Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Нямах предвид да се ползва портфейл като Blockchain.info и подобните му. Имам предвид софтуер, който е инсталиран на твоя компютър и по никакъв начин не позволява на частния ключ да го напусне. От компютъра излизат само подписани съобщения от типа „плащам ... единици от сметка .... към сметка .... и съм съгласен да платя такса ... “. Има и възможност тези съобщения да се печатат на хартия от офлайн компютър и да се прехвърлят в мрежата чрез друг компютър, който е физически разделен от първия (може да се ползват и QR кодове и камера, пести се хартия по този начин).
...
И кой, викаш, ти го е писал тоя софтуер дето му вярваш на 100%?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Едно такова парченце от кюлчето струва около 100 хляба. А ако искам да си купя само един хляб? Трябва да отчупя парченце, от което да отчупя една стотна? Как ще я изтегля и ще измеря плътността на парченцето злато за да разбера дали наистина е златно? С микроскоп ли ще го меря, с какъв кантар ще го тегля?

Иначе електронните пари обезпечени със злато са практични, обаче на нашите господари не им харесва идеята.

Хепи, прав си - това просто показва чудовищната стойност на 1-ца грам!
Иначе ти писах среброто е това, което ти трябва за малки покупки!
Този златен бар, може е сребърен - и 1 грам ще ти е 1 хляб! Вече за ултра малките покупки в рамките на стинки - пак може се измисли нещо! И на по малки развасофки!

Златото и среброто във форма на монети с определени размери, тегло и най-вече визуално представяне или дизайна им - това е стандарта за качеството! В смисъл монетите нямат сертификат всичко, което изброи предава стойността!

Има и друг начин, да ти се зареждат кредити срещу златото в магазина, но това е добре за големите вериги! По-добрият вариант е конкуриращи се клирингови къщи + депозитни къщи заемащи място между теб и магазините! А ако сме в Долно Узонджово, се връщаме към физичният вариант, ще замениш 1 униця/грам злато за по-малки в сребро, то и сега като имаш голяма банкнота и няма кой ти върне, се търси някой ти развали из околията(случвало ми се е много пъти в някой малко квартално магазинче да не могат ми върнат точно сега и да отиват в съседство да развалят) - все едно отиваш на майната си искаш 1 хляб а имаш 100 кинта кеш, а в магазина оборота е 5 лв - и сега го имаш този проблем! В най-лошият случай ще замениш 1 монета/грам срещу капачки или друго нещо което се котира там или просто ще си вземеш повечко хлябове или хляб + неща! Разхода се вдига, но и това и това потвърждава правилото че конкуренцията/свободните пазари сваля цените вдига качеството и подобрява разходите!

Иначе аз съм фен на уеб парите(най-голям на физическото притежание) - и независимите компании за емитирането им! Взимам 1 тон злато и обезпечавам 32150 единици пари! Но и там възниква проблема с частичен резерв - но се контрира с бруталната конкуренция - ще свали цената, ще вдигне качеството но най-вече борейки се всяка за доверието ни няма да прави мизерии! Само това ще е контрата на елита/господарите/!
Можеш ли да ми кажеш в момента такива сървиси, освен WebMoney?
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Само това ще е контрата на елита/господарите/!
Можеш ли да ми кажеш в момента такива сървиси, освен WebMoney?
И в деня Х ще разбереш, че една унция е продадена на 40 мющерии наведнъж... не е като да не се случва!
Мисля да патентовам една идея.
1. Купувам злато
2. Искам да направя транзакция на пари - продавам злато - купувам веднага Биткойн
3. Пазарувам онлайн със златно обезпечени пари. Дали ще ми плати някой, че прекатурих парадигмата на хартиените пари?
:mrgreen:
 
От: Bitcoin / Биткойн

И в деня Х ще разбереш, че една унция е продадена на 40 мющерии наведнъж... не е като да не се случва!
Мисля да патентовам една идея.
1. Купувам злато
2. Искам да направя транзакция на пари - продавам злато - купувам веднага Биткойн
3. Пазарувам онлайн със златно обезпечени пари. Дали ще ми плати някой, че прекатурих парадигмата на хартиените пари?
:mrgreen:

Aз и по-рано писах за хартиена манипулация на златото но в този ден, в който ще сме и пазарно свободни то тези 40 мющерии каквото и да е това, та те ще обезценят всеки по 40 пъти или златото ще скочи 40 пъти спрямо тях :)
То парадигмата е лесна, номера е да имаме сила да го наложим :)
 
От: Bitcoin / Биткойн

...
А да се ползват криптовалути за инвестиция или store of value изобщо не предлагам и не защитавам подобна теза. Криптовалутите са за хазарт (самото им продължително притежаване може да се разглежда като хазарт) и за транзакции. ...
За малко да го пропусна. Задължително условие за пари (по определение) - е да съхраняват стойност. Май се разбрахме, че БТК не е пари.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Дали е пари повече лингвистичен въпрос.

