Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: От: Windows vs Linux

...
Просто Linux не е пригоден за обикновения потребител.
От годинки съм на Убунту, предоволен съм. Най-вече заради липса на бацили, по-бърз е като че ли също така. Също и няма грижи с лицензите. Някак не ми се снася периодично на най-богатата корпорация. Офисът на М$ си е бая цифра! Има по-смислени харчове на тоя свят.

Абе замислил съм се да сменя на тъщата вин7 с минт. Тя освен опера, уорд и поуерпоинт и скайп друго не ползва. И много флашки бъкани с вируси си разменят с колежките.
Иначе идея си нема от вин-а. Иначе на всеки 3-4 месеца чистя вируси, активира реве, за нея е драма щото нема идея кво става
Тури един Линукс, и антивирус ClamAV и ClamTK за GUI отгоре. После сканирай старите Win дялове, и напиши резултата. Щото мен ме ВТРЕЩИ!!!

Но ще напиша, че според мен феновете на Linux доста често се изхвърлят, мислят се за мега уникални, или с други думи казано - фанатизират се и силно подценяват другите. Подобно на някои религиозни.

В днешно време освен мишка и клавиатура можем да ползваме и пръстите си върху екрана. Дали това е по-лесно или не... Според доста хора е по-лесно, поне при телефоните. Нали няма да им предложиш на тези да пишат команди за да стигнат до някое приложение? :)

И не, не съм фен на Windows или антифен на Linux. За мен Windows е адски недодялан като се има предвид колко пари и време са вливани в него, имам и надеждата нещо по-свястно да го изпревари, че ми писна да ми яде хардуера и да ми губи времето с бъгове. Нека да е Linux ако трябва, но за да стане това Linux трябва първо да заприлича напълно на Windows по начин на работа с него, след което да го подмине.
Пиша добри думи за Линукс, за да окуража останалите. Не се имам за уникален и подобни. Не е нужно да прилича на Уйндоус, да не дава Господ! Щото е доста по-добър! В Уин има много на брой дразнещи и ненужни неща. Харесва ми спартанския функционален и изчистен интерфейс на GUI-тата на Линукс. Това върви и с по-бърза работа. Няма го онова няколкосекундно и винаги дразнещо чакане да се случи нещо след натискане на десен бутон на мишката.

...
Онзи ден оставих една приятелка за малко на едно временно Ubuntu, прясно свалено, инсталирано и заредено от DVD. Сама намери как да си докара фонетиката, така и не успя да сложи TeamViewer и Skype, но ми изпраща снимки от съобщенията за грешка - неподходяща архитектура и такива простотии. Явно има още какво да се желае.

Сега някой ще каже "Женско от компютър не разбира!" и ще има до някъде право. Но става въпрос за инсталиране на една скапана програма като Skype от линка на програмата. Такова нещо в днешно време и бебетата трябва да могат да го правят успешно от първия път без да се замислят.
TeamViewer се дъни с някаква грешка, но работи в последствие. Скайп го купи чичко Били, и въобще не е продукт с отворен код. Подкарали са го от немай къде си, и пак работи по-леко под Линукс, с все видео и звук, и без тъпи реклами! Сещаш - няма как да турят инсталацията на Скайп в репото на Убунту център!

Да видигна малко темата. Аз съм с уин, но поне веднъж годишно ме избива на линукс вълна. Предния път си затрих уиндоуса и бях решен да мигрирам тотално. Успях да си настроя разни софтуерчета, писани от мен и работещи с бази локално, което беше основното ми притеснение. Лошото дойде при графичната обработка (и не ми казвайте, че гимп-а е намколкопъти по-добър). Та с виното тръгнаха PS, LR и т.н., но крашваха често. Имаше драми с тула за текст супер странно. И най-тъпото - хоткейовете не бачкаха. Пробвах всякакви версии на PS, но всички се държаха супер кофти и всичко приключи трагично.

В тоя ред на мисли каква графична среда използвате за минт-а?
Аз пък не съм работил с PS, уча директно Гимп и ми върши работа. Виждаш зор с нещо, щото си се научил на друго. За хилядарка си струва да се понапъне човек, поне така мисля! За краден софт не е опция, нали :)
Adobe Photoshop CC софтуер за графичен дизайн
Цена:
Базова цена с такса: 788,29 лв
Цена: 788,29 лв
Цена без ДДС: 656,91 лв
ДДС: 131,38 лв
http://www.adcom.bg/produkti/softuer/dizain-i-predpechat/adobe-photoshop-cc-detail
 
От: Windows vs Linux

Може би МАК не е особено използван в България и затова спорът е само между Windows и Linux.
 
От: Windows vs Linux

Може би МАК не е особено използван в България и затова спорът е само между Windows и Linux.

То и Linux не се използва много, но феновете на Linux искат да им се признае операционната система само защото е с отворен код и е безплатна и почват и пишат например под новини в Калдата.
 
От: Windows vs Linux

И аз си мислех, че Linux не е особено популярен, но резултата от анкетата в началото на темата ми промени мнението. Знам, че това не е някакво представително проучване, но все пак дава някаква насока. От известно време се колебая дали да пробвам Linux.
 
