Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Пич стегни се. Не обясняваш на някое хлапе от махалата.

В България хайде корупция... България не е целия свят. Вземи САЩ, Русия, Великобритания, Германия, Франция и тн...
Навсякъде по света резултата е един и същ.

Има няколко десетки хиляди десктопа в държавната администрация. Да те са на Windows, НО никой не спира обикновените хора да си инсталират Линукс.
Никой не спира бизнеса да ползва линукс. Примерно в една голям търговска верига в Бургас си ползват някакво Линукс дистро( не помня кое беше вече).

Хайде корупция... машинации. ОК ама като е толкова добър, пък и почти безплатен защо няма пазарен дял да кажем 10-15% ???
Виж развиващите се страни - Китай, Индия, Турция. Ниски заплати, ниски доходи и пак ползват Windows вместо Linux... И там ли има конспирация ?


Дай да ги видим тия от MS как спират Линукс ?? Софтуер ли няма за него? Хардуер ли няма за него? Забраняват го за разпространение ли какво ?

Как така една безплатна ОС при това тоооолкова добра седи с 2% пазарен дял при десктопите и стотици милиони хора плащат $100+ за бозавата MS ???
 
От: Windows vs Linux

Пич стегни се. Не обясняваш на някое хлапе от махалата.

В България хайде корупция... България не е целия свят. Вземи САЩ, Русия, Великобритания, Германия, Франция и тн...
Навсякъде по света резултата е един и същ.

Има няколко десетки хиляди десктопа в държавната администрация. Да те са на Windows, НО никой не спира обикновените хора да си инсталират Линукс.
Никой не спира бизнеса да ползва линукс. Примерно в една голям търговска верига в Бургас си ползват някакво Линукс дистро( не помня кое беше вече).

Хайде корупция... машинации. ОК ама като е толкова добър, пък и почти безплатен защо няма пазарен дял да кажем 10-15% ???
Виж развиващите се страни - Китай, Индия, Турция. Ниски заплати, ниски доходи и пак ползват Windows вместо Linux... И там ли има конспирация ?


Дай да ги видим тия от MS как спират Линукс ?? Софтуер ли няма за него? Хардуер ли няма за него? Забраняват го за разпространение ли какво ?

Как така една безплатна ОС при това тоооолкова добра седи с 2% пазарен дял при десктопите и стотици милиони хора плащат $100+ за бозавата MS ???
Русия ли Китай ли ?
Потърси статия от 2010 година за това, че Путин подписва документ за преминаването на цялата държавната администрация на Linux виж също и най-големите китайски банки какво използват.Аз вярвам, че Linux ще вземе още пазарен дял въпрос на време.
Защо ли се ползва m$ - чичо Бил сключва договори с министерството на образованието, то дава на всички училища безплатен win, офис пакет, vb и още нещо и е нормално когато си вземеш 1вия компютър да искаш да е с windows
 
От: Windows vs Linux

max, нека не прозвучи грубо, но бих те попитал на колко години си.

Курупция има навсякъде включително и в споменатите от теб държави. Навсякъде методите на M$ са еднакви. Имам познат учител по информационни технологии (навремето ми преподаваше) и знам как им се извиват ръцете в полза на M$. Не става въпрос за 10 компютъра от администрацията, а за хиляди платени копия на Windows Vista, които се раздават в училищата за инсталиране. Пари за хардуер, който да понесе Vista-та може и да няма, но пари за M$ се намират от незнайно къде. В крайна сметка купените дискове си стоят в шкафовете, а парите на държавата са източени без полезен за учениците резултат.
Когато те дресират още от ранни години, че няма друго освен Windows (така ги принуждават даскалите ти, което вече го споменах) е нормално да разсъждаваш, че това е най-великото откритие за всички времена.
А този пазарен дял 2% не знам от къде го съчини. Най-вероятно си се вързал на поредната пиар кампания на M$ убеждаваща, че те са номер едно на пазара.

