2900лв средна заплата в София - статистиката се отчита..

За парите дето искат за прилична къща с 2 декара двор в по-хубавите села в България, спокойно можеш да си купиш замък с 10-20 акра земя в Италия (най-евтино) или дори Франция (по-скъпо).

А и в Западна Европа може да се чака за доктор, но пък шансовете да те излекуват са много пъти по-високи.

ТЛДР: стягайте багажите. Европа няма да дойде тук в рамките на жизнения ви път.
Да, малко са се оляли са цените :) Сега се оглеждам за парцел около морето ( просто двор или ливада ) и то не на първа линия до 20 м навътре и цените много ме радват.

Хм не бъди сигурен за шансовете за излекуване ;) Давам пример в Англия всеки може да стане лекар дори без медицински образование. Това е някаква нова програма в последните години. Ти, аз ако щещ ремайндера и дори нужника можем да кандидатстваме за позицията на лекар чирак стига да има добър английски. И около 5 години го играеш чирак. После имаш някакви изпити и може да специализираш 10на години. Медицински сестри и санитари който не е поискла не е станал.

Друго интересно е, че доста от лекарите и зъболекарите основно индийци и пакистанци са учили и завършили познай къде - Бълария. В нашата болница идват лекари на повикване от Гърция завършили къде - България.

Което пък напомня, че май стандарт сме си имали в даден момент ама понеже не е по европейските мерки не е мнго удобен
;)
 
Хахаха: https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/13654563

Почти няма хора без задължения, но имагинерен стандарт на кредит всеки може да постигне. Това, че изплаща къща, 3 коли, 5 айфона и теглиш бърз кредит за 3дни в Санторини ли е висок стандарт на живот?
Не знам кое е смешното. За тези, които не приемат фактите явно истината е смешка. И отново въпрос на възприятия. ;)

Не бъркайте финансовата неграмотност с достигането на добър стандарт. Кредитите са просто един "финансов лост" за някои. Имам познати, които са в такава кредитна въртележка, че не виждам скоро да се откачат. И не говоря за семействата, за които жилището е необходимост. Това, че са си позволили да живеят по този начин не е общ показател за стандарт.

Но нека обобщим какво е добър стандарт. Това е доста разтегливо понятие и за всеки значи различно. Погледнато отгоре отгоре, това е:

- Да имаш достъп до качествено здравеопазване (по цял свят) без да се съобразяваш с касата и да е по силите ти.
- Да имаш достъп до качествено образование, и не в рамките на държавата си.
- Да не се чудиш дали да избереш сирене от 15 лв. или от 25 лв. на килограм.
- Да не си пред голямата дилема дали да пътуваш до някоя дестинация или да вземеш нови гуми за колата.
- Да не се притесняваш от битовите и ежедневните си сметки.
- Да можеш периодично да заделяш странични пари, за инвестиция или спестявания.
.....и още куп други, предполагам може сами да се сетим.

Контрата добре го е казал, но малко е влязъл в рамките на държавата ни, а тя не мисля, че може да предостави някои услуги на желаното качество. И най-добрия и тъжния пример са именно хората, ходещи в чужбина за операции, които струват не малка сума и тук нямат потенциала и апаратурата да се случат.

Няма собствен стандарт....това е някаква вътрешна заблуда. Може да си ОК в София, но добрия ти стандарт тук да не отговаря на този в Лондон, и това е факт. Стандартът се определя от статистики и изчисления, в които са включени различни фактори и техните локации. Както се прави за България по градове, така се прави и за България по държави в световен мащаб.
 
Което пък напомня, че май стандарт сме си имали в даден момент ама понеже не е по европейските мерки не е мнго удобен
;)
Кога точно извинявай си имал някакъв стандарт? По мутренско или соц време, че нещо ми убягва момента. :D
 

Горе