Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Линукс е ядро - кернел над което се надграджат тулове и фрии приложения които оформят дистрото. Само по себе си всеки линукс може едно и също въпреки, че линуксите се делят на два типа. bsd like и solaris like. Вторите са дебиан/сусе и т.н. които ползват sys V.
 
Последно редактирано:
От: Windows vs Linux

Попринцип линукс е за хостване на сървъри, а уиндолс също става за хостване, но е най-вече за най-обикновенна работа.
 
От: Windows vs Linux

Попринцип линукс е за хостване на сървъри, а уиндолс също става за хостване, но е най-вече за най-обикновенна работа.
Е ти пък изби рибата. Да няма една версия на windows? Винаги е имало сървърни версии на windows които са предназначени за сървърни решения и Home/Pro/Enterprise версии за настолни машини.
Аз дори в момента си търся хостинг под windows понеже ми трябват специфични неща точно от бозата. И в къщи и в офиса съм си с бозичка защото:
1. Все още никой не е написал dotNET framework за линукс
2. Мисля че за линукс няма C#, Delphi, SVN
3. Едва ли мога да отварям с линукс RAR, XLSX, DOCX файлове
4. Под линукс не мога да създавам приложения за Windows
5. Photoshop-a го споменаха по-горе. Знам че има алтернативи, ама за какво да си правя чекии на мозъка след като има Photoshop?
6. Под линукс не тръгва Microsoft Outlook, който ми е жизнено необходим, както и синхронизацията с Berry-то
7. Не виждам смисъл от пингвина след като от бозата нямам никакви оплаквания.

Тоя Leopard отдавна ми се иска да го почовъркам малко, ама...
 
От: Windows vs Linux

2. Мисля че за линукс няма C#, Delphi, SVN
3. Едва ли мога да отварям с линукс RAR, XLSX, DOCX файлове
6. Под линукс не тръгва Microsoft Outlook, който ми е жизнено необходим, както и синхронизацията с Berry-то

2. Не съм сигурен но мисля че има СВН
3. Рар файлове се отварят без проблеми, ДОКХ също се отваря от оофис без проблеми.
6. Има по-добри неща от Microsoft Outlook, който вървят както на джама така и на пингвина, пробвай някоя по-известна алтернатива - ще останеш доволен.
 
От: Windows vs Linux

Айде да се изкажа и аз по тази тема. На работа се наложи преди около година и половина да преминем на Линукс (поради бюджетни ограничения). Като резултат от това действие, работата която до преди това вървеше добре категорично заГуцна и умря. Спецификата на работата ми е да работя с голяма количество мобилни телефони всеки ден, като се налага често да ги свързвам с компютъра с оглед прехвърляне на различни игри и приложения на тях. Тесла 1 - софтуера за свързване на повечето марки (PC Suite-ите на нокия, sony ericsson, samsung) имат версия само за уиндоус. Няма да споменавам за различните драйвъри (за usb кабелите) които ги мъчи същия проблем. Тесла 2 - налага се да се правят снимки тайм ту тайм на различни постановки случващи се на даден gsm. Fine, ама нито за уеб камерата (Лоджитех-ска), нито за фотоапарата (Canon на 2-3 години) се намериха драйвери така че нещата да проработят. Май единсвеното от към свързаност, с което нямаше проблем, беше блутутЪ. Тесла 3 - преди работехме с някаква версия на Офиса и Microsoft Outlook като мейл клиент (и не само). Наложи се да ги сменим с Thinderbird (на домашната машина го ползвам като клиент от над 5 години и нямам забележки) - няма лошо, но търсената функционалност избега... На мястото на офиса дойде опън офиса - по непонятни причини (и сега сме все още с него) всеки път той (кое да е от приложенията в него) се стартират неописуемо бавно (2 до 3 пъти по бавно от тези на МС офиса). Не мога да му отрека на Линукса (в конкретния случай ставаше въпрос за Убунту), че е лек, тръгва бързо и почти не забива. Е, и не му трябва антивирусна. Но от моята гл. точка (че и на колегите) беше истинско облекчение когато ръководството се усети че така няма да стане работата и се наложи да върнат Уиндоуса. Тъй че, скромното ми мнение е...много зависи за какви цели ще се ползва.
 
