Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Ами андроид не е лош, но това, което считам за недостатък е, че достъпа до линукса който лежи под него е силно ограничен и неявен. Ядрото е дебело покрито с java. Лично аз използвам телефон с по-натурална линукс дистрибуция (Nokia N900 операционната система е Maemo 5, базирана на Debian. После я преименуваха на MeeGo, а след това Tizen :lol:). Хубавото там е, че има доста добър достъп до много от аспектите на телефона и терминала е инсталиран по подразбиране, а интеграцията със Skype е на страхотно ниво. Иначе новите двуядрени андроид смарфони и таблети изглеждат доста примамливи :)
 
От: Windows vs Linux

Тук е много трудно да се каже коя операционна система е по хубава ( по точно коя да избера )
Linux:
Тя се ползва само за програмиране с нея ако си не можеш да играеш игри, но пък е много по бърз от Windows и тези който учат специалност компютри несъмнено трябва да са с linux, също тези който работят на компютър
Windows:
Това е една страхотна операционна система за игри най-вече, но пък ако някой иска да работи с него е много по трудно
 
От: Windows vs Linux

Mасово се ползва Windows, няма как Linux да се наложи повече, отколкото досега.
 
От: Windows vs Linux

Mасово се ползва Windows, няма как Linux да се наложи повече, отколкото досега.
Така ли? Я погледни колко сайтове има. Колко сървъри според теб ги поддържат? Повечето са все Linux машини. Чел ли си из Linux форуми? Да не би да са малко потребителите?
Предиствата на Linux са очевидни - по-производително, по-стабилно, по-евтино
На Windows единственото предимство (ако може да се нарече така) е, че те учат принудително на него в даскало, т.е. промиват ти мозъка да ползваш само и единствено Windows. Windows глупостите струват много пари, а и подръжката е под всяка критика (пробвай да се свържеш с някой от Microsoft). От друга страна ако аз имам проблем, отивам във форумите на разработчиците и питам.
 
От: Windows vs Linux

Така ли? Я погледни колко сайтове има. Колко сървъри според теб ги поддържат? Повечето са все Linux машини. Чел ли си из Linux форуми? Да не би да са малко потребителите?
Предиствата на Linux са очевидни - по-производително, по-стабилно, по-евтино
На Windows единственото предимство (ако може да се нарече така) е, че те учат принудително на него в даскало, т.е. промиват ти мозъка да ползваш само и единствено Windows. Windows глупостите струват много пари, а и подръжката е под всяка критика (пробвай да се свържеш с някой от Microsoft). От друга страна ако аз имам проблем, отивам във форумите на разработчиците и питам.

Предполагам, че той има предвид да се наложи сред обикновените потребители.

Относно предимствата на Linux, които си изброил:
1. "По-производителен": Пробвал съм 5-6 дистрибуции както с KDE, така и с Gnome. При Gnome не забелязах разлика в производителността спрямо моя Windows 7, че дори понякога беше по-бавен от него. KDE е мааалко по-бърз от седмицата ми, ама за толкова малка разлика не си струва смяната на операционна система.
2. "По-стабилен": Сегашният ми Windows 7 го имам от година и досега не съм случил на нито един син екран или забиване. Напротив, дори и сега си върви доста гладко. Всъщност Linux-а ми даваше доста повече грешки, отколкото Windows. Тая програма не може да се инсталира, оная програма не може да стартира... И, естествено, решенията на тези грешки ги няма в интернет (или има 4342342 възможни причини) и се налага да питам "комюнитито", които гадаят откъде може да е проблемът. Това ако е добра ОС и съпорт...
3. "По-евтин": Аз не плащам за операционна система или за програми, така че и това не важи при мен.

На Linux му липсват доста неща. Например аз в момента съм с включен Wi-Fi и изключен Bluetooth на лаптопа. Windows ми запаметява тези настройки и следващия път, когато го стартирам, те пак ще са съответно включен и изключен. При Linux обаче са винаги включени и трябва всеки път да си играя да изключвам Bluetooth-а... Също така Windows запаметява силата на звука с включени и изключени слушалки/тонколони поотделно, което е доста полезно. И още куп такива малки неща. Естествено, Linux има и доста добри неща като например файловата система. Но като добавим сравнително малкия брой програми и неголямата разлика в производителността и стабилността, не виждам причина да мина на Linux окончателно.

