Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Ще гласувате ли за пиратската партия?

  • Не, пиратството е комунизъм, а аз не съм комунист

    Votes: 0 0.0%
  • Не, защото тази партия е незаконна, защото пиратството е незаконно

    Votes: 0 0.0%

  • Общо гласове
    18

happyslacker

New Member
Ако случайно някой не е разбрал: http://piratskapartia.bg/

Накратко:

Законите трябва да се актуализират в посока да регулират само търговската употреба и копиране на защитени продукти с авторски права. Споделянето на копие или друг начин да разпространиш или използваш творби с нетърговска цел, не трябва да е незаконно, защото такава честна употреба облагодетелства цялото общество.

Биологичните и генетични патенти, като патентите за дадени житни култури, водят до неразумни и вредни последствия.

Софтуерните патенти забавят технологичното развитие и представляват сериозна заплаха срещу българския, а също така и срещу европейския малък и среден бизнес в сектора за информационни технологии.

Повече: Принципи и идеи
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Забравих да сложа "Не, по други причини", обаче едва ли ще има много желаещи да отговорят по такъв начин. Ако все пак някой има различно мнение може да отговори на "Не, защото тази партия е незаконна, защото пиратството е незаконно" и да пише какво точно му е особеното мнение.

Май трябваш е да сложа и друг отговор: "Подкрепям тези идеи, обаче ще гласувам за друга партия поради ... причини". Например някой може да смята, че гласът му за пиратската партия ще бъде безсмислен, защото много малко хора ще гласуват за нея и така или иначе няма да мине минималния праг.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Кой стои зад този проект
Кой го финансира
Кои са му лицата
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Подкрепят ги Зелените (източник).

На Учредителното събрание на политическа партия "Пиратска партия" съгласно Закона за политическите партии и приетия на събранието Устав бях избрани следните ръководни и контролни органи:

Национален администратор:
Ангел Тодоров - София

Национален съвет:
1.Симеон Пенев - София
2. Богомил Шопов - Велико Търново
3. Васил Стоянов - София
4. Димо Иванов - Стара Загора
5. Борис Луканов - София
6. Владимир Спасов - Плевен

Контролна комисия:
1. Иван Янев - Пловдив
2. Леман Яменова - Търговище
3. Георги Димов - София
4. Миахил Кабаков - Варна
5. Георги Славов - София
Източник: Ръководни и контролни органи

Изглежда не са някакви известни политици, защото имената им нищо не ми говорят (с изключение на Богомил Шопов (вж. http://politics.bogomil.info/ и http://bogomil.info/).

Не ми е известно нищо за финансиране, защото разходите им са главно за уеб хостинг (а да се пита кой им плаща за уеб хостинга и домейна не знам има ли смисъл - вероятно е лицето, посочено във whois). Може и други разходи да са направили - не знам. Обаче не мисля, че е редно една партия да има разходи различни от уеб хостинг и реклама. А рекламата им е главно безплатна от доброволци (напр. аз ги рекламирам безплатно с подписа си). Явно наистина нямат разходи за реклама, защото такава не съм видял (даже по новините ги дадоха само един път колкото да не заподозре някой, че им се плаща да мълчат).

Изрових и още инфо:
Борис Луканов каза:
Никой от нас не е професионален политик и не е бил, някои от нас имат някакъв малък опит с политиката, други - не. Но нима това е причина да не участваме в политиката на страната ни? Нима "професионалните политици", които сега се подвизават на родната политическа сцена трябва да ни бъдат пример? Не мисля! Политиката има за цел да представя определени граждански каузи и идеи на група хора, които се стремят да ги реализират чрез определени форми на политически механизми. Ние не искаме да приличаме на сегашните политици, искаме да избягаме от отблъскващите български политически шаблони. Това правят и пиратските партии навсякъде по света.
Относно Бого Шопов, нямам намерение да му бъда адвокат, той самият е доказал своите качества да бъде в ръководството на тази формация. Да не говорим, че дефакто, благодарение на него тръгнаха нещата в посока - създаване на Пиратска партия. Мисля, че е нормално хората, които инициираха идеята, свършиха цялата организационна работа, за да се стигне до учредяването и реализацията на тази политическа идея, те да бъдат и предложени да продължат и напред като членове на ръководството, което си е тяхна сериозна отговорност.
А за "инвеститорите" в пътуването до Белгия е смешно да се говори - и тримата се "самофинансираха" и изминаха 5000 км с автомобил /личен/, за да представят България на този важен за световното пиратско движение форум.
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Определно ще гласувам за тях. Даже съм техен силен симпатизант и държа те да успеят. ;)

