AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

happyslacker

New Member
За сега блокировачът е скрит в настройките (about:confg, privacy.trackingprotection.enabled).

Обаче когато го пуснат за обикновените потребители ще настане касапница - собствениците на сайтове, които се монетизират с Amazon, AdSense и подобни ще скачат от балконите (не им завиждам на тези от втория етаж).

До сега:
QADoT9I.png


След като се включи tracking protection:
JW5oCRx.png


Забележете как собственикът на сайта си вкарва автогол като учи посетителите да му блокират рекламите...

Guardian преди:

4jsQ9aS.png


Guardian след активиране на tracking protection:

tfJzRcL.png



С банери:
OB0g1EK.png


Без банери:
eoveydo.png


С promoted stories:
yDjHUcz.png


Promoted stories ги няма:
nVx9Fxn.png


Google като спонсори на Mozilla не знам какво ще правят сега... Това в техен интерес ли е, не е ли в техен интерес... След като ударят всички рекламни мрежи, разчитащи на следене (таргетирана реклама на база посетени сайтове и интереси) приходите от търсачката на Google ще се увеличат. Обаче от AdSense няма да могат да печелят. Не знам кое е по-изгодно за тях.

Има възможност да се активира само за Private Browsing с privacy.trackingprotection.pbmode.enabled или за всички режими с privacy.trackingprotection.enabled.

Tracking Protection in Firefox

С активирането на Tracking Protection заминават също и бутоните за социалните мрежи (освен, ако не са програмирани така, че да не ползват нормалния код, предоставен от социалните мрежи, който позволява следене) и също така няма да работят коментарите във Facebook.

Направете си нов профил на браузъра, настройте го с tracking protection и вижте как изглеждат вашите сайтове.

Препоръчвам да прочетете книгата „Противоотрова“ преди това за да не вземете да направите някоя глупост (тази книга ще ви помогне да устоявате на стресови ситуации и тревожността). Ако имате проблем със сърцето се консултирайте с лекар. Хапчетата Валериана правят също чудеса.

Rfsw0IY.jpg
 
Последно редактирано:
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

По тази логика, ако и другите браузъри се актуализират с вграден блокировач, смешната ЕС директива за 'бисквитките' ще е излишна. Изводът ще е, че напразно се 'накичихме с бисквитените съобщения'.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Имаме привилегията да живеем в "интересни времена"...
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

То и сега много хора ползват AdBlock, обикновените потребители рядко пипат настройки по браузъра, там всичко е по default...
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

И всички сайтове ще станат спийд-френдли... :D
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Е то това е нож с две остриета... Ако сайтовете не рекламират реклами на Гугал или рекламиращите им сайтове станат по-малко, това значи че големите рекламодатели ще се откажат. И така ще се принудят всички да търсят директна реклама. И вместо големите да си дават парите на Гугал ще ги дават на много сайтове за директна реклама, което е по-добре за уеб мастърите. Но ме съмнява да стане факт това и гугал да направят нещо подобно :)
 
Една добра новина, но все още не е цялостно решение. Когато микромеките вкарат повечето/всички рекламни мрежи в хостс файла да сочат към локалхост, тогава ще стане супер. Без реклами сайтовете изглеждат доста по добре. Дяла на ФФ при браузерите едва ли ще обърка сметките на адсенс и другите толкова много. Но е добро начало.
Принципно имам сайт с адсенс и прави по 2-3 лири на месец. За доброто на всички е да не се разчита на Г да ви дава пари, колкото той реши, а да рекалмирате директно.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Принципно тъй като тенденцията е изцяло към сърфиране от мобилни устройства това няма да има такова значение. Моят трафик от десктоп е изключително малък, незначителен. Всичко живо влиза от телефони и таблети.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

@happyslacker

от 2 години Google вече не спонсорират Mozilla. Сега са Yahoo като имаше и дискусия със M$/Bing.

Мозилите се чувстват прелъстени и изоставени.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Забележете как собственикът на сайта си вкарва автогол като учи посетителите да му блокират рекламите...

