Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

nortrant

Well-Known Member
Тя е най-голямата астрономическа обсерватория в Югоизточна Европа и на Балканския полуостров.

До 2-3 седмици ако не се намерят пари ще я затворят.

Това ще е пагубно и срам за всички. да не говорим, че ще трябват не малко сума за стартиране на всички системи които иначе са постоянно включени.

нека помогнем.
Защото затвори ли се един път - скоро няма да я отворят!

Съюз на астрономите в България
Първа инвестиционна банка
IBAN: BG41FINV915012BGN0CGTJ
BIC: FINVBGSF

или

Институт по Астрономия, НАО-Рожен
Сосиете Женерал Експресбанк
4700 Смолян
Бул. "България" - 56
IBAN: BG94TTBB94003120017759
BIC: TTBBBG22


данните за сметката са публикувани и в офиц. сайт на обсерваторията - http://nao-rozhen.org/friends/fr.htm

Аз утре ще преведна малка сума.
Нека всеки който има възможност и желание - да помогне. Това което се случва с обсерваторията е в резултат на водената (или не водената) политика (в последните години - не казвам 3) относно образованието и науката.
Наистина ще станем като циганите. Нито работим, нито знаем. Нищо добро не ни чака :(


Науката е слънце!

(Ще помоля без философии в темата! нека всеки който има идея за разпространение на призива и всеки които иска да помогне - да пише. След като е спасена - може да почваме (с философиите).)


11-09-28-75534_4.jpg


FB страница - https://www.facebook.com/SaveNAORozhen
Повече за проблемите от доц. д-р Таню Бонев директор на ИА с НАО - http://www.astro.bas.bg/Obr_Z.html

Да помогнем на НАО-Рожен - http://marssociety.bg/uncategorized/да-помогнем-на-нао-рожен/


[video=youtube;a-pDrcI_vs4]https://www.youtube.com/watch?v=a-pDrcI_vs4[/video]
 
Последно редактирано:
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Как ние ще превеждаме пари за нещо, за което трябва да се грижи държавата? Това е абсурдно.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Как ние ще превеждаме пари за нещо, за което трябва да се грижи държавата? Това е абсурдно.

Много точно казано

Голяма излагация, ще е ако държавата позволи това да се случи, да затвори :(
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Според някои радикални капиталисти трябва държавата да спре да се "грижи" за да имат мотивация хората да се организират при финансирането на подобни неща. Това, че държавата би трябвало да се грижи демотивира хората да финансират подобни дейности доброволно.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

В една друга тема бях пуснал видео от абсурдна церемония, на която Бойко Борисов в луксозен хотел раздава (WTF?!) договори на ръководители на научни институции. Когато стигна до Рожен се изгаври по много грозен начин с тях. Присмя им се и каза, че парите били предостатъчни.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Според някои радикални капиталисти трябва държавата да спре да се "грижи" за да имат мотивация хората да се организират при финансирането на подобни неща. Това, че държавата би трябвало да се грижи демотивира хората да финансират подобни дейности доброволно.

Малко ли данъци удържа държавата, че да спре да се грижи и да трябва хората още да дават? Това показва колко е зле положението, държавата е фалирала - това е.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Държавата това сме ние, а тя не дава нищо, а само разпределя нашите пари. Проблемът в случая не е икономическата система, а това, че бандата на Винету е решила да ликвидира българската наука, защото си е навила на пръста, че от нея няма полза. Рожен ще фалира, заради чисто математически причини. Просто експертите на Партията са изчислили, че ако дадат повече пари за магистрали и по-малко за наука ще получат повече гласове на изборите. На тях не им пука за нищо друго, освен да останат колкото се може по-дълго във властта.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Държавата това сме ние, а тя не дава нищо, а само разпределя нашите пари. Проблемът в случая не е икономическата система, а това, че бандата на Винету е решила да ликвидира българската наука, защото си е навила на пръста, че от нея няма полза. Рожен ще фалира, заради чисто математически причини. Просто експертите на Партията са изчислили, че ако дадат повече пари за магистрали и по-малко за наука ще получат повече гласове на изборите. На тях не им пука за нищо друго, освен да останат колкото се може по-дълго във властта.

Проблема е, че не само разпределя нашите пари, а и ги краде. Къде са парите? Защо няма, а преди имаше?
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Офф, нали помолих да не почваме отново да дъвчем същото....

Защо няма, а преди имаше?

При Тодор Живков ли?
защо преди сме били на три морета а сега на едно?
айде стига така!

искаше ми се да не пишат хора които мислят по този начин: "това е задължение на държавата" точка
моята мисъл започва по същия начин но не завършва до държавата - знам, че на пръв поглед изглежда, че от обсерваторията няма смисъл..но това може да се кажат за много неща и за това сме на този хал.

Аз ще помогна въпреки, че "държата е длъжна".

Едно дете да се влюби в астрономията след посещение на обсерваторията - пак е нещо. да не забравяме колко деца са печелили накгради и конкурси (международни), даже и немалко са ходили в НАСА.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Хайде да направим една кампания и всеки да помогне кой с каквото може - пари, знания, умения.
 
Re: От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

В една друга тема бях пуснал видео от абсурдна церемония, на която Бойко Борисов в луксозен хотел раздава (WTF?!) договори на ръководители на научни институции. Когато стигна до Рожен се изгаври по много грозен начин с тях. Присмя им се и каза, че парите били предостатъчни.
Ама той така води и държавата - като на шега. Смех да има, ама то напоследък не е много смешно.

Аз съм ЗА подпомагането, но само когато има обратна връзка. Все едно бизнеса да моли да бъде спонсориран от държавата. Това никога няма да стане и никога няма да се случи, освен за фирмите в кръга на някои т.нар. будни депутати. Това реално е друг вид подпомагане.

