Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Явно не си ме разбрал правилно. Прагът ми на търпимост е бая висок, така че си минал много далече от това да ме обидиш. Просто се чудя как за пореден път някой (т.е. ти - Bloo_SemiAFK) се опитва да ми обясни, че никакви игри не мога да играя на Linux. Сигурно това дето го играя не са игри...
Попаднах скоро на коментари в мрежата за една стара игра (на около 10 години). Един питаше как да си я подкара под Windows 7. Отговорът беше прост: "Не можеш". Аз като видя такъв отговор може би бих издивял, ако ми се джитка точно тази игра. В Linux за почти всичко, което не е native, си има емулатори, а понякога са повече от един за едно нещо (пример: dosemu и dosbox).
 
От: Windows vs Linux

Играенето на игри с Wine е пълна пародия. Повечето игри имат сериозни проблеми със съвместимостта. Тези които тръгват много често имат значителни дефекти, вървят доста по-бавно, гаден фреймрейт, губят им се графични ефекти, курсори и тн.


Мъчил съм се със седмици да подкарам няколко игри на Wine, изчетох стотици страници с фиксове и различни опити, прецаках си 2 пъти дистрото докато настроя графиката и накрая любимата ми игра вървеше с осран фреймрейт, без мишка и крашваше на случаен интервал от време.

Естествено някои игри вървят по-добре от други. Има и игри портнати за линукс, но като цяло линукс не е ОС за игри.


Ако си геймър искаш да играеш на 100% любимата си игра, не да се хвалиш по форумите, че си подкарал диабло на тостер и почти може да се играе ако не броим някои малки бъгове, като например, че главното меню е на квадрати.




Няма геймър дето да играе на Wine и няма дизайнер, който да ползва Photoshop на Wine.


Това, че нещо тръгва, не значи, че работи добре.
 
От: Windows vs Linux

Аз съм фен на по-стари игри (болшинството от новите са бози) и за мен е фатално когато един съвременен Windows не иска да пусне игра, която е вървяла преди много години на по-стара версия на Windows. Ако пък пробвам да си инсталирам по-стар Windows, се оказва, че не поддържа много от съвременния хардуер.
Иначе аз играя игри и без wine. wine влиза в действие когато просто няма друг начин.
 
От: Windows vs Linux

Повечето хора бъркат между "не мога да подкарам дадено приложение (игра) под wine или друго решение" с "не става, няма как, не може". Така че спора е излишен. Всеки използва каквото реши, според нуждите си.
 
От: Windows vs Linux

Не знам конкретния случай, но да минеш на линукс за да играеш дадена игра, вместо да вдигнеш стара версия на Windows на виртуална машина си е overkill за мен.


Ако си линукс фен и искаш да играеш стари Windows игри Wine се справя що годе. Ако искаш да играеш нови игри Wine е мега бъгавата история. Почва се едно четене на форуми едни безкрайни настройки и накрая пак играта не върви както трябва.


Едно е да играеш игри... Може и тетрис да играеш . Друго е обаче линукс да става за игри, понеже просто не е истина. Нито Линукс е писан за игри, нито игрите са писани за линукс. Естествено има шепа портнати игри но една птичка пролет не прави.
 
От: Windows vs Linux

Естествено има шепа портнати игри но една птичка пролет не прави.
"Шепа" и "една" не са синоними. Ако шепата е достатъчно голяма, това си е цяло ято. ;)
 
От: Windows vs Linux

Не знам конкретния случай, но да минеш на линукс за да играеш дадена игра, вместо да вдигнеш стара версия на Windows на виртуална машина си е overkill за мен.


Ако си линукс фен и искаш да играеш стари Windows игри Wine се справя що годе. Ако искаш да играеш нови игри Wine е мега бъгавата история. Почва се едно четене на форуми едни безкрайни настройки и накрая пак играта не върви както трябва.


Едно е да играеш игри... Може и тетрис да играеш . Друго е обаче линукс да става за игри, понеже просто не е истина. Нито Линукс е писан за игри, нито игрите са писани за линукс. Естествено има шепа портнати игри но една птичка пролет не прави.