Това не е автогол, това е добре свършена работата. Човека предлага решение за посетителите си на конкретен техен проблем дори с риск те да спрат да гледат рекламите му, което си е отвореност, честност и професионализъм. Точно поради липсата на такива са се появили всички тия adblock техники, щото в много сайтове е толкова претоварено от реклами и и следящи системи че е трудно да се диша.

Освен това всяко нещо си следва своя път и развитие. Развитието налага промени, промените налагат развитие... и керванът си върви. Ако хипотетично рекламите изчезнат във вида в който са сега, те просто ще се трансформират в друг вид (дано поне не са толкова дразнещи).

D.Ivanov, аз съм тука на 3 монитора захранвани от един дребен лаптоп, ела да ме накараш да ги изхвърля и да почна да разцъквам на телефончето :-o
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

D.Ivanov, аз съм тука на 3 монитора захранвани от един дребен лаптоп, ела да ме накараш да ги изхвърля и да почна да разцъквам на телефончето :-o

Бе и аз се чудех на това гръмко твърдение, че
тенденцията е изцяло към сърфиране от мобилни устройства
, но реших да го подмина юнака.
Доста е тъпо да съдиш за целия свят по собствената си колибка. Но не е невъзможно.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

В интерес на истината, обикновения потребител действително ползва интернет повечето от мобилно устройство последно време. Не съм съм гледал някаква статистика, съдя по хората около мен. Не са веб мастери, просто потребители. Жена ми само през телефона разцъква, пък не е от тея дето не са интернет активни. Лаптопа й седи прашасъл, с дни не го барва, само дето дадох една торба пари за него, щото много й трябваше за важни работи.:evil:
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Ако ползването на блокиране на реклами се наложи рекламите ще минат на server side (вместо да се зареждат от JS на друг хост) и следенето ще става безбисквитено - има много методи, при които да се разпознае даден конкретен браузър - инсталирани шрифтове, разделителна способност на екрана, IP адрес (или доставчик - ако той е динамичен), HTTP_referer и други.

https://panopticlick.eff.org/
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Тенденцията наистина е към увеличаване на трафика и към българските сайтове през мобилно устройство. Вече забелязвам че към 22 ч. посещенията към сайта ми от мобилно устройство и от РС е 50/50.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

От над една година при мен мобилния трафик е водещ, следва таблета и десктопа е най-малко.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

От над една година при мен мобилния трафик е водещ, следва таблета и десктопа е най-малко.

Определено при англоезичните сайтове е така. При мен преобладаващият трафик е от жени на възраст между 30 и 50 г.:) Предполагам при тинейджърска аудитория и в българските сайтове мобилния трафик е водещ!
 
От: От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайто

Изводът ще е, че напразно се 'накичихме с бисквитените съобщения'.

Бисквитената мафия е голяма в наши дни.... по темата гугъл едва ли ще оставят нещата така и да губят пари.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Бе и аз се чудех на това гръмко твърдение, че , но реших да го подмина юнака.
Доста е тъпо да съдиш за целия свят по собствената си колибка. Но не е невъзможно.

Аз не съдя по собствената си колибка, напротив, аз също работя от лаптоп или компютър и повечето ми влизания в сайтове са именно десктоп, а не от мобилни. Но гледайки репортите ми последната година в адсенс мога спокойно да пренебрегна десктоп посещенията, защото са минимални. Хората яко си влизат от телефоните и таблетите и все повече загърбват компютрите си и то е нормално, защото за всяко нещо си има приложение, което е бързо, лесно за използване и лесно достъпно най-важното, а и да не забравим повечето са безплатни.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Честито на „печелившите“.

Сайтовете ви с AdSense струват по-малко. Вече по подразбиране е зададено да се филтрират рекламите в „Private Browsing“ режим.

MOCilNa.png


На моя основен профил нещо не работи както трябва, но ако направя чист профил (или пусна някой друг профил) - работи.
 
От: AdSense апокалипсис - Firefox ще идва с вграден блокировач на "следящи" сайтове

Добре, че масовия потребител не ползва FF, не ъпдейтва и най-вече няма да цъкне на поканата да си активира протекшъна като ъпдейтне. :)

Иначе работи да го е...
 

Горе