Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Ще гласувате ли за пиратската партия?

  • Не, пиратството е комунизъм, а аз не съм комунист

    Votes: 0 0.0%
  • Не, защото тази партия е незаконна, защото пиратството е незаконно

    Votes: 0 0.0%

  • Общо гласове
    18
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Ще го кажа по най-простия начин:

Много хора ще продължат да дават пари за филми, книги и музика, независимо, че могат да ги имат безплатно!

Това, че ти не би дал пари, не значи, че всички други мислят като теб.

Защо това е така няма да го коментирам - има изписани достатъчно материали по въпроса (вж. линковете, които ти дадох - нали не си ги прочел всичките?).

Сега защо има хора, които дават пари след като могат (като теб) да не дават? Подсказка: причината не е, че се страхуват от наказание.

Ти никога ли не си купувал легално книги, филми, музика и софтуер?

Освен това има начин да се правят пари даже и от софтуер с отворен код (вж. линковете, които дадох по-горе) - т.е. авторите на софтуера го пускат безплатно и за разпространение и за модифициране (вкл. и с търговска цел). Обаче въпреки това печелят големи пари! Питай например Линус Торвалдс колко му е заплатата.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Именно, точто тия които се страхуват от наказание поддържат индустрията жива - като ги направят безплатни съвсем никой няма да плаща.

За безплатния софтуер знам, аз лично съм пускал няколко неща безплатно, щото реших че ми излиза повече далавера така (предимно от СЕО), само че неможе цялата софтуерна индустрия да се крепи на това. Линус Торвалдс има заплата, ама защото много хора имат сметка да наливат в конкуренти на уиндоус, който е платен и крепи цял един гигант на гърба си.
По същия начин Firefox е възможен, заради това че Гугъл наливат в Мозила, за да отслабват позициите на MS.
И ако windows-a стане безплатен, хората на M$ ще отидат на улицата...... и оттам нещата се повличат наобратно.
Гугъл са си намерили нишата с тая реклама и си финансират безплатните услуги (които пък им дърпат рекламата), ама при другите ще стане ли така?

С две думи това просто няма как да го направят без да променят целия свят. След 2012 като половината измрем - може би, ама преди това - ъбсурд :) А най-интересното е, че цялата тая работа идва от стремежа на няколко души да си теглят филми безплатно и заради това мислят нова световна икономика :)

То тия със сигурност ще наберат доста гласоподаватели, та ми е интересно да видим как ще стане тая работа :)


PS: Ще ги прегледам тия линкове.
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

А най-интересното е, че цялата тая работа идва от стремежа на няколко души да си теглят филми безплатно и заради това мислят нова световна икономика :)

Така си мислиш, защото не си чел пропагандата на "пиратите" по въпроса (вместо това си чел/гледал/слушал пропагандата на врага). Ако зависеше от мен собствениците на правата за копиране на филмите ще да дължат данък 110% (т.е. ще плащат на държавата за да разпространяват филмите си колкото е платил клиента + 10%), ако не отговарят на критериите ми за качество. Радвайте се, че не съм диктатор ;)

Щом "пиратството" е толкова лошо нещо защо хората масово го вършат? Ти колко нормални хора познаваш, които имат Интернет и знаят как се ползва, но не теглят "пиратски" материали?
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Сега се сетих за един още по-интересен казус - колегите сега имат някакъв клиент, дето си издава книгата и се оказа че тоя човек тая книга я е писал 20 ( ДВАЙСЕТ!!! ) години. Започнал я е на 20 и сега е към 40 - половината си живот се занимава с тая книга, разучава, дописва, променя.....

И какво да му кажа - ти хубаво я пишеш 20 години тая книга, ама има една шепа хора, наричащи се в кавички пирати, които немогат да преглътнат факта, че са крадци като ти дърпат книгата от нета, затова най-добре я пусни безплатно за всички. Че да не се чувстват тия некомфортно... Иначе същите тия хора като им изкопират сайта и оревават всичките форуми.

