Bitcoin / Биткойн

От: От: Bitcoin / Биткойн

Нали заради липсата на вътрешна стойност, може да се печата неограничено и това създава всичките ни монетарни проблеми.

Проблемите се дължат на неограниченото печатане, а не на липсата на вътрешна стойност. Ако една валута не се печата неограничено (само се заменят захабените банкноти с нови), нямаше да ги има тези проблеми свързани с печатането (което е ограбване на спестяванията по законен начин, законно скрито данъчно облагане).
 
От: Bitcoin / Биткойн

Ако БТК беше единствен и неповторим - щях да се съглася с всяка твоя дума.

Недостатъка на всички останали криптовалути е, че нямат толкова ликвиден пазар, колкото пазара на Биткойн. И поради тази причина никой няма интерес да ги ползва като пари за сериозни транзакции, а това отказва и по-малките потребители (които правят по-малки транзакции - защото липсата на ликвидност води до повече волатилност).

Така че самия факт, че Биткойн е водещата криптовалута задържа Биткойн да бъде водещата криптовалута.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Недостатъка на всички останали криптовалути е, че нямат толкова ликвиден пазар, колкото пазара на Биткойн. И поради тази причина никой няма интерес да ги ползва като пари за сериозни транзакции, а това отказва и по-малките потребители (които правят по-малки транзакции - защото липсата на ликвидност води до повече волатилност).

Така че самия факт, че Биткойн е водещата криптовалута задържа Биткойн да бъде водещата криптовалута.
Тая "валута" тръгна като "пари" едва преди месец. Доскоро беше занимавка на разни "хакери" дето им казват. Рано е да се каже кой ще надделее. А и много здраво се монополизира. 100 портфейла държат 20 и няколко % от койните. Не се знае, може да са един автобус хора. 500 портфейла - над 35%. Направили си малък ФЕД. В добавка с другите проблеми става леко кофти. Аз затова се оглеждам коя друга валута има потенциал за нещо повече. Цял месец ровя по въпроса, а хората не са лежерни като мене и не са разбрали за подробностите. И набиват кеш.
http://bitcoinrichlist.com/top500
че нямат толкова ликвиден пазар, колкото пазара на Биткойн.
През БТК се пазарува точно толкова лесно. А вече виждам Лайткойн адрес почти винаги до БТК.
В момента виждам всички криптовалути като една единствена. Поразително точно следват една и съща крива на поскъпване/поевтиняване.
Наглеждам от време на време инвесторския форум, ако и да не пиша. Един се появи да продава копачка дето рови 0,9 койна месечно. Иска и 8000 лева, те му хвърлят по 200 - 300, най-заклетите поддръжници на БТК! Май сами не са убедени в тия цени, дето са в момента. Дори най-големите поддръжници на БТК го скъсаха от подигравки. И да, да сметнем грубо - ако гори киловат - това са 120 лева за ток месечно, ток за един койн. Като стана приказка за производствени разходи. А според мен гори доста по-малко.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Rabin, според теб коя крипто валута има потенциал. Изглежда всички имат плюсове и минуси, но има ли някоя която са я направили само със най-добрите характеристики или още не е създадена? Просто нямам време да ги анализаирам.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Peercoin не хаби ток и има малка инфлация (за мен е предимство). Фикснали са и проблема с мъртвите портфейли и недостига на живи койни. Namecoin има вграден анонимайзър, което също е огромен плюс. NxT е сякаш най-пригодена за ежедневно разплащания, а това дето е на Java е огромен плюс (лесно се портва към други ОС). И тя не хаби ток.
В момента всички валути ги разглеждам като алтернатива на кредитната карта. Никой не спестява парите си в кредитна карта, нали?
Има едни проекти, които може би някой ден ще станат лична персонална банка, или това, което БТК претендира да бъде. Ако ги пуснат да живеят де. Но още не знам за работещ такъв проект. Това е, което мисля по въпроса ти. Няма криптовалута само с плюсове, и още са много далеч от идеята за съхраняване на богатство. Вече писах защо мисля, че винаги ще бъдат волатилни. Няма как да не са волатилни.
А един истински работещ вариант си живее тихо, има банкомати почти навсякъде, ползвам го от година и чак оня ден се сетих, че е истински електронни пари. Приема кеш, на стотинки и банкноти. Сещаш се кой, нали? И в метрото го има. Ама няма истерия и волатилност и не е интересен. Просто тихо и безпроблемно върши работа и нищо повече. И по "новините" го няма.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Точно липсата на свободни пазарни отношения придава вътрешната стойност (в некласическия смисъл) на криптовалутите. Ако нямаше централни банки, които да печатат необезпечени валути неконтролируемо (и предизвиквайки инфлация), ако държавите не забраняваха да си платите данъците с електронно злато и не създаваха бюрократични пречки пред доставчиците на платежни услуги, които предлагат електронно злато.... Ако нямаше финансови репресии, яко нямаше огромни данъци, ако я нямаше войната с наркотиците, ако не облагаха хазарта с несправедливи данъци, ако не забраняваха хазарта...