От: Windows vs Linux

Имам 4 лаптопа и десктоп машина . На всички има ЛЕГАЛЕН WINDOWSXP и причината да продължава да има windows e че доста от приложенията които ползвам просто си искат windows . На два от лаптопите съм направил Dual Bооt и имам и линукс който ползвам но предимно си седя по windows .
 
От: Windows vs Linux

С Линукс е по-добре, а най-добре е да има и Уиндоус и Линукс на компютъра.
 
От: Windows vs Linux

А аз си мислех, че тук сте предприемачи, но уви. Аз ще ви кажа от моя опит работил съм с операционни системи някои от които може би и не сте чували. Та правилния отговор е че по-добра е тази с която се вадят пари :) Все ми е тая коя е операционната система въпроса е в парите :)
 
От: Windows vs Linux

Въпреки, че Балмър осира старателно пейзажа вече доста дълго все още ще кажа Windows и то точно за тия цели, за които мнозина ще препоръчат Linux. Windows е значително по-добър на application level (user mode) по отношение на консистентност и API. В Linux иснитските експерти хвърлят усилия в ядрото и в много малък брой application level софтуер като цялата система от гледна точка на програмист, който иска да направи нещо сериозно е нещо, на което не може да се разчита. Знам, че повечето хора подхождат по почина "как се прави", а не по "как работи" и не си дават сметка, че Линукс вече (и заради успеха си) се е обрекъл никога да няма смислен формат за изпълними файлове и модули, сигурността е закърпена (това, че повечето хора слагат Windows широко отворен не означава, че му липсва сигурност) и никога не е планирана за ниво, каквото е по дизайн в Windows. От 4-5 години не съм участвал в сериозни Linux проекти, но част от причината е това, че колкото и да се нарича свободна система устройството му не ми дава свобода - налага се да хварля прекалено много усилия, за да гарантирам съвместимостта на това което правя с различните вариации и на системата, на библиотеки и на по-високо ниво ако е необходимо и в крайна сметка не случайно толкова много хора практикуват подхода на приспособяване на готов софтуер, а не създаване. Дурга негативна страна на линукс е не самия той, а манталитета на обществото, което поради липсата на "изнервящ" централен авторитет се е концентрирало в малък кръг области и на практика не вижда останалите - не че няма хора, които правят чудеса, но малцина поглеждат и това си остава камерно занимание (такива неща са единствената причина поради, която държа линукс). Един много важен факт, който се забравя или дори не се знае от мнозина е, че POSIX и подобията му с недоразвитата идея в очите на създателите на UNIX и че Plan9 остана история. За какво говоря - за абстракциите, в POSIX те така и никога не са доведени докрай и забележете в една система базирана на минимално API оставяща всичко друго да се прави хаотично. С подхода на Plan9 (и Inferno - малко по-друга песен) файловата абстракция се довежда до смислена завършеност и това, за което критикувам не само линукс там е решено на принципна основа, но манията за принадлежност изповядвана от толкова много хора на практика уби шанса да се даде популярност на нещо по-добро. Windows може да не е направен с по-малко акадмичност и единна абстракция като цел, но поне стигна завършения си логичен вид още в началото на 90-те и ако не следваш проповедите на Microsoft и не се учиш на принципа "как се прави", а мислиш с главата си ще откриеш, че по-добър memory management за линук (което е факт), по-просто ядро и други "по" още не означават по-добра платформа за разработка на приложения. Всичките тия "по" дават малко по-добра производителност, но усилията необходими, за да я утилизираш са несъизмерими и естетвения стремеж към търсене на решения само създава безпорядък от софтуер, в който огромна част от кода се занимава с неща, които операционната система трябва да ти осигури, а това от друга страна поражда и нови проблеми със съвместимост например.

