2900лв средна заплата в София - статистиката се отчита..

Това е логиката на нашите родни футболни отбори. :)
Никой не знае за Локомотив СФ, но всеки знае за Ливърпул, нали? :)

Стандарта е е един - световен, натам вече и Северна Корея си има неен и така. :)
Казал си го в предходния си пост отиваш някъде и разликата лъсва. Образование, здравеопазване и още каквото се сетиш дори в България за сега са по-добре ( все още ) но видимо вървят към ниската ес стандартизация.

Няма ак да го видиш когато живееш в България и мечтаеш за "високия" ес стандрат. Работа е там, че той е точно това само мечта, розова мъгла и прах в очите.

Мечтаеш ли да чакаш за зъболекър ( само за преглед ) 3 месеца?
А водопроводчика да дойде да смени спуканата тръба след 2 седмици?
Да си направиш очила за 4 месеца?
Когато наемаш жилища имаш ли нервите да намериш трима гаранти или да деклариш задължителен дохода от ХХ ХХХ евро?
Дане можеш да си купиш спирт или кислородна вода без рецепта?
Знаеш ли, че навсякъде в местата за произвдоство или приготвяне на храна не се изисква здравна книжка както е в България? Давам ти само няколко примера а те са стотици хиляди.
 
Пичове, не знам как му се вързахте на тоя папагал madgooglebot и какво толкова я обсъждате тази тема, но 2900 лв чисти в София, не стигат до никъде, ако живееш в центъра и си родител.
 
Среднитте на картинка са ясни, но се разминават с реалната картинка.

Джони, Франсоа или Ханс изплащайки 40 годишиен заем за къща 1/3 от дохода му, кола още 1/3 останлата част покрива едва едва сметките и храната и поради тази причина се купува замразена храна за два месеца напред. В същото време пести от газ и ток защото са му високи сметките.

Този ли висок стандарт гоните? Тесла пред къща с 12 спални, но зад прозореца дъвчене на бургер на микровълнова? Или като моя килежка дето се оплаква, че сина се връщал у тях и щяло да е много скъпо да живее пак у тях....

Алабализмите за райския живот ги остави на Нова и БТВ...

Да погледнем малко данни, защото все пак сме във форум на предприемачи.

- Средната цена на квадратен метър в Oslo е 93,721kr или около €8,158.
- В София е €1,908

Средната годишна работна заплата:
- Oslo €54,381
- София €18,396

Т.е. коефициентите са:
- Oslo 6.66
- София 9.64

Това означава, че със средна заплата в Oslo ще ми е 1.44 пъти по-изгодно да си купя апартамент. Умишлено сравнявам Oslо, защото там цените са много високи.

В същото време стандарта ми на живот ще е един от най-високите в света. Въпреки високите разходи и данъци. Технически високите данъци имат пряка корелация с качеството на живот, но това е друга тема.

Като нека не забравяме, че в България строителството е на под средното ниво като качество за Европа. ;)

Май-май в София излиза по-скъпо?
 
А какво да пиша точно след като не става явно, че като отидеш от Германия в Дания разлика не се усеща, но ако го направиш от България, определено ще намериш. :)

Какво имам да гледам? В ЕС бяха, после Северната излиза заедно с УК, остава само Южната, в която имат не малки данъци към големите корпорации, в това число Google, Amazon, OVH, и други големи технологични компании, изнесли си HQ, за да оперират в ЕС. И не виждам причина да не може да се случи тук. Но въпрос на виждания и разбирания.
"изнесли си HQ, за да оперират в ЕС"
... защото им взимат 12,5%
Що не дойдоха при нас на 10%? :)
 
"изнесли си HQ, за да оперират в ЕС"
... защото им взимат 12,5%
Що не дойдоха при нас на 10%? :)

Ефективния корпоративен данък там е 2.2–4.5%. В някои по-изкривени ситуации дори 0%.
 
Убжа
Да погледнем малко данни, защото все пак сме във форум на предприемачи.

- Средната цена на квадратен метър в Oslo е 93,721kr или около €8,158.
- В София е €1,908

Средната годишна работна заплата:
- Oslo €54,381
- София €18,396

Т.е. коефициентите са:
- Oslo 6.66
- София 9.64

Това означава, че със средна заплата в Oslo ще ми е 1.44 пъти по-изгодно да си купя апартамент. Умишлено сравнявам Oslо, защото там цените са много високи.

В същото време стандарта ми на живот ще е един от най-високите в света. Въпреки високите разходи и данъци. Технически високите данъци имат пряка корелация с качеството на живот, но това е друга тема.