Ако имаше истински свободни пазарни отношения нямаше да има смисъл от създаването и ползването на криптовалута.

Криптовалутата е естествения отговор на надигащия се колективен разум...

Постепенните промени водят до повратни точки, в които една от силите надделява над другата (количествените натрупвания водят до качествени изменения). (Из основните принципи на съвременната диалектика.)

Има инструменти, които дават сили на свободните хора да противодействат на тираничните държави. Милиони хора спират да гледат каквото им прожектират по телевизора и започват да мислят и да споделят мислите си, количеството им се увеличава. Хората започват да отделят все по-малко от свободното си време в гледане на телевизия и все повече в социалните мрежи и четейки интересни неща, което има дава възможност да се откъснат от масовата култура и да мислят по-различно.

Препоръчвам да прочетете:

The Greatest Instruments
Даниъл Пинк, Мотивцията

Хепи бъркаш нещата сериозно с вътрешната стойност. Това е стойност, която е присъща без някой да каже има ли няма ли! Нека ти го кажа, така парите да са пари трябва да имат стойност за самите себе си. Стоковите пари са най-точното определение - крави, добитък, сол и т.н. Ако размениш труд/продукти за пари и не ги размениш тях то ти може ги консумираш.

Сега си представи биткойна - ако не го размениш т.е. утре става нещо Х и койни вече не се разменят, а и да се разменят какво би ги правил ако не ги размениш - приложенията за задоволяване на потребностите са точно 0.
Това, че има монетарни функции и свойства, да придават му ценност, като на всчики други форми на пари в историята, но не му предава вътрешна стойност.

Функциите в лицето на интернет размяната, липсата на проследяване, данъци и т.н + факта, че се копат т.е. трябва се вложат ресурси за да се увеличи предлгането придава стойност - но не и вътрешна.

А ако имаше свободни отношения сигурно щяхме си имаме нещо подбно ел/дигитални валути обезпечени 100% към резерв. Не разбирам, защо не може са критовалутите, но има и други обезпечения както и ти ги писа.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Проблемите се дължат на неограниченото печатане, а не на липсата на вътрешна стойност. Ако една валута не се печата неограничено (само се заменят захабените банкноти с нови), нямаше да ги има тези проблеми свързани с печатането (което е ограбване на спестяванията по законен начин, законно скрито данъчно облагане).

Хепи, печатането е следствие на проблема - проблема е липсата на вътрешна стойност. Те и преди са искали да печат/създават злато от нищото, ама не са могли да го сторят държавите. Печатницата е винаги следствието.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Още нещо ми прави впечатление. Работещите дори с кеш банкомати ги има в самите офиси на Виваком. Като ходя - само аз го ползвам, около мен най-много някой сеирджия да цъка с език на "модерното нещо". Хората се редят по опашки, щото така са свикнали. Машините ги има от години, а БТК експлозията е от месец, до много скоро беше под 100$ с тенденция да слиза от време на време.
Не си я представям тая работа толкова лесно да свикнат с електронен портфейл, Линукс, бакъпи - хартиени, хардуерни и "студени" в мазето.
Аз дето с това се занимавам още не съм ги оттренирал.
п.с. Пак обърнаха тренда, няма да се разберем така :confused: , тая сутрин беше в зелено. Не ми се занимава да следя дали топ 100 разкешват последната седмица.
 
Последно редактирано:
От: От: Bitcoin / Биткойн

Хепи бъркаш нещата сериозно с вътрешната стойност.

Ти ми говориш за вътрешна стойност в калсическия смисъл, а аз ти говоря за вътрешна стойност в некласическия смисъл - това са различни неща.

А ако имаше свободни отношения сигурно щяхме си имаме нещо подбно ел/дигитални валути обезпечени 100% към резерв. Не разбирам, защо не може са критовалутите, но има и други обезпечения както и ти ги писа.

Има два вида електронни пари - такива, които са обезпечени и такива, които не са обезпечени.