И кой, викаш, ти го е писал тоя софтуер дето му вярваш на 100%?

Че кой е казал, че „вярвам“? Аз подозирам, че във всички операционни системи има „задни вратички“. Даже не съм убеден, че това, което ми го дават компилирано съответства на изходния код. Но все пак това не е достатъчно за да се откажа да ползвам компютри, телефони и банки (банките нали и те ползват компютри).

Смятам, че рискът при ползване на техника е приемлив, защото има огромни ползи от ползването на техника. Ползвам автобуси, компютри, печки, банки, телефони. Не искам да се връщам в средновековието заради риска техниката да не работи така както си мисля, че би трябвало да работи.

Не ми се занимава сам да компилирам всичко. А дори и да го направя каква е гаранцията, че в компилатора няма троянец, който се възпроизвежда при ползването му? А хардуера? Каква е гаранцията, че няма хардуерен троянец?

K6dAvXn.jpg


Варианта да ползваш отделен компютър (несвързан с Интернет) и да пренасяш подписаните съобщения на хартия (от офлайн компютъра към онлайн компютъра) е достатъчно сигурен. Можеш да прочетеш кода и да се увериш, че не съдържа частен ключ и размера на транзакцията и адреса на получателя съвпадат. Пак нямаш 100% сигурност - може да има троянец с безжичен модул, който да изпрати частния ключ на крадците. Може принтерът да е отпечатал код с точки, който не виждаш (обаче скенерът „вижда“). Обаче е много малко вероятно. Разбира се има и други варианти да ти откраднат частния ключ, няма да ги изброявам всичките.

Абсолютна сигурност няма как да постигнеш. Защо това е така е дълга тема, но всеки интуитивно разбира, че това е така.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Златото и среброто във форма на монети с определени размери, тегло и най-вече визуално представяне или дизайна им - това е стандарта за качеството! В смисъл монетите нямат сертификат всичко, което изброи предава стойността!

Няма нужда да мъкнем златни и сребърни монети. Топлата вода е открита отдавана, няма нужда да я преоткриваме. Може да се ползват банкноти и монети обезпечено с ценни метали. Няма проблем да плащаш със злато и с дебитната си карта. Даже и кредитни карти в злато може да се направят. Технически проблеми това да стане няма. Проблемите са политически - господарите не разрешават на робовете да ползват „истински пари“.

Ето пример за половинчато решение. Обаче не е практично, защото никой не приема плащане в злато, всеки път се превалутира злато/долар или злато/евро като пазаруваш и теглиш от банкомат.

Не ми се търси сега за алтернативи на WebMoney, но ако искаш може да пробваш търсене с "e-gold account providers" или само "e-gold". Не знам да има друга такава услуга с добра репутация и популярност.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

...
Не ми се занимава сам да компилирам всичко. А дори и да го направя каква е гаранцията, че в компилатора няма троянец, който се възпроизвежда при ползването му? А хардуера? Каква е гаранцията, че няма хардуерен троянец?
...
Абсолютна сигурност няма как да постигнеш. Защо това е така е дълга тема, но всеки интуитивно разбира, че това е така.
Компилаторът наистина светва на 30% от антивирусните, защото Биткойн се компилира с DevCPP.
Всъщност каквото и ново exe да изтегля - TotalVirus все изказва съмнения.
Kak да поверя семейното наследство в такова store of value? Aз вече не знам кой е чорбаджия на компютъра ми, винаги като пусна нова антивирусна и намира по нещичко. Вероятността да си налазен от зловреден софт не е пренебрежима.
Не че харесвам банките, ама там архивите се правят и на хартиен носител. И имаш ясен договор какво и как.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Не слагайте всичко на едно място :) Всичко в биткойн е лош вариант, толкова колкото всичко в една банка.
Примерен вариант е нещо от типа на:
25% в недв. имоти
25% в биткойн
25% в банки (в поне 3 банки)
15% в кеш
10% в злато и/или други метали

По този начин загубите са доста по-приемливи, ако едно от нещата 'изгърми'.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Не слагайте всичко на едно място :) Всичко в биткойн е лош вариант, толкова колкото всичко в една банка.
Примерен вариант е нещо от типа на:
25% в недв. имоти
25% в биткойн
25% в банки (в поне 3 банки)
15% в кеш
10% в злато и/или други метали

По този начин загубите са доста по-приемливи, ако едно от нещата 'изгърми'.