По принцип не си падал по политика, но много от техните идея съвпадат с това, което искам да се случи тук, както и знам що за хора седят зад това. Самият екип, който ги създава ми вдъхва доверие.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Сигурно от това че една трета от живота ми мина в политиката имам професионални изкривявания, но когато някой упорито се опитва да рекламира една партия (за последният месец срещнах поне три теми във форума) трябва да може да даде отговори на въпросите които зададох по нагоре
Само за учредяването на партия трябват минимум 20 хилки - кой дава парите
Никой не дава 20 бона за учредяване на партия ако не мисли да участва на избори едно участие на избори в най оптимистичният вариант не пада под 200 бона – кой дава тези пари.
Тези хора който ги цитираш по нагоре са доста неизвестни и обикновено такива се ползват само за парлама, кои са с какво се занимават ? От цяла България са кой ги събра кой стои зад тях.
В политиката нищо не е това което изглежда има прекалено много въпроси на който трябва да получите отговори преди да се доверявате
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

В политиката нищо не е това което изглежда има прекалено много въпроси на който трябва да получите отговори преди да се доверявате

Съгласен съм, наистина според мен трябва малко да "отлежат" и да се види колко стока са всъщност, да не стане като с ББ - много му се надявахме, ама ни заринаха с простотии.
Като цяло обаче на този етап идеите им ми допадат много :)
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Пиратска партия: Законите трябва да се актуализират в посока да регулират само търговската употреба и копиране на защитени продукти с авторски права.

Във всяка десета тема във форума някой реве как са му откраднали съдържанието и снимките и сега изведнъж се оказва че всъшност това Ви кефи. Какво значи само търговска употреба ако сайта който ви копира съдържанието не е търговски или е сателитен блог по леко ли ще ви стане.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Аз това нещо немога да го схвана:

Законите трябва да се актуализират в посока да регулират само търговската употреба и копиране на защитени продукти с авторски права. Споделянето на копие или друг начин да разпространиш или използваш творби с нетърговска цел, не трябва да е незаконно, защото такава честна употреба облагодетелства цялото общество.
По тая логика не трябва ли цялата продукция да стане безплатна, защото в крайна сметка всяка търговска дейност има за крайна цел отделния потребител....
Примерно един филм ако е безплатен за крайния потребител (който си го гледа с нетърговска цел), то кой ще плаща за снимането му? В смисъл това за да стане, трябва цялото устройство на света да се промени.... нещо ме съмнява.


Пък и те с това име направо са се закопали... ако беше нещо в посока свободата примерно, може би доста по-лесно щеше да се възприема. Те хубаво не се занимават с политика, ама човек трябва да мисли малко като политик, ако ще отива там. Всмисъл дори и да няма нищо общо, това име навява кофти асоциации и няма смисъл да си плашиш избирателите.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

абеее глупости на търкалета :) ко ги земате на сериозно ...
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Значи аз е за тия гласувах:

Не, издателтите трябва да печелят пари на гърба на авторите и потребителите
- много ясно, който не го кефи да си се издава сам и да прибира цялата пачка (както направи десиславата примерно :)). Ама голяма част от изпълнителите без продуцента са за никъде

Не, загрижен съм за авторите, обаче ще продължавам да си тегля музика и филми без пари
- еми така си е :) аз много от работите дето им се кефа не се издават тука и ако нямаше soulseek значи да не слушам музика :) Иначе евала на авторите, надявам се да направят мангизи от участия и от договори поне

Не, искам другите да плащат, обаче аз ще си тегля безплатно
- пък като направя пачката ще си плащам и аз и може да donate-вам на програмки, дето ме кефят :)
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Във всяка десета тема във форума някой реве как са му откраднали съдържанието и снимките и сега изведнъж се оказва че всъшност това Ви кефи. Какво значи само търговска употреба ако сайта който ви копира съдържанието не е търговски или е сателитен блог по леко ли ще ви стане.

И същите тези, които реват за откраднатите си снимки продължават да си теглят без пари филми и музика без разрешението на собствениците на правата за копиране (copyright, издателски права).