Първите имат единична точка на отказ* - WebMoney, LibertyReserve, ePay.bg, банките (парите по сметката ти са обезпечени с хартиени пари или златни кюлчета). Ако затриеш доставчика на платежни услуги - валутата изчезва.

Вторите нямат единична точка на отказ* - Bitcoin, Litecoin и т.н. - това са криптовалутите. Няма единствен издател на валутата, който да може да се атакува.

Няма как криптовалутата да е обезпечена, защото самата същност на криптовалутите е да не бъдат обезпечени, тъй като няма централен издател на тези валути, който да извършва това обезпечение.

Първия тип могат да се контролират, а втория тип - не могат да се контролират (функционират както е предвидено по документация и никой не може да промени това).

* Единична точка на отказ - Single point of failure.
 
Последно редактирано:
От: От: От: Bitcoin / Биткойн

...
Първия тип могат да се контролират, а втория тип - не могат да се контролират (функционират както е предвидено по документация и никой не може да промени това).
Kaто размяна на койни - да. Като торенти - също.
Ако изкарат закон срещу пране на пари - ще видим дали не може да се контролират. Имаш магазин, и ти казват, че не може да си продаваш стоката с/у БТК.
И какво правим? Имаш адрес, телефон и Булстат. Идват при теб за половин час, данъчните имам предвид.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

А и много здраво се монополизира. 100 портфейла държат 20 и няколко % от койните.

Това е нормалното разпределение на парите. Значителна част от парите се държат от незначителна част от населението.

Просто така функционира природата - пълно е с всякакви нелинейни динамични системи. Икономиката е част от природата, не е нещо отделно.

[video=youtube;QPKKQnijnsM]http://www.youtube.com/watch?v=QPKKQnijnsM[/video]
 
От: Bitcoin / Биткойн

За да са пари, трябва вътрешна стойност това е правилото за пари. След години ще се разбере дали криптовалутата, ще промени стандарда и определнието за пари.

Това с провала не го разбрах.

Я ми кажи в средата на 19 век във времена на златен стандард, кой е този централен орган обезпечаващ книжните пари, че не се сещам?! Няма такъв :) Всяка ТБ си издава банконти обезпечени със злато и обменями в злато. И системта е работила перфектно.

Как пък да не може се върже?! Връзва се цената като ЕТФ към златото - криптовалутата примерно койните ще се разменят за 1 унция, злато която е хикс долара но койн/унция е 1:1. Ако имам койни но ти имаш злато може си ги разменим по курс 1:1. Къде виждаш централизиране?! За мен има никъв проблем златен койн - допускането е тук пазарни отношения и доверие в двете на пълно.

Айде представи си златен резерв - аз имам фирма и влизам в бизнеса съхранение на койни - знам че е грумнко и няма стане, но има бизнес размяна на койни към злато. Представи си тавекс, само дето койни вместо левове приемаме - ето ти пак децентралзиране и бизнеса поема тази функция.
 
От: От: От: От: Bitcoin / Биткойн

Kaто размяна на койни - да. Като торенти - също.
Ако изкарат закон срещу пране на пари - ще видим дали не може да се контролират. Имаш магазин, и ти казват, че не може да си продаваш стоката с/у БТК.
И какво правим? Имаш адрес, телефон и Булстат. Идват при теб за половин час, данъчните имам предвид.

Нямах предвид такъв контрол. Не може да се накара системата да прави нещо, което не е предвидено да прави.

Иначе няма проблем да накараш потребителите на системата да правят нещо, което не искат. Няма проблем да натикаш потребителите на системата в газови камери и да ги екзекутираш. Докато има места по света, където не убиват потребителите на системата - системата ще продължи да съществува.
 
От: От: От: Bitcoin / Биткойн

Това е нормалното разпределение на парите. Значителна част от парите се държат от незначителна част от населението.

Просто така функционира природата - пълно е с всякакви нелинейни динамични системи. Икономиката е част от природата, не е нещо отделно.
Е ква стана тя, преоблякъл се Илия - пак в тия. Уж свободна, децентрализирана и стабилна валута? Кое от всичките е вярно?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Това с провала не го разбрах.

Single point of failure.


Я ми кажи в средата на 19 век във времена на златен стандард, кой е този централен орган обезпечаващ книжните пари, че не се сещам?! Няма такъв :) Всяка ТБ си издава банконти обезпечени със злато и обменями в злато. И системта е работила перфектно.

Всяка банка е била централен орган, който обезпечава валутата с нещо.

