Честитка за изтекла гражданска отговорност..

monefff

Well-Known Member
Здравейте,

Понеже карам на моята приятелка колата, и тя не е видяла, че и е изтекла гражданската, ме спряха и ми писаха акт за 400 лева..
Готина честитка получих, защото аз карах колата, и аз се водя нарушителя..

Сега до колкото разбрах от адвокат, трябва да изчакам да ми излезе наказателното постановление в 30 дневен срок, и тогава да отида да обжалвам наказателното постановление, за да ми бъде намален акта.

Та.. въпросите са ми.. СТРУВА ли си да се занимавам? Колко пъти ще ме разкарват да ходя до съда, и като цяло какви са процедурите и имам ли шанс да ми бъде смекчено наказнието?
Нямам предишни провинение никакви.

Поздрави,
Симеон
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Скоро съм нямал такива радости, но преди години бях събрал 5-6 акта и един кочан фишове. Разбира се нищо не бях плащал, до момента в който ми писаха нов и прибраха талона. Отивам в КАТ да си взема талона и честити не го дават :D имало стари задължения и докато не ги платя нямало да ми върнат талона. Платих около 200-250 лв/не помня вече колко беше/, но повечето бяха с изтекъл срок :lol: Но това вече май не важи не знам.....Тази история беше преди 5-6 години.
Сега май е по-различно, да каже някои дето скоро е патил.
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Преди беше така не плащаш минава няколко години и пак не плащаш. Ама тая най не става вече :twisted:
Номера беше през тия няколко години да не те спират :lol::lol:
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Е честито :D
Мен ме спряха за изтекъл преглед от 6 месеца... и аз съм си заблеян ма чак пък толкова.....
Тааа полицаите ми простиха и казаха да се прегледам още на другия ден та и това направих
 
Преместих темата в правилния раздел. Но е доста кофти ситуацията. Реално адвоката не ти ли каза каква е практиката? Защото, ако има нещо отработено, защо да не се ползва.

Абе и аз съм чувал, че вече не става, както каза @sabir. Едно време беше там нещо си с давност и не знам си какво, и отпада, но сега май си идват и добре си плаща народа.
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

400 лева е минималната глоба за това нарушение така че не мисля че може да бъде смекчено от съда. При превишена скорост ако си платиш в рамките на 14 дни се ползва 30% намаление, провери дали важи и в твоя случай все пак на 400 лева не са малко тия проценти. Относно дали си заслужава да обжалваш, трябва да прегледаш акта дали няма някакви грешки при съставянето му, ако има може да отпадне ако го обжалваш. Другото което е на адвокати много много да не се доверяваш за тия работи щото те винаги казват, че ако ги наемеш и обжалват може да падне акта. В масовия случай става така че хем си плащаш акта, хем и хонорара на адвоката. Прегледай закона там е описано какво трябва да включва един акт и кога се съставя и ще можеш да си прецениш дали си заслужава.
Колкото до ходенето в съда, мой познат му бяха треснали акт за същото със служебната кола, но вместо 5000 лева глоба на фирмата те му ги написаха на него лично като физ. лице, та след 1 ходене в съда без адвокат акта отпадна.
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Да, шанса ти е ако са оплескали нещо по акта, тогава обжалвай без да се чудиш, но трябва да си сигурен че има нещо дето са объркали. То нали има много вицове за тях, ама те взеха та са поизучиха та внимават като пишат. Ако имаш човек който разбира от актове да го огледа и да те съветва. Иначе до 14 дни платиш ли го верно е с 30 % по-малко......На жената акт отпреди 2 години платих преди 2 седмици,сниман с камера някъде из България :lol: скапан акт за 50лв.издирват ни по адреси и т.н. та вместо 50лв платих 30+превод по банка 6-7 лв.
 
Говорих с няколко човека.. Акта е фиксиран.. уж трябва да е 400 лева, но по челна и алинеята по-която те са ми го писали (315 член ал1) пише, че може да е от 400 до 600.
Но има и друг член, по които се пишат актовете доколкото видях в lex.bg, но мисля, че няма особенно значение.