Тук не говорим за отмяна на авторските права (това да се признава авторството никой няма да го отменя). Идеята е да се коригират главно правата за копиране (издателски права).
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Ако все пак пиратската партия не спечели изборите и доставчиците на Интернет започнат да сътрудничат безплатно на издателите това може да доведе до "самоубийство" на същите тези издатели, защото ще отвори очите на хората за свободните (и безплатни) алтернативи - свободен софтуер и друго свободно съдържание (музика, филми, литература и т.н.). Защото на свободното съдържание не му трябва издател - достатъчни са му автори и потребители!
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Има и друго - това ако стане, излиза че интелектуалния труд трябва да е без пари, докато ако ремонтираш коли примерно ти се плаща. И няма никакъв смисъл да пускаш твоя програмка в нета за пари да речем, защото всеки може да си я разпрастранява свободно. И тогава ти е по-далавера да продаваш чушки, щото тоя труд е платен :)

Нещо не са го доизмислили ми се струва или просто се надяват да направят малко бързи парички на гърба на избирателите.
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Идеята на пиратската партия е да се направи така, че авторите да получават повече, а издатели (в идеалния случай) да няма. Защо да има паразитно звено между авторите и потребителите?

Обаче за да разбереш идеите трябва сериозно четене. Иначе просто няма начин.

Продажба на вино без бутилки: икономиката на съзнанието в глобалната мрежа
Издатели срещу електронните библиотеки. Защо?
Електронни библиотеки и авторско право
Интелектуалните права: поглед навътре
Лари Лесиг казва, че законът задушава креативността
Как да унищожим книгата / Как да унищожим книгата - 2
Авторски права в Интернет - становище
Среща в МК за авторските права в Интернет

Идеите не се изчерпват само с издателските и авторските права. Става въпрос и за софтуерните патенти. В някои държави могат да те осъдят само защото имаш сайт: http://webshop.ffii.org/

Лицензирането на несвободен софтуер не е единственият бизнес модел, който работи на практика. Съществуват и други бизнес модели. Обаче за да ги разбереш ще се наложи пак да четеш:
Софтуерът и софтуерната индустрия
Икономика на свободния софтуер
Свободният софтуер и бизнесът

Ако някой случайно не знае: патент върху софтуера и авторско право върху софтуера са съвсем различни неща. Патент върху софтуера е примерно да патентоваш двойното кликване с мишката и да искаш пари от авторите на софтуер, който работи с двойно кликване на мишката. Авторско право е да напишеш една програма и да те признават за автор (и разбира се да имаш право на заплащане при търговското разпространение на тази програма).
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Е сигурно има някаква логика, но немога да си представя например един производител на игри как ще оцелее така. Там издателите също много ги дерат, доколкото знам, ама пък без издател, който да ти финансира няколкото години разработка (и да поеме риска играта да не се продава накрая) е невъзможно. И игрите ако се разпространяват безплатно - кой ще плаща?
И защо труда на един, трябва да е безплатен, защото облагодетелства цялото общество, пък на този който произвежда зеленчуци да речем - не?

То сигурно трябва и четене, ама те ако немогат да ме убедят, как очакват да гласувам за тях?
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Ако не четеш как да те убедят?

Най-лесно е да не гласуваш (или да гласуваш за случайно избрана партия). В този случай партията ли е виновна за твоя мързел?

Между производството на книги и зеленчуци разликата е голяма. Зеленчукът като го произведеш можеш да го изядеш само един път (никой не би ял нещо, което е вече изядено и излязло от другата страна, нали?). Докато книгата веднъж като я напишеш можеш да я копираш много лесно и това не изисква никакви разходи (copy/paste става много бързо). Има автори, които печелят добре от книгите си по този начин - например Виктор Пелевин е пуснал книгите си за безплатно теглене, но въпреки това е продал доста хартиени копия! Аз лично съм си купил книги, авторите на които ги разпространяват под свободен лиценз (Creative Commons, който разрешава нетърговско разпространение). Има и много други хора, които го правят.

Григор Гачев каза:
И така, представете си следната ситуация:

Току-що сте си купили кола. По пътя към къщи спирате, за да купите нещо. Когато излизате от магазина обаче, виждате как някакъв човек се приближава към колата ви. Вади от чантата си някакъв футуристичен уред, натиска нещо по него, и до колата ви се появява точно нейно копие. Човекът влиза в копието и потегля нанякъде с него.

Окрали ли са ви, или не?