Според мен една добра ОС не би трябвало да кара потребителите си да въвеждат каквито и да е команди. А всеки 2-ри туториъл за някакво действие в Linux е свързан с терминала... Ако искам да деинсталирам програма, в Windows си има очеваден бутон, а ако съм с Linux, трябва да чета туториъли. Все едно уча нов програмен език. Това не е никак юзър френдли. Затова Linux няма да е преобладаващ сред обикновените потребители.
 
Последно редактирано:
От: Windows vs Linux

Нещо явно си се заблудил. Има толкова много дистрибуции. Всяка е за конкретен тип потребители. Не можеш да очакваш ръчна дистрибуция да работи автоматично, нито да правиш сравнения за производителност на база Бозинукс (Ubuntu).
Родителите ми (на над 50 години са) как мислиш, че се оправят? Да не мислиш, че през 2 минути отварят терминал? Всъщност, просто си пускат програмите и си ги ползват.
А това със нивото на звука го намирам за комичен довод. Така си си го нагласил, така ти работи. Същата е ситуацията и с грешките. Аз защо нямам тези проблеми? Това е все едно да осереш едни гащи, да ги сравняваш с чисти и да казваш, че едните (чистите) са ти по-приятни.
 
От: Windows vs Linux

Напротив, може и трябва една OS, която претендира за добра всекидневна алтернатива, да има набор от поне елементарни и малки функции като посочените от мен. Трябва ли да настройвам всичко? Не мога да отделя 1 месец в настройване и учене кое какво прави.
Да не говорим пък, че показалецът на мишката постоянно трепереше, може би заради проблеми с драйвера за тъчпада. Отделно редовно ми даваше грешки при опит за инсталиране на програми.

Сравненията ми горе са за току-що инсталирани дистрибуции срещу току-що инсталирана 7-ца. Нищо не съм пипал, нищо не съм осирал. Пробвал съм Ubuntu, Debian, Fedora, Knoppix, openSUSE и още 1-2 дистрибуции, чиито имена забравих.
 
От: Windows vs Linux

За сървър - Linux.
За десктоп - Windows.

Някои хора може би имат нервите и времето да работят с линукс декстоп. На мен обаче ежедневието ми е достатъчно натоварено и предпочитам да не си създавам допълнителни проблеми - ползвам си Windows. Занимавам се с уеб програмиране и имам достатъчно проблеми в главата и без да се налага да мисля как да подкарам нормално фотошоп на Wine или как да подкарам читаво флаш.
 
От: Windows vs Linux

Напротив, може и трябва една OS, която претендира за добра всекидневна алтернатива, да има набор от поне елементарни и малки функции като посочените от мен. Трябва ли да настройвам всичко? Не мога да отделя 1 месец в настройване и учене кое какво прави.
Да не говорим пък, че показалецът на мишката постоянно трепереше, може би заради проблеми с драйвера за тъчпада. Отделно редовно ми даваше грешки при опит за инсталиране на програми.

Сравненията ми горе са за току-що инсталирани дистрибуции срещу току-що инсталирана 7-ца. Нищо не съм пипал, нищо не съм осирал. Пробвал съм Ubuntu, Debian, Fedora, Knoppix, openSUSE и още 1-2 дистрибуции, чиито имена забравих.
Проблемът ти е хардуерен. Ползваш калпав хардуер. Когато си купува човек хардуер е важно да гледа дали фирмата не го обвързва с изисквания за друг специфичен хардуер или софтуер. Важно е да се види дали фирмата има добра подръжка на драйвери (пример: драйверите на NVIDIA на всички операционни създават проблеми).
От години ползвам Gentoo и си имам запазени настройки. Така не си правя много труд с конфигурирането. Всъщност, преинсталация мога да тръгна да правя веднъж на няколко години и то само след като съм си скапал операционната след рискови тестове. Принципът е веднъж го нагласяш и после чат-пат пускаш update-ване. При Windows имам спомени за нужда от редовни преинсталации. Това губи много нерви и време, а понякога и данни. Нямам нерви да се занимавам с Windows, тъй като половината ми инструментариум липсва. Няма адекватен мониторинг какво става в системата и като цяло Windows си прави каквото си иска. Няма как да харесвам операционна, която работи зад гърба ми и ми пречи да противодействам на своеволията и.