Ако има и СМС плащане, бих пуснал един. Не съм привърженик на идеята народа нон стоп да замазва деградацията на правителството. Вместо да е обратното, то излиза така, че ние трябва да мислим и за техните тъпотии. И това се случва не само с обсерваторията. Има го при подпомагането за лечение на хора, които явно не могат да си го позволят, сиропиталища, науката и къде ли не. Където и да се обърна, все това виждам.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Да си спрат малко субсидиите на "нашите" фирми или оползотворят кинтите към братята мангал - и ще имаме за 3 Рожена!
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Блинки, прави си, но...трябва да се направи нещо. Ще гледам и аз да преведа някой лев тези дни. Всеки да разпространява тази информация както може, дано да се съберат пари....
 
Re: От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Хайде да направим една кампания и всеки да помогне кой с каквото може - пари, знания, умения.
Мда, нали? :)

Не искам да бъда груб материалист, но предпочитам да спонсорирам нещо, което е силно свързано с ежедневието ми и извличам ползи от него, а не нещо, което не е мое задължение и нямам никакви допирни точки с него. Да, горд съм, че имаме най-голямата обсерватория в Южна Европа, но не можем всеки ден да спасяваме света. Предполагам, всеки има някакви граници и други амбиции. Не съм отказал помощ на всички, не съм пропускал последните години да пускам SMS-и за всяко едно лице, което има нужда от лечение. Ще продължавам да го правя.
 
Re: От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Блинки, прави си, но...трябва да се направи нещо. Ще гледам и аз да преведа някой лев тези дни. Всеки да разпространява тази информация както може, дано да се съберат пари....
И аз ще гледам да преведа някой лев. Аз лично обожавам космоса и вселената и всичко свързано около нея. Това е един доста силен мотиватор да направя и аз нещо по въпроса, но малко съм песимистично настроен към цялата инициатива, защото не мисля, че ще успее да събере кой знае какви средства, точно поради гореспоменатите причини. Хората усещат когато има несправедливост и това е доста важно при такива кампании.
 
От: Re: От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Аз лично обожавам космоса и вселената и всичко свързано около нея.

Това го болднах защото и аз уважавам тази наука и принципно се интересувам от астрономия и космология. Но братле как можем да очакваме държавата да подпомага научните изследователски центрове, след като самия министър-председател казва ето това: „Знаете ли колко много се търсят овчари в момента, а родните студенти се дърпат да стават овчари, защото били IT специалисти”

Източник:

Аз плюя на такова правителство което умишлено погазва стимула на младежта да се развива в науката. Има една думичка и тя се казва ОСТАВКА :mad::mad::mad:
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Не съм казал, че няма смисъл от Рожен и от науката като цяло, дори напротив. Една държава без наука не струва нищо според мен. Но е ненормално хората да дават пари за това. Започнете тогава да събирате за ремонт на болниците, финансирайте пътищата, а защо не и за 13-ти заплати. Нека всички да направим една банкова сметка, в която да подпомагаме държавата в такъв случай.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Малко ли данъци удържа държавата, че да спре да се грижи и да трябва хората още да дават? Това показва колко е зле положението, държавата е фалирала - това е.

Идеята на радикалните капиталисти е държавата да спре да събира толкова много данъци и с парите, които се освободят (с които хора ще разполагат) ще могат да се финансират подобни начинания доброволно - хората ще се организират доброволно и пак доброволно ще решават за какво да се харчат парите им.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Идеята на радикалните капиталисти е държавата да спре да събира толкова много данъци и с парите, които се освободят (с които хора ще разполагат) ще могат да се финансират подобни начинания доброволно - хората ще се организират доброволно и пак доброволно ще решават за какво да се харчат парите им.

Има ли пример за тази схема, която да е работеща в някоя страна?
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Но е ненормално хората да дават пари за това.

Така или иначе хората ги дават тези пари. Държавата не произвежда парите от нищото. Дори когато ги печата тяхната стойност е за сметка на всички граждани, чиито пари се обезценяват. Държавата [може и трябва да] създава базови условия на хората да създават и разпределят блага. Не да регулира всичко със закони, наредби, регистрации, лицензионни режими и т.н. Държавата не е бог.

Има два начина да се финансира науката. При първия начин държавата изземва насила (под заплаха от глоби и затвор) пари от населението (нарича се данъци и осигуровки). После получените пари ги разпределя както намерят за добре определени лица (след като се удържат административните разходи във връзка със самото съществуване на държавата).

При втория начин държавата изземва по-малко пари от гражданите. С парите, които гражданите разполагат, те биха могли (ако желаят) да финансират науката. Това може да стане както чрез създаване на корпорации (които имат научни отдели, които им помагат да бъдат по-конкурентни и да печелят пари), така и чрез създаване на фондации с идеална цел (които имат за цел да подпомагат развитието на науката, от което косвена полза имат всички, включително и тези, които не участват във финансирането).

Помислете и преценете дали е по-добре държавата да изземва повече пари от гражданите и после да ги разпределя по съмнителен начин или парите да остават в ръцете на хората и всеки отделен човек сам да взима решение как да гласува с парите си - да ги даде на фондация, да си купи акции на корпорация, да ги даде като стимул на отделни индивиди, които смята, че заслужават подкрепа и т.н.

И не ми говорете социалистическа пропаганда за лошите капиталисти, собственици на лоши корпорации. Защото без тях нямаше да го има този компютър и този Интернет, който ползвате. Не отричам, че има "капиталисти", които налагат анти-капиталистически закони (анти-пазарни закони). Но за това вина имат гражданите, защото им го позволяват. Не бъркайте крони капитализма с истинския капитализъм.
 

Горе