3 лв. литър бензин?

От: 3 лв. литър бензин?

Аз лично много рядко ползвам колата в градски режим в София, имам си карта за градския и ми е много удобно с него ... Е, кофти е когато е претъпкано или някой идиот шофьор ти затвори вратата точно под носа ...

Но извънградските пътувания няма как да ги оставя ... преди и автобусните билети бяха по ефтинки ...от както вдигнаха нафтата ... билета ми излиза с 30% по евтино ако пътувам с колата, ако сме двама направо си е далавера ...

Взехме си колела и си джиткаме из столицата ... има много добра инфраструктура за това, но не е подходящо за всякакъв случай , но е забавно и полезно ... колелото повече за кефа е , гледам има разни маниаци с електро капли ... луда работа , много е гот :)
 
От: 3 лв. литър бензин?

Това с колелото е добър вариант и много готино, но аз примерно съм прекалено тежък за колело. Преди когато бях по-слаб, карах редовно, но сега... Няма модел, който да ме издържи, а и е опасно да не се пребия.

Градския транспорт е вариант, но не винаги :)

А иначе при съседите вижте как е:

Бензинът в гръцките курорти мина 2 евро за литър

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5070091
 
Обещавам им на всички алчни типове, че ще карам колата си само при първа необходимост. Аз го правя отдавана, но сега твърдо ще застана зад думите си. Нека фалират по-скоро. Няма какво друго да кажа. Сега за почивката заредих за 100 лева и какво, нищо. по-малко от 40 литра. Нека им се върне това. За 40 литра каква дестинация да направиш, особено като имаш 7 седмица да се размотаваш. Но и другото го има, никой не спира да кара. :) Така, че май само най-паралийте ще си карат и тези дето циклят с фри гориво или служебни коли. ;)
 
От: 3 лв. литър бензин?

Това с колелото е добър вариант и много готино, но аз примерно съм прекалено тежък за колело. Преди когато бях по-слаб, карах редовно, но сега... Няма модел, който да ме издържи, а и е опасно да не се пребия.

Градския транспорт е вариант, но не винаги :)

А иначе при съседите вижте как е:

Бензинът в гръцките курорти мина 2 евро за литър

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5070091

Не ми се вярва да тежиш повече от 220кг. Взимаш модел с хидравлични спирачки( 15-20 лв. по-скъпи са от механичните) и си в живота :)
 
От: От: 3 лв. литър бензин?

Ами около 190 кг. бях последно като се теглих. Скоро не съм понеже няма къде. Питах производителите на SPRINT и ми казаха, че техните колелета издържат до 130 кг. Над това тегло не можели да гарантират, че ще е устойчиво.

Иначе гледах много модели, с дискови спирачки, подсилени капли, само с предни амортисьори, но хората ми казаха, че не стават за мен и така..


Не ми се вярва да тежиш повече от 220кг. Взимаш модел с хидравлични спирачки( 15-20 лв. по-скъпи са от механичните) и си в живота :)
 
От: 3 лв. литър бензин?

Някъде из нета имаше една разработка на електромобил, към 3лв на 100 излиза :) , сега ми се връзват 12-13 лв

Четох, че разходът е 6 лв на 100 км (http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/08/09/1884654_durjavata_predvijda_danuchni_preferencii_za/). Ето още една интересна статия за субсидиране покупката на електромобили в белите държави: http://www.dnevnik.bg/skorost/2012/03/13/1786810_reno_zoi_e_purviiat_elektromobil_s_cena_pod_16_000_evro/
 
От: Re: 3 лв. литър бензин?

Обещавам им на всички алчни типове, че ще карам колата си само при първа необходимост. Аз го правя отдавана, но сега твърдо ще застана зад думите си. Нека фалират по-скоро. Няма какво друго да кажа. Сега за почивката заредих за 100 лева и какво, нищо. по-малко от 40 литра. Нека им се върне това. За 40 литра каква дестинация да направиш, особено като имаш 7 седмица да се размотаваш. Но и другото го има, никой не спира да кара. :) Така, че май само най-паралийте ще си карат и тези дето циклят с фри гориво или служебни коли. ;)

Само така - това заслужават. Преди 3 години пак имах път в Норвегия, и нагоре в северната част едно малко градче Мушойн ( Mosjoen ) бяхме с баща ми почти месец и половина там, и стана така че вдигнаха бензина и нафтата с около 8 крони някъде. Не можахме да си обясним как стана всичко това, сякаш града се е наговорил, но ако искаш вярвай още на следващия ден една кола не видяхме по улиците! Само рейсове и камиони и таксита тук-там. Не видяхме нито една лека градска кола, и баща ми каза че въпреки че сме чужденци трябва да сме единни с хората - няма да вадим колата от гаража, а взехме рейса. А принципно в Норвегия всеки си ходи с колата. Цяла седмица никой не си подкара колата. Веднага намалиха горивата на първоначалните цени каквито си бяха! Градчето е малко, нещо като тукашния Чирпан по население. Но хората са единни.

