Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Здравейте приятели,
имам един два бързи въпроса, за което и се регистрирах при вас. До сега ползвах форума само като читател.
Имам едно две сайтчета с гугъл адсенс реклами, които носят доходи до около 300лв максимум на месец.
Разбрах обаче, че трябвало да подам разни декларации и да се регистрирам по ЗДДС още преди да пусна рекламите, а вече са изминали 6 месеца. Имате ли представа в какъв размер ще бъде глобата.
Другият ми въпрос е, ако си закрия акаунта в адсенс, има ли възможност да имам проблеми с данъчните след време за тези 6 месеца?
Благодаря за вниманието и лека вечер ви желая.
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Ако получаваш парите по WU - трай си
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Така и не разбрах, на базата на какво ще декларираш приходи. Аз съм физическо лице и нямам граждански или какъвто и да е договор с адсенсе, за да представя в данъчното към декларацията. Договор може да се признае в съда само срещу подпис електронен или мокър. Парите само по банкова сметка може да се се следят, чрез паричните преводи е трудно, защото трябва да знаят номера, служителка ми каза, че по име не може да се открие в системата превод. Така, че WU и си траеш. Освен това за 300лв. няма кой да се занимава.
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Между другото тази идея, че за еди си колко лева никой няма да се занимава и т.н. е много популярна, ама хората си се занимават. Има хора дето им правят проблем и за по 100 лева недекларирани дори. Тука във форума се беше оплакал дори човека. Истински случай :). Така че имайте го предвид.
Уточнение: Не говоря за адсенс, а по принцип за сумата. Мисля че случая, за който говоря, беше с Мобио.
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Явно на базата, че Гугъл ще дадат информацията, чрез VIES декларация на нашите данъчни. А именно, че са ти пратили пари, а за всичко останало най-вероятно си прав.
Като цяло колегите във форума много истерия създадоха, то излезе, че за 150 лв на месец, трябва да платиш 200 лв за осигуровки, данъци, счетоводител.
Ако наистина е така, по-добре си теглиш парите по WU, които понякога стигат само за хостинг и домейни и разни други разходи и това е.

Така и не разбрах, на базата на какво ще декларираш приходи. Аз съм физическо лице и нямам граждански или какъвто и да е договор с адсенсе, за да представя в данъчното към декларацията. Договор може да се признае в съда само срещу подпис електронен или мокър. Парите само по банкова сметка може да се се следят, чрез паричните преводи е трудно, защото трябва да знаят номера, служителка ми каза, че по име не може да се открие в системата превод. Така, че WU и си траеш. Освен това за 300лв. няма кой да се занимава.
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Явно на базата, че Гугъл ще дадат информацията, чрез VIES декларация на нашите данъчни. А именно, че са ти пратили пари, а за всичко останало най-вероятно си прав.
Като цяло колегите във форума много истерия създадоха, то излезе, че за 150 лв на месец, трябва да платиш 200 лв за осигуровки, данъци, счетоводител.
Ако наистина е така, по-добре си теглиш парите по WU, които понякога стигат само за хостинг и домейни и разни други разходи и това е.

За VIES декларация трябва да те има в регистъра, за да могат Гугъл да я подадат успешно. Ако те няма в системата т.е. не си регистриран по ДДС практически е не възможно те да попълнят декларацията.
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

За VIES декларация трябва да те има в регистъра, за да могат Гугъл да я подадат успешно. Ако те няма в системата т.е. не си регистриран по ДДС практически е не възможно те да попълнят декларацията.

В такъв случай много хора могат да бъдат спокойни :)
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

В такъв случай много хора могат да бъдат спокойни :)

При VIES декларация, когато получателя е физическо лице, платеца се задължава да удържи ДДС. Има доста писано в нета. В самата декларация има отметка, дали получателя на сумата е регистриран по ДДС. В нея се записва само сумата, не и за какво е. Не е толкова просто, сестра ми е счетоводител и правих ме справка. По добре си трайте. За големи суми регистрирайте се като фирма по ДДС, защото държавата има нужда от пари.
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

При VIES декларация, когато получателя е физическо лице, платеца се задължава да удържи ДДС. Има доста писано в нета. В самата декларация има отметка, дали получателя на сумата е регистриран по ДДС. В нея се записва само сумата, не и за какво е. Не е толкова просто, сестра ми е счетоводител и правих ме справка. По добре си трайте. За големи суми регистрирайте се като фирма по ДДС, защото държавата има нужда от пари.

Ок , Путин :lol: :lol:
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Това с еврото се оказва проблем за много хора не само за нас, например в Нигерия също са ги обърнали към евро което няма логика, там се работи почти само с долари и дори хората ще губят от превалутирането. Доста хора ще прекратят работата си с ads3ns3 заради тази простотия с еврото!

+1 Правилно .
 
От: От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните


Имах грешка в това мнение.

Имам грешка. Американската фирма е "данъчно задължено лице":

Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.

и важи съвсем друга алинея от същия член:

Място на изпълнение при доставка на услуга
Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
(...)
(2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.


Това е основанието за неначисляване на данъка:

Задължение за начисляване на данъка от регистрирано лице
Чл. 86.
(...)
(3) Не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Това, че лицето е "данъчно задължено" изобщо не значи, че дължи данък. Законодателите пак са въвели термин, който значи съвсем друго в разговорния език. Това е все едно да напишат закон, в който "куче" се нарича котката...

Даже бях чел един формуляр на една община, където наистина котките се декларират като кучета - просто нямат отделен формуляр за котки и трябва да декларирате котката си като куче...