Няма по какво да се обжалва акта.. може да обжалваме само и единствено наказатеното постановление в 7 дневен срок, след като ми го връчат.. и то там се завеждат едни дела едни глупости .. 9 дена път с камили..
Та.. заслужава ли си изобщо.. И колко ще свалят.. след като е фиксиран този акт..

Няма ли някой, които да му се е случила същата ситуация и да е излязъл или да е намалил акта, и дали си е струвало.. Лошото е, че когато си виновен в ситуацията, разправията е без значение..
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Не съм изчел всички отговори, но ДА - обжалвай непременно! 99% ще падне актът стига да са го написали на твое име, а колата да е на друг човек.

При мен ситуацията беше следната, преди 2 години ако не се лъжа беше, бях забравил да си подновя гражданската и аз също, с близо месец бях закъснял. Колата бе на името на баща ми, защото за млад шофьор са по-скъпи таксите.. та... спряха ме, писаха ми акт, който беше на мое име, а колата на друг човек, обжалвах и веднага падна в съда. :)

Ще опитам да разровя документите да видя какво точно беше писал адвокатът в обжалването.

ПС - И мене ме бяха издранчали 400 кинта..

ПС2 - Сега видях, че си писал ще се налага ли да ходиш до съда - не, само адвокатът ходи, ти може да не присъстваш дори. Аз като обжалвах бях заминал за Шотландия вече и делото мина като бях извън България.
 
@zealot кога обжалва? 3 дни след като ти го написаха? или когато ти излезна наказателното постановление? И на какви доводи го обжалва? Разкарваха ли те хиляди пъти с обжалването?
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Ако гражданската е разсрочена имаш гратисен период (мисля че беше 7дни), през който ако те спрат гражданската си важи все още и нямат право да ти пишат акт. Ако ти е такъв случая, кажи да звънкам на брокера да ти кажа точно колко дни е този гратисен период
 
Re: От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Ако гражданската е разсрочена имаш гратисен период (мисля че беше 7дни), през който ако те спрат гражданската си важи все още и нямат право да ти пишат акт. Ако ти е такъв случая, кажи да звънкам на брокера да ти кажа точно колко дни е този гратисен период
15 дни е гратисния период.. обаче са минали 3 дни след гратисния период..
 
От: Re: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

@zealot кога обжалва? 3 дни след като ти го написаха? или когато ти излезна наказателното постановление? И на какви доводи го обжалва? Разкарваха ли те хиляди пъти с обжалването?

Като излезе наказателното май обжалвах, не си спомням точно..

Доводите - че не съм аз човекът, който е собственик на колата, не си спомням как точно беше оформено обжалването, ама големи лакардии бяха, но че няма логика да ми пишат на мен акт за изтекла ГО след като собственика е друг и не е моя колата. Беше с някакъв чл и алинея описано точно, но нямам спомен. Консултирай се с адвокат, ще ти каже какво точно да пишете.. Не мога да ги намеря сега документите.

С обжалването не са ме разкарвали. След като падна актът в съда, КАТ имат 14 дни или колко беше да обжалват решението и да го върнат в съда отново, но никой не го обжалва и директно ми падна акта. Те КАТ не се занимават с обжалване на такива дребни работи.

Вярвам, че ще ти се разминат нещата! По хубаво 50 кинта за адокат от колкото 400.

Малко офтопик - КАТ нямат право да събират глоби, такси и т.н., за неща, които не са от тяхната юрисдикция. Т.е. - примерно спират ви, хванали са ви почерпан, вземат ви кръвна проба и после КАТ ви искат 50 кинта да си платите за кръвната проба - нищо няма да плащате! Нямат право да вземат такси за такива работи, пак не си спомням как беше точно тази част от закона, но все едно да ви вземат някаква такса по закона за лова и опазване на дивеча.. :D Мен така ме бяха хванали с 1.18 промила, взеха ми книжката и после при получаването ми викат - о, имаш да плащаш 50 кинта за кръвна проба, плати ги и тогава ще ти ги дадем, и отиде адвоката направи ги на 2 стотинки и след 10 минути ми дадоха книжката. :)
 
  • Like
Реакции: snux
Re: От: Re: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Като излезе наказателното май обжалвах, не си спомням точно..

