удари ме ток..

То си има поредица с него! :D
Да, поразгледах я. :) Уникален. И си има събскрайбъри. Айде, още някой да го е бил ток? Сигурен съм, че тия дето се занимават със сглобяване на компютри тук, все са имали директни срещи. :)
 
Мен веднъж ме удари яко, докато се опитвах да оправя прекъсналия кабел на ютията. Кабелът беше аматьорски удължен от баща ми и обвит с изолирбанд. Забавното беше, че реших да видя как са вързани жиците (не, че разбирам), докато щепселът беше включен в контакта. :)
 
Да, поразгледах я. :) Уникален. И си има събскрайбъри. Айде, още някой да го е бил ток? Сигурен съм, че тия дето се занимават със сглобяване на компютри тук, все са имали директни срещи. :)

Аз бързо се научих да внимавам. 1-2 клас ученик набарах някаква радиостанция у нас за кола за 12V, резнах я, сложих един щепсел и я изпердаших в контакта. Споменът е мрачен :D
 
Хората пари дават за това нещо...


Женска им работа - "236 волта" хаха, хаха, първо показва 12 след това има запетая и 36 волта, тая ако си пусне 236 волта, (да оставим това, че такъв волтаж няма в мрежата) ще светне като коледна елха:), тая срещу нея трябва да е малоумна да се хване за жена бръкнала в контакта:)

По принцип, ако контактите имат заземяване, няма проблем, но ако нямат както е в повечето панелки, трябва да се заземи към нулата, защото иначе опасността да мине тока през цялото тяло и съответно риска да станеш ясновидец или да видиш Свети Петър нараства:):):)
 
Далечната 1996г. бях твърдо решен да се включа в ремонта на нашия скромен апартамент. Разбира се, активното участие на хлапе, което е на 5 години приключи с пирон в ръка, който така грациозно се опита да вкара в контакт. И до ден днешен, сещайки се за това се смея с глас, докато нашите не споделят никаква друга емоция освен притеснението, което са изпитали тогава... И те са се смяли с глас. Невероятно изживяване! Малцина сме таланти :)
 
Да, последните затварящи веригата го отнасят. Каква беше вашата схема? Интересно ми е. Между другото, колкото и садистично да звучи е добре да те удари поне веднъж ток, за да знаеш какво е и да си предпазлив в бъдеще. Не, че не си и сега, но не ако не си го "опитал" реално сами си чувал какво е. :)

Жичкаджията, работещ при нас каза, че редовно го удря и е нещо като рутина. Не изглежда с много изгорели дънни платки в главата, нито мускулни тикове, но определено имаше респект от тока. И това говорим за битовите волтажи и амперажи, не е толкова смел по големите ел. табла да се рови. Там, ако го прави, трябва да е на 1000% сигурен, че е спрян тока централно. :)

Схемата е следната:
wJATC8_9TKi0hubzj7wSwQ.png

Тук където са стрелките, оператора или помощник оператора, допира ръка до ролата с хартия, за да провери хартията, дали е гладка и т.н и т.н, в следствие на което се получава статично електричество и когато се хванат повече хора на веригата последния му става много готино, но това е по-нов модел машина (италианска), при един друг по-стар руски модел, който прави друг тип хартия има повечко статично електричество и там нещата са по-грубички. :D
 
Тук където са стрелките, оператора или помощник оператора, допира ръка до ролата с хартия, за да провери хартията, дали е гладка и т.н и т.н, в следствие на което се получава статично електричество и когато се хванат повече хора на веригата последния му става много готино, но това е по-нов модел машина (италианска), при един друг по-стар руски модел, който прави друг тип хартия има повечко статично електричество и там нещата са по-грубички. :D

Ба го у дзверо! Няма ли толкова начин да се неутрализира заряда, или идва скъпо? Това с последния на веригата малко не ми е ясно :) вие работите ли или хоро играете :D? Кажи колко килца идва тая ролка, че ми е интересно?
 
Първо то това не е опасно, просто се получава все пак има триене, въртене и прочие. Разбира се работим, но е имало и лигавщини, какво да ти кажа. :D
Като килца, идва различно в зависимост от това, какво се произвежда и други фактори, но обикновенно около 3 тона идва ролата, но на снимката още е малка. Има много особености и тънкости и за външен човек, би било доста интересно да посети такива места.
 
Майтапа на страна, имам мечта да имам един ден цех за хартия. Имам и бизнес план даже, ама няма да го споделям.

Лошото е, че апаратурата е доста голяма и скъпа, а той реално процеса не е никак сложен.

Единственото по-интересно е сушенето, непзнам как се прави, с много силни преси и с горещ въздух предполагам. Всичко друго е доволно просто и не заема кой знае какво място.

Винаги съм си мислел, че може да се направи някаква не многа машина, примерно да се сложи в някоя офис сграда или учебно заведение, може би и мол и да превръща отпадъчната хартия от офиса в бели листи или поне рула тоалетна/кухненска хартия. Примерно капацитета и да е няколко десетки килограма на ден. Точно колкото да обработи използваните ненужни бумаги из офисите. Така би било наистина екологично, защото няма да се губи енергия за пренос на хартията, а продукцията директно ще се пласира в сградата. Само не знам какво трябва да се прави водата използвана за рециклирането. Не всичката може да се излее в канала без пречистване.
 
Майтапа на страна, имам мечта да имам един ден цех за хартия. Имам и бизнес план даже, ама няма да го споделям.

Лошото е, че апаратурата е доста голяма и скъпа, а той реално процеса не е никак сложен.

Единственото по-интересно е сушенето, непзнам как се прави, с много силни преси и с горещ въздух предполагам. Всичко друго е доволно просто и не заема кой знае какво място.