Цялата статия: Интелектуалните права: поглед навътре


И още нещо:

По принцип партиите, които искат да влязат във властта за да крадат изобщо не им пука какви идеи защитават. Тези партии просто правят проучване какво се харесва на народа и избират такива идеи. Достатъчно е да убедят народа, че защитават именно тези идеи, а не се налага да убеждават някого, че същите тези идеи са правилни.

Една партия, която иска да забрани софтуерните патенти и да изхвърли издателите от схемата автор -> издател -> килент едва ли ще спечели пари. По-скоро ръководството на тази партия може да има сериозни неприятности с един дебеловрати господа, наети от издателската мафия. Докато другите партии, които искат да спечелят бързи пари имат изгода да задължат доставчиците на Интернет да следят потребителите, защото така приходите на издателската мафия, която дава бързите пари, ще започне да печели повече за сметка на изплашените хора, които не искат да ги глобят и да им спрат Интернет.

Изобщо не съм убеден, че пиратската партия ще стигне до изборите. Няколкото големи издателя, които държат голяма част от пазара на филми и музка ще гледат по всевъзможен начин да пречат. Даже си мисля, че ще предложат пари на ръководството на пиратската партия да се откаже от изборите...
 
Последно редактирано:
От: От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Току-що сте си купили кола. По пътя към къщи спирате, за да купите нещо. Когато излизате от магазина обаче, виждате как някакъв човек се приближава към колата ви. Вади от чантата си някакъв футуристичен уред, натиска нещо по него, и до колата ви се появява точно нейно копие. Човекът влиза в копието и потегля нанякъде с него.

Окрали ли са ви, или не?
Окрали са не мене, а производителя на коли :) Защото той се е трудил да я сглоби тая кола, тоест има и механичен труд. А въпросния Григор като измисли уред дето да материализира идеи и да прави твърди предмети от тях, тогава вече може да мислим в тая посока :)

Това е все едно идеите на тъпите социалисти - всички сме били равни, затова да вземем парите от работливия, да ги дадем на мързеливия и така двамата ще се изравнят. И вече толкова години тая дебилна идея намира съмишленици, заради спомагателните глупости с нея - справедливост за трудовата класа и тн.

Тука случая е абсолютно същия - много хубаво звучи, ама на практика няма как да стане, защото това преустройство на целия свят неможе да стане току-така.
 
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Ставаше въпрос за въображаем уред, който копира материални предмети. Идеята беше да се прави разлика между материалните (които не могат да се копират лесно) и нематериалните неща (които могат да се копират лесно).

И не става въпрос за социалистически идеи (да се взима от богатите и да се дава на бедните). Това е пропаганда на издателската мафия:


Тука случая е абсолютно същия - много хубаво звучи, ама на практика няма как да стане, защото това преустройство на целия свят неможе да стане току-така.

Единственото, което ще се промени е това, че теглещите филми и музика няма да са престъпници. Безплатното теглене пак ще го има, както и купуването. Сега има закон, който забранява безплатното теглене, обаче този закон не се спазва. Твърде много хора теглят безплатно, следователно по този начин (с поведението си) гласуват за отмяна на този закон. В условията на демокрация е редно да се зачита мнението на хората. Ако теглещите безплатно са 90% значи 90% от хората смятат, че тегленето е нещо нормално и не е редно да има закон, който го забранява.

Ти ще се откажеш ли от безплатното теглене? Ти чувстваш ли се престъпник за това, че теглиш без да плащаш?
 
Последно редактирано:
От: Ще гласувате ли за "Пиратската партия" (ако участва на избори)?

Единственото, което ще се промени е това, че теглещите филми и музика няма да са престъпници.

Е точно това е, че не си представям как ще го формулират така, че да не засегне целия световен workflow, а само тегленето на музика и филми. А и аз го правя, ама с ясното съзнание, че си е тарикатлък от моя страна, защото минава номера :) Не бих гласувал да стане безплатно, защото ми е ясно, че такова нещо ще затрие цели индустрии, най-малкото. Пак на примера с игрите - айде ако един производител на филми има най-различни канали за правене на пари от филма, то при игрите всичко идва от геймърите. И ако направиш игрите безплатни, кой ще набива години тежък труд за да ги прави тия игри?
Трябва така да го измислят, че някой друг да им плаща на тях за обществено полезния труд. А кой по-подходящ от тия дето го ползват? :)
 
Последно редактирано:

Горе