Доводите - че не съм аз човекът, който е собственик на колата, не си спомням как точно беше оформено обжалването, ама големи лакардии бяха, но че няма логика да ми пишат на мен акт за изтекла ГО след като собственика е друг и не е моя колата. Беше с някакъв чл и алинея описано точно, но нямам спомен. Консултирай се с адвокат, ще ти каже какво точно да пишете.. Не мога да ги намеря сега документите.

С обжалването не са ме разкарвали. След като падна актът в съда, КАТ имат 14 дни или колко беше да обжалват решението и да го върнат в съда отново, но никой не го обжалва и директно ми падна акта. Те КАТ не се занимават с обжалване на такива дребни работи.

Вярвам, че ще ти се разминат нещата! По хубаво 50 кинта за адокат от колкото 400.

Малко офтопик - КАТ нямат право да събират глоби, такси и т.н., за неща, които не са от тяхната юрисдикция. Т.е. - примерно спират ви, хванали са ви почерпан, вземат ви кръвна проба и после КАТ ви искат 50 кинта да си платите за кръвната проба - нищо няма да плащате! Нямат право да вземат такси за такива работи, пак не си спомням как беше точно тази част от закона, но все едно да ви вземат някаква такса по закона за лова и опазване на дивеча.. :D Мен така ме бяха хванали с 1.18 промила, взеха ми книжката и после при получаването ми викат - о, имаш да плащаш 50 кинта за кръвна проба, плати ги и тогава ще ти ги дадем, и отиде адвоката направи ги на 2 стотинки и след 10 минути ми дадоха книжката. :)
Така не се ли прехвърля акта на собственика на името ? Защото собственика беше с мен в колата, докато шофирах аз?
А и има доста голямо значение, дали ще обжалваш в 3дневния срок, или като изчакаш наказателното постановление..
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Обжалвах го със сигурност след тридневния срок. Това, че собственика на колата е бил вътре с тебе не е фактор ако не е отбелязано в акта по никакъв начин. Щом е писан на твое име, а колата е на друг - казах ти как протекоха при мен нещата.
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Чети сега и прави каквото ти кажа, след като си се консултирал с адвокат за изряността и правилната обосновка на текста на акта!
Отиваш в СБА и намираш някой по-отворен и питаш: Ако стана ваш член, ще може ли да бутнем наказателното постановление, което ще ми издадат на база на ето този акт - показваш акта на чичето и той ако не знае ще те прати при някой, който знае за този вариант! Ако не са се променили нещата от преди около година=>
1. Плащаш 100лв. членски внос, за една година е това, отиваш да се почерпиш с приятели за останалата сума до 400лв., чакаш да излезе наказателното, носиш го в СБА-то и след около месец отиваш да си вземеш решението на съда, в което пише, че акта е паднал поради...нещо от сорта на некопетенция, неправомощия на издаващия орган да налага подобна санкция, май беше, не помня точно, ще потърся док, но едва ли!
2. След като ти кажат в СБА-то, че ще стане, влизаш във форума и ме питаш какво пия!! :wink:
Моя акт беше за ГО и винетка! След мен още 2 души съм закарал да стават членове! :wink: И то доволни!
 
От: Честитка за изтекла гражданска отговорност..

Само аз ли съм най-големия балък, че си плащам актовете :D
 
Само аз ли съм най-големия балък, че си плащам актовете :D

Не си само ти. Аз гледам и преди това да не се стига до акт. Че голяма разправия после.

Нещо да разведрим малко темата. Свързана е много с нея.:

[video=youtube;MvXpJ1MW1cc]http://www.youtube.com/watch?v=MvXpJ1MW1cc[/video]
 

Горе