"бяла карта" - мнения?

От: "бяла карта" - мнения?

Поради много причини. Не ти ли се е случвало да си харесаш нещо неочаквано и да нямаш достатъчно пари в себе си? Или да си достигнал лимита за транзакции? Да, необходимост е за мен.
 
От: "бяла карта" - мнения?

Поради много причини. Не ти ли се е случвало да си харесаш нещо неочаквано и да нямаш достатъчно пари в себе си? Или да си достигнал лимита за транзакции? Да, необходимост е за мен.

А какво представлява дебитната карта за теб, защото всичко което го говориш го има там + допълнителен бонус от кешбек?
 
От: От: "бяла карта" - мнения?

А какво представлява дебитната карта за теб, защото всичко което го говориш го има там + допълнителен бонус от кешбек?

Писна ми да споря с дървен философ. Ти тъп ли си или просто не ми четеш написаното? Капацитет, работя като ИТ в банка. Недей се опитва да ми обясняваш неща, от които разбираш много по-малко от мен. Дали ще имаш парите в брой или в дебитна карта е едно и също, мозък. Ти разбираш ли разликата между дебитна и кредитна карта? Да не говоря, че вече почти всички кредитни карти имат кеш бек на определени места. За мен кредитната карта е необходимост, всезнайко и каквито и инфантилни доводи да ми изтъкваш, няма да ми промениш мнението.
 
От: "бяла карта" - мнения?

До колкото съм запознат, лихвите и таксите на тая бяла карта са огромни.
 
От: От: От: От: "бяла карта" - мнения?

Никога не бях я чувал тази карта, но нещо условията ми се струват съмнителни.. внимавайте
 
От: "бяла карта" - мнения?

Тази карта е пълна приебавка. Които не вярва да пусне един ресърч в интернет...
 
От: "бяла карта" - мнения?

Виза кредитна + добри условия от банката (до 60 дена гратисен период + кешбак) >> бели, червени черни карти. Кредитната карта е едно голямо и удобно нещо, НО определено не е за повечето българи... Финансовата култура все още ни е ниска.
 
От: Re: От: "бяла карта" - мнения?

Къде другаде има лоши отзиви? Сигурно има някъде, но не съм се ровел. ;)

https://www.google.bg/search?q=airg...LLAhUiJJoKHSFzDM0Q_AUIBSgA&dpr=1#q=бяла+карта

Кредитите с “Бяла карта” се оскъпяват с 50 процента - Труд

Някой парил ли се е от "бялата карта"? - hardwareBG.com

Бяла карта, Хайд Парк сцена .:: Свободна зона

И така нататък...
 
От: "бяла карта" - мнения?

Кредитните карти са за хора, които нямат пари в наличност в себе си, т.е. купуваш нещо и в гратисния период връщаш пълната сума. При такъв вариант "Бяла карта" е оферта, защото се явява един вид безлихвен заем. При останалите случаи обаче ще ти излезе през носа.
 
Re: От: "бяла карта" - мнения?

Кредитните карти са за хора, които нямат пари в наличност в себе си, т.е. купуваш нещо и в гратисния период връщаш пълната сума. При такъв вариант "Бяла карта" е оферта, защото се явява един вид безлихвен заем. При останалите случаи обаче ще ти излезе през носа.

Имам един приятел, който яко пазарува с кредитна, ама доста добре му се получават нещата, защото буквално я използва за пари на момента, а не да си харчи и после да му мисли. :) В такъв случай, явно е добре, но да влезеш в лихвения период, ей тогава почва играта. :)
 
От: "бяла карта" - мнения?

Ако искам да ти купя нещо, но нямам пари в момента а ще имам след 2 седмици примерно, предпочитам да си го купя след 2 седмици (а принципно съм от нетърпеливите). А ако нямам и след 2-3 седмици, не си струва и с карта да си го купя. От тази гледна точка, кредитните карти са безмислени още повече, че са с малък лимит. Отделно ако става въпрос за покупка на продукт, почти всичко вече може да се купи на изплащане, където условията са много по-човешки...
 
От: "бяла карта" - мнения?

