Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Това го дадох само като пример за тези които твърдят че сделките с биткойни не се облагат с данъци.
Указанията на НАП на практика имат сила на закон, щото това са указания точно относно тълкуване на законите.
само по себе си валутата не се облага с ДДС но печалбата се облага.
Изказвам тези твърдения за да не може тези които се опитват да лъжат че крипто валутата както самите те я наричат носи тази изгода.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Това, че печалбата от валутната търговия се облага с данък не е нещо ново и не е нещо специфично само за криптовалутите. ....

@happyslacker виждам, че ги разбираш нещата, един въпрос

не ми е ясно много ако продам 10 бтц по 1000 = 10 000 лв колко процента ще трябва да се платят на държавата като данък и т.н никъде няма нужната информация или аз не я намирам!
 
От: Bitcoin / Биткойн

Аз писах няколко пъти във форума по темата. Проблемът е, че от продажната цена се вади цената на придобиване. Примерно си ги купил по 100 лева, продаваш ги по 1000 лева. Реализираш печалба 900 лева за всеки продаден биткойн.

Обаче има един много шибан* текст в закона, според който цената на придобиване е нула, защото нямаш документи, удостоверяващи същата тази цена. Тоест, данъкът се плаща не върху реалната печалба, а върху сумата, която получаваш при продажбата - т.е. данъчната основа не е 900 лева, а е 1000 лева за всеки продаден биткойн.

* Шибан значи бит с пръчка според един бивш министър. Какъвто народа - такива и законодателите. Каквито законодателите - такива и законите.

Не твърдя, че това е правилното тълкуване, четете закона и мислете. Питайте адвоката си, питайте счетоводителя си и искайте от тях не просто да ви кажат колко е данъчната основа, а да кажат защо - да цитират съответните членове от закона.

Трудно ми е да си представя как (при евентуална ревизия) ще обясниш каква е цената на придобиване и какви документи ще покажеш.

„Купих ги от един Гошо (може и Иван да е бил, не си спомням точно), с когото се намерихме в сайт за обяви. Ама му загубих телефона и не мога да го питам точно как се казва и какво му е ЕГН-то. Нямам бумага, защото тогава бях млад и наивен.“

„Купих ги от един сайт, ама не знам юридическото лице, което стои зад сайта как се казва и дали изобщо има такова (владелецът на сайта май беше някакъв анонимен анархист, агорист или нещо от сорта и той не се вълнува от държави и фирми особено).“

Принципно няма проблем да имаш документ по придобиването - вадиш си разпечатка от платформата за търговия с койни (обменника или както там му казваш), обаче някои обменници по онова време, когато цената беше 100 долара, работеха без да са юридическо или каквото и да е лице (или не си казваха името на юридическото лице и в коя държава е регистрирано). Как ще обясниш това на държавния чиновник, който ти прави проверка или ревизия? Как ще му обясниш, че удрянето на печат върху хартиена разпечатка на извлечението от обменника е анахронизъм и ако поискаш нещо такова ще ти се смеят индийците, филипинците и българите, които отговарят на въпроси на клиентите на обменника (customer support)?

Никакви документи не се закачат към данъчната декларация във връзка със спекулацията с валута и финансови инструменти (никакви извлечения от инвестиционни посредници, никакви разпечатки от обменници и т.н.). Такива документи трябва да се дадат само ако някой бюрократ ги поиска (във връзка с проверка, ревизия или каквото там са измислили).
 
Последно редактирано:
От: От: Bitcoin / Биткойн

Аз писах няколко пъти във форума по темата. Проблемът е, че от продажната цена се вади цената на придобиване. Примерно си ги купил по 100 лева, продаваш ги по 1000 лева. Реализираш печалба 900 лева за всеки продаден биткойн.

това което описваш е точното така, а данъка 10% ли е?
 
От: Bitcoin / Биткойн

като физическо лице - бъркаш амфети, продаваш, декларираш и плащаш 10% данък от общите приходите за календарна година(горе беше дадена причина как не можеш да си приспаднеш парите за прекурсори като разход защото нямаш фактура) по ЗДДФЛ
 
От: Bitcoin / Биткойн

Такааа. Ако ще милион да ударят, биткойните не са дорасли. Прекрасни на теория, отвратителни на практика. Ето и какво се случи...

Март месец някъде решавам да въведа възможност за плащане с биткойни. Насочвам се към един сайт blockchain.info, понеже ми се вижда по-свободен. Оказва се, че имат стара и нова версия на API-то и аз естествено решавам да се насоча към новата версия API v2. С доста мъки успявам да скалъпя някакъв код, тъй че да се генерира QR код за плащанията и до момента нещата изглеждаха трудни, но обещаващи. Профила в blockchain.info изглежда лудница - пълно е с hash кодове навсякъде, а не знам кой за какво е и дали ми трябва.