Как няма да вдигат горивата ? Ами погледнете само по улиците колко е пълно с коли, и обърнете внимание във всяка една кола колко души се возят... Само 1 :!: Разбирам тоя натоварен трафик в колите да има минимум по 3-ма човека - да! А то фрашкано с коли, даже са повече от хората и само хвърлете един поглед и ще видите че в повечето коли се вози по един човек. И това са хора които отиват на 200 м. от дома си да пият в местното кафене, или на пича му хрумнало да си купи цигари от близкото дюкянче което е не повече на 300 м. та сакън да не свали някой друг килограм. После вдигали горивата...
 
От: От: 3 лв. литър бензин?

Ами около 190 кг. бях последно като се теглих. Скоро не съм понеже няма къде. Питах производителите на SPRINT и ми казаха, че техните колелета издържат до 130 кг. Над това тегло не можели да гарантират, че ще е устойчиво.

Иначе гледах много модели, с дискови спирачки, подсилени капли, само с предни амортисьори, но хората ми казаха, че не стават за мен и така..

Аз пък защо съм останал с обеждението че си на 14?
Явно бъркам.
С колело няма да стане просто е много неудобно за тези килограми.
Освен пеша или с мотор (който пак е с гориво).
 
От: 3 лв. литър бензин?

Гледам А98 дето сипвам аз още малко и ще стане 3 кинта сега е 2.93.

PS: Петрола поскъпнал ли е? Гледам в инвестора няма покачване на цената ни на долара ни на петрола? :shock:
 
От: 3 лв. литър бензин?

Още не е почнала печатницата от ЕЦБ така че още време има се запазят цените ниски, но като цяло е неизбежно.

Гангстер. Петрола и Долара са почти без големи променения от известно време, Лукчо просто решава да вдига цените предварително преди факта и после пак да ги вдигне и т.н.
 
Re: От: 3 лв. литър бензин?

Гледам А98 дето сипвам аз още малко и ще стане 3 кинта сега е 2.93.

PS: Петрола поскъпнал ли е? Гледам в инвестора няма покачване на цената ни на долара ни на петрола? :shock:

Трябва да гледате петрола сорт Брент, лукойл нищо че е производител и петрола им излиза $15 на барел ... е подписал договор с рафинерията в бургас (със себеси) да си доставя петрола на цените на средиземноморската цена на петрола която е вързана с европейския сорт Брент...

По принцип дълги години разликата между Брент и Суиит Крюд - WTI което е американския петрол беше около $5... защото търговците щели да почнат да правят арбитраж...

обаче през 2010 американските рафинерии взеха и те ползват брент за разреждане на продукцията си което покачи разликата ... по време на събитията в либия ножицата се отвори до $20... преди няколко месеца имахме най ниската разлика от около $12 (не търгувам вече CFD-та петрол и не го следя подробно) после $14 сега гледам е отворило още ножицата до $18 няма както казах не съм следил пазара защо е настъпило това събитие но на това се дължи последното покачване...

Кой има интерес от широко отворената ножица - правителствата на всички държави от ЕС който са в криза акциза има минимална ставка в цялото ЕС и акциза и ддс от горивата си е основен приход за всеки бюджет - като правителствата гърбят гражданите си индиректно... затова не очаквам понижения засега освен ако кризата не удари много и на високо ниво в ес не съгласят са намалят акцизите за да са конкурентно способни европейските икономики
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Re: 3 лв. литър бензин?

Само така - това заслужават. Преди 3 години пак имах път в Норвегия, и нагоре в северната част едно малко градче Мушойн ( Mosjoen ) бяхме с баща ми почти месец и половина там, и стана така че вдигнаха бензина и нафтата с около 8 крони някъде. Не можахме да си обясним как стана всичко това, сякаш града се е наговорил, но ако искаш вярвай още на следващия ден една кола не видяхме по улиците! Само рейсове и камиони и таксита тук-там. Не видяхме нито една лека градска кола, и баща ми каза че въпреки че сме чужденци трябва да сме единни с хората - няма да вадим колата от гаража, а взехме рейса. А принципно в Норвегия всеки си ходи с колата. Цяла седмица никой не си подкара колата. Веднага намалиха горивата на първоначалните цени каквито си бяха! Градчето е малко, нещо като тукашния Чирпан по население. Но хората са единни.