П.П.:
В момента, компютъра от който пиша, е с 512MB RAM. Гледам си видео с изключение на "супер качествените" (мързи ме да мина на галиум драйвера), джиткам си игрички и си работя нормално. Пробвайте да си пуснете Windows 7 с толкова RAM. Всъщност и Ubuntu-то се съмнявам да успее. Ето защо него го наричам Бозинукс.
 
Последно редактирано:
От: Windows vs Linux

Всъщност някои запитвал ли се е защо не може да се подкарат по-стари версии на Windows на по-нови компютри? Примерно XP на нов лаптоп? Защо не се пишат драйвери от хардуерните производители?
 
От: Windows vs Linux

Всъщност някои запитвал ли се е защо не може да се подкарат по-стари версии на Windows на по-нови компютри? Примерно XP на нов лаптоп? Защо не се пишат драйвери от хардуерните производители?

Може би M$ имат сделки с тях, за да могат да продават по-добре vista & 7 ?
 
От: Windows vs Linux

Ето защо един здравомислещ човек трябва да си има trusted списък с фирми, от които да купува. За да вкарам фирма производител в този си списък трябва да е абсолютно ясно какво ми продават (т.е. никакви незнайни системи без ясна спецификация) и да не ме обвързват с трети страни.
 
От: Windows vs Linux

Проблемът ти е хардуерен. Ползваш калпав хардуер. Когато си купува човек хардуер е важно да гледа дали фирмата не го обвързва с изисквания за друг специфичен хардуер или софтуер. Важно е да се види дали фирмата има добра подръжка на драйвери (пример: драйверите на NVIDIA на всички операционни създават проблеми).
От години ползвам Gentoo и си имам запазени настройки. Така не си правя много труд с конфигурирането. Всъщност, преинсталация мога да тръгна да правя веднъж на няколко години и то само след като съм си скапал операционната след рискови тестове. Принципът е веднъж го нагласяш и после чат-пат пускаш update-ване. При Windows имам спомени за нужда от редовни преинсталации. Това губи много нерви и време, а понякога и данни. Нямам нерви да се занимавам с Windows, тъй като половината ми инструментариум липсва. Няма адекватен мониторинг какво става в системата и като цяло Windows си прави каквото си иска. Няма как да харесвам операционна, която работи зад гърба ми и ми пречи да противодействам на своеволията и.

П.П.:
В момента, компютъра от който пиша, е с 512MB RAM. Гледам си видео с изключение на "супер качествените" (мързи ме да мина на галиум драйвера), джиткам си игрички и си работя нормално. Пробвайте да си пуснете Windows 7 с толкова RAM. Всъщност и Ubuntu-то се съмнявам да успее. Ето защо него го наричам Бозинукс.
Не знам калпав ли е, не е ли, ама работи ли - не. В крайна сметка само това интересува мен и повечето останали потребители.
Изборът на OS опира до вкуса и опита на всеки поотделно. Твоят опит с Windows не е добър - ползваш Linux, при мен Linux-ът беше бъгав и не особено бърз - ползвам Windows. Такива съревнования като "Windows vs Linux" са като "Java vs C++" или "Lamborghini vs Ferrari" и т.н. - кой к'вото си харесва.
 
От: Windows vs Linux

Offtopic:
"Java vs C++"? Лошо предложение за vs. C и C++ няма как да бъдат победени в такова съревнование от в пъти по-бавната Java. Пробвай "Perl vs Python vs PHP". Тази битка дори е тройна и има голям шанс да се офлейми темата с възгласи от типа "Само Левски" и "Само ЦСКА".

Ontopic (за Attacker):
Разликата между мен и теб е, че аз съм ползвал и двете продължително време (т.е. в продължение на години). Няма как някой да оценява адекватно нещо, което познава бегло.

