PC или MAC

Каква система ползвате


  • Общо гласове
    62

spirosi

Active Member
Отбележете в анкетата какво ползвате, и след това споделете какво бихте искали да ползвате, защо го ползвате/ защо не го ползвате (това което искате).
предимства и недостатъци.
 
От: PC или MAC

Mac. Някъде 2008ма си закупих първия и от 2009та започнах плавното преминаване изцяло към него. От 2010та не ползвам Win освен за една програма за фактури.

Когато човек мигрира към Mac и някак усеща как Windows го е осакатил. Може би най-добрата платформа като стабилност и интерфейс.
 
От: PC или MAC

Че то "MAC+комплексарщина" се подразбира само като сложиш MAC :D

Сега по темата: Каква е тази анкета уж PC или MAC пък после се говори за OS?!?
 
От: PC или MAC

PC. Като дизайнер много пъти ми е бил задаван въпросът защо не ползвам Mac, но не виждам причина, поради която да трябва да сменя.

Дразни ме фактът, че има доста интересни програми и приложения, които са достъпни само за Mac (Sketch например), но няма да платя двойно за еквивалентна машина само заради 1-2 програми.

Бих използвал Linux, тъй като за много краткото време през което съм го ползвал ми направи доста добро впечатление - чиста и бърза система, без 100 шитни които никога няма да ми потрябват (каквато е ситуацията в Windows), а сигурността няма смисъл да я коментирам.

Единствената причина, поради която съм все още с Windows е съвместимостта на графичните програми и специално софтуерът на Adobe. Ако ги имаше добре направени за Linux, заедно с добри видео драйвери, със сигурност него щях да ползвам.
 
От: PC или MAC

Замених новозакупен Athlon soc.939 за първият ми Power Mac G4 (преди години ) и оттогава в къщи се ползва Мак. Има и служебен Lenovo лаптоп.
В общи линии няма начин да се обясни на WinDOS потребител защо Мак е за предпочитане. Въпроса се свежда до "фешън", "гъзария", глупаци с пари", а за мен е просто безпроблемно работеща машина.
 
От: PC или MAC

Замених новозакупен Athlon soc.939 за първият ми Power Mac G4 (преди години ) и оттогава в къщи се ползва Мак. Има и служебен Lenovo лаптоп.
В общи линии няма начин да се обясни на WinDOS потребител защо Мак е за предпочитане. Въпроса се свежда до "фешън", "гъзария", глупаци с пари", а за мен е просто безпроблемно работеща машина.

Не може да обясниш "предпочитане", понеже всеки потребител има различни нужди. Мак и Apple като цяло е главно избор на хора, които не са технически образовани и по-трудно се оправят с техническите неща - включваш машинката, работи, влизаш в интернет, гледаш филми, слушаш музика, няма проблеми.

Но когато мога да си сглобя workstation за работа с 3D и видеообработка, струваща 5 бона примерно, с як процесор, видеокарта и повече рам, която машина е с 40% по-мощна от съответният Mac, и мога постоянно да й слагам каквото си искам, не виждам защо бих дал парите за Mac.

Иначе въпросът е основно финансов. Свежда се до фешън и гъзария именно, защото голяма част от потребителите на Apple продукти ги купуват заради външния вид. Същите не се интересуват какво има в машинката, а се редят на опашки само защото е нова. Не че не се случва същото и с някои други брандове вече, но този култ към Apple е от доста време. Продуктите им са направени да се ползват лесно, без да бърникаш много и да си играеш, но това невинаги е предпочитанието на потребителя.
 
От: PC или MAC

За съжаление, софтуерът който ползвам работи само и единствено под windows.. Според мен всеки си ползва каквото му трябва и каквото му е по-джоба.
 
От: PC или MAC

Интересен факт...

99% от хората мигрирали на Мак разправят че откакто са минали на платформата нямат проблеми и са толерантни към избора на останалите потребители. Общо взето се държат доста културно.
99% процента от хората на Виндовс се обясняват защо НЕ са избрали OSX или Linux като изписват тонове фермани - как бил скъп, как онези били снобари, как гроздето било кисело и т.н. Тук вече простотията взема връх над здравия разум.
99% от хората на Linux горе-долу също спадат във категория като OSX потребителите.

Подобни батални сцени се виждат при спорове тип iOS vs. Android. Едните разправят как всичко е 6 и се кефят, другите пишат фермани как и защо не са си купили конкурента (скъп, снобария, кисело грозде и т.н.).
 
От: PC или MAC

Поне аз не виждам никакъв смисъл за момента да мигрирам от PC към Mac.
Дори ще забавя миграцията към Win10 , въпреки че отзивите са много добри.
 