От: Windows vs Linux

То и Linux не се използва много, но феновете на Linux искат да им се признае операционната система само защото е с отворен код и е безплатна и почват и пишат например под новини в Калдата.
На разни чиновнички им е вся тая на каква ОС са им нагласили нещата. Форумът е такъв, че предразполага работа със сървърна част, там мнозинството са на Линукс. Не държим да ни се признава, още по-малко заради 400 лева лиценз, но това е само Уиндоуса. Мен ме кефи Линукс, че с вирусите е ОК, и че утре ако заотварям фирма - няма да трябва да изръся 10 бона за лицензи. Горе-долу толкова ще ми струват, имам данни от приятел, колко струва М$ аналога на туй, дето ми е без пари на мен. Те кихнаха 8К долара, ама купуваха повече неща.
 
Последно редактирано:
От: Windows vs Linux

Твоят приятел може да ползва и решения от Apple, където пак вируси няма, ОС ти е безплатна и офис пакета също. Разликата ще дойде от по-високата цена на машините, но се получава качество, като цената няма да превиши тази на марков РС с лицензиран Windows от магазина.
 
От: Windows vs Linux

Твоят приятел може да ползва и решения от Apple, където пак вируси няма, ОС ти е безплатна и офис пакета също. Разликата ще дойде от по-високата цена на машините, но се получава качество, като цената няма да превиши тази на марков РС с лицензиран Windows от магазина.
Епъл нито са маркови, нито имат кой знае какво качество. Гледал съм с какви стари чаркове си сглобяват новите Макове, абсурд да дам такива пари за това, че и да ме подслушват на всичко отгоре. имам малък досег с Епълска машина, категорично съм разочарован. Освен това моят човек писаха сървър за застраховател. Епъл не се занимават с такива неща. Говорих за сървърни лицензи, там М$ са наточили цени с 4 цифрички.
 
От: Windows vs Linux

Твоят приятел може да ползва и решения от Apple, където пак вируси няма, ОС ти е безплатна и офис пакета също. Разликата ще дойде от по-високата цена на машините, но се получава качество, като цената няма да превиши тази на марков РС с лицензиран Windows от магазина.

Отделно Епъл потребителите имат нужда и по-малко от IT поддръжка. И IBM го отбелязват това:
http://www.informationweek.com/mobi...mac-users-need-less-it-support/d/d-id/1322698
http://www.businessinsider.com/apple-macbook-needs-help-desk-less-windows-pc-ibm-2015-10
http://appleinsider.com/articles/15...-help-desk-support-compared-to-40-of-pc-users
http://9to5mac.com/2015/10/15/ibm-mac-support/

А времето е пари... МНОГО пари...
 
От: Windows vs Linux

Смених си иконата на кошчето /УИН/ от настройките.
Е да ама не, още на първата актуализация ми сложи пак иконата по дефоулт и така със всяка следваща актуализация дори и да актуализира само EDGE браузъра.
Мда, добре е замислен уиндолса.
 
От: Windows vs Linux

Отделно Епъл потребителите имат нужда и по-малко от IT поддръжка. ...
А времето е пари... МНОГО пари...
Времето е много пари, но не на обикновени юзери. ОС ми е най-малката грижа, независимо коя е. А М$ имат огромен проблем с вирусите, там загубите са по друг параграф.
 
От: Windows vs Linux

Като ъп на темата и да не създавам нова тема.. ще си задам въпроса тук относно Linux, Ubuntu 14.04 LTS:
Виж файлът 13266
Преди имах в тази лента още неща като; wifi, календар.. и не знам как изчезнаха и не мога да намеря как да си върна поне wifi :mrgreen:
Някой ако може да помогне.. :mrgreen:
 
От: Windows vs Linux

С две ръце гласувам за Windows понеже като се бъгне нещо знам кого да псувам ( Бил Гейтс). При линукса е малко по-сложно, трябва първо да напсувам Линус Торвалдс, че е седнал да му пише ядрото и после хилядите знайни и незнайни разработчици дето са оцвъкали дистрибуцията която ползвам. Предпочитам да си псувам чичо Бил.
 
От: Windows vs Linux

Като ъп на темата и да не създавам нова тема.. ще си задам въпроса тук относно Linux, Ubuntu 14.04 LTS:
Виж файлът 13266
Преди имах в тази лента още неща като; wifi, календар.. и не знам как изчезнаха и не мога да намеря как да си върна поне wifi :mrgreen:
Някой ако може да помогне.. :mrgreen:
Календарът ти е там, дай десен бутон на часовника, менютата са подобни на windows-ките. Мрежата не я виждам, две стрелкички е иконката, нагоре и надолу. Не ми се е случвало да изчезва. Виж в Системни настройки - жична мрежа. В момента не намирам чекбокс да може да се спира/пуска, просто предположение. Виж в нета, може да има друго решение.
 
От: Windows vs Linux

@bhopz въпрос на настройки. Така нареченото Wifi липсва защото си убил Network Manager-а който ползваш.
 
От: Windows vs Linux

Календарът ти е там, дай десен бутон на часовника, менютата са подобни на windows-ките. Мрежата не я виждам, две стрелкички е иконката, нагоре и надолу. Не ми се е случвало да изчезва. Виж в Системни настройки - жична мрежа. В момента не намирам чекбокс да може да се спира/пуска, просто предположение. Виж в нета, може да има друго решение.

За календара - да, но проверих в жична мрежа, но не откривам от къде да пусна да ми се показват чертичките в лентата..
 

Горе