Bitcoin / Биткойн

Има ли още юнаци, дето копаят криптовалута? Специално аз никога не съм пробвал, но чета различни мнения по тази тема и ми става интересно, дали изобщо си заслужава подобна инвестиция на този етап. Благодаря предварително!
Навремето мислех да си правя риг и после се отказах. Не знам дали си заслужава, но трябва да се инвестират доста пари, сметките за ток също постоянно растат, затова според мен е по-изгодно да се купува на тези цени, но пак казвам, че не съм копал и нямам опит, може би някой който го е правил, ще даде по-добър съвет.
 
Навремето мислех да си правя риг и после се отказах. Не знам дали си заслужава, но трябва да се инвестират доста пари, сметките за ток също постоянно растат, затова според мен е по-изгодно да се купува на тези цени, но пак казвам, че не съм копал и нямам опит, може би някой който го е правил, ще даде по-добър съвет.

Написах горното, защото съм копал, правил съм ригове за ферма и до известна степен имам опит.

При положение, че стейкването в ETH (което е risk free що се отнася крипто) връща 4% пасивен доход ако става въпрос за малък мащаб и без преференциални условия или подпомагане с алтернативна енергия за ток - няма финансова изгода да се копае.

Ако някой има повечко пари за инвестиция препоръчвам да купи 32 ETH и да си пусне валидатор. Така хем ще получи печалба от евентуалното покачване на ETH, хем времето, през което чака ще получава пасивен доход.

ETH и BTC се движат заедно.

Screenshot 2023-04-03 at 11.57.08.png
 
Има далавера да копаеш, само ако крадеш тока. Както правеха много ферми у БГ-то, някои от тях ги изловиха.
 
Има далавера да копаеш, само ако крадеш тока. Както правеха много ферми у БГ-то, някои от тях ги изловиха.
Имам познати, които казват че са доволни, плащат си тока и са на печалба. Да се сглоби риг не е сложно, купува се едно дъно, което поддържа повече карти, захранване и видеокарти. Това е основното - за около 10К може да се спретне приличен риг. Но пак стои въпроса за колко време ще се избият парите от рига и кое е по-изгодно - да се инвестират 10К в риг или да се купи директно валута за 10К. Аз съм си правил тестове с домашен компютър и като цяло е на печалба, но малка. При денонощна работа бях изкрал 20 долара и пресметнах, че изхарчения ток е не повече от 7-8лв, но реално компютъра работи денонощно и се натоварва постоянно видеокартата. С по-мощен компютър сигурно ще има по-голям ефект, но пак трябва да се има предвид това, че един риг, освен първоначалната инвестиция, има нужда и от поддръжка. Видеокартите горят и затова е хубаво да се купуват само нови с по-дълга гаранция.
 
Doge е идеалният тъпомер. Затуй го наглеждам. Мъск си търси нови шарани, ония предните дето щяха да изкупуват Луната по парцели, вече са опържени и изядени.
Ай ся почвайте пак да ми се блещите, че не разбирам, че като не сте продали на 50 цента не сте се вътряли, и к'во беше там за новата парадигма в икономиката!
 
Имам познати, които казват че са доволни, плащат си тока и са на печалба.

Казват. :) Нека да покажат реални транзакции и данни. Ако копаеш в малък мащаб можеш да печелиш единствено ако крипто като цяло върви нагоре. Става въпрос за обща и консистентна печалба за периоди от поне 4-5г., а не днес Х утре Y или -Z.

И като казах транзакции:

Кратко обобщение на $150, с които започнах миналия месец.
- Начална позиция $150 в BTC/USDT двойка като LP. Изход след 12 дни на $160.71
- После ги пуснах в стейкване в Cardano на 4.6% в Binance за 120 дни.

Към днешна дата са $182.57, но все пак крипто доста се извиси.

Screenshot 2023-04-05 at 12.41.13.png

А днес съм настроен малко по-рисково. €150 в APE и ги стейкнах за 52.9%.
Screenshot 2023-04-05 at 13.31.01.png
Трябва да хвана да направя една таблица да ги следя.

А как ще се осчетоводява това после нямам идея, защото хич не ми се занимава да обяснявам на счетоводителката. Тя и без това е вдигнала ръце покрай дългите позиции в крипто :rolleyes:.
 
Аз днес стартирах една идея за пенсионен/здравен златен фонд която мотаех от известно време. Стартирам много скромно с 2 златни килчета по 1 грам всеки месец, които по план трябва да закупувам всеки месец до пенсионна възраст, което е след около 30 години. Не желая инвестиционно злато и не искам за такова нещо да разчитам на S&P, затова реших да е физическо злато. Що се отнася до крипто в LP, моите вкарани $514 в момента са с печалба от $39, но това е резултат от сегашната цена на биткойн, а не на LP. Ако извадя тези пари ще имам с $40 по-малко, от колкото бих имал ако просто бях HODL. Засега ще ги оставя, не мисля да продавам скоро така или иначе.
 