Държенето на пари в кеш е малко глупава идея.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Защо? Това, което стана с КТБ е типичен пример, че е добре едно 10-15% да са ти в кеш в сейф, не са едно или две физически лица, които се чудят как да си платят сметките, понеже 100% от парите са им в КТБ...
То много зависи от това колко е този процент, защото ако имаш 10 милиона - повече 1% е много да се държи в кеш, но ако имаш под 1 милион няма нищо лошо да държиш 20-30 хиляди в кеш в сейфове, загубите от лихви не са толкова важни.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Компилаторът наистина светва на 30% от антивирусните, защото Биткойн се компилира с DevCPP.

Аз ползвам GCC и антивирусна изобщо не ползвам. Не бих рискувал да пусна програма свързана дори и бегло с криптовалути под Windows. И изобщо Windows пускам само в краен случай и само на виртуална машина.

Kak да поверя семейното наследство в такова store of value?

Че кой предлага да си прехвърляш всички пари в криптовалути? Аз не съм прочел някой от пишещите в темата да предлага тази безумна идея. По-горе бях дал пример за един безумец, който взел кредити за да купи Биткойни. Може да е на огромна печалба от това, обаче това не оправдава риска, който е поел. Понякога поемащите безумни рискове печелят, но това не значи, че е добра идея да се поемат такива рискове.

Аз и на банките нямам доверие (ама ги ползвам, защото е удобно и другите овц... граждани също така правят).

Не че харесвам банките, ама там архивите се правят и на хартиен носител. И имаш ясен договор какво и как.

То и с КТБ имаше ясен договор какво и как, ама май нещо договора временно не се спазва.

След случката с КТБ си отворих сметки в още няколко банки и обръщам по-малко внимание на лихвата.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Защо? Това, което стана с КТБ е типичен пример, че е добре едно 10-15% да са ти в кеш в сейф, не са едно или две физически лица, които се чудят как да си платят сметките, понеже 100% от парите са им в КТБ...
То много зависи от това колко е този процент, защото ако имаш 10 милиона - повече 1% е много да се държи в кеш, но ако имаш под 1 милион няма нищо лошо да държиш 20-30 хиляди в кеш в сейфове, загубите от лихви не са толкова важни.

И аз обяснявах, че трябва да се държат пари в кеш още в темата за срива на БОРИКА:

Има риск да си държите всички пари и валути в банка. Разбира се да не ползвате банки е глупаво, такова нещо не предлагам (например аз редовно си ползвам електронното банкиране за да подарявам пари на държавата*, даже наскоро подарих пари и на две благотворителни организации; понякога си купувам и компютърни компоненти като плащам с електронното банкиране, защото е по-евтино от наложен платеж).

* Да си плащаш данъците и осигуровките е почти дарение - даваш нещо и не е ясно какво получаваш в замяна.

Съществуват един куп причини да не можете да осъществите достъп до парите си в банка.

1) Срив в системата поради всевъзможни причини - повреда на сървър, скъсан оптичен кабел и т.н.

2) Кражба на самоличност. Ако някой е теглил кредит от ваше име може да се окажете със запорирани банкови сметки. Ако нямате пари извън банковата система ще ви бъде трудно да си купите храна (няма да ви дават заеми, защото в кредитния регистър пише, че сте длъжник). Ще трябва да молите приятели и роднини за заем или да ползвате услугите на нелегален лихвар.

3) Банкова криза подобна на тази в Кипър.

4) Природно бедствие.

5) Непредвидени разходи когато банките имат почивен ден, а дебитната ви карта е глътната от банкомат, повредена или изгубена (вж. коментара по-горе).

Представете си какво ще се случи ако в комбинация с някое от горните събития си изгубите личната карта.

Още по темата: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина.

За да не изпадате в нелепото положение на Елена Костова, която е нямала в брой за да си плати „хляба и млякото“ - не се доверявайте на банките и банковите карти. Винаги имайте резервен вариант в случай на непредвидени обстоятелства.