Във връзка с неработенето:
Като не работи просто не го купуваш. Да не мислиш, че на мен ми трябват неработещи неща?
 
От: Windows vs Linux

Свободния пазар отдавна е показал коя е най-добрата ОС за нуждите на масовия потребител.

Като си купуваш компютър го купуваш за да вършиш работа на него. Не за да робуваш на идеологията му.
 
От: Windows vs Linux

Offtopic:
"Java vs C++"? Лошо предложение за vs. C и C++ няма как да бъдат победени в такова съревнование от в пъти по-бавната Java. Пробвай "Perl vs Python vs PHP". Тази битка дори е тройна и има голям шанс да се офлейми темата с възгласи от типа "Само Левски" и "Само ЦСКА".

Точно това имам предвид. Ти казваш, че Java е бавна, друг пък ще харесва повече Java поради еди си какви причини. То и PHP не е бърз като C++, ама да не би да не го използват? Мнения бол.
 
От: Windows vs Linux

Свободния пазар отдавна е показал коя е най-добрата ОС за нуждите на масовия потребител.

Като си купуваш компютър го купуваш за да вършиш работа на него. Не за да робуваш на идеологията му.
Някои бъркат понятието "свободен пазар" с понятия като "нелоялна конкуренция" и "картелни споразумения".

Относно вършенето на работа:
Аз предимно за това го ползвам. Малко е странно някой да ми обяснява, че операционната ми не ставала за работа, след като с очите си виждам, че ситуацията е точно наопаки.

Относно идеологиите:
Човек без идеология се нарича зомби - отвътре празен (т.е. мъртвец), макар и с живо тяло. Дори програмите дето не са личности следват (сляпо) идеологиите на създателите си. Нищо с дори елементарен интелект не може да няма никакви идеологии.

Относно бавността на PHP:
PHP е динамичен скриптов програмен език. C++ e статичен програмен език. Ясно е, че C++ (както и C) е по-бърз. Тук идва въпросът, защо тогава другото се ползва? Защо изобщо се ползват скриптови програмни езици? Отговорът е прост. На тях за по-малко време създаваш повече.
 
От: Windows vs Linux

Единия софтуер е безплатен - $0.
Другия се ПРОДАВА за $100-$ХХХ.

Сам казваш - линукс върши работа. Защо като върши работа тогава хората не ползват безплатното ?

Дай доказателства за картелно споразумение или нелоялна конкуренция като си толкова запознат.
 
От: Windows vs Linux

Max-чо, на времето windows си е наложил думата. Днес купуваш лаптоп - опс с уиндовс е. Ако е на линукс или дос, тогава хлапето от горния етаж слага ти уиндовс за 5лв, защото не знае, че съществуват други ОС, даже не знае какво е ОС. ПО ЗАКОН на училищните компютри трябва да има инсталирани уиндовси. Народът е свикнал с уиндовса и трудно ще си промени мнението. Днес да използваш линукс в България е все едно да караш Mitsubishi Colt в Перник :D.
 
От: Windows vs Linux

Единия софтуер е безплатен - $0.
Другия се ПРОДАВА за $100-$ХХХ.

Сам казваш - линукс върши работа. Защо като върши работа тогава хората не ползват безплатното ?

Дай доказателства за картелно споразумение или нелоялна конкуренция като си толкова запознат.
Почети малко. M$ са осъждани неведнъж за такива действия.
А това с цената е очебийно. Няма как някой да предпочете да плати нещо вместо да ползва по-качественото и по-евтиното освен ако няма машинации. Пример за такава машинация: Когато се обявява конкурс за държавна поръчка се посочва предварително коя софтуерна компания е победител. В даскало принуждават даскалите да преподават само за софтуера на M$. Покрай това държавата се набутва с много пари, защото държавни институции не могат да пиратстват. Имаше големи спорове/дискусии за това източване на държавата по времето на предишното правителство ако не се лъжа. Но държавата се източва по принцип от години и на болшинството не му пука.

Важно пояснение:
Има и платени Linux дистрибуции както и платен софтуер за Linux. Не си мислете, че Linux винаги е равнозначно на безплатно.
 

Горе