Сори за тирадата, но нещо говорех по телефона и с "едно око" четох - а това, което четох са много емоции, много абсолютно безсмислени доводи (които дори нямат общо с критериите за добра или лоша операционна система). Моя съвет е не се водете по популярните приказки, а разбирайте в дълбочина. Това, че например днес и на нещо, което се предлага само с Java API му се вика операционна система не означава, че е такова - това е маркетинг, който да накара хора като вас да променят разбирането си за смисъл на тая дума в посока, от която продуктите на заинтересованите изглеждат по-добре (ок далечна аналогия, но пък всички чувате за Android и Blackberry). И с линукс по принцип това е проблема - той е добър софтуер, но недовършена операционна система и да пишеш за линукс е като да живееш в къща без покрив като всяка нощ се чудиш какъв найлон да опънеш, че да не те вали. Ок, ето за последно един feature, за който да помислите - неща като COM в Windows (въпреки пропагандата на безумието .NET) създават платформа за компонентност неутрална към средствата - всяко, с което може да се пише може да работи и с COM (ако искате и на асемблер), колко е полезно се разбира по това, че любимата на мнозина мозила, го копира на практика напълно макар и само за себе си (опитите да се приложи като стандартно средство за линукс претърпяха провал), DirectX не е просто 3D библиотека, освен това тя дава и абстрактен, но директен достъп до хардуера, най-използваните елементи за потребитески интерфейс са част от системата и се държат консистентно навсякъде (ок когато са измислени много мании от днешното време не са били дори мечта) ... Ако човек иска винаги може да направи приложенията си различни - нищо не му пречи и дори го облекчава, а лошите впечатления на потребителите са като в случая с Photoshop - софтуер, който се портва за Windows за разлика например от Photopaint. Въпрос на избор, на отворени очи и на умение да не отхвърляш нещо просто защото не го познаваш или са ти казали, че не става други като тебе. И за финал - ако ще е UNIX нека да е BSD, ако сте ползвали и Линукс и някое BSD достатъчно много знаете защо.
 
От: Windows vs Linux

Tака . Като гледам само какви постове се слагат направо цели романи и какви ли още не . Постоянно всеки изтъква защо едната ОС е по добре от другата , то е ясно , че винаги ще има фенове и на двете ОС-ми , обаче със спорове , никога не може да се оцени обективно смисълта на този въпрос , за това тези спорове по една или друга причина са невъобразимо безмислени и ви давам прост пример защо веднага : значи когато един човек е свикнал и си харесва неговото как може да го накараш и убедиш да захаресва чуждото просто не става . От личен опит знам какво представляват и двете ОС и че те имат предимства, недостатъци и слабости така си е, за това аз не мога да дам обетивен отговор на това коя е по добра , и поради тази причина аз ползвам и двете ОС :)
 
От: Windows vs Linux

Все едно гледаш как се карат фенове на левски и цска
или фен на канон и фен на никон :lol:
 
От: Windows vs Linux

Linux за съвръри и за ежедневната работа.Единственото ,което не харесвам е,че Adobe пакета не върви(маи вече измислиха начин),и когато отвориш Flash страница става мазало .
 
От: Windows vs Linux

Тия от майкрософт наистина се оливат от ъпдейти, още малко и пишките си ще ъпдейтнат. То бива бива, ама през ден ъпдейт не е работа.
 
От: Windows vs Linux

Тия от майкрософт наистина се оливат от ъпдейти, още малко и пишките си ще ъпдейтнат. То бива бива, ама през ден ъпдейт не е работа.
Ъпдейти се правят в два случая: когато има подобрения или когато има бъгове за оправяне. Мисля, че всички се досещаме кой случай се отнася за Microsoft. :)
 

Горе