6% месечна лихва върху използваната сума е 72% годишна лихва, ако е така, както го разбирам. Това би трябвало да означава, че ако някой изтегли 1000 лева, трябва да върне 1060 за 1 месец. Лихвата е доста голяма, ако е така. Не съм чел условията и само предполагам за сега.

:D точно така е !!!! трябва да върнеш всичко до 5-то число на следващия месец. ако направиш само минимално погасителната вноска ти начисляват такси...
напр. аз имам кредитен лимит 800лв. изчерпан. мин.вноска 120 лв. внасям и остава да дължа 719,79 лв видно от съобщението което съм получилам. април ; съобщението за м.май е следното "вие платихте 120лв.; общо дължимо 665,27 лв."......и така ПО ЛОШИ УСЛОВИЯ И ПО-ЧЕРНА КАРТА ОТ ТАЗИ НЕ СЪМ ВИЖДАЛА!!!! попълних кредитния лимит и бързам да им я върна ! ХОРА, НЕ ВИ ТРЯБВА ДА ВЗЕМАТЕ ТАЗИ КАРТА.
 
От: "бяла карта" - мнения?

Ако искам да ти купя нещо, но нямам пари в момента а ще имам след 2 седмици примерно, предпочитам да си го купя след 2 седмици (а принципно съм от нетърпеливите). А ако нямам и след 2-3 седмици, не си струва и с карта да си го купя. От тази гледна точка, кредитните карти са безмислени още повече, че са с малък лимит. Отделно ако става въпрос за покупка на продукт, почти всичко вече може да се купи на изплащане, където условията са много по-човешки...

1. при онлайн разплащания в чужбина можеш да имаш проблем особено с българска дебитна, а MasterCard и Visa вървят навсякъде. Дори да не си падаш по екзотични неща, които тук просто ги няма си представи случай че ти трябва нещо дето тука струва 1200, а го видиш примерно в Китайски магазин на промоция за два часа за 250$. После зависи какъв ти е бизнеса, ама примерно SSL сертификатите си ги вземам то Namecheap за 2$ тука ми рекламират голямата промоция 23.38 лв./година. Ей сега планирам да си взема последен модел флагман смартфон за 175$ с параметри на тия по 1200+ лева тук... ами и да не се опитваш да се побереш в гратисния период си заслужава 10-20% лихва годишно, спестил си в пъти повече. Да е говорим че ей на, затрива ти хостинг в Щатите примерно и иди им обяснявай че трябва да поддържат четирицифрения код за сигурност на български дебитни карти.

2. при пътувания е супер полезно (не че обикновено не се приемат и физически български дебитни). Тръгнал си на екскурзия в Бали примерно, прикачваш в Техеран да речем, ама си харесваш нещо яко, трябва да доплатиш за багаж, искаш едно кафе да си вземеш мамка му като ще висиш 8 часа на смотаното летище, или пък можеш да го използваш да се метнеш на един автобус и да поразгледаш така и так си там, кога иначе ще идеш, какво ще правиш ако обменените пари не стигнат или пък останат?. И кво? Каква е валутата там, какъв е курса, къде има change, дали няма да те метнат, тия мургавите здравеняци в ъгъла дали няма да ти фиксират портфейла с кеша, колко ще са достатъчно да обмениш, а ако останат какво ще ги правиш... айде стига глупости, вадиш карта и плащаш автоматично по курса на банката. Или си с коля и внезапно се наложи да заредиш гориво в Хърватска... и т.н.
Споменах за дебитните, но нашите банки понякога правят разни странни неща с тях. Веднъж на тръгване плащам хотел в Барселона с българска левова дебитна. Всичко ОК. Прибирам си се в София на нула в джоба, отивам до банкомат и... тц. Звъня на банката да видя какво става "ами... платили Сте един хотел в чужбина, по принцип блокираме от съображения за сигурност двойно на похарчената сума за 40 дни"... честито.