Не желая инвестиционно злато и не искам за такова нещо да разчитам на S&P, затова реших да е физическо злато.
Инвестиционно злато наричат физическото злато, което ти продават и после биха купили от теб обратно, стига да е в добър "търговски" вид. Това са кюлчета и монети, ама не всички, щото има и разни подаръчни на още по-високи цени. Ти не искаш злато "на хартия" дето му се вика, макар че може би е по-добре да го наричаме направо дигитално или несъществуващо :)
 
Инвестиционно злато е злато на бележка. Но да, правилно си разбрал това, което исках да кажа.
 
Това със златото си е отделна тема, но иначе не е лоша идея стига човек да се образова и да има късмет да устиска тези 20-30г или колкото там си е намислил.. то това според мен е най - трудната част..
 
За злато и аз съм се замислял преди време, докато не осъзнах какво е биткойн. Златото има много недостатъци - физическо е, трудно се пренася, трудно се съхранява, може да се фалшифицира. В следващите години очаквам прехвърляне на стойност от злато към биткойн, което най-вероятно ще доведе до понижаване на цената му. Това, че се е използвало хиляди години и почти винаги е било най-ценният актив не означава, че винаги ще е така. Светът става все по-дигитален. Може и да греша, естествено, това е моето мнение, ще видим какво ще се случи.
 
Златото си е злато.. ще има стойност за хората, докато има хора :)
 

Прикачени файлове

  • 89795883_1187080898311014_4598053324078448640_n.jpg
    89795883_1187080898311014_4598053324078448640_n.jpg
    69.9 KB · Преглеждания: 2
Ще има със сигурност, въпроса е кое ще е с по-голяма стойност и кое ще се ползва повече след време.
Биткойн въпреки всички критики се използва за разплащания, докато златото не. Може да е било използвано за тази цел в продължение на хиляди години, но от 30-40 години е напълно забравено в тази си роля, и едва ли някога ще бъде използвано отново за разплащания.

Не виждам обаче проблем в това да съхранява стойност. В това отношение по-добро от златото няма. Дори ако изчезнем като цивилизация, златото пак ще си остане. Докато валутите винаги са някакви временни токени на временни правителства, а криптовалутите тепърва има да се доказват и да си изчистват реномето.
 
И аз съм се замислял за злато. Вместо да стейквам 32 ETH можеше да купя физическо злато.

- Ако го държа вкъщи някой може разбере за него и да направи золум. Всичко е възможно. Т.е. лесно се краде.
- Да плащам да се съхранява? Много разходи.
- При следващия бул маркет кое ще е по-напред? А със сигурност ще имаме такъв ако ще и след 10г. да е. Силно се съмнявам да е златото.
- Цената му се манипулира лесно.
- Не е толкова ликвидно.

ETH ми носи пасивен доход, няма разходи и на практика е невъзможно портфейла да бъде откраднат. Ако случайно спешно ми потрябват парите мога да ликвидирам всичко за минути.

Не твърдя, че злато е лоша инвестиция. Просто не е за мен.

Инвестиционно злато няма смисъл да се обсъжда, защото всички знаем какво представлява.
 
Много сте прави в размислите си, моите са същите. Доста минуси има физическото злато и златото като цяло. Но да напомня каква е целта на това, което започвам с това злато - подпомагане в един съвсем друг момент от животите на мен и семейството ми. А аз продължавам да имам и активно да купувам крипто.
Първия чифт килченца са тука вече. Имам къде да ги държа, за да не са вкъщи и да не ги мисля.
 
За злато и аз съм се замислял преди време, докато не осъзнах какво е биткойн. Златото има много недостатъци - физическо е, трудно се пренася, трудно се съхранява, може да се фалшифицира. В следващите години очаквам прехвърляне на стойност от злато към биткойн, което най-вероятно ще доведе до понижаване на цената му. Това, че се е използвало хиляди години и почти винаги е било най-ценният актив не означава, че винаги ще е така. Светът става все по-дигитален. Може и да греша, естествено, това е моето мнение, ще видим какво ще се случи.
Ехееееей трудно се принасяло. Брат ти да не купуваш 1 тон злато :DDDDDDDDDDDDDDD
 
Опитай да пренесеш през границата злато и биткойн и ще разбереш разликата.
 
Има ли някакъв форум или блог, където може да се следи на момента в кой алт токент да се инвестира, такива които имат няколко дневни ралита.
Примерно както преди 10-тина дни Swipe от 22 цента се повиши до 93, след това почна да пада и сега е 61.
Та такива токени ако знаеш кога да ги купиш и продадеш, можеш да изкараш добра печалба от тях.
Та има ли някъде по-подробни анализи/инфо за такива токени, да се следи и да се купят на време?
 

Горе