Вече ме хваща срам, че изобщо ги коментирам тия глупости, затова спирам.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

А защо издателското право трябва да важи до 70 години след смъртта на автора? По-практичен срок е примерно 10 години. За патентите срокът също може да се намали. А в някои области да няма изобщо патенти. И да се вземат мерки да не се патентоват отдавна известни неща. Абсурдно е пазаруването по Интернет с виртуална пазарска количка (shopping cart) и с кредитна карта да е патентовано.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Е вие ако си мислите, че само ние теглим безплатно, много се лъжете. Всички теглят безплатно :) Теиз дето се правят на невинни божи кравички и те също теглят :)
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Внимание! Happyslacker e агент на Пиратската партия. :)
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Защо трябва да се вкара цяла партия за да се променят 2-3 закона?
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Защо трябва да се вкара цяла партия за да се променят 2-3 закона?

За преразпределение на властта. :)
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Защо трябва да се вкара цяла партия за да се променят 2-3 закона?

А ти как предлагаш да се променят тези 2-3 закона? Ще отидеш при Бойко и ще му се помолиш? И той ще разпореди на депутатите си да гласуват каквото трябва?
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Изкопах повече инфо за Ангел Тодоров ("шефа" на партията):

Той е на 28 години, завършил е академията на МВР, специалност Национална сигурност, учил е право и финанси. За кратко е работил в НСС (сегашния ДАНС) и във външното разузнаване, но понастоящем се занимава с развитие на медии в интернет.

Източник

В известен смисъл работи по специалността, защото недопускането на исканията на издателската мафия е въпрос на национална сигурност. Представете си какво ще стане ако доставчикът на Интернет има право на безконтролно анализиране на трафика с цел да търси пиратски материали...

Цялата история със ЗЕС и наредба 40 е резултат от лобирането (плащането на подкупи) от страна на издателската мафия и това застрашава националната сигурност.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

28 годишен амбициозен новобранец се опитва да копира успеха на сродна партия от Швеция. Quite too common...
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Според теб един политик на колко години трябва да бъде? Може би с поне 20 години "трудов" стаж в парламетна (приемана на подкупи и гласуване на глупави закони)?

А може би не ви харесва, че е "бившо ченге"? И Бойко беше "ченге", обаче гласувахте за него, нали?
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Според теб един политик на колко години трябва да бъде? Може би с поне 20 години "трудов" стаж в парламетна (приемана на подкупи и гласуване на глупави закони)?

А може би не ви харесва, че е "бившо ченге"? И Бойко беше "ченге", обаче гласувахте за него, нали?

Не съм гласувал и няма да гласувам за когото и да било. Това не е държава и това не са управници.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

За Бойко съм гласувал, щото го виждам, че е патриот и макар да не хич умен има амбиция да оправи работата, а това е много важно.
Ама може ли да гласувам за някакъв, на който екипа му е сульо и пульо хванати от улицата, само защото обещава да направи филмите безплатни...

Което дори няма как да стане и да искат, щото не се правят в БГ - нито пък софтуерните патенти, авторски права и тн. Глупости на търкалета :)
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

happyslacker, ти си един от членовете, които наистина уважавам не само заради километричния брой постове. Сутринта прочетох темата веднъж, видях и другата с анкетата и после цял ден като вляза пак двете теми ми бодат очите. Въздържах се до момента именно заради отношението ми към теб (като гледам оскъдния брой коментари и деликатното отношение на другите съфорумци преди мен имам чувството, че не съм единствения)

Ще си позволя да не се съглася с няколко неща. Конкретно:

1. Пиратската партия като дефиниция: Доколкото намерих някаква информация на сайта на Пиратската партия всичко гравитира около тезата за авторското право т.е. аз друга обединяваща тема не видях. Както against вече правилно отбеляза - има ли смисъл за промяната в един закон да се създава цяла партия. Практически не можем да говорим за партия поради пълната липса на цялостна визия за определена политика освен промяната в отношението към авторските права. От тази гледна точка в най-добрия случай става въпрос за някакво гражданско движение. Колкото и парадоксално да звучи дори в момента има начин всеки от нас да инициира законодателна промяна - за това имаме народни представители и те за това имат приемен ден. Моля, ви се не ми говорете за недостъпността на народните представители - ако сте гледали за кого сте гласували трябва да ги познавате. Смятам за съвсем нормално всеки гражданин не само да може а и наистина да се среща с народните си избраници. Пътят е прост и не един и два законопроекта са минали точно през него (съжалявам в момента не мога да бъда по-конкретен) - излагаш тезата си, аргументираш се, изготвя се юридическо становище за промяна и се предава на народния представител. Този начин е далеч, по-ефективен и реалистичен от създаването на Партия с откровено противоречиво наименование за промяната на няколко реда в един-два закона. Освен инфантилността на идеята за създаването на партия за иницииране на законодателна промяна имам един много по-сериозен и съществен въпрос:

КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ АКО ПИРАТСКАТА ПАРТИЯ ВЛЕЗЕ В ПАРЛАМЕНТА?