Получавам първото плащане и... нищо. Получено е на някакъв адрес дето е автоматично генериран, обаче в профила ми в blockchain.info не излиза да е получено никакво плащане. Въпреки това от blockchain.info се получават множество съобщения по API-то, значи нещо работи. Викам си, явно трябва да мине време. Минава времето, а все още в профила ми има 0 биткойни.
Пиша на съпорта, те ми пращат разяснения как да направя "recover" на плащането. За целта бъркам в Developer Tools и някакви такива. Успявам някак си да получа плащането.

Може би имам още едно или две плащания след това. При тях съвсем не заработиха нещата. Отново никакви съобщения в профила за получени плащания, нито дори мейли, абсолютно нищо. Само оплакването на хората дето са ги пратили, а не са получили каквото трябва в замяна. Този сайт е просто неизползваем.

Твърде сложни са станали тия биткойни. Този сайт го давам само за пример. Освен това сега са някакви луди Wallet системи с купища биткойн адреси в тях, пълна лудница.

Това не е за нормални хора. Може да се спори за стойността на биткойните, но начина им на използване е същинския проблем. Уж са много популярни, но не разбирам как е възможно. Не може нещо да стане масово, ако е сложно за употреба. Трябва да е толкова просто, че дете или баба да могат да работят с него. Вместо това аз дето иначе имам понятие от програмиране не мога да се справя. Може би биткойните са въздух под налягане - имат слава просто защото хората говорят за тях дори и без да ги използват. Е, аз опитах да ги използвам и не ми се получи успешно. И за съжаление вместо да се опростява начина им на използване, той изглежда се усложнява все повече. Сега с тия Wallet или каквито са там... дори като си инсталирам MultiBit не знам как се ползва, а не е като да не чета разяснения, упътвания...

И преди някой да ме нарече глупав, тъп и малоумен, нека пробва да получи или изпрати реални биткойни, да се докосне лично до материала.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Такааа. Ако ще милион да ударят, биткойните не са дорасли. Прекрасни на теория, отвратителни на практика. Ето и какво се случи...

Март месец някъде решавам да въведа възможност за плащане с биткойни. Насочвам се към един сайт blockchain.info, понеже ми се вижда по-свободен. Оказва се, че имат стара и нова версия на API-то и аз естествено решавам да се насоча към новата версия API v2. С доста мъки успявам да скалъпя някакъв код, тъй че да се генерира QR код за плащанията и до момента нещата изглеждаха трудни, но обещаващи. Профила в blockchain.info изглежда лудница - пълно е с hash кодове навсякъде, а не знам кой за какво е и дали ми трябва.

Получавам първото плащане и... нищо. Получено е на някакъв адрес дето е автоматично генериран, обаче в профила ми в blockchain.info не излиза да е получено никакво плащане. Въпреки това от blockchain.info се получават множество съобщения по API-то, значи нещо работи. Викам си, явно трябва да мине време. Минава времето, а все още в профила ми има 0 биткойни.
Пиша на съпорта, те ми пращат разяснения как да направя "recover" на плащането. За целта бъркам в Developer Tools и някакви такива. Успявам някак си да получа плащането.

Може би имам още едно или две плащания след това. При тях съвсем не заработиха нещата. Отново никакви съобщения в профила за получени плащания, нито дори мейли, абсолютно нищо. Само оплакването на хората дето са ги пратили, а не са получили каквото трябва в замяна. Този сайт е просто неизползваем.

Твърде сложни са станали тия биткойни. Този сайт го давам само за пример. Освен това сега са някакви луди Wallet системи с купища биткойн адреси в тях, пълна лудница.

Това не е за нормални хора. Може да се спори за стойността на биткойните, но начина им на използване е същинския проблем. Уж са много популярни, но не разбирам как е възможно. Не може нещо да стане масово, ако е сложно за употреба. Трябва да е толкова просто, че дете или баба да могат да работят с него. Вместо това аз дето иначе имам понятие от програмиране не мога да се справя. Може би биткойните са въздух под налягане - имат слава просто защото хората говорят за тях дори и без да ги използват. Е, аз опитах да ги използвам и не ми се получи успешно. И за съжаление вместо да се опростява начина им на използване, той изглежда се усложнява все повече. Сега с тия Wallet или каквито са там... дори като си инсталирам MultiBit не знам как се ползва, а не е като да не чета разяснения, упътвания...