Как пък да не може се върже?! Връзва се цената като ЕТФ към златото - криптовалутата примерно койните ще се разменят за 1 унция, злато която е хикс долара но койн/унция е 1:1. Ако имам койни но ти имаш злато може си ги разменим по курс 1:1. Къде виждаш централизиране?! За мен има никъв проблем златен койн - допускането е тук пазарни отношения и доверие в двете на пълно.

Лицето, което обезпечава валутата е централния орган - single point of failure. Когато златото му свърши (защото да обезпечиш нещо със злато означава да даваш злато на всеки, който пожелае да размени парите си срещу обещаното злато) какво ще прави? Ще фалира. Никой няма доброволно да обезпечи криптовалута, която не може да бъде контролирана. Цената на криптовалутата се определя от търсенето и предлагането. Ако в даден момент мнозинството реши, че валутата струва по-малко от обезпечението, което централния орган предлага - всички ще започнат да продават валутата и да си искат златото, което централния орган предлага да даде срещу тази валута. И централния орган ще остане без злато.

"Златния койн" няма да бъде криптовалута, а ще бъде електронни пари обезпечени със злато. Сега има такива валути и си функционират прекрасно докато не бъдат затворени поради обвинение в пране на пари. LibertyReserve например предлагаше (също като WebMoney) електронни пари обезпечени с национални валути и злато.

Ето какво се случи с него:

QVJmBdC.png
 
От: Bitcoin / Биткойн

Как пък да не може се върже?! Връзва се цената като ЕТФ към златото - криптовалутата примерно койните ще се разменят за 1 унция, злато която е хикс долара но койн/унция е 1:1. Ако имам койни но ти имаш злато може си ги разменим по курс 1:1. Къде виждаш централизиране?! За мен има никъв проблем златен койн - допускането е тук пазарни отношения и доверие в двете на пълно.

Това не схванах как ще стане?
За да имат златно покритие, трябва техния издател да има злато блокирано в резерв. След като нямат по дефиниция издател, кой ще се съгласи да ги обезпечи?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Това не схванах как ще стане?
За да имат златно покритие, трябва техния издател да има злато блокирано в резерв. След като нямат по дефиниция издател, кой ще се съгласи да ги обезпечи?

И аз това се опитвам да обясня. Кое ще бъде това благотворително дружество, което да обезпечи криптовалута, която няма издател и не може да се контролира.

Издателят на електронни пари има интерес да ги обезпечава само ако това е печелившо. Например WebMoney печели от таксите при превод на електронни пари от една сметка по друга и от разликите във валутите курсове между отделните валути.

Затова има интерес да държи злато в трезорите (или ETF в сметката си при инвестиционния посредник) - чрез таксите за превод, които събира си избива разходите по съхранение на златото (за борсово търгуваните фондове пак се плаща такса - цената на дяловете на борсово търгувания фонд пада според годишната такса, която се събира от управляващото дружество).
 
От: Bitcoin / Биткойн

Пак с тия "децентрализации". Утре ако излезе някой бъг (случвало се е, хакнали протокола и избълвали милиарди койни тоя април) - кой ще го фиксва? Всеки миньор ли ще прекомпилира, с оня компилатор дето светна антивирусната на него, MinGW? Гитхъб пази сорса, шепа хора имат права да бърникат, а разни хакерчета си изгенерирали хиляди точки на майтап, когато трудността е била смешна. По 20 койна на ден са се копаели с видеокарта. От къв зор чичко Паричко, дето поколения са градили магнат - ще се юрне да си купува тия точки с доларите си?
Такси превод имат всички криптовалути. Който плати повече - парите му минават с по-висок приоритет.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Ако имаше държава, която да защитава правото на собственост и да подкрепя пазарната икономика, нямаше проблем да имаме централизирани валути (обезпечени със злато) и да си ги ползваме безпроблемно.

Обаче сега държавата не само, че не защитава правото на собственост и пазарната икономика, но и самата държава нарушава правото на собственост и налага антипазарни регулации.

Именно по тази причина се появиха криптовалутите.

Много хора си ползват системи като LibertyReserve и WebMoney за да правят разплащания, обаче малко от тях се осмеляват да ги ползват да си държат спестяванията. Тези системи са удобни с това, че предлагат достъпно електронно злато, но недостатъкът им е, че във всеки един момент някоя държава може да ги вземе на прицел и да им вземе златото и потребителите им да споменават роднините на американските политици, разрешили създаването на легалните престъпни групи, споменати по-долу:

QVJmBdC.png
 
От: Bitcoin / Биткойн

Тая голямата картинка на Силк Роуд ли е домейна, дето продавали забранени неща за Биткойни? Случка от съвсем наскоро.
 

Горе