Store of value / инвестиция чрез купуване на земя?

ReminD

Well-Known Member
Какво мислите по въпроса? Цената на земята -обработваема / необработваема се увеличи тези месеци доста - как ще се развиват нещата според вас следващите 10-тина години. Аз тези дни ще взема от едни съседи едно местенце до мен ( слаба работа ), но се чудя какво смятате като държането на value в земя .
 
Какво мислите по въпроса? Цената на земята -обработваема / необработваема се увеличи тези месеци доста - как ще се развиват нещата според вас следващите 10-тина години. Аз тези дни ще взема от едни съседи едно местенце до мен ( слаба работа ), но се чудя какво смятате като държането на value в земя .
Мисля, че си заслужава, засега, т.е. до няколко години.
 
Към земята честно казано нямам наблюдения последните 10-тина години, но като цяло си е ялова работа откъм търсене после. Като бивш собственик на ферма мога да потвърдя, че от 2007-ма насам ЕС прави всичко възможно да съсипе малкият български земеделец и животновъд, с цел да им вървят техните продукти по нашите пазари, и тези които печелят от обработка на земя са главно едрите риби взимащи милиони от субсидии. Проблемът не е точно в това дали цената на земята ще се качва или пада, а че хората които изобщо знаят как се обработва малко парче земя и имат някакво желание да го правят остаряват съвс всяка година, а децата им бягат към големите градове и като тръгнеш да я продаваш тази земя ще се чудиш на кой да я пробуташ.

По-добре вземи нещо, от което всеки има нужда - парцел за къща в града, около града, или където в бъдеще може да правят магазини до голям път.

Ние продадохме един обор с прилежаща земя може би около декар в промишлена зона и след 2-3 години собственика се принуди да го продаде на абсолютно същата цена, просто защото няма кой да се занимава с животни вече и има повече обори за продажба, отколкото купувачи и тази последната продажба стана буквално този месец.
 
И аз нямам преки наблюдения, но определено мисля, че е добра инвестиция. Разбира се, като всяко нещо ако си се проучи ще е супер. Дали има перспективи самия имот бил той за земеделски цели, или за строежи, или за други цели. И не говорим за моментите, в които покрай тези земи ще минава път, или ще се прави завод, или някаква друга гадория, която да и смъкне рязко стойността.
 
Почти никакъв опит нямам със земите, но от преки наблюдения и логика мога да кажа, че цената на земята в почти всички случаи върви само нагоре. Недостатъка, обаче е нейната ликвидност т.е. ако решиш да ти е като "пари за черни дни" няма да е от полза, защото както споменаха кошегите преди мен, за продаването й се иска време, а и ме винаги е на очакваната печалба.
 
Това е един актив, който има определен лимит, който не изисква някаква поддръжка, който от години наблюдавам и определено в мойте очи и разбиране е добър.

Ако имаш 20 декара примерно, винаги може при спешност да продадеш 5.. 10.. но примерно един апартамент, как ще му продадеш примерно само една стая.. и т.н примери много
 
Безумни са цените из милата ни родина. Поради тази причина съм изключил опцията изобщо да гледам за оферти тук, не и в момента (близките 6-12 месеца).
Очаква се рецесия и пазара ако не тръгне надолу по отношение цени, то поне ще замръзне.
 
Ами то от земя до земя има огромно разлика - местоположение, документи, предназначение и т.н. Но най-общо казано за мен земята в България само ще расте като цена, просто е силно ограничена и има краен лимит. Но аз лично за сега земя нямам, така че не следя отблизо. Бих купил, разбира се, но земята е по-скоро доста дългосрочна инвестиция.
 
Трябва да се гледа като доходност.

Една нива, която в момента има рента от 100лв се продава на цена от 3500 - 4000лв, което е около 2-3% годишна възвръщаемост. И това в случай, че работите с коректен арендатор. Аз отдавна търся ниви с възвръщаемост около 5% годишно, но досега не съм попадал на такива.
 
Земята се избива бавно, чувал съм, че ако я избиеш за 10 години си е добар сделка, говоря за стандартна земеделска земя.
 
Зависи за какво ще се използва и как е третирана до момента. Малко по- запознатите знаят, че в тези модерни дни се използва много химия за наторяване, която влияе на земята и нейната плодородност. Взима се проба и се прави химически анализ на самата почва преди закупуване особено ако се ползва за лични нужди. Там където нещо е расло вчера, не е гаранция че ще расте и утре. Земеделската земя се дели на 10 категории, според продуктивните възможности на почвите, климатичните условия, релефните характеристики, технологичните качества на земята, пригодността и за производство на различни видове растителна продукция и наложените ограничения на земеползване като най високо качество започват от 1-ва категория и се влошават на горе по стълбицата до 10. Това е бавно ликвидна инвестиция за дълъг период от време с нисък процент на възвращаемост. Освен разбира се, ако нямаш определен план за използването й за отглеждане на продукция.

Между другото не знам до къде са стигнали управниците по въпроса за отглеждане на индустриалният коноп в България и кога ще го разрешат, но при положителен развой на нещата е добра опция не само бизнес но и за нас хората и планетата. България е добро място за отглеждане, нашите баби и дядовци на времето са го правили именно тук.
 
Може ли да се 'подари'? Или таксите са статични, тези дни до нотариус и след това мисля, че пак се плаща такса на общината, за да впише промените?
 
Може ли да се 'подари'?
Има опция даряване. Само по себе си ако има съмнение за претенции от роднини или заинтересовани наследници най добрия вариант е покупко - продажба, ако ще и за 1 лв да е инче може да се оспорва
 
Ясно, то кейса е следния - преди 2-3 седмици един съсед дойде, да обясни, че сме съседи с някаква земя, и да сме я продавали всичките около нея, на някакъв адвокат ( като купувал повече, щял по-добри пари да даде - смях) и да ходим да мерим, дали някакъв със склад, не е влязъл в моето място, като го е построил ( не е ).
Тая земя, пък изобщо и не знаех за нея, защото преди години са взели част от друга земя по-голяма, и са направили път - и са заменили мястото с това там, което е сега.

Та вместо да я продавам на тоя адвокат, ще я купя аз от съседа , и още 2ма души които пак са съседи. Видях, че от едната страна е застроен някакъв склад - ( необработваема е ), та си викам, след 10-20 години може да потрябва на някого.
 
Първо- защо пък да не я купиш ?
и второ, кой е наел адвоката да я изкупи и защо ?
 
Първо- защо пък да не я купиш ?
и второ, кой е наел адвоката да я изкупи и защо ?

Да, и аз така си казах - такива пари сме виждали. Пък за адвоката - нямам идея, сигурно работи за някой, може и просто да си купува земя.
 
Пък за адвоката - нямам идея, сигурно работи за някой, може и просто да си купува земя.
ха ха, това ми напомни за едно клипче в ютуб за нотариално завереното :D:p:D:D

 

Горе