Винаги съм си мислел, че може да се направи някаква не многа машина, примерно да се сложи в някоя офис сграда или учебно заведение, може би и мол и да превръща отпадъчната хартия от офиса в бели листи или поне рула тоалетна/кухненска хартия. Примерно капацитета и да е няколко десетки килограма на ден. Точно колкото да обработи използваните ненужни бумаги из офисите. Така би било наистина екологично, защото няма да се губи енергия за пренос на хартията, а продукцията директно ще се пласира в сградата. Само не знам какво трябва да се прави водата използвана за рециклирането. Не всичката може да се излее в канала без пречистване.

Ако имаш солиден капитал, може да купиш фабриката в Костенец, която реално затвори врати т.г и съкрати над 150 човека, заради авария на 1 от машините. Едната машина е леко наранена, другата е за скрап. Сушеното става, чрез валове, преси и горещ въздух от горелки на газ в повечето случай, както и минаването на хартията по цилиндър, в който също влиза горещ въздух.

Има нови машини за около 20-30 милиона, ще те излъжа, защото не съм гледал скоро, различно вървят зависи какво търсиш и от кой производител на машини. За отпадъци е добра идея, не знам защо не се инвестира и насърчава от държавата и ЕС повече, но трябва машинката да е специално пригодена за това, има някои нови машини за тишу хартия, които не стават за тази работа. Но освен машина за хартия, ти трябват и рол апарати за пренавиване и пренарязване на хартия, газ станция, т.н пумпали или сектор в който се смесва целулоза или отпадъчна хартия с вода и още 1-2 отдела има за химикали и други неща. Изграждане на басейни за маса (тоест сместа от целулоза и вода или отпадъчна хартия и вода), изобщо има много неща, ако ще се започва от нулата, трябва солидна сграда. В Костенец има база, но няма нова машина и пари, което не излиза рентабилно, отделно сградата е закърпена, но в момента няма дограма. В Белово също има завод, дали работи все още не знам, мисля че да, в София също има, но там са доста зле нещата, работят им цигани и затворници и това ни отказа тотално. Има и в Никопол един завод до колкото знам, както и покрай Пловдив. За други не знам.

Най-добре е отидеш да работиш с някоя фабрика в която има база, може също да отвориш цех за производство на салфетки, носни и кухненски кърпи например, там нещата са няколко идеи по-лесни за осъществяване, но е хубаво да си в близост до някоя работеща фабрика от която да купуваш хартия, за да не плащаш много за транспорт поне на хартията към цеха.

Капацитета на една нова машина, поне на тази на която съм работил беше около 90 тона на денонощие (24 часа), от чиста целулоза. Но за мол и прочие, няма да станат нещата, процеса изисква място, както посочих по-горе. За един мол, може да се сложи една балирачка, поне децата да се изкефят и да смажат някой друг хартиен боклук или изхвърлен лист, после на количката и газ към завода за преработка. :D
 
Аз говоря хипотетично. Убеден съм че не е толкова лесно да се направи. За съжаление със сигурност нямам възможност да закупя завода в Костенец или Белово. Бих се радвал да имам малко цехче, с няколко работници. 90 тона хартия на ден си е голяма цел. Естествено това е от мечтите, които ще си останат само мечти де.

Аз да разритам, така и така съм намерил чавек в бизнеса, нарязването не може ли да става директно след като се преработи. Т.е минава валяците и вечере изсушена продукцията, вместо да се навива на големи рула и да се мести към резачка, не може ли направо на момента да се реже. Приемаме, че работим в малък обем и оразмеряваме само хартия а4 да кажем или там 3-4 размера за принтерна хартия/тетрадки?
 
Те влаковите композиции за печат бачкат с ролки. Примерно вестниците. Иначе малките печатници им трябват формати. :) имаме тука едно ЗММ не знам как са се сдобили с една малка ролка хартия, ама я ползват да си бришат ръцете от маслото :D.
 
Аз говоря хипотетично. Убеден съм че не е толкова лесно да се направи. За съжаление със сигурност нямам възможност да закупя завода в Костенец или Белово. Бих се радвал да имам малко цехче, с няколко работници. 90 тона хартия на ден си е голяма цел. Естествено това е от мечтите, които ще си останат само мечти де.

Аз да разритам, така и така съм намерил чавек в бизнеса, нарязването не може ли да става директно след като се преработи. Т.е минава валяците и вечере изсушена продукцията, вместо да се навива на големи рула и да се мести към резачка, не може ли направо на момента да се реже. Приемаме, че работим в малък обем и оразмеряваме само хартия а4 да кажем или там 3-4 размера за принтерна хартия/тетрадки?

За съжаление не може от излизането и веднага в нарязването, има и други машини, за пренавиване и пренарязване, дори и резачка. Забравих да кажа, че на такива заводи им трябва и кран за местенето на ролите от машината към другите апарати, мотокари и прочие, абе има много разправия, но в този бизнес има много парички.
 
За да не пускам нова тема, забивам въпроса си към електричарите тук...
Казусът е следният: не мога да си намеря подходяща крушка за нощната лампа - или светят прекалено силно (включително 25W крушки), или пък само мъждеят (цветните). Реших да боядисам 25-ватовата, та да ѝ намаля яркостта на светене, като я пръснах с авто боя спрей. Баща ми твърди, че боядисана така ще гръмне веднага щом я включа. Не му вярвам особено, затова кажете и вие. Страх ме е да пробвам все пак. :D:D:D
 
така като чета ти трябва крушка с по-малко келвини. Не гледай показателя лумен на ват lm/W. Той е показател за ефективност, а не за температура на цвета.
 
а какви крушки гледаш - с нагреваема жица или ЛЕД
 

Горе