Един въпрос като за край:
Когато кандидатстваш някъде за работа с компютър ще трябва да принуждаваш шефа си да ти купува Windows + още софтуер към него (M$ Office например). Според теб теб ли ще наеме или ще предпочете специалист с по-общи познания, който би се оправил с каквото му е инсталирано (т.е. за каквото са стигнали парите на шефа)?
 
От: Windows vs Linux

@Unwise

На 26 години съм. Дипломиран инженер със специалност компютърни системи и технологии. Оправям се доста прилично с Windows и с Linux. Занимавам се с уеб програмиране. Пак ти казвам: не обясняваш на някое хлапе от махалата.

Имам доста добър опит с Линукс. От времето на Red Hat 8 до ден днешен винаги имам по едно линукс дистро на харда. Дори за 1-2 години работих само на линукс десктоп. Е като почна да ми става по-натоварена работата ми омръзна да се ядосвам с плачевната поддръжка на видеокартата ми, омазания звук, проблемите с периферията, несъвместимостта на офис пакета и какво ли още не. Казано накратко: Ти там дето отиваш, аз от там се връщам.

Линукс не е дорасъл за функционален десктоп.

Колкото за конспирациите на M$ - те са само в твоята глава. Каквато и конспирация да правиш, не можеш да спреш нещо дето се разпространява свободно. Е линукс за толкова години не се е мръднал от дъното и с 1%. Ако не ми вярваш виж си данните от Гугъл Аналитикс. Моите сайтове имат 1-1.2% линуксари. Покажи ми някой масов сайт с 10% ако можеш.
 
От: Windows vs Linux

Странно ми е мнението ти предвид посочения опит, но се радвам, че не споря с някой дето съвсем си няма идея за какво говори. А за твоите проблеми дето си описал си си виновен сам. Който си е взел калпав хардуер с недостатъчна подръжка на драйвери сам си е виновен за това. Аз като купувам хардуер проучвам фирмата и най-вече подръжката на драйвери и оплаквания от клиенти.

Относно конспирациите:
Тук имам повече опит от теб, защото съм видял конспирацията в действие в образователната система.
Освен в моята глава някои от твърденията ми се подкрепят и от съдебни решения (поразрови се из Google), които трудно ще се определят като голи лафове. Ако говорим за класически warez сайт или сайт с детска аудитория е нормално да е такъв (този дето си го посочил) процента на OS ползването. Погледни резултатите от анкетата към темата и сам ще се убедиш, че тези 1-2% са нереално смешни.

Относно дорастването:
Аз ползвам точно Linux Desktop от може би около 6 години и нямам оплаквания. В бившата ми фирма минаха основно на Linux, а в няколко предишни, в които се пробвах преди години присъствието на Linux Desktop си беше нещо нормално.
 
От: Windows vs Linux

Мога да споря с рационални хора, които приемат и осмислят фактите.
Не мога да споря с линукс/уиндоус/мак фанатици с бетонирана идеология.

Дай ми критерий като рационален човек, по който да те убедя, че не си прав.

Моята теза е, че свободния пазар най-добре оценява качествата на различните продукти.
Живеем в сравнително свободен свят със свободна търговия и пазарна икономика.

Или има ОГРОМНА конспирация или линукс напълно е заслужил пазарния си дял.

Ако искаш да ме убедиш, че аз не съм прав, покажи ми конспирацията. Покажи ми как нещо безплатно, свободно за разпространение не се ползва, а вместо това се плаща по $200-$500 за платен софтуер.
 
От: Windows vs Linux

Мога да споря с рационални хора, които приемат и осмислят фактите.
Не мога да споря с линукс/уиндоус/мак фанатици с бетонирана идеология.

Дай ми критерий като рационален човек, по който да те убедя, че не си прав.

Моята теза е, че свободния пазар най-добре оценява качествата на различните продукти.
Живеем в сравнително свободен свят със свободна търговия и пазарна икономика.

Или има ОГРОМНА конспирация или линукс напълно е заслужил пазарния си дял.

