OOД, ЕООД, ЕТ и АД какви са разликите

XpucTo

New Member
Добър ден!
Всъщност знам какви са главните разлики между ООД, ЕООД, ЕТ и АД, но никаде в интернет не мога да намеря какви данъци трябва да плащам и съответно какви са предимствата на различните капиталови дружества.
И моят въпрос е може ли някой да ме препрати към статия, ги има написани или ако може да даде някакъв отговор.
Благодаря предварително!
 
ООД - дружество с ограничена отговорност - >1 човек.
ЕООД - еднолично ООД - 1 човек.
АД - поне 50 000лв капитал (по спомен, ако не са променяли закони).
 
Благодаря за бързия отговор.
Друг въпрос като регистрирам капиталово дружество освен такси по учредяването какви месечни такси започвам да дължа.
Извинявам се ако въпросите са тъпички на 17 и не ми е ясно как стоят някой неща.
 
Преди всичко останало имаш разходи за счетоводни услуги и трябва да се осигуряваш на минимална РЗ (от т.г. 510 лв.), респективно да плащаш осигуровки.
 
Ами мога ли сам да съм си счетоводител?

Не. За да не е грубо - не препоръчвам. Първо, че на 17 ме съмнява грам понятие да имаш от счетоводство, второ акцентът ти трябва да е върху бизнеса, а не спестяването на няколко стотин лева. Освен ако не си решил просто да се правиш на фирмаджия пред пичките. Тогава само една нулева декларация всяка година и това е.

А тия дружества (ЕООД примерно) трябва задължително да има управител, като ако ти си управителя, трябва да се осигуряваш на МРЗ за управител, която е повече от 510лв.

Да не се смятат за много меродавни моите отгвори, защото и аз не съм много в час - тичкам при счетоводителя и адвоката като имам въпроси, пък те после ми оправят простотиите :)

И в тази връзка - върви си плати за консултация, защото първо, че тук няма кой да ти сдъвче всичко наготово, второ, че със сигурност ще има още 100 въпроса, които изобщо няма да се сетиш да зададеш.
 
Не. За да не е грубо - не препоръчвам. Първо, че на 17 ме съмнява грам понятие да имаш от счетоводство, второ акцентът ти трябва да е върху бизнеса, а не спестяването на няколко стотин лева. Освен ако не си решил просто да се правиш на фирмаджия пред пичките. Тогава само една нулева декларация всяка година и това е.

А тия дружества (ЕООД примерно) трябва задължително да има управител, като ако ти си управителя, трябва да се осигуряваш на МРЗ за управител, която е повече от 510лв.

Да не се смятат за много меродавни моите отгвори, защото и аз не съм много в час - тичкам при счетоводителя и адвоката като имам въпроси, пък те после ми оправят простотиите :)

И в тази връзка - върви си плати за консултация, защото първо, че тук няма кой да ти сдъвче всичко наготово, второ, че със сигурност ще има още 100 въпроса, които изобщо няма да се сетиш да зададеш.
Fozzy бе гледам, че правят някакви врътки. Следях ги до миналата година на 460/480 лв. и управители осигуряват.

Колкото до счетоводството. Аз съм завършил НФСГ, специалност счетоводна отчетност и не си позолявам тоя лукс. Ако имаш желание да вгорчиш живота на бъдещата ти счетоводителка/счетоводна къща действай. Те така или иначе ще си таксуват спестените ти пари от счетоводството :)
 
Fozzy бе гледам, че правят някакви врътки. Следях ги до миналата година на 460/480 лв. и управители осигуряват.

Колкото до счетоводството. Аз съм завършил НФСГ, специалност счетоводна отчетност и не си позолявам тоя лукс. Ако имаш желание да вгорчиш живота на бъдещата ти счетоводителка/счетоводна къща действай. Те така или иначе ще си таксуват спестените ти пари от счетоводството :)

Има, да. Познавам бая народ, които на минимална се осигуряват, но съм патил от кофти счетоводители и реших, че не си струва рискът, не е толкова голяма разликата в осигуровките.
 
Нося ли наказателна отговорност ако имам онлайн магазин, който не е хостнат в България и нямам учредено капиталово дружество, но продавам в България?
 
Разбира се че носиш, няма значение къде се хоства.
Може, ако имаш регистрирано дружество (фирма) в друга страна, в същата или различна от тази в която се хоства магазинът.
 
Нося ли наказателна отговорност ако имам онлайн магазин, който не е хостнат в България и нямам учредено капиталово дружество, но продавам в България?

не е наказателна, а административна отговорността, т.е. не си престъпник, само ще те глобяват за нарушения на данъчните закони.
 
Нося ли наказателна отговорност ако имам онлайн магазин, който не е хостнат в България и нямам учредено капиталово дружество, но продавам в България?

Облагане на продажби в Интернет
http://www.nap.bg/page?id=702
 
Така ли? Я, нещо ново и убаво. :) Записвам се за темата. :)
Да, фирмите без дейност вече не трябва да публикуват отчети в Агенцията по вписванията. Трябва да пуснат една декларация, че не са имали дейност през 2017год.
И сега едно условие, че някой го изпускат: декларацията се пуска до 31.03.2018год., а отчета се публикуваше до 30.06.2018г.
Така че да не мислите, че и сега срокът е 30.06.18г. Ако изпуснете 31.03 пускате отчет и плащате таксата.
И 2-та варината са правилни, само единия е по-лесен.

P.S. Подава се и декларация в НСИ.
 
Счетоводителката с която се консултирам за фирмени дела ми писа следното: " от 2018г фирмите неосъществяващи дейност НЕ ПОДАВАТ ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ КЪМ НАП. За същите остава задължението да подадат декларация за неактивност към НСИ,както и да декларират това обстоятелство в търговсият регисър.СРОКЪТ ЗА ДЕКЛАРИРАНЕ КЪМ НСИ И ТР Е 31.03.2018Г."
 

Горе