2900лв средна заплата в София - статистиката се отчита..

freelanСЪР

Well-Known Member
Абе аз съм уеко антишоучъл, ама поддържам все пак контакти с 20-на пищенгяси. Имам ИТ дето оди често по чужбинско - 2100 чисто, имам с 10год стаж във възхвалената верига К - 1850 бруто, имам управител заложна къща - 2100 чисто, имам ТОП гейм експерт 2300 чисто, имам 5бр продавач консултанти - 2100 бруто, имам няколко лелки с по 20г стаж в друга верига - 1400 нето, имам един ТОП аудио специалист в ТОП фирма - 1500 бруто.. Имам и още много, НО нямам идея защо тия копелета недоклатени ЛЪЖАТ и каква им е целта да вдигат така пошло и безсрамно положението с доходите на хората?????
Източник - ПЕДАЛИТЕ от БТВ
Моля за помощ с адекватни мнения, платени полит-путьовци са нежелани в тази тема!

Абе, ти Ве, Ти колко взимаш ВЕ, ама честно 😁
 
Или тва, или е дошло време да си смениш обкръжението ако искаш да дръпнеш нагоре.

Бизнес коучовете препоръчват да са събираш само с хора над твойто собствено ниво... освен ако вече не си го направил де 🤭
 
Чети заглавието - Средна ЗАПЛАТА, после чети длъжностите, които описах, и тогава после можеш да дадеш конкретни примери от твоето обкръжение 🤭🤭🫢🫢🫢
 
За IT това 2100 чисто е твърде малко, освен за джуниър примерно.

От друга страна те IT заплатите май не растат напоследък, ами даже падат 🤫 :(

Наскоро гледах едни си казаха заплатите в Германия - оставали им по 1800 евро чисто след удръжките... и след като си платят вноските и разходите за месеца, не им оставало НИЩО! o_O
 
Статистиката е измислена, за да се манипулира. Смяташ, въртиш, сучеш и voila. Накрая изкарваш цифрен резултат, който те устройва и го сервираш на обществото. 2900 лв. е малко за други големи градове в България... Какво остава за София. Въпреки че са малко, най-вероятно са и мираж...

От чути истории до този момент, ИТ-тата не го страдат (поне повечето). Компаниите правят чистки (пример: махат джуниъри или некадърни), оставят читавите без да им пипат заплатите надолу (някои получават и увеличения).

Ако имаше и други браншове, които се развиваха като ИТ сектора на тема заплати, персонал и обслужване, тези 2900 лв. можеше и да ги стигнем. Всеки втори икономист, юрист и счетоводител стига до 2000 лв. чисто (в най-добрия случай). Колкото до опита - и 10 години може да си на тази заплата. Ако не поискаш, няма да ти дадат. Но и да поискаш, не е гаранция, но поне се ориентираш за бъдещето.

Като добавиш и хората над 45-50 години, които са със стария манталитет и не ламтят за пари, а просто си бачкат... пак стигаш до тези 2000 лв. чисто (в най-добрите случаи). А тези, чакащи оставащото време до пенсия, са на същото дередже.

Заключението - лафчето на @partytime 👌.
 
Ясна е схемата с мерцедеса, но това не е меродавна статистика. Меродавна такава е абсурдно да се прави чисто и просто усреднено от извадката, това е пълна глупост. Тук трябват формули, за бройката, за възрастта, за стаж, за сфера и тн.., а не да турят в извадката 10 банкера с по 200К заплата и ХОП колко сме добре.. Факта е, че 80% са под 2К нето, а от тях 50% са все още под 1.5К нето... това е реалността. Бах ти у скапаното позьорско БТВ..за кой ли работят гадовете :mad:
 
Дай линк, нещо не беше ли сумата около 2К, не към 3К? Хм.
Но имай предвид, че тази сума се образува най-вече от средна стойност. И реално някой правят по 5К+, да не говорим, че има някакви мениджърски позиции с по над 10К. И все пак мисля, че вече около 1500 лв. е задължително, като нещо като минимум. А реално като нормално вече към 2К, и като цяло не бих се изненадал да е към 3К средната заплата. И това официално, а реално може и да е повече с пликчетата. :)
 
Късната емисия вчера, Юксел го обяви тържествено и се хилеше щастливо...
Това с пликчетата вече е много малък процент, запознат съм от 1во лице. Пликчета използваха преди, на по-ниския праг. В момента по-скоро някои се чудят какво да правят с този праг, защото наистина има случаи с реална под него.. ;)
Най-меродавно е да разпитате близки и приятели, тва новини трее се забрани да се гледа :)
 
Това е брутна заплата, не нетна. Доста хора в моето обкръжение взимат повече.
 
Точно така! Но за да се образува тази средна е задължително поне половината ти познати да взимат доста над този праг 2.9 ;)
Тук идва чисто психологически врътката, защото всеки има хора около себе си с над 2.9 заплата, но май е нещо 1 към 3-4-5 нали :) И не да взимат 3.1, 3.4, а поне 4.5.. инак няма как да се образува това число 2.9 чисто математически
 
Казах, че е брутна, а не съм говорил за статистическото образуване. За протокола 2900 бруто е 2250 нето.

И не е необходимо половината хора да са над тази заплата. Щеше да бъде така, ако това беше медианна среда. Числото в статистиката обаче е аритметичната среда.
 