Surprise+Cat+and+Dog.jpg


FizFOHE.jpg


MlQpC8r.jpg


catdog.jpg
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Здравейте, започнах да се притесняввам. Имам уебсайт, който генерира около 6-10 000 евро на месец от Google Adsense. Сайтът е на английски, а Адсенсът ми е регирстиран на мое име като физическо лице. Преди 5 месеца си регистрирах ЕООД и получавам плащанията от Google Ireland на банковата сметка на фирмата. Не съм регистриран по зддс, но тази седмица счетоводителят ми ще подаде документите, защото наскоро минах прага от 50 000лв. Счетоводителят ми твърди, че е проучил всичко и до 50 000 лв не трябва да се регистрирам по ддс, а след това не е необходимо да плащам такова, защото работя с юридическо лице от ЕС. В Интернет чета друго и се притеснявам да не ме глобят заради някаква глупост. Нямам за цел да крия данъци, искам всичко да ми е легално и не искам да съм в нарушение заради незнание на законите от мен и счетоводителя ми. Моля хора, които се занимават с това да дадат мнение и да ми кажат какви могат да бъдат санкциите за невежеството ни.
Благодаря предварително :)
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

С тези приходи и да те глобят без проблем ще си платиш глобата :D Но щом се консултираш със счетоводител, не мисля, че имапроблем. Аз ако имах такива приходи щях да си взема поне 3-ма различни консултанта.


Здравейте, започнах да се притесняввам. Имам уебсайт, който генерира около 6-10 000 евро на месец от Google Adsense. Сайтът е на английски, а Адсенсът ми е регирстиран на мое име като физическо лице. Преди 5 месеца си регистрирах ЕООД и получавам плащанията от Google Ireland на банковата сметка на фирмата. Не съм регистриран по зддс, но тази седмица счетоводителят ми ще подаде документите, защото наскоро минах прага от 50 000лв. Счетоводителят ми твърди, че е проучил всичко и до 50 000 лв не трябва да се регистрирам по ддс, а след това не е необходимо да плащам такова, защото работя с юридическо лице от ЕС. В Интернет чета друго и се притеснявам да не ме глобят заради някаква глупост. Нямам за цел да крия данъци, искам всичко да ми е легално и не искам да съм в нарушение заради незнание на законите от мен и счетоводителя ми. Моля хора, които се занимават с това да дадат мнение и да ми кажат какви могат да бъдат санкциите за невежеството ни.
Благодаря предварително :)
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Здравейте, започнах да се притесняввам. Имам уебсайт, който генерира около 6-10 000 евро на месец от Google Adsense. Сайтът е на английски, а Адсенсът ми е регирстиран на мое име като физическо лице. Преди 5 месеца си регистрирах ЕООД и получавам плащанията от Google Ireland на банковата сметка на фирмата. Не съм регистриран по зддс, но тази седмица счетоводителят ми ще подаде документите, защото наскоро минах прага от 50 000лв. Счетоводителят ми твърди, че е проучил всичко и до 50 000 лв не трябва да се регистрирам по ддс, а след това не е необходимо да плащам такова, защото работя с юридическо лице от ЕС. В Интернет чета друго и се притеснявам да не ме глобят заради някаква глупост. Нямам за цел да крия данъци, искам всичко да ми е легално и не искам да съм в нарушение заради незнание на законите от мен и счетоводителя ми. Моля хора, които се занимават с това да дадат мнение и да ми кажат какви могат да бъдат санкциите за невежеството ни.
Благодаря предварително :)

Правилно сте притеснен, ще ви глобят за това, че не сте се регистрирали навреме.
След като счетоводителката ви е толкова упорита и твърди, че няма проблем, вероятно е по добре да я смените.
Вслучая глобата ще е малка на фона на приходите, котио имате, но не е сигурно, че няма да ви подведе и за нещо по-сериозно.
Отделно от това, ако през предходни периоди сте имали адуърд или други подобни кампании като разходи е възможно и малко ДДС да ви посъберат.
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Благодаря за милите думи. Наистина се надявам тук да получа компетентен отговор, защото повечето счетоводители, с които се консултирах ме гледаха толкова озадачено, че в крайна сметка избрах този, който ми препоръчаха мои познати. За съжаление техните бизнеси нямат нищо общо с моя и съответно не знам дали съм направил правилния избор. Колкото до това, че мога да си позволя да платя глобите, идеята не е да изкарам някакви пари и да ги хвърля всичките за глоби. Това, че казах, че не искам да крия данъци не означва, че не искам да платя най-оптималните такива съгласно закона хаха.
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Това с данъците е доста обсъждано и дъвкано. И въпреки това аз самият не знам доста неща. Както и старите счетоводители - те са много далече от тази материя. Те в банката ме питат какво е Пейпал, та вие се чудите на счета... наистина трябва много внимателно да се намират счетоводители, които вече са обслужвали хора, които пускат ФБ, Адуърдс реклама или печелят от Адсенсе. Но при всички положения си е най-чиста работата с фирма по ДДС, поне това разбрах :)
 
От: От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Благодаря за милите думи. Наистина се надявам тук да получа компетентен отговор, защото повечето счетоводители, с които се консултирах ме гледаха толкова озадачено, че в крайна сметка избрах този, който ми препоръчаха мои познати. За съжаление техните бизнеси нямат нищо общо с моя и съответно не знам дали съм направил правилния избор. Колкото до това, че мога да си позволя да платя глобите, идеята не е да изкарам някакви пари и да ги хвърля всичките за глоби. Това, че казах, че не искам да крия данъци не означва, че не искам да платя най-оптималните такива съгласно закона хаха.

E то за това нарушение глобата е 200-500 лв. - не е кой знае колко много
 
От: Adsense ще ни хвърли в лапите на дънъчните

Мисля, че за първа глоба ще минеш с минимума
 

Горе