От: PC или MAC

Аз имам от всяко по еднонко и мога да кажа, че всяко си струва парите. За телефон просто няма съмнение 100 пъти по - удобно е да ползваш айфон, но е и адски скъпо за БГ пазара в америка една 64-ка от най - новите е $250 което е около 5 пъти по - евтино от колкото му е цената в БГ. За макинтошите е същата работа. Ако ще ползвате лаптоп, то макинтоша е лаптопа за вас, понеже се работи супер удобно с почти всеки модел. Толкова е адаптивен, че мишката е излишен аксесоар, дори и когато имате възможност да го ползвате с нея. За видео, звуко и снимко обработка просто няма по - удобно нещо от макинтоша и това го казвам, като човек работил 7 години на фотошоп и sony vegas под windows. Лично аз бях адски скептичен към макинтошите и закупих на шега един да си поиграя с него от чисто любопитство, толкова доволен останах, че в момента имам цялостно оборудване от apple. Единствено мога да кажа че бях разочарован от айпад-а им, но летвата от нот-а самсунг е толкова високо поставена, че за момента няма достигане. Единственото което до някъде не ми допада при apple продуктите е минималистичното. Да красиво е но аз съм чадо на механичните клавиатури, които са подходящи и за ръкопашен бои, огромните мишки, които имат специално отделение за палеца и подложките от течен кристал, които позволят и най - слабото движение да бъде засечено. Честно казано една клавиатурана apple би имала приблизително не повече от 3, 4 часа живот при игра на някоя от популярните игри.
 
От: PC или MAC

Към по-горе цитиралия ме колега мога само да поясня , че замених новия Атлон на 1,4ghz със Power Mac на 733mhz. защото при експорт от Adobe Premiere на 2 часа видео на Атлон се смяташе за 14часа и през трите дни мъка на рендване гърмеше на 98%. На Мак се сметна за 16часа без проблем пак с adobe Premiere. Гигахерците имали значение ? Стига бе !
 
От: PC или MAC

Към по-горе цитиралия ме колега мога само да поясня , че замених новия Атлон на 1,4ghz със Power Mac на 733mhz. защото при експорт от Adobe Premiere на 2 часа видео на Атлон се смяташе за 14часа и през трите дни мъка на рендване гърмеше на 98%. На Мак се сметна за 16часа без проблем пак с adobe Premiere. Гигахерците имали значение ? Стига бе !

Не споря, че Мак-а сигурно работи по-безпроблемно от PC в много ситуации. Примерът който даваш е доста специфичен. По-скоро броят ядра има значение. Дали е било от процесора, дали от Windows-а, драйвър и т.н. Аз вече казах, че бих заменил уиндоуса с линукс. Mac-a ми е киселото грозде.
 
От: PC или MAC

И аз като колегата @mobilio си взех първия Мак през 2008г., и окончателно преминах напълно към тази платформа само 2 месеца по-късно. :)
Малко преди да си взема първия мак си бях купил iPhone 2G. Ех, славни времена бяха.
Макчето го взех ей така уж на майтап да си поиграя и разбера защо е този хайп по тези продукти.
Модела бе Powerbook G4 12" с процесор на 1.33GHz, 768MB RAM, GeForce5200Go видео карта, хард диска не помня вече, мисля, че бе 80GB. Още като я взех, машинката ме учуди как за 4 годишен лаптоп батерията му е възможно да държи близо 2 часа работа, а новия лаптоп на приятелката ми да изкарва същото време с мъка.
Клавиатурата беше страхотна, лаптопа - лек и компактен.

Не щеш ли стана така, че турбо-гързарския ми геймърски настолен компютър у дома :) (да, тогава още играех игри на РС, а не на конзола) реши да ми прави проблеми - нямаше мишка, която да му закача и да й работи нормално курсора. Вариант бе да му сложа Mac OS X (и преди го бях правил...не работеше както трябва аудиото, и имах проблеми с резолюцията на тогавашния ми монитор, но всичко друго се държеше добре) - там проблеми с мишката нямах, но пък с калпава резолюция дизайн трудно се прави.
Пуснах си Мак-а, който въпреки стар и немощен работеше без грешка, закачих го към монитора и си свърших работата от воле.
Още на следващата седмица си поръчах актуален Mac Mini, и разпродадох РС-то на части.

После изтече доста вода... но все още съм си на Мак с OS X и не мисля някога да се върна към Windows или Linux, още повече че ако ми се прииска - мога да си ги инсталирам на Maк-a. ;)

Дъвката, която появата на тази тема подсказва, не мисля да я започвам/подхранвам. Все пак се питаше "Какъв компютър ползвате", а не "Кажете ми защо съм толкова загубен, че не ползвам каквото и вие, о, пресвещени мъдреци български!".
 
От: PC или MAC

Защо ли ми се струва, че тая тема е за избиване на ейпъл комплексарщина :)
 
От: PC или MAC

Защо ли ми се струва, че тая тема е за избиване на ейпъл комплексарщина :)

Няма какво да го мислиш то си е факт :) Ползването на МАК в България е същото като да си се закичил с айфон. Не може да си свършиш реално никаква работа, но си мислиш колко много си над другите....
 
От: PC или MAC

Подкрепям всички , които мислят, че Mac е комплекс и им пожелавам поне ден да седнат, поработят и след това да коментират.
А нас комплексираните не ни мислете поне финансово :)
 

Горе