Eдна логическа задача

От: От: Re: Eдна логическа задача

Ако топката е 0.10$, тогава бухалката е 1.10$ и общо двете ще струват 1.20$, така че не е вярно :)

Е не е казано, че бухалката е с 1.10$ по-скъпа, а с точно 1$, тоест топката си е 0.10$ при положение, че и двете заедно струват 1.10$
Условието не е преведено правилно. Тряваше да е "разликата в цената е 1$" - Норт дай линк към източника, каква е тая пик дет си джаснал :)

Но иначе ако искате мое да ви кажа къде ми е магазина и да понапазарувате по тая схема :D
 
От: От: Re: Eдна логическа задача

Е не е казано, че бухалката е с 1.10$ по-скъпа, а с точно 1$, тоест топката си е 0.10$ при положение, че и двете заедно струват 1.10$
Условието не е преведено правилно. Тряваше да е "разликата в цената е 1$" - Норт дай линк към източника, каква е тая пик дет си джаснал :)

Но иначе ако искате мое да ви кажа къде ми е магазина и да понапазарувате по тая схема :D

повечето биха потърсили Чичо Гугъл за решението, а искам да ги накарам да помислят малко

http://www.obekti.bg/nauka/10483-Ел...овечето-студенти-в-Харвард-отговарят-погрешно
 
От: От: Re: Eдна логическа задача

Хепи, в условието не се казва, че разликата в цената е 1$, а че е с 1$ по-скъпо. Тоест, ако топката е 0.10$ и бухалката е по-скъпа с 1$ от тези 0.10$, цената си идва 1.10$. Тоест всичко е в интерпретацията и най-вече как е поднесена задачата. В случая норт ни мета уловка :)

Ето го условието:

Топка и бухалка струват 1,10 долара.

Бухалката струва 1 долар повече от топката.

Колко струва топката?

Това удебеленото какво значи според теб? Цената на бухалката е с един долар по-висока от цената на топката. Или с други думи - разликата в цената между бухалката и топката е 1 долар.

Ако топката струваше $0,10 няма как бухалката да струва $1, защото разликата между двете трябва да бъде (според условието на задачата) $1, а не $0,90 (колкото е разликата между $1 и $0,10).

Погледни по-горе системата от две уравнения и прочети отново условието на задачата.
 
От: Eдна логическа задача

Ай признайте си, че видяхте решението от моя пост :D
 
От: Eдна логическа задача

ахахах абе ясно :D Аз ви казвам, че уловката е в условието, ама вие много сериозно подхождате към мЪтематиката :wink:
 
От: Eдна логическа задача

ахахах абе ясно :D Аз ви казвам, че уловката е в условието, ама вие много сериозно подхождате към мЪтематиката :wink:

Единствено възможното правилно решение е да не се мисли "по пряк път", а да се формализира задачата до уравнение с две неизвестни - тоест да се ползва математиката, а не интуицията.

Целта на задачата е да провери дали хората са склонни да "решават" математически задачи без да ползват логиката и математиката, и демонстрира, че отказът да се ползва логика и математика често води до грешки.
 
От: Eдна логическа задача

Единствено възможното правилно решение е да не се мисли "по пряк път", а да се формализира задачата до уравнение с две неизвестни - тоест да се ползва математиката, а не интуицията.

Целта на задачата е да провери дали хората са склонни да "решават" математически задачи без да ползват логиката и математиката, и демонстрира, че отказът да се ползва логика и математика често води до грешки.

Еми точно.... Това е същото като кажа, че едикое си струва 120лв с ДДС и всеки си мисли, че ДДС-то е 20лв :D Щото си мисли, че 100лв + 20% е 120лв, а всъщност трябва да извади 20-те %та от 120лв :wink: Вервай ми, един на десет захапва веднага :)
 
От: Eдна логическа задача

В интерес на истината почнах да вкарвам всякаква логика.

Пример : Топка и Бухалка струват 1,10 долара - и си викам топката е 1 долар а бухалката 10..

и т.н :) хубаво е че можем да сравним отговорите и разсъждения си с колегите :)
 
От: Eдна логическа задача

Каква логика? Това си условна задача, която се решава със система уравнения.
Логическите задачи са съвсем друго, поне това си спомням от олимпиадите по математика :)

И аз да бутна същото решение като другите :)

x+y=1.1
y=1+x

x+1+x=1.1
2x=0.1

x = 0.5
y = 1.05
 
От: От: Eдна логическа задача

Амме кво е тва Харвард?
Аз съм завършил Багерите, мани ги тия от Харвард

казват, че там било много Хард
личи си, че си завършил Багерите - щом такива задачи не те затрудняват :p сигурен съм, че хамериканците няма да издържат и една година при нас!
 
От: От: Eдна логическа задача

До 8 клас бях отличник и съм ходил на олимпиади по математика даже (е само веднъж минах 2 кръг от 3 опита) ама след това попаднах в друга България, първата седмица влиза в стаята някакъв пич както си караме час и си вади пищова и го изплющява на бюрото и казва на учителката да му го била посмучела малко, че го болял. И се почна едно натискане и бъркане под полата о пищене, абе ужасна работа.
Пък за 4 години какви неща видях, ама не са за приказване :D Бях там в периода 2003-2007
Там за първи път вядях такова чудо -
казват, че там било много Хард
личи си, че си завършил Багерите - щом такива задачи не те затрудняват :p сигурен съм, че хамериканците няма да издържат и една година при нас!
 
От: Eдна логическа задача

Еми точно.... Това е същото като кажа, че едикое си струва 120лв с ДДС и всеки си мисли, че ДДС-то е 20лв Щото си мисли, че 100лв + 20% е 120лв, а всъщност трябва да извади 20-те %та от 120лв Вервай ми, един на десет захапва веднага

Ти майтапиш ли се? Ако нещо струва 120 лв с ДДС, без ДДС наистина е 100 лв.
Елементарно е!
 
От: Eдна логическа задача

Ти майтапиш ли се? Ако нещо струва 120 лв с ДДС, без ДДС наистина е 100 лв.
Елементарно е!

ахахахах казах ли ви че е един на десет :wink:
Просто е объркващо пич...не следвай логика, както ти казаха, а смятай :) ДДС-то на стока, която струва 120лв, не е 20лв, а е 24лв :)
 
От: Eдна логическа задача

Ти май си бавен... На 120 лева ДДС-то си е 20 лева, защото не се вадят 20% а се дели на 1.2...


ахахахах казах ли ви че е един на десет :wink:
Просто е объркващо пич...не следвай логика, както ти казаха, а смятай :) ДДС-то на стока, която струва 120лв, не е 20лв, а е 24лв :)
 

Горе