ОК, явно ще иска законодателни промени относно третирането на авторското право
Добре нека приемем, че тези промени станат факт

МАНДАТА Е 4 ГОДИНИ БЕ ПИЧОВЕ КАКВО ЩЕ ПРАВЯТ ПИРАТИТЕ-ДЕПУТАТИ ПОСЛЕ? Като данъкоплатец в тази държава не мога да си позволя четири години да издържам дори само един депутат за да ми направи промяна в един закон

2. Липсата на визия - какво е виждането на Пиратската партия по кой да е друг обществено значим въпрос. Не ме интересува конкретното отношение по въпроса за отпуските в момента. Искам да видя програма за развитие в Здравеопазването, Образованието, Транспорта и т.н. Независимо от броя депутати, които една партия вярва, че ще вкара в парламента тя трябва да има ясна визия за цялостното управление на страната (а съвременната история учи, че понякога може наистина да ти се наложи да управляваш). Всеки друг случай е най-малкото проява на безотговорност. Знам, че политиците едва ли са еталон за морал и отговорност, но след като се създава нещо ново, с претенции за различна идентичност и още по-важно с ПРЕТЕНЦИИ ЗА НАШИТЕ ГЛАСОВЕ то трябва да се опита да ни предложи нещо по-добро. Ако Пиратската партия няма ясна визия за цялостното управление на държавата каква е гаранцията, че утре няма да сътвори някоя колосална глупост в друга сфера например здравеопазването?

3. Практическото приложение и тълкувание на тезата за щетата от авторското право - Няколко пъти четох и темата и сайта на Пиратската партия. Правя няколко извода (моля, да ме поправите ако някъде греша)

а) авторското право само по себе си ощетява обществото, като ограничава свободното разпространение на информацията
б) основното зло са посредниците между авторите и крайните клиенти т.е. издаделите
в) крайните клиенти трябва да ползват всички интелектуални продукти безплатно, защото не ги използват за търговски цели

Действително ми беше много трудно да структурирам някаква логическа мисъл в горните твърдения. В края на краищата просто вдигам ръце и имам няколко въпроса:

1. издателите са основният проблем - те прибират огромни печалби на гърба на авторите и крайните клиенти. В такъв случай означава ли, че това звено от посредници трябва просто да бъде премахнато от веригата?
2. ако горното е вярно в такъв случай би следвало да премахнем всички посредници в икономиката - дефакто те по нищо не се различават от издателите? (в това число сме и ние уважаеми афилиейт маркетъри)
3. ако премахнем посредниците и улесним директния контакт между авторите и крайните потребители бихме могли изцяло да премахнем паразитната верига, която използва интелектуалните продукти само за извличане на печалби, нали?
4. Когато се отървем от печалбарите крайните потребители не би следвало да заплащат никакво възнаграждение за интелектуалните продукти, които ползват, защото те ще ги използват с нетърговска цел, нали така?
5. Ако не пропускам някакъв паричен поток някъде то авторите практически няма от къде да получават възнаграждение за труда си?
6. Как ще стимулираме авторите да творят ако не получават възнаграждение за това, което правят? Моля, към този въпрос да се отнесем малко по-отговорно от представата за последния клип на силиконова попфолк звезда. Всякакъв род интелектуален труд е под защитата на авторското право включително изобретенията, техническото и културно развитие на цивилизацията ни

happyslacker, въпросите ми не са конкретно към теб и не целят заяждане - действително искам отговор на подобни въпроси винаги (а на конкретните за да симпатизирам на Пиратската партия), когато някой прояви интерес да ме управлява.