Steam
Desura
Gameolith
Wine
CrossOver
PlayOnLinux
DOSBox
ScummVM

Мога да ти изброя още доста комерсиални решения на тази тема - аз съм бивш геймър. Обзалагам се, че в последните 3-4 години са излезнали много повече и по-добри. И понеже спомена "вдигането" на виртуална машина с Windows - какъв е проблема да го направиш под Linux ако си на зор? :)

Ок, не е за всеки. Ама недей да отричаш напълно нещо, което набира все по-голяма популярност.
 
От: Windows vs Linux

Ти пак не разбираш, че върви на емулатора, не значи, че върви добре.

Повечето готини игри вървят доста бъгаво.

Steam, Desura, Gameolith предлагат някакви игри, но избора е много ограничен. Ако ги разгледаш готините заглавия се броят на пръстите на едната ръка.


Проблема с виртуалната машина идва от мнението на Unwise, където спомена как Windows потребител питал как може да подкара стара игра на сегашния му Windows.

Според мен да инсталираш виртуална машина на Windows за Windows user е много по-лесно от колкото да инсталираш Linux, да се научиш как да го настроиш и да работиш с него, да инсталираш Wine, да се мъчиш няколко дни/седмици да подкараш играта, която искаш да играеш и всеки пък когато ти потрябва играта да буутваш линукса.


Тва си е overkill по всички стандарти. Има си елементарно решение на проблема, не е необходимо да инсталираш напълно непозната ОС + големия риск да си прецакаш цялата система като създаваш линукс дяловете.



@Unwise - стотина игри за линукс и десетки хиляди за Windows. Както и да го въртиш никой геймър няма да си купи комп за 1000-2000лв и да сложи линукс за да играе игри. Това, че ти можеш да играеш някаква стара игра задоволително си е твоя частен случай.
 
От: Windows vs Linux

Според мен да инсталираш виртуална машина на Windows за Windows user е много по-лесно от колкото да инсталираш Linux, да се научиш как да го настроиш и да работиш с него, да инсталираш Wine, да се мъчиш няколко дни/седмици да подкараш играта, която искаш да играеш и всеки пък когато ти потрябва играта да буутваш линукса.

Именно, според теб. Другите хора имат други мнения и опит. :)

П.П. - конфигурацията на виртуална среда където да буутнеш бозата отнема буквално секунди. И това е от end user перспектива. Вече не сме преди 10г, когато всичко беше мъка. Нещата много се промениха и всеки ден се променят още повече. От поддръжка на dx и opengl до каквото ти душата иска. В някои отношения дори ще имаш по-голяма производителност (примера с opengl и d3d) Или поне от valve твърдят така, гледах някакви тестове преди с Left 4 Dead 2. Не играя игри от доста време и нямам намерение да тествам. Като цяло идват много интересни години :)
 
От: Windows vs Linux

Преди да почнете да ми обяснявате колко много линукс се е променил и как вече е супер лесен и супер готин и супер-супер, моля прочетете тази статия и пак ми обяснявайте.


Не може 20 годишна ОС още да страда от архитектурни проблеми и брутална липса на драйвъри и да ми говорите колко прекрасна и лесна за ползване е...

То още няма читави видео драйвъри вие ми говорите гейминг на линукс.
 
От: Windows vs Linux

Nvidia seeks peace with Linux, pledges help on open source driver

А за колегата Мах, писал ли си някога драйвер за устройство, на което му нямаш пълните и детайлни спецификациите, не му знаеш всичките елементи, DMA/IC контролери, регистри, таблици, сегменти и прочие? Това е главната спънка пред линукс разработчиците.

Интересно ми е било винаги защо под линукс всички вентилатори и температури са ми били много по-ниски, докато под windows веднъж вдигне ли някой вентилатор обороти и съответно някой хардуер температура трудно ги сваля после в нормални стойности, че понякога само рестарт ги оправя.