Как няма да вдигат горивата ? Ами погледнете само по улиците колко е пълно с коли, и обърнете внимание във всяка една кола колко души се возят... Само 1 :!: Разбирам тоя натоварен трафик в колите да има минимум по 3-ма човека - да! А то фрашкано с коли, даже са повече от хората и само хвърлете един поглед и ще видите че в повечето коли се вози по един човек. И това са хора които отиват на 200 м. от дома си да пият в местното кафене, или на пича му хрумнало да си купи цигари от близкото дюкянче което е не повече на 300 м. та сакън да не свали някой друг килограм. После вдигали горивата...

Така се прави, тук селенията и компексарщината е прекалено голяма, за да се преглътне. Няма как да се случи при нас такова нещо. Аз лично няма да си мръдна скапаната кола от паркинга докато нещата не вземат да стават нормални. Хората са единни и за това им се получава когато нещо предприемат. Но ходи го обясни на тукашните "дупенца", които може да дадат и половината си заплата само и само да си качат мързеливия задник и да го повозят. Но нищо, за сметка на това пък ще се лишат от нещо друго, защото не става иначе. Имат един ресурс всеки месец, а разходите просто се разпределят.

Тук си търпи народа, но и това ще е до време, защото ще приключат месеца в началото, ако все така го дават. Аз лично сипвам по 50 лева на месец. Сега си обещавам да не сипвам и толкова и само с градския и пеша да ходя. Не ми се вярва, че ще си пречупя вярванията - да храня некви алчни чичковци. Не виждам шибан смисъл от това.

Сега като почнат задръстванията средата на септември, нека реват. Никой не им е виновен. Аз лично ще се смея на всеки идиот в задръстването. Сори, че съм толкова краен, но реално за да се промени нещо, първо той трябва да предприеме първата тъпка. Никой няма да му помогне, ако сам не си помогне. Това е всеобщо схващане и важи за абсолютно всичко. Но сега е време да го научи по трудния начин. Някои ми обясняват, че придвижвайки се с кола, те пестят време. Абе да им се изтаковам и в бизнесмените, колко ти струва времето, че един път бумкаш по 200+ лева на месец за гориво (в най-добрия случай) и втори - правиш некви мишоци от милиардери в мулти-милиардери. Ебаси далаверата човек. Където мога само пеша и с градския, това е. ;) Мен не ме бърка, ама грам. Естествено, не говоря в случаите, когато наистина не може по друг начин. Ама да отидеш на кафе с кола и не знам си какво е за мен идиотщина, която граничи с никакво уважение към парите. Особено когато кафето ти е на 200-300 метра или даже и на 500. Или имаш директен транспорт до там.

Аре да ни е честито: http://www.svobodnoslovo.eu/novini/47049 :D :D :D
 
От: Re: От: 3 лв. литър бензин?

Брент гледаме не е мръднал. Чиста спекулация си е това.
 
От: 3 лв. литър бензин?

Хммм , сега го измислих :D ... верижна реакция предизвикана от властващите ... вдигаме горивата ... повече пари в хазната ... от там се вдигат и цените ... повече ДДС пак в хазната ....
Както каза Бойко ... защо да сваляме ДДС то от лекарствата ... - 200 млн. а тия пак ще си ви вземат парите .... ех брей ...
 
От: 3 лв. литър бензин?

Много ми е интересно, ако това не е монопол или картел то кое ще е?

Обеснявам при моноп или картел, цената се определя не от търсенето а от предлаганото количество от продавача. Та да разбием няколко мита заедно:

Мит 1: Долара е виновен?

14 Юли 2008 година:

Цена на барел петрол - максимум $148
Курс евро/долар - максимум 1.60

Каква е цената на барал петрол в лева?
1.95/1.60(обръщаме крос курс долар лев) или 1.21875 лева е един долар умножаваме по 148 долара и получаваме 180 лв за един бател петрол

Цена на бензина почти 2.55 лв

В наши дни

Цена на барел петрол - максимум $95
Курс евро/долар - максимум 1.23

Каква е цената на барал петрол в лева?
1.95/1.233(обръщаме крос курс долар лев) или 1.5815 лева е един долар умножаваме по 95 долара и получаваме 150 лв за един барел петрол
Цена на бензина - почти 3 лв

Та какво излиза могъщия долар е могъщ ама при силен долар слаб петрол и нещо сметките са кът.