3. Понякога просто ти се налага. Стане някой непланиран инцидент нещо, операция, грабеж, пожар... да не се случва, ама стават такива работи. Примерно преди 2-3 години причиних ПТП заради кофти стечение на обстоятелствата. Двете коли за скрап. Платих на човека щетите които не ги покри моята гражданска и си взех друга кола (впрочем нарочно карам коли на старо да не им треперя излишно), станалото-станало, всичко сме живи и здрави, нищо не ми тежи, живота продължава. Впрочем сметнах спрямо потребителски кредит как би ми излязло и с такси и прочие не се получаваше чувствително по-добре, даже май напротив + тегобата да пазя определена сума винаги в сметката, защото ще ми я дръпнат на дадената дата. При кредитните превеждаш в първите 14 дни на месеца сума над минималната (може и да е плаваща според дължимото), колкото ти се струва че можеш да отделиш в момента без да се притесняваш.
Или да кажем приятел те покани на сватбата си и, няма да се скатаваш, щото ще вземеш заплата два дена след това, я :).

Бяла, резедава и т.н. карта изобщо не съм разглеждал, е самите получават ресурс от банката за да ми дадат на мен и да са на печалба и няма как да ми предложат по-добри условия от самата банка. Просто няма как да стане. Такива неща само в банки, само ако обстойно съм прочел и обмислил черно на бяло какво ТОЧНО ми предлагат и съм решил искам ли го или не.
В банката от друга страна може да има много различни условия според клиента (между 10 и 20% годишна лихва, но може да има изключения в двете посоки) - ако имаш история на изряден платец, заплатата ти върви в същата банка, фирмената ти сметка е там, имаш застраховка живот, ипотека, спестявания... тия неща намаляват риска от гледна точка на банката (да кажеш "сорка, ама няма да плащам, а да видим к'во ще ми направите") и може да ти предложи по-нисък годишен лихвен процент и по-голям лимит (по подразбиране в БГ е четири бона).
Допълнителна екстра е че можеш (обикновено за 5 лева годишно) и да се застраховаш (не съм проверявал дали има такава услуга за дебитните, възможно е). Ако ти откраднат портфейла пиеш една студена водица. Ако ти гепят по някакъв начин електронно или не картата и ПИН-а или примерно ти опрат пистолет или нож пред банкомата (наистина, какво правиш, би ли рискувал живота и здравето си срещу въоръжени наркомани) се обаждаш и казваш "така и така тия разплащания/тегления не са мои, оправяйте се с полицията" и трябва да ти ги възстановят.

Разбира се като всеки друг кредит, трябва да имаш лична финансова отговорност. Да не се овъртиш до шия в кредити дето да те душат като воденичен камък, че ти излиза през носа.
 
Последно редактирано:
От: "бяла карта" - мнения?

Защо смяташ, че всичко изброено трябва да се прави с кредитна карта. Защо да не си платя с дебитна?
 
От: "бяла карта" - мнения?

Защото с кредитната карта никога не знаеш какво те очаква и има голяма вероятност да се окажеш главен герой в екшън достоен за холивуд. Докато с дебитна минава транзакцията и до там. Where is the fun in that?
 
От: "бяла карта" - мнения?

Защото с кредитната карта никога не знаеш какво те очаква и има голяма вероятност да се окажеш главен герой в екшън достоен за холивуд. Докато с дебитна минава транзакцията и до там. Where is the fun in that?

В белите страни дебитната ти карта на някой места няма и да я признаят. А относно сигурност и с 2те карти е абсолютно еднакво - освен ако не държиш в дебитната си 10 лева от страх да не ти я източат...
 
От: "бяла карта" - мнения?

Защо да не я признават. Имаш пари, а не можеш да ги харчиш. Ако кредитната карта беше толкова хубаво нещо, в "белите страни" нямаше да те насилват да я ползваш.
 
От: От: "бяла карта" - мнения?

Защо да не я признават. Имаш пари, а не можеш да ги харчиш. Ако кредитната карта беше толкова хубаво нещо, в "белите страни" нямаше да те насилват да я ползваш.

Просто защото всички ползват кредитни. По хотели примерно блокират суми , които след чек оут ти се връщат , а с дебитна трябва направо да ги вземат и после са едни разправии едни чудеса... затова дебитна за теглене от банкомат (защото ако го направиш с кредитна няма гратисен период а направо влизаш във високите лихви) , кредитна за плащания за пос терминали и онлайн. Всички задължения се плащат преди падеж , така ти остава само годишната , която може да се избие с кеш бек бонуса , който ти дават. Чиста работа.
 

Горе