Казваш, че линукс има проблеми с драйверите. А под windows как е?
Имал съм проблеми с аудио драйвери под Windows XP довеждащи до син екран при пускане на някой аудио формат.
Имал съм проблем с драйвери на CD-ROM у-во, при слагане на диск машината изпада в критично състояние.
Последно имах доста кофти проблем с видео драйверите и по-специално с ATI Catalyct Control Center - при някои игри (напр. Дота2) ми крашваше до син екран почти редовно. След като премахнах ССС проблемите някак си се оправиха. Оказва се, че по поразбиране си имат някакви overclock системи, дето нямат изключване.
В момента имам скенер, който под 7 не работи - няма драйвери. Под линукс работи по-добре от колкото под winXP.
Имам и една Wifi карта - Netgear WG311v3, дето не работи, ако си под Win7 и имаш 4ГБ рам и си на 64бит. Ако е 32бит нп. Под линукс естествено си работи без засечка.
Имам и една карта за приемане на телевизия и радио. Учудих се, как веднага след инсталация на убунту почнах да си гледам тв и да слушам радио, без някакви допълнителни драйвери. В момента от близо година картата не иска да работи поради проблеми с драйверите.
Дори няма да тръгна да говоря за софтуерни проблеми...

Отново казвам, ползвам само и единствено windows, но да твърдиш, че линукс е лоша ОС, само защото има проблеми с драйверите и софтуера е просто глупаво. Всяка ОС има проблеми. Ако искаш да нямаш проблеми - сложи си MC-DOS и имай апаратура от времето на P6 поколението.

В заключение: да, линукс си има всякакви проблеми, но коя операционна система няма проблеми?
Ако направите сравнение между windows (който е платен продукт) и линукс (който е безплатен), кой ще има повече проблеми?
Мах, казваш че не е допустимо да има толкова проблеми. А допустимо ли е Windows да струва 100-1000лв, че май и нагоре, и да има толкова много проблеми?
 
Последно редактирано:
От: Windows vs Linux

Според мен той изобщо не е чел статията, защото 80% от написаното в нея са пълни измишльотини. Не искам да цитирам, излишно е.
 
От: Windows vs Linux

Така... спора пак мина от проблемите на Linux на Windows vs Linux. Типичния спор с линукс фен.

Ти си имал проблеми, които не са свързани с ОС-а. Искаш поддръжка на устройства, които нямат драйвъри за Windows . Това е нормално като ползваш стар/нов хардуер. Проблема е в производителя на драйвъри и не е пряко свързан с ОС-а.


Проблема на линукс с драйвърите е в няколко части:
- липса на интерес от производителите на хардуер поради малкия пазарен процент;
- постоянно променящи се API;
- отказ да използва патентовани технологии;

Windows просто няма тези проблеми. Има си ясни спецификации за разработка на драйвърите, има си приемственост има си документация и е достатъчно разпространен.


Ако беше прочел статията която дадох там много добре са описани големите архитектурни и системни проблеми които линукс има. И сериозните линукс девелопери признават проблема.

"Отново казвам, ползвам само и единствено windows, но да твърдиш, че линукс е лоша ОС, само защото има проблеми с драйверите и софтуера е просто глупаво. " - аз не твърдя, че линукс е лоша ОС, но твърдя, че Линукс има огромни проблеми с архитектурата и драйвърите. Линукс не е дорасла за десктоп ОС. Силните страни на линукс са другаде.


"Ако направите сравнение между windows (който е платен продукт) и линукс (който е безплатен), кой ще има повече проблеми?" - Линукс има повече и много по-тежки проблеми. Недей си криви душата. Още няма нормален видео драйвър дори. Това е елементарно нещо и още го няма. И вината не е само в производителя на драйвъри, а и линукс девелопърите дето не са си вързали гащите 20 години вече.



Мах, казваш че не е допустимо да има толкова проблеми. А допустимо ли е Windows да струва 100-1000лв, че май и нагоре, и да има толкова много проблеми? - Windows няма толкова много проблеми като ОС. Бих казал, че няма почти никой от сериозните проблеми на Линукс. Windows има други проблеми и 90% от тях са в бъгавия софтуер, който се бълва с тонове.

Бих казал, че новите версии на Windows си заслужават парите. От няколко години не съм имал сериозен проблем с компютъра, игрите и софтуера които ползвам вървят без проблеми и мога да се концентрирам максимално върху работата си. Имам Nod 32 за защита и до сега не съм имал проблеми с вируси.
 
От: Windows vs Linux

Според мен той изобщо не е чел статията, защото 80% от написаното в нея са пълни измишльотини. Не искам да цитирам, излишно е.

Естествено, че е излишно да цитираш. Само ще се изложиш.
 