Като нека не забравяме, че в България строителството е на под средното ниво като качество за Европа. ;)

Май-май в София излиза по-скъпо
Ужас, на кой си седнал да му го разбиваш. Няма смисъл. като се чуе ЕС и натам се пуска една плоча. Гледам не е само в тази тема. :)
 
Вие сте стигнали до спорове кое е по-добре, висок или добър стандарт, но реалността е, че НИКОГА НЯМА ДА ИМАМЕ СТАНДАРТ. Както беше казал героя - Опознай миналото си, за да разбереш бъдещето ;)
Само си помислете, КОЛКО фирми и бизнесмени успяха, и КОЛКО фалираха, у таз наща кочинка тук... поне 500 към 1 е, ако щете вервайте :)

Не забравяйте, че коментираме реалната ли е таз отчетена заплата и реални ли са доводите, че се набалончва, само и само за да покрием някакви изисквания.
Официалната статистика в момента е, че 2/3 от домакинствата са на ръба, официалната...

А ти господинчо некадърен, дето ти е стандарт "два месеца каше" и после кат види угодия и се включва в рамките на минути ахахахах по добре си гледай АЙ каките, барабар с умрелите пластмасови рибки между циците им, защото в крайна сметка се виде кой е истински некадърен и кой реално е бил на хранилка до тоз сублимен момент, сполай ти :)
 
А за Блинки, ВИНАГИ най-странното ми е било, как така си вярва, че нещата които пише хващат някакъв дикиш въобще (без да се сърдиме) Сериозно, аз такъв оптимизъм никога не съм виждал 😆
 
А за Блинки, ВИНАГИ най-странното ми е било, как така си вярва, че нещата които пише хващат някакъв дикиш въобще (без да се сърдиме) Сериозно, аз такъв оптимизъм никога не съм виждал 😆
Що бе, всичко ми е наред, не се оплаквам. А най ми е странно пък да си живееш живота черноглед. Въпрос на усещане. :)
Няма сърдилка, различни хора, различни виждания. :)
 
Да погледнем малко данни, защото все пак сме във форум на предприемачи.

- Средната цена на квадратен метър в Oslo е 93,721kr или около €8,158.
- В София е €1,908

Средната годишна работна заплата:
- Oslo €54,381
- София €18,396

Т.е. коефициентите са:
- Oslo 6.66
- София 9.64

Това означава, че със средна заплата в Oslo ще ми е 1.44 пъти по-изгодно да си купя апартамент. Умишлено сравнявам Oslо, защото там цените са много високи.

В същото време стандарта ми на живот ще е един от най-високите в света. Въпреки високите разходи и данъци. Технически високите данъци имат пряка корелация с качеството на живот, но това е друга тема.

Като нека не забравяме, че в България строителството е на под средното ниво като качество за Европа. ;)

Май-май в София излиза по-скъпо?
Аха колкото по-задлъжняваш толкова по-висок стандарт на живот имаш. Лудница 😉
 
Що бе, всичко ми е наред, не се оплаквам. А най ми е странно пък да си живееш живота черноглед. Въпрос на усещане. :)
Няма сърдилка, различни хора, различни виждания. :)

Не съм черноглед, напротив, имам си много положителни емоции 😁
Но в случая съм реалист, и не е нужно да имам някакви практити, умения или опит, ами всички заедно можем да извъртим смело глава назад и да видим каква е историята ни вече 35 години :)
Само да не вземе да стане след 10г, пак да излязат 2млн в София и да врякат "45 години стигат, стиигат, 45 оле-мале стигат стигат" 😆😆😆
 
Аха колкото по-задлъжняваш толкова по-висок стандарт на живот имаш. Лудница 😉
Някои задлъжняват, други не, зависи от лентата, която си избереш да стигнеш където искаш. То тук щото нямамe кредити и задлъжняли лица. Само където тук се теглят за какви ли не глупости, от телефони, до голфове, та до напиване в Биат. :)

Не съм черноглед, напротив, имам си много положителни емоции 😁
Но в случая съм реалист, и не е нужно да имам някакви практити, умения или опит, ами всички заедно можем да извъртим смело глава назад и да видим каква е историята ни вече 35 години :)
Само да не вземе да стане след 10г, пак да излязат 2млн в София и да врякат "45 години стигат, стиигат, 45 оле-мале стигат стигат" 😆😆😆
Реалисти сме всички, но едните са от едната страна на линията, другите са от другата. Вече зависи кой колко се е отдалечил от нея. :) Честно казано предпочитам да съм си от моята страна, другата не ми изглежда оферта. :D
 
Ами аз си казах, че не е до данъчна политика само, ми и до сигурност в територията.
Аз съм доволен, че имаме свободата поне индивидуално да можем да си "правим" стандарта на живот. Всичко останало е бонус.
 