Ако искаш да ме убедиш, че аз не съм прав, покажи ми конспирацията. Покажи ми как нещо безплатно, свободно за разпространение не се ползва, а вместо това се плаща по $200-$500 за платен софтуер.
Говориш ми за рационални хора, които приемат и осмислят фактите, но гледам, че изобщо не четеш. Е, като не четеш аз като последния идиот ще се повторя, пък дано го прочетеш.
Както вече споменах, в случая няма наличие на свободен пазар. Просто се дават държавни поръчки на батко и братко (т.е. на наши хора или на някой, който е дал пари на наши хора), което не е нещо ново за България. Споменах как се наливат луди пари в неползваем софтуер, а паралелно за хардуера в даскало хич не им пука на държавниците. Тук не говорим за пари дето някой явно вади от джоба ти, а за задкулисно източване на държавата, т.е. някой дава някакви (държавни) пари на някого и те оставя с впечатлението, че е безплатно. Ние нямаме гражданско общество и за този случай имаше съвсем малко шум преди години.
Споменах как от ранна детска възраст започва дресирането. Запознат съм с програмата по инормационни технологии за 9-ти и 10-ти клас. Дори мога да поровя из джобовете или из файловете си за някакво копие на такава програма. И учителите недоволстват, но тихичко, защото от това им зависи заплатата.
Ще спомена и нещо безплатно, което в даскало не го допускат, а вместо това ползват платен по-некачествен M$ софтуер. Става въпрос за LibreOffice (преди OpenOffice) и M$ Office. Първото е напълно безплатно и поддържа много повече файлови формати от второто. Дори работи със затворените формати на M$ (reverse engineering), за които многократно M$ са осъждани за нелоялна конкуренция. Тук пак говорим за факти, а не за хвърчаща философия.
Относно пазарния дял:
От анкетата в видим резултата за %-тите. Моите наблюдения са за сходни проценти. В тази статистика отсъстват малките деца дето си нямат идея какво ползват. Като цяло отношенията в проценти е 55-60% за Windows срещу 40-45% за Linux. Лекия превес за Window вече описах на какви неща се дължи. Преди този превес беше по-голям, но постепенно намалява и ще продължава да намалява.
Не знам в кой свят живееш. Фактите и опитът няма как да се оборят с обща философия.
 
От: Windows vs Linux

Ако смяташ, че реално Линукс има 30-40% пазарен дял значи си клиничен случай.

Явно си много далече от реалността и не виждам как мога да споря с човек, който отрича очевадни неща.

Толкова глупости си написал в горния пост, че направо ме отчая.
 
От: Windows vs Linux

You must spread some Reputation around before giving it to Unwise again.
Сългасен съм с unwise, като изключим тези проценти. Там зависи от страната, самите потребители и прочие. И аз това исках да обясна с Mitsubishi'то и Перник. Израстваш с 'голф идеология' и след това как да си купиш друга кола?
@max, кажи ми горе-долу колко от потребителите знаят за другите ОС? Има хора, които не знаят какво е flash, а си гледат vbox, играят ферми и т.н. На тези хора им трябва fb, skype и photoshop(особенно за тийновете), за философия, отворен код и прочие дреме им на к*ра...
 
От: Windows vs Linux

Ако смяташ, че реално Линукс има 30-40% пазарен дял значи си клиничен случай.

Явно си много далече от реалността и не виждам как мога да споря с човек, който отрича очевадни неща.

Толкова глупости си написал в горния пост, че направо ме отчая.
С толкова малко написано след толкова много представени факти си си наистина за отчаяние, ако продължаваш да твърдиш същото.
Както казах вече, в % които споменах по-горе, не се включват децата, които си теглят боза от Замундата.
 
От: Windows vs Linux

Заради тази тема реших да дам още един шанс на Linux. Заделих един партишън за него. Инсталирах една минималистична дистрибуция, базирана на Ubuntu преди Unity (Elementary OS). Сложих си програмите, нагласих си външния вид и засега се справя доста добре. Оправили са проблема, който преди имах с тъчпада.
Ще поцъкам още 3-4 седмици на нея и ако продължава да се справя така добре, ще си форматирам харда в swap и ext4 партишъни, и ще напусна Windows.
 