От: Windows vs Linux

Ще ти дам пример само с optimus, защото толкова те мъчи явно. Преди време имах лаптоп с dual gpu и optimus. Всички драйвъри работеха. Една от главните причини някои Линукс потребители да използват Линукс са именно драйвърите (особено за по-старите машини)
 
От: Windows vs Linux

Nvidia открито говорят, че има проблем с драйвърите за линукс и правят ходове за сближаване. Линукс комюнитито открито говори, че от Nvidia не им предоставят документация и съдействие за разработка на драйвъри.

Но не, драйвъри има и работят перфектно според теб. Монитора работи, има някви GUI-та значи всичко е перфектно.




Линукс има драйвъри особено за старите машини, които са особено непотребни в 21ви век.

Идеята е да имаш драйвъри за днешния хардуер днес, не след 5 години, когато почти никой не го ползва.

Идеята е да си ползваш хардуера на 120%, не да се задоволяваш с базовата функционалност и толкова.




Набийте си го в главата - нещо да работи и да работи добре са две много различни неща.
 
От: Windows vs Linux

Има си ясни спецификации за разработка на драйвърите, има си приемственост има си документация и е достатъчно разпространен.
Сигурен ли си че това се отнася за Windows или говориш за някакъв друг OS? В Windows никога не е имало ясни спецификации. Просто ползваш API-тата и драйверите им както са ги написали без значение дали има проблеми/бъгове с тях (за разлика от някои хора съм програмирал с ползване на Windows API). Приемственост също няма. Доказателство за това са несъвместимостите на тези "специфицирани" и "приемствени" системи на новите MS продукти спрямо старите.
А това с проблемите с драйверите съм на същото мнение, че вина за това имат производителите на хардуер, а не операционните. Преди време ползвах NVIDIA под Windows и имах големи проблеми с кривите им драйвери. Точно затова моето отношение към NVIDIA е същото каквото е и на Линус Торвалдс (картинката не е съвсем цензурна): картинка
Теоретичният проблем на Linux с драйверите съм го решил по прост начин. Просто не купувам хардуер от некадърни производители.

П.П.:
Като говорим за тези 120%, за моята графична карта има специална оптимизация в ядрото, а мониторът ми (съвременен широкоекранен) беше разпознат от раз без да настройвам/инсталирам нищо допълнително.
 
От: Windows vs Linux

О верно ? Добре дошъл в 21ви век тогава.


Ние говорим за проблемите на линукс, той ми говори да ама на Windows незнам си кво си не му е наред.

Хубаво прочети предната статия. Там много добре са изложени проблемите, които спъват линукс да стане нормална дескот ОС.
 
От: Windows vs Linux

О верно ? Добре дошъл в 21ви век тогава.


Ние говорим за проблемите на линукс, той ми говори да ама на Windows незнам си кво си не му е наред.

Хубаво прочети предната статия. Там много добре са изложени проблемите, които спъват линукс да стане нормална дескот ОС.
Защо ми е да вярвам на някаква статия пред това да вярвам на очите и опита си?

А това "вие" (в твоя текст "ние", т.е. ти) за какво ще говорите си е "ваше" решение. Темата е за Windows и Linux и аз като бивш (не случайно) Windows потребител мога да споделя и горчивия си опит от простотиите на Windows и великите специфицирани неща дето не знам къде ги виждаш.
 
От: Windows vs Linux

Поради същата причина, че вярваме на учебника по физика, не на очите си. Ако вярваше на очите си днес щяхме още да мислим, че земята е плоска.

Статията е от дългогодишен линукс разработчик с доста богат опит и е градивна критика, която липсва в линукс средите поради огромния брой фанатизирани фенове, за които линукс е перфектната ОС.
Факта е, че в линукс средите критиката е като ерес. Всичките фенове и фенчета сте толкова фанатизирани, че отричате всякаква критика на великата ОС.


Великите специфицирани неща са си там. Всичкия ми хардуер има оригинални драйвери от производителя. Всичкия ми важен софтуер излиза с подръжка за XP/Vista/7/8. Това са 4 ОС-и първата от които е пусната 2001г и най-вероятно софтуера ще е съвместим със следващата версия на Windows.

Какво по-голямо доказателство за "специфицираните неща" от това, че всичко си върви както трябва и има доста добра съвместимост ?
 

Горе