удари ме ток..

Предполагам, че е статично електричество. При мен колата понякога удря ток, когато съм се наелектризирал и докосна нещо метално, вратата например.

Е, разликата при наелектризиране и токов удар е голяма. В единия случай има леко плякане и бодеж на мястото на докосване, а в другия случай усещаш (усещаш, а не чуваш) някакъв звук като бзззз и те растърсва яко - както се казва, да ти се накъдри мустака. :)
 
Дам, натрупване е някакво на статично електричество. Става само когато съм със зимните обувки, явно им е по-дебела подметката и не мога да се заземя. :D Просто отдавна не бях се смял така като прочетох тази тема и реших да се разпиша.

Иначе ме е удрял и ток от звънеца вкъщи на вратата. Беше изскочил бутона и нещо се мъчих да го поправя. Звънеца ми по някаква причина е на 220 волта, няма трансформатор. И без да осъзнавам бръкнах вътре с пръст и направих контакт и само чух как звънна и осъзнах какво се случва и скочих назад и се отървах. Нищо ми няма, за щастие. Иначе си е опасно.
 
Смелчаци. Мен пък ме е бил ток не само от контакти, ами и от по-екзотични неща, като наример лалето на стар телевизор или светкавицата на фотоапарат. Явно така става с любителите на електрониката, но иначе нищо ми няма o_O
 
Смелчаци. Мен пък ме е бил ток не само от контакти
Дават го полезно за ревматизма. Иначе 240В си е слаба ракийка. Като станат КВ както пише @AseasRoa става притеснително.
 
Дават го полезно за ревматизма. Иначе 240В си е слаба ракийка. Като станат КВ както пише @AseasRoa става притеснително.

И киловолтове да е напрежението, когато големината на тока е ниска, няма проблеми. Удрял ме е токът, който се подава към свещите на колата - той е от порядъка на 10-20-30 киловолта, но токът е много нисък и съответно нищо ми няма. 220 волта от контакта се усеща доста по-стабилно от киловолтовете на свещите. :)
 
Аз за трафопост или DIY експерименти с TXO говорех :) иначе пиезо кристалчето и то бучка злобно...
 
Колко хора ги е удрял ток, някои и по-редовно виждам, мисля че следващия Електро ще бъде българин, току виж сме се прочули и са ни вметнали в Киновселената на Марвел. :D
На един приятел колата, постоянно като затварях някоя врата отвън, тоест правех допир с метал ме удряше статично електричество, добре че я смени таз щайга...

Електро:
usa_spider-man_skchi_electro_n_e3a895f2.png
 
И мен ме е удрял. Няма страшно. Само е важното докато те удря да нямаш публика и да ти се отпуснат мускулите докато те тресе, ако ме разбираш. :)

Като по-малки си измислихме някаква тъпа игра, не знам как бях се навил, но идеята е - един пич зарежда едно кондензаторче и около 5-6 човека се нареждаме в кръг един хваща единия край, другия другия и се хващаме за ръце като последните не се хващат (преди да затворим веригата), а се пляскат по ръцете. Айде сега, загадка за тия дето са в куба на шокърите - кой от веригата го отнася най-яко? :)
 
И мен ме е удрял. Няма страшно. Само е важното докато те удря да нямаш публика и да ти се отпуснат мускулите докато те тресе, ако ме разбираш. :)

Като по-малки си измислихме някаква тъпа игра, не знам как бях се навил, но идеята е - един пич зарежда едно кондензаторче и около 5-6 човека се нареждаме в кръг един хваща единия край, другия другия и се хващаме за ръце като последните не се хващат (преди да затворим веригата), а се пляскат по ръцете. Айде сега, загадка за тия дето са в куба на шокърите - кой от веригата го отнася най-яко? :)

Работил съм във фабрика за производство на хартия и там схемата беше друга, но последния на веригата го отнася здравата.. :Д
Може да се избъзика сериозно някой новобранец, но е кофти, ако се падне на теб да ти го направят, удря те здравата, ако има по веригата повече хора. ;д
 
Като дете, и аз от контакт танцувах. Резултат - изгорени пръсти на едната ръка и в буркан с вода цяла нощ, иначе няма заспиване от щипене:)
 
Работил съм във фабрика за производство на хартия и там схемата беше друга, но последния на веригата го отнася здравата.. :Д
Може да се избъзика сериозно някой новобранец, но е кофти, ако се падне на теб да ти го направят, удря те здравата, ако има по веригата повече хора. ;д
Да, последните затварящи веригата го отнасят. Каква беше вашата схема? Интересно ми е. Между другото, колкото и садистично да звучи е добре да те удари поне веднъж ток, за да знаеш какво е и да си предпазлив в бъдеще. Не, че не си и сега, но не ако не си го "опитал" реално сами си чувал какво е. :)

Жичкаджията, работещ при нас каза, че редовно го удря и е нещо като рутина. Не изглежда с много изгорели дънни платки в главата, нито мускулни тикове, но определено имаше респект от тока. И това говорим за битовите волтажи и амперажи, не е толкова смел по големите ел. табла да се рови. Там, ако го прави, трябва да е на 1000% сигурен, че е спрян тока централно. :)
 

Горе