Дай да сметнем и разходите на Лукчо, а после и печалбата на Лукчо на 1к литра бензин по производени разходи само на суровината.

1 барел е равен на 160 литра
1 Барел вади 19.5 галон бензин http://www.txoga.org/articles/308/1/WHAT-A-BARREL-OF-CRUDE-OIL-MAKES
1 галон са 3.75 литра

Та от 1 барел вадим 19.5 галона а всеки е по 3.75 литра или ~74 литра демек 13 барела са ни нужни за 1к литра бензин. Та през 2008 Лукчо е давал 2340 лв разходи за 1к литра. Това са крайни сметки - реалността е доста различа.

Лукчо казва че стойността на бензина е 40% от суровината http://www.capital.bg/biznes/kompan...odavala_na_zaguba_benzina_zaradi_plavnoto_mu/
та излиза че при цена 2.55 - разхода му е 1 лв и 2 стинки при 2.55. На всички ние ясно защо само 40%.

Та така цената на барел към то лева е паднала с 1/6 от 2008 така че пак разхода ще е около 1 лв и 2 стинки само дето сега дори цената е 3 лв

Та къде е печалбата на Лукчо, ами те работят на загуба завалиите - печалбата се източва чрез офшорки но друга тема.

С просто око се вижда че правят близо с 20% приходи на 1 литър бензин като с 16% има спад на суровината така че кумулативно около 1/3 печелят чисто от спрямо цени от 2008.

Мит 2: Търсенето се увелича

В БГ търсенето пада така и глобално http://omrpublic.iea.org/currentissues/full.pdf на 3та страница се вижда графика търсене и предлагане

Мит 3, който е реалност и допълнение на Мит 2:

http://darikfinance.bg/novini/75429...D%E7%E8%ED%E0+%E2+%C1%FA%EB%E3%E0%F0%E8%FF%3F
 
От: 3 лв. литър бензин?

Айде да ви отчая съвесем, с тенденциията на монетизация на дълг на европа и на САЩ, ЕЦБ ще действа по модел на ФЕД а и на ФЕД ще им се наложи след време, то те ще се изсипят трилиони хартийки в икономиката, това ще оскъпи суровините- така че вноса ни ще расте ли расте от глупостите на запада, нашите балък политици бледнят пред западните
 
От: 3 лв. литър бензин?

Блеки не съм сигурен но мисля че по трасето от 2008г насам пропускаш едно увеличение на акциза

Когато бензина мине 3лв нищо няма да се промени просто хората ще могат да си купят малко по малко бензин в сравнение с преди това но като цяло обикновено ще икономисат от нещо друго и почти няма да се усети намаление в потреблението.
Така ще бъде и когато след две години си говориме дали бензина няма да мине 4лв. до тогава гражданската вече ще са я надули до 500лв минимум а винетките по 100 най малко а заплатите ще са си същите.

Просто си нямате напредстава какъв кур чака БГ населението в следващите няколко години така че наслаждавайте се на бензина под 3 лв на ГО около 200лв че после ще си спомняте с носталгия тези дни
 
От: 3 лв. литър бензин?

Прав си, съзнателно не вкарах акциза.
Исках само да покажа с мнението си дали има или няма картел и КЗК кво върши и не върши, при отявлени над 60% монопол на Лукчо. Идеята е че е пиша за фактори, които нямат общо с правителството. Т.е. изцяло външна намеса, така че от протести срещу цените няма оферта, през 70-те САЩ бяха в стагфлация икономиката им беше в бездната от високия петрол ние какво да говорим, като не сме облагодетелствани така като тях да е нашава валута и ние да си я принтираме.

Акциза то дори пак е външна регулация от ЕС.
Така че протести срещу цени и правителството по тази линия не става, протестите трябва да за либерализиране на пазара и строга регулация - само тук може да се протестира всичко друго е изгубена кауза. Ние сме отворена икономика и лошото е че сме зависими от външно сили и външни капитали, без силни политици и здрава икономика и ...... е поне видяхме и хубаво като ни захраниха външни капитали през бума, ама сега и цената се плаща за тази благинка - абе изобщо пак ще фиксират цените или друг популизъм ще вкарат за изборите.

П.С Ясно е че Акциза и ДДС ние го плащаме не Лукчо, а за това той взима големи пари, но по силата на магията на счетоводството е на загуба :D, нищо че регулира количеството от явлен монопол, но така ще е докато могъщите компании имат могъщо лоби в държавата или направо си избира кой да е там стил Уолстрийт по линия US government
 
Последно редактирано:

Горе