам какво е. Няма нужда :)

Абе като ти вдигнат тока двойна и цялата индустрия клекне, ей затовати говоря ако изравним тока по средни цени.
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Да това с велосипедите ми беше супер странно, но вече свикнах :D Всичко тука кара колелета :D Даже да те блъсне колело е супер вероятно :D
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

velosiped-0002.jpg velosiped-0003.jpg velosiped-0005.jpg velosiped-0006.jpg velosiped-0007.jpg velosiped-0008.jpg velosiped-0010.jpg velosiped-0011.jpg

:lol: Като за усвоени само няколко милиона не е зле :lol:
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Ако знаете колко ме е яд, гледам ги тука всякакви европейци, всички живеят по-добре от нас, а не са с нищо повече.. не знам как се стигна до това положение и дали въобще можем да прогресираме..единственият начин може би е да се върнат младите хора, дори и моите връстници, но на този етап не виждам как това ще стане..
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

За да прогресира една държава трябва да има голямо производство, което да може да се конкурира на световния пазар. Ако една държава не произвежда почти нищо, а само внася, то заплатите ще зависят от мижавото производство, а цените - от условията в държавите, от които се внася. Имахме селско стопанство. Разни прекупвачи и "проверяващи" го съсипаха. Енергетиката ни е по-евтина заради каквото е останало от АЕЦ Козлодуй. Цените на тока почнаха да скачат със затварянето на блокове от атомната ни централа и продаването на безценица на монополни позиции на частници (така наречените препродавачи). На фотоволтаичната мафия не им провървя много, но никога не е късно за втори дубъл. БТК също бе разпродадена, а не се сещам какво точно стана с БДЖ "Товарни превози". Не че са били благоприятни условията за дребния бизнес в България, но настоящото правителство се постара и това да срине. Полза от свободната търговия в ЕС ние като държава почти нямаме. Полза имат другите държави, които въртят бизнес на наша територия.
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

По начало си е "речено-сторено"
Кой ни е бил през ръцете да си унищожим производството и да внесем гиганти от вън да ни лапат консуматорите? Е, има и "мазохисти" дет обичат да ги бият с малки правоъгълни хартиени тупалки :twisted:
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Че за какво ни трябваше да влизаме в ЕС? Ншето останало производство не е много конкурентноспособно с европейското, а чуждите компании подбиват буквално пазара на нашите производители...
А и да взимат ни някои от най-добрите кадри...
 
От: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

За да прогресира една държава трябва да има голямо производство, което да може да се конкурира на световния пазар. Ако една държава не произвежда почти нищо, а само внася, то заплатите ще зависят от мижавото производство, а цените - от условията в държавите, от които се внася. Имахме селско стопанство. Разни прекупвачи и "проверяващи" го съсипаха. Енергетиката ни е по-евтина заради каквото е останало от АЕЦ Козлодуй. Цените на тока почнаха да скачат със затварянето на блокове от атомната ни централа и продаването на безценица на монополни позиции на частници (така наречените препродавачи). На фотоволтаичната мафия не им провървя много, но никога не е късно за втори дубъл. БТК също бе разпродадена, а не се сещам какво точно стана с БДЖ "Товарни превози". Не че са били благоприятни условията за дребния бизнес в България, но настоящото правителство се постара и това да срине. Полза от свободната търговия в ЕС ние като държава почти нямаме. Полза имат другите държави, които въртят бизнес на наша територия.

Братле подкрепям ти поста, имаш репутация при първа възможност.

Значи това е една много болна тема за мен, тъй като съм правил сравнение с цените на Норвегия, а тази държавата е най скъпата в Европа, и дори Харкона може да потвърди че българските цени се доближават вече до норвежките. Само че заплатите на хората са космически в сравнение с тукашните. Храната в Швеция е поне 3 пъти по евтина от българската. Във Дания храната е поне 2 пъти по евтина - сега към Коледа ще имам отново престой в Копенхаген за около 1 месец и половина. Единственото най скъпо нещо в Дания са обувките - направо не се пипат. Даже сега като имам път в Дания, имам поръчка да купя няколко чифта обувки от БГ за там на роднините ми. Дрехите също са евтини. Тока не го усещат, плащат фиксирани месечни такси. Само мога да вметна че ако в тези държави които изброих по горе, ако някаква цена се покачи, всички хора ще се вдигнат на балон и ще скандират че им нарушават правата. Абе какво да говорим, БГ-то не е за разправяне...
 

Горе