От: Windows vs Linux

С толкова малко написано след толкова много представени факти си си наистина за отчаяние, ако продължаваш да твърдиш същото.
Както казах вече, в % които споменах по-горе, не се включват децата, които си теглят боза от Замундата.

Кви факти е ?

Да си дал един линк към нещо? Една снимка ? Графика ? Документ ? Няма.

Свободните ти разсъждения не са факти.

Колко е пазарния дял на линукс при десктопите ? Със децата дето теглят от замундата и със всички други дето ползват компютър ? Колко ?

Постни ми линк към някой уважаван голям сайт, дори да е про-линукс.


Ето ти една статистика: http://marketshare.hitslink.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=8&qpcustomd=0
Ето ти втора статистика: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Operating_system_usage_share.svg
Ето ти трета статистика: http://gs.statcounter.com/#os-ww-monthly-201012-201112
Ето ти четвърта статистика: http://www.statowl.com/operating_system_market_share.php
Ето ти пета статистика: http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp


@ventus - линукс не е от вчера. Ако за 30 години не са привлекли вниманието на обикновения потребител техен си проблем. Като са толкова евтини и толкова добри за 30 години все някой щеше да ги забележи. Да си оправят бизнес плана ако трябва и пак да пробват. Моето мнение е, че линукс е добра ОС, но не е дорасла за пълноценен десктоп. Виж ако ме питаше за сървърна ОС горещо щях да ти препоръчам линукс.
 
От: Windows vs Linux

Щом не четеш, не мога да ти помогна. Преди години се даде глас на вече споменатите неща в образУвателната система, макар и бързо да се потулиха. За съдебните решения и глоби за нелоялна конкуренция и други мръсни номера на M$ може да четеш колкото искаш из мрежата. Ако не ти се чете, проблемът си е твой. За принуждаването да се учи M$ в училищата съм говорил с учител. Познай чии думи имат по-голяма тежест? Твоите като сляп фен на M$ или на човек, който преподава информационни технологии в даскало? Поговори си с някой по-грамотен учител по информационни технологии за да ти обясни как стоят нещата в родната образУвателна система.
А тези статистики дето ги сочиш не са съвсем обективни, тъй като не всеки браузър си посочва операционната. Дори аз съм си слагал лъжлив User Agent за да заобикалям тъпи ограничения на някои сайтове. Във връзка с процентите пак ще ти напомня да скролираш малко нагоре и да погледнеш резултата от анкетата.
 
От: Windows vs Linux

Макс, не съди по състоянието на пазара за това, колко е добра една ОС. Пазарните закони са много силни, но съществуват определени ситуации, при които пазарът не може да се самоконтролира чрез механизма на всеизвестната "невидима ръка" на Адам Смит. Тези ситуации се наричат пазарни провали и обикновено изискват намеса на държавата. Един от провалите е несъвършената информация, на базата на която потребителите би трябвало да направят рационален избор. Мисля, че случаят е точно такъв.
 
От: Windows vs Linux

@Attacker - щом аз и ти знаем, че има линукс и е свободна и има тонове софтуер за нея, значи и другите като нас знаят.
Вземи бизнеса. Всяка компанийка си има ИТ отдел. Вътре 100% има някой на ти с линукс. Бизнеса има достатъчно информация. Защо не предпочете линукс тогава ? Ще спести милиарди - от $100-$300 на PC. Това са огромни суми. Защо в тази криза сега няма голям скок на пазарния дял на линукс ?
Явно не е изкривяване на пазара. Компетентните хора имат предостатъчно информация. Просто анализа на плюсовете и минусите показва, че е по-евтино да си ползват Windows. Точно това имам в предвид, като казвам, че пазара най-точно показва коя ОС е най-добра за крайния потребител.


@Unwise - абе ти на колко години си ? Така като те гледам какво ми говориш май още средното не си завършил?

Света не е твоето даскало с главен експерт учителя по информатика. Училището ти няма и 0.001% от пазарния дял на ОС, а цяла България едва ли има и 0.1%. За кви конспирации говорим ?