В София има немалко ръководни кадри с петцифрени заплати, както и професионалисти с традиционно много високи възнаграждания, които се срещат само в този град (пример - пилоти). В комбинация с това, че тук е най-светло и парите в плик вече почти ги няма (в малките населени места поне някаква част от заплатата много често си е под масата) се получава тази цифра. Не мисля, че има някаква бог знае каква манипулация. А иначе немалко хора взимат подобна заплата, особено ако им сложиш и допълнителните бонуси (13 и 14 заплата в някои фирми, ваучери 200лв, car allowance/разходи за транспорт, performance бонуси). Т.е. основната заплата в трудовия договор е едно, но брутният доход е нещо различно.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Ivo_
Първо мерят БРУТНАТА заплата, а не нетото. Второ това е средна стойност, съответно ако някой печели 10к, а друг 1к - средно е 5.5К. Сега си представи осредняването в цялата страна. Добави и сивия сектор, който е 60% от икономиката и дори в столицата доминира. Тия хора получават официално една сума, а в пликче им бутат остатъка, който не е обложен с осигуровки (вероятно е разпределен дивидент с 5% обложен данък, който шефът разпределя между служителите си). НЕ е толкова трудно да си представиш, че социалното неравенство е огромно. Все пак има хора с 20-30-дори 100к месечни възнаграждения и 700к души на минималната.
 
боб с кюфтета, аз бобеца, шефа кюфтетата, те това е същото
 
Ми нали за това говориме, че всичко е пунта мара, прах в очите и постановки за пред ЕУ
Нищо не е у ред тук, в т.ч и статистиката. Статистиката се използва за политически цели в момента, а по принцип - според заявката 😆

Ето неска застанах на възлово място в софето, баш на калабалето, и започнах да анкетирам хората, колко заплата взимат.

Общата картинка се получи така:

84 хранения - 900-1300 / ~1100 84x1100 = 92400
39 усмивки - 1400-2000 / ~1700 39x1700 = 63300
12 строги - 2000-4000 / ~3000 12x3000 = 36000
41 ~1500 41x1500 = 61500
12 ~1000 12x1000 = 12000
18 ~2000 18x2000 = 36000
7 ~3000 7x3000 = 21000
2 ~5000 2x5000 = 10000
215 = 332200 /213 = 1545
2287

2287 е по тяхната статистика средната заплата
1545 е изчислена по МЕРОДАВНИЯ начин

И ето за още по-голяма точност, където изключвам НЕотговорилите от стата и почваме само с реалните цифри :)

41 ~1500 41x1500 = 61500
12 ~1000 12x1000 = 12000
18 ~2000 18x2000 = 36000
7 ~3000 7x3000 = 21000
2 ~5000 2x5000 = 10000
80 = 140500 /80 = 1756

2500

По тяхната излиза 2500, по МЕРОДАВНАТА излиза 1756..
И тук виждате как дори един с 100К ако прибавя по тяхната и всичко бута. За това се прави с коефицент и разпределено на общата бройка и съответно усредняването е от цялата извадка.

А и по принцип, средната заплата трябва да е извадка от масовката, и такиви ми ти с по 100К изобщо не трябва да фигурират в статистиката 😇

Тоест... пак ни клатят, а ние пак си спориме... Е ТЕ ТВА Е УСПЕШНИЯТ БАЛАНС 😁😝
 
че всичко е пунта мара, прах в очите и постановки за пред ЕУ
Тук, чичо ви- батко ви е прав. Само да добавя, че когато доходите на населението на една страна са завишени, то това я прави по привлекателна за различни бизнес начинания от чужди компании.
 
Ето от днес, който не е гледал
Код:
btv.bg/shows/lice-v-lice/videos/atanas-kacharchev-ako-mozhe-ministarat-na-socialnata-politika-da-zhivee-s-526-leva-shte-bade-prekrasno.html
Истината си излиза на яве. Целта е точно приравняване към еу стандартите.. Ама кой, какво и как и що... изобщо не им пука на нашите "специалисти".
Сега, втора стъпка към целта било 50% от тази средна да стане минималната.... ахахахахаха сметай вуйче, брои - како 😆

Не знам как ще правят схемата с "пликове" при реална 1100, да дават 1450 като минимум, сиг че си бръкнат у джеба???

А защо изобщо, тие неща се определят от малоумни политици, а не от тези, които дават реално заплатите 🤔 Въпрос с повишена трудност за напреднали икономисти 🙃😁
 
Тия дето дават заплатите реално никога няма да искат да дадат повече, особено ако говорим за Булгар бизнесмена, който му е по-важно каква кола кара оня какъв плат ще се вихри с русата си силиконка, отколкото да разбере колко е важно инвестициите в персонал. Лош пример. :) Не ги питат, защото те все мрънкат. После се качват в колата си за 100К и нещата си вървят на някъде.

Опитвам се да кажа, че рано или късно, но може би късно, ще се наредим до някои държава в ЕС по стандарт. И това според мен ще е напълно нормално. Но още вода ще изтече си мисля. ;)
 
Дамм естествено има истина в това бг-грандоманско преживяване, обаче в крайна сметка ако се отприщи този пазар, чисто на пазарни начала, тогава ще играе тоягата на търсенето-предлагането, което май май в същността си беше един от идолите на капиталодемократичните общества :) Съгласен?
А в момента никой нищо не знае как се случва и защо се случва и с каква цел. Капитализъм ли сме, ПЛАНОВИ ли сме :) Инмериализъм ли ще да е, Бек ту комуналните услуги ли е ахахах еупеизъм ли пък да е, що е туй чудо, което убедително не е и реализъм 😆

Ама бая патки сме лапали през тей-наречениот педиод "преходна демокрация али капитализъм У стил Планови галимации и дерзания" та още една патка така кат гледам, май ще поемем без особени проблеми ахахаха

Само да не стане накрая "Шефе, земи това пликче, да оправиш работите там.." 😂
 

Горе