Аха колкото по-задлъжняваш толкова по-висок стандарт на живот имаш. Лудница 😉

Обективно погледнато с ипотеката в София си задлъжнял повече, защото ще е по-голям процент от доходите ти и ще я връщаш повече време.

Няма значение, че ще е за по-малка сума. :)

А в някои ситуации и ще върнеш и повече пари, защото финансовата система в България е няколко десетилетия назад.

Например в чужбина мога да използвам инвестиционното си портфолио или участието си в проекти, където имам % за лост да получа по-ниска лихва. Тук е много сложно и трябва да имаш "вътрешни хора".
 
Да обобщим: 2-те основни причини, поради които няма да "дръпнем", даже ще става по-зле:
1. Образование, 2. здравеопазване
Ако в момента почне да се работи правилно по 2-та проблема, ще са нужни 1-2 поколения за постигане на осезаемо подобрение.

3. историята ни
Феномен някакъв е че ужким образовани и отворени хора не могат да погледнат назад и да си извадят елементарни изводи за причините за дереджето ни в момента, както и за предстоящото напред.

Ако кажеш че преди 35 години е било по-добре, веднага ставаш "комунист".
Ако кажеш че "влизането" в ЕУ няма да подобри настоящата ситуация, веднага ставаш "руски трол/подлога".
Защо така реагират - причината най-вероятно се крие в т.1.
 
Реалисти сме всички, но едните са от едната страна на линията, другите са от другата. Вече зависи кой колко се е отдалечил от нея. :) Честно казано предпочитам да съм си от моята страна, другата не ми изглежда оферта. :D

Ясно, че всеки гледа от камбанарията си, точно за това трябва да разсъждаваме на глобален принцип, щото инак (и наистина предвид тематиката на форума) камбанарии секви има, па и падат, рушат се и тн, а НЕ ВИНАГИ желанието ни да сме от някоя страна на линията, зависи от самите нас, ПОВЯРВАЙ МИ - ТАКА Е ;) Да не чуе дявола, но можеш да минеш линията без въобще да го искаш или да зависи от теб по какъвто и да е начин... Няма да ставам подробен, че гарантирано ще бъде конфузно.

Защо така реагират - причината най-вероятно се крие в т.1.
За това беше много важно още най-напред, да бъде порязано в стил "вас ще ви тепем до като сме малки", и действително сме свидетели на най-некачественото образование, което някога сме имали. Ми, консуматори и бачкатори требват, без много да умуват и философстват, ко да се прави :)
 
Освен това, дайте да дефинираме какво е "стандарт на живот".

Прави впечатление, че за "европейски ориентираните" съграждани, това са неща като качество на пътната настилка, на комунално и административно обслужване, на битови удобства, на достъп до качествени стоки и т.н.

В същото време се пренебрегват здравеопазването и образованието като фактори. Но от едното зависи дали въобще ще имаш шанс да се наслаждаваш на благатата, а от другото - дали ще имаш потенциал да достигнеш до тях.

Щото ако пукнеш от някой бацил или злополука докато чакаш линейка (или лежиш в Пирогов), едва ли ше ти дреме особено колко ще ти друса по пътя на връщане :) а ако си останеш недоучил или дори тъп, има да привеждаш гръб като бачкатор (поне докато си здрав...) или направо да обикаляш кофите в някоя западноевропейска държава. И така до пенсия (ако доживееш) :)

Децата ти ако останат необразовани, тоже няма да могат да се грижат за теб като задъртееш. Или ще се гътнат (недай боже) и те преждевременно.

Демек, не сме си оправили бакиите, от които зависи ФИЗИЧЕСКОТО ни СЪЩЕСТВУВАНЕ, обаче сме тръгнали да гоним дребните житейски удобства 😆

- - -


ТЛДР: едното са есенциални фактори за просъществуването на индивида, а другото - преодолими или пренебрежими козметични екстри.
 
Последно редактирано:
За парите дето искат за прилична къща с 2 декара двор в по-хубавите села в България, спокойно можеш да си купиш замък с 10-20 акра земя в Италия (най-евтино) или дори Франция (по-скъпо).

А и в Западна Европа може да се чака за доктор, но пък шансовете да те излекуват са много пъти по-високи.

ТЛДР: стягайте багажите. Европа няма да дойде тук в рамките на жизнения ви път.
 
Хахаха: https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/13654563
Някои задлъжняват, други не, зависи от лентата, която си избереш да стигнеш където искаш. То тук щото нямамe кредити и задлъжняли лица. Само където тук се теглят за какви ли не глупости, от телефони, до голфове, та до напиване в Биат. :)
Почти няма хора без задължения, но имагинерен стандарт на кредит всеки може да постигне. Това, че изплаща къща, 3 коли, 5 айфона и теглиш бърз кредит за 3дни в Санторини ли е висок стандарт на живот?
 

Горе