Разбира се това не значи да не ползвате банки изобщо. Би било глупаво да не се възползвате от това, което предлагат.

Парите в брой не трябва да се мерят като проценти от всичките пари. Ако имаш 100 лева в банките 10 лева ли ще държиш в брой? В брой се държат толкова пари, колкото са разходите за период от поне един месец (или даже няколко месеца) - зависи колко бързо може да си осигуриш пари.

Варианта да си беден и да живееш от заплата до заплата (и ако се наложи да ползваш услугите на зъболекар теглиш кредит) не го разглеждам. За съжаление много хора са в това жалко положение. Аз бях в подобно положение няколко години, но успях да се измъкна от мизерията.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Вече можете да си купите Биткойн с Payza (бившите AlertPay).

Новината в официалния блог на Payza: Buy Bitcoin with Payza: Introducing Withdrawal by Bitcoin. Дискусия в Reddit.

Има обаче ограничение:

Note that currently you cannot buy Bitcoin with funds added directly to your Payza account by credit card.

Доколкото разбрах все още не може да се захранва акаунта в Payza с Биткойн, само може да се тегли. Което е доста странно - по-безрисково за компанията е добавянето на пари, а не тегленето.

You can fund your account via local bank transfers in 190 countries, sometimes deposits only taking a few hours. We also accept wire transfers and other country-specific deposit systems, like INTERAC in Canada and SEPA in Europe.

We will be slowly adding more features and already have a phases rollout plan.

Тоест трябва да ползвате банков превод за да си захраните сметката, не става с кредитна карта (а вероятно и с дебитна - много американци казват „кредитна карта“ когато имат предвид банкова карта или просто не знаят, че съществуват дебитни карти).
 
От: Bitcoin / Биткойн

В Интерпред София (по спомен) - вече има биткомат, не помня дали се дискутира в тая тема.
PPC падна под 1 $, а беше стигнал докъм 16$, пак по сънен спомен.
LTC вече е близо до стойността, когато за пръв път чух за него.
BTC държи фронта, с плавно поевтиняване.
Пусках анкета, мнозинството познаха. Че голия BTC ще остане, но не ми мина през ум че и той ще поевтинява.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Вече можете да си купите Биткойн с Payza (бившите AlertPay).

Новината в официалния блог на Payza: Buy Bitcoin with Payza: Introducing Withdrawal by Bitcoin. Дискусия в Reddit.

Има обаче ограничение:



Доколкото разбрах все още не може да се захранва акаунта в Payza с Биткойн, само може да се тегли. Което е доста странно - по-безрисково за компанията е добавянето на пари, а не тегленето.



Тоест трябва да ползвате банков превод за да си захраните сметката, не става с кредитна карта (а вероятно и с дебитна - много американци казват „кредитна карта“ когато имат предвид банкова карта или просто не знаят, че съществуват дебитни карти).

Ами никак не е странно - преценили са, че не им трябва биткоин защото е прекалено рискова инвестиция - няма бъдеще такова нещо.
 
От: Bitcoin / Биткойн

В това вече няма смисъл. Само инвестиция за захранване и хардуерни възможности. Лош начин да фалираш.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Вече можете да си купите Биткойн с Payza (бившите AlertPay).

Новината в официалния блог на Payza: Buy Bitcoin with Payza: Introducing Withdrawal by Bitcoin. Дискусия в Reddit.

Има обаче ограничение:



Доколкото разбрах все още не може да се захранва акаунта в Payza с Биткойн, само може да се тегли. Което е доста странно - по-безрисково за компанията е добавянето на пари, а не тегленето.



Тоест трябва да ползвате банков превод за да си захраните сметката, не става с кредитна карта (а вероятно и с дебитна - много американци казват „кредитна карта“ когато имат предвид банкова карта или просто не знаят, че съществуват дебитни карти).

workaround - пращаш ми пейза, аз тегля биткойни и ти ги пращам
 
От: Bitcoin / Биткойн

Лято е :) И голяма част от акциите, валутите и тн. падат.


В Интерпред София (по спомен) - вече има биткомат, не помня дали се дискутира в тая тема.
PPC падна под 1 $, а беше стигнал докъм 16$, пак по сънен спомен.
LTC вече е близо до стойността, когато за пръв път чух за него.
BTC държи фронта, с плавно поевтиняване.
Пусках анкета, мнозинството познаха. Че голия BTC ще остане, но не ми мина през ум че и той ще поевтинява.
 

Горе