И преди някой да ме нарече глупав, тъп и малоумен, нека пробва да получи или изпрати реални биткойни, да се докосне лично до материала.

Ползвам wallet - получавам и изпращам биткойни, досега не съм имал проблем, освен в един момент когато транзакциите бяха забавени с няколко часа.
 
От: Bitcoin / Биткойн

ами сложни са, като решиш че произволния сайт Х е един от дванадесетте апостоли на Сатоши Накамото...

имаш портфейл, управлявай го директно, не през сайтове...

https://bitcoin.org/en/developer-guide#payment-processing повече за теория, защото ще сваляш 3 седмици целия блокчейн от 40+ гигабайта

http://docs.electrum.org/en/latest/merchant.html
 
От: Bitcoin / Биткойн

Ужас и безумие :shock: jkminkov, първия линк освен че е пълен с ядрена физика и нямам никакво желание да го гледам, най-отдолу ми излиза следното съобщение:

BETA: This documentation has not been extensively reviewed by Bitcoin experts and so likely contains numerous errors.

След това съобщение вече предпочитам да се гръмна с воден пистолет. Electrum не съм го чувал, може да е 13-я апостол. Но вече не ми се занимава с биткойни и не ми пука, поне засега нервите ми са изчерпани за тях.
 
От: Bitcoin / Биткойн

AseasRoa, не ползвай API-та, приемай кинтите ръчно.
Ако интегрираш банкова или ePay - не е по-лесно.
Да, огромен файл е портфейлът, но засега е приемливо огромен.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Ръчните плащания не са опция през 2016 :)

С ePay/Easypay съм се занимавал покрай един чужд сайт, трябваше собственика да подписва някакви договори за да му се отключи системата, нещо такова. Но когато интеграцията е направена, всичко след това се случва лесно и напълно разбираемо за всеки.

Това с големия файл е просто още един съществен проблем пред собствениците на сайтове. Не мога да си представя как някой мераклия отваря поредния онлайн магазин и си търси хостинг дето да предлага терабайти (с опция за увеличаване) само заради спецификите на някакви си биткойни :)
 
От: Bitcoin / Биткойн

В тая тема много пъти съм споменавал, че Биткойн е пионерът. Както сегашните самолети нямат общо с тоя на братята Райт, така и криптовалутите един ден ще са много по-използваеми от Биткойн. Сега има към 200 живи криптовалути, и до една са по-добри от Биткойн. Просто защото стъпват върху неговия сорс.
Затова не виждам смисъл един койн да струва колкото струва. Като му мине модата ще струва нула. Най-много да го поддържат за антикварна стойност.
Има много други онлайн портфейли, не е само тоя дето си пробвал.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Към AseasRoa:
Инсталирай си портфейл програма. Аз ползвам MultiBit. Ето как става с MultiBit. Щракаш по Send/Request от главното меню вляво и после по "Заявка". Там ти се генерира някакъв hash ключ и може да си напишеш за какво ще го ползваш този вид плащане (например: "пари от продажба на маратонки"). Така може да си генерираш множество такива hash адреси, които да ги даваш като адрес, на който да ти платят за конкретната услуга.
Не съм много напред в крипто валутите, но по принцип гледам да приемам всякаква валута, с която мога да си купя полезни за мен стоки и услуги. Тъй като на много места почнаха да приемат BitCoin, а има и системи за обмяна, вече трябва да се свиква и с тази валута.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Според мен биткойна поддържа такава стойност по 2 причини:
1.Има големи риби, които му манипулират цената и го помпат за спекулативна печалба.
2.Поради някаква причина онлайн хазарта с биткойни не е така силно регулиран както онлайн хазарта с фиат пари.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Аз писах няколко пъти във форума по темата. Проблемът е, че от продажната цена се вади цената на придобиване. Примерно си ги купил по 100 лева, продаваш ги по 1000 лева. Реализираш печалба 900 лева за всеки продаден биткойн.

Обаче има един много шибан* текст в закона, според който цената на придобиване е нула, защото нямаш документи, удостоверяващи същата тази цена. Тоест, данъкът се плаща не върху реалната печалба, а върху сумата, която получаваш при продажбата - т.е. данъчната основа не е 900 лева, а е 1000 лева за всеки продаден биткойн.
Е как тогава ще докажеш продажната цена? Имаш ли документ за нея?
 
От: Bitcoin / Биткойн

въпроса на венци е като физическо лице, юридическите имат документи - платежно нареждане, РКО и др.
 

Горе