Хайде дай ми да прочета къде пише, че линукс има пазарен дял 30% ????

Аз ти дадох 5 линка. Дай ми поне 1. Ако трябва питай учителя по информатика дето ги разбира тия неща.

Погледни горките американчета как учат - http://1.bp.blogspot.com/_vC_jCfZYB...AAACo/Ax2xTpeg-4w/s1600/apple-marketshare.jpg
Тва е щото Майкрософт контролира училищата и им промива мозъците от малки.
 
От: Windows vs Linux

@Unwise - абе ти на колко години си ? Така като те гледам какво ми говориш май още средното не си завършил?
Най-вероятно сме набори или с една година разлика.

Света не е твоето даскало с главен експерт учителя по информатика.
Аз много уважавам даскалите си, които са си разбирали от работата както и уважавам хората, които могат да четат. Ако това поне го прочетеш, ще повторя, че става въпрос за информационни технологии, а не за информатика. По информатика се учи съвсем друго. Интересно как си завършил като не правиш разлика между двете. Е, възможно е да си го написал грешно по инерция.

Хайде дай ми да прочета къде пише, че линукс има пазарен дял 30%
Ще се повторя. Срколни малко нагоре и виж резултата от анкетата.

Не знам за какви пазарни дялове говориш, тъй като малко Linux дистрибуции се продават. По правилно е да говорим за ползване.

Бизнеса има достатъчно информация. Защо не предпочете линукс тогава ? Ще спести милиарди - от $100-$300 на PC. Това са огромни суми.
И как така реши, че бизнесът не предпочита Linux? Където и да съм ходил за работа в почти всички случаи компютрите, на които се работи, са с някакъв Linux (видял съм и знам), а ако са по-млада и неориентирана фирма, то до няколко години минават на Linux (работих в такава). И да, бизнесмените рядко са тъпи да наливат луди пари в нещо дето могат да минат и без него.
 
От: Windows vs Linux

Ще се повторя. Срколни малко нагоре и виж резултата от анкетата.

Не знам за какви пазарни дялове говориш, тъй като малко Linux дистрибуции се продават. По правилно е да говорим за ползване.


И как така реши, че бизнесът не предпочита Linux? Където и да съм ходил за работа в почти всички случаи компютрите, на които се работи, са с някакъв Linux (видял съм и знам), а ако са по-млада и неориентирана фирма, то до няколко години минават на Linux (работих в такава). И да, бизнесмените рядко са тъпи да наливат луди пари в нещо дето могат да минат и без него.


Аз ти давам все признати сайтове събиращи статистика от десетки години, която обхваща голям брой сайтове с милиони посещения всеки ден.
Ти ми даваш анкета Windows vs Linux с 100 гласа... Що за малоумие е това???

После аз не съм чел фактите...


" По правилно е да говорим за ползване." - какъв е процента на хората дето ползват линукс като основна ОС тогава ?
Горните 5 линка дето ти дадох точно това показват. 1-3% при десктопите. Всеки сериозен линуксар ще го потвърди.

Като си толкова сигурен хайде да се хванем на бас.
Влизаме в http://www.linux-bg.org/ и питаме колко % е пазарния дял на линукс. Нека хардкор линуксарите да си кажат тежката дума.

Ако си толкова сигурен хайде да сложим по 100лв и да питаме експертите.
 
От: Windows vs Linux

И пак не четеш. Вече споменах, че понятието пазарен дял в случая е неуместно.
С надежда, че все пак прочетеш това, кето пиша, ще попиша още няколко изречения. Анкета с отговори от 5 човека е несериозна анкета. Числото 100 е достатъчно за един сносен резултат. Както казах в тези проценти не влизат малки деца и неориентирани хора, които си нямат идея какво ползват. Тук в Предприемача процентът на малките деца и тези дето си нямат идея какво е операционна система (т.е. такива дето карат с каквото им инсталират) не е голям и затова и резултатът е такъв.
 

Горе