Нормално е да искаме, да четем и да обсъждаме програмата за управление на тези, които ни карат да гласуваме за тях. Именно поради факта, че не го правим сме на тоя хал
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Тези въпроси са задавани многократно и вече има отговори. За да не ги преписвам съм дал линкове по-горе.

Не става въпрос само за авторското право.

Съществува и един много голям проблем в демокрацията. Няма за кого да се гласува. Това е обяснено отдавна, но не мога да намеря линк. Накратко: ако имаме партия А и Б и два типа гласоподаватели. Първия тип гласоподаватели одобряват 50% от предизборните предложения на партия Б и 50% на партия А. Останалите гласоподаватели одобряват другите 50%. Очевидно е, че както и да гласуват във всички случаи са прецакани с 50%.

Или казано по-просто: имаш няколко партии, но одобряваш само около 40-60% от програмата на всяка партия. За кого да гласуваш?

Очевидно пиратската партия няма да вземе много гласове и ще управлява (ако изобщо се стигне до избори) с друга партия.

Не изключвам също така варианта пиратската партия в същност да е саботаж - да е направена по такъв начин, че хората да не гласуват за нея (управлява се от "ченге", неизвестни лица, правописни грешки в сайта, грозно име и лого и т.н.). И после когато партията не получи почти никакви гласове на изборите управляващите ще кажат "не гласуваха за пиратската партия - значи хората искат да няма пиратство - затова ще гласуваме за закони, които ще задължат доставчиците на Интернет да анализират трафика и ще създадем агенция, която ще следи за пиратство в мрежата".

Накратко: пиратската партия може би се създава с цел да дискредитира идеите за реформи в областта на издателското право, патентите, частните монополи, НК и т.н. А може и да не е така и последното да го твърдят враговете...
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Я каква хубава дискусия се е развихрила
Както Ви казах в политиката нищо не е това което изглежда - там каквото и да ти говорят знай че става дума за пари
Сега ще Ви дам да погледнете нещата от един малко по различен ъгъл и ще разберете че всъщност пиратите ги боли икебаната за издателите.
Този бизнес с партиите е много сходен с този който въртят повечето хора тук с блоговете само мащаба е различен- чудите се какво е общото ли - Разбира се НИШАТА и Адсенса (в случая при партиите се казва държавна субсидия)
Най важното за една партия е да намери свободна ниша - В случая интернет потребителите
Сметката е проста - Потребителите на Интернет в БГ са сигурно поне 500 000 всички те теглят безплатно значи са ни таргет ако успеем да излъже ме поне 10% от тях на изборите ще имаме около 50 000 гласа което е напълно достатъчно да се премине 1% бариера за държавна субсидия която е по 12лв на глас на година.
Сметката е елементарна дори и да не се влезе в парламента за четири години от държавна субсидия се изкарват две мили и половина и то при един процент ами ако са два или три.
Сметката изглежда ок, обаче за целта както казах в предишните ми постове трябват минимум 200 000 лв - ще се учудите колко много хора разполагат с такива пари и са склонни да ги инвестират в този бизнес стига някой да им предложи читава идея за ниша.
Та пак се връщаме на основният въпрос кой дава парите ??? - Другите локуми ги заеби
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Ти току що закопа идеите за демокрация.

Значи излиза, че всичко в политиката се прави за пари, всички в политиката лъжат хората за да се докопат до държавната субсидия и евентуално, ако има възможност, да крадат и получават подкупи за да гласуват определени закони (и по всевъзможен начин да злоупотребяват с власт с цел бързи и лесни пари).

В такъв случай какво предлагаш да правим? И ние да си направим една партия и да печелим милионите? Или да се вдигнем на възстание и да изберем строг, но справедлив диктатор, който ще ни "оправи"?

Или най-добре да си гледаме бизнеса и да не се врем между шамарите (това с пиратството нас не ни засяга - няма да ни дойдат в къщи да ни проверяват за пиратски филми и музика)?
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Това с парите на мене съвсем реално ми звучи, щото при тая партия става въпрос за някакъв свръх популизъм и нищо повече - "да направим филмите безплатни, защото ние не сме крадци". Еми това както и да го гледаш отвътре е кухо та дрънка и цели хората да клъвнат по евтиния популизъм.

Тая партия ама нищо неможе да направи, най-малкото защото всичките тия работи се случват извън БГ.
 

Горе