Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Да плаща данъка на имота, да води счетоводство месечно заради ддс, да плаща осигуровки на управителя, да подаде годишен отчет за дейността си....

Ако има други фирми, няма да плаща осигуровки за тази? Счетоводство? - при положение че няма дейност фирмата не се ли подава веднъж годишно една бланка?
Зашо всеки месец да се подава?
Колко би взела годишно една счетоводна къща за подобна услуга?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Щом няма с ддс ще трябва счетоводител поне за приключването. По- горе писах ,че покупката е дейност. Това е придобиване, плащащне и води ди промяна активите на фирмата. За осигуровките не мога да кажа със сигурност ,че трябва във вашия случай.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Значи отварям фирма, купувам техника, след три месеца искам възстановяване на ДДС.
Разходи имам само по отварянето на фирмата 300* лв и годишното приключване 50* лв и не дължа ддс, ако вече се осигурявам в друга моя фирма.
След време/ според там остаряването - за електроника 2 години мисля/ Мога да затворя фирмата без да плащам ддс.

Бъркам ли някъде?

* - цифрите са примерни и не обвързват никого :)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Значи отварям фирма, купувам техника, след три месеца искам възстановяване на ДДС.
Разходи имам само по отварянето на фирмата 300* лв и годишното приключване 50* лв и не дължа ддс, ако вече се осигурявам в друга моя фирма.
След време/ според там остаряването - за електроника 2 години мисля/ Мога да затворя фирмата без да плащам ддс.

Бъркам ли някъде?

* - цифрите са примерни и не обвързват никого :)

Технически е възможен този вариант, но не за 2 г., защото в ЗДДС незавсиимо от това, че електрониката се амортизира за 2 г., ДДС се дължи в следващите пет години с евентуален процент изхабяване - това схематично - в ЗДДС си има разписана процедура и формила по която се изчислява ДДС при прекратяване на фирмата - а реално ще се случи нещо съвсем друго - фирмата ти ще бъде поставена под наблюдение след първото възстановяване на ДДС и след това на всеки 2-3 месеца ще идват на проверки за да видат къде точно е техниката, какво се прави с нея и т.н. - доста досадно, а и самата дея е със съмнотелен финансов ефект.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

щом ще се регистрираш по ДДС всеки месец ти трябва счетоводител за подаване на дневниците, както и за проверките , които ти предстоят.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте
Трябват ли ми разрешителния от община или нещо др. за продажба на авточасти, масла, акумулатори и др. нехранителни стоки през онлайн магазин ? Имам регистирано ЕооД и трябва ли да имам регистриран склад на онлайн магазина ?
 
Здравей и добре дошъл. ;)

Може да имаш склад, може и да нямаш, ако си на принципа на поръчка при поръчка. Но имай в предвид, че потребителите си държат на време. Демек, ако си със склад ще ти е по-удобно, поне за клиентите. Лично аз не знам дали трябват разрешителни. Поне за този тип продукти. ;)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако нямаш склад и обектът ти е на адреса на регистрация не би трябвало. Но ако е склад то трябва разрешително от пожарната, или там каквито документи издават, партидите за ток вода да са на фирмата или да се префактурират. От хеи и община не мисля че изискват за нехранителни стоки
 
Скоро смятам да си регистрирам едно ЕООД и сега разучавам някои неща във връзка с това. Всички парични операции ще са по банков път (някои директно, други чрез PayPal).

1. Да кажем, че част от приходите ще са от американски афилиейт програми, които ще ми превеждат парите или директно по разплащателната сметка на предприятието, или чрез PayPal. Ще трябва ли да им издавам фактури, които да подписват и подпечатват? Ако да, за физически подпис и печат ли става въпрос, или може и електронен подпис?

2. Ако разходите на фирмата се правят в полза на американски фирми, необходима ли е фактура? Ако да, задължително ли е да има техен подпис и печат (ако да, физически или електронен?), или може само да я принтирам така, както ми я показват в сайта им или ми я пращат на имейла?

3. Ако източникът на приходите на фирмата ми е в ЕС и ако разходите се правят в полза на фирма в ЕС, отговорите на горните въпроси ще бъдат ли различни?

4. А ако имам разходи (отново по банков път) в ползва на чуждестранно физическо лице, тогава какво става - не ми се признава за разход ли?

Благодаря.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

1. Печата и подписа не са задължителни реквизити на фактурата в БГ , не съм наясно с американските изисквания, според мен не би трябвало
2. Това за разходите не го разбрах много, но ако разходните фактури са за твоята фирма , можеш да ги префактурираш във фактурата , която ти пускаш. Какво означава "имам разход в полза на..."?
 
Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

1. Печата и подписа не са задължителни реквизити на фактурата в БГ , не съм наясно с американските изисквания, според мен не би трябвало
2. Това за разходите не го разбрах много, но ако разходните фактури са за твоята фирма , можеш да ги префактурираш във фактурата , която ти пускаш. Какво означава "имам разход в полза на..."?

Благодаря.

Изразил съм се неясно. "Имам разход в полза на..." означава, че фирмата ми е направила разход, заради който дължа пари на...
 
От: Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Тогава да, задължително фактура. Не ти трябват печати и подписи.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

И аз искам да питам нещо елементарно тук. Досега превеждах сумите за осигуровки- пенсионни и здравни по две сметки с две преводно-вносни бележки. Сега обаче нали направиха повече сметки и така като гледам май трябва да превеждам всичко по три сметки с три бележки, така ли е?
Самоосигурявам се и преди плащах ДОО+ЗО 12,8% + 8% към едната сметка с една бележка и съответно ДЗПО 5% към друга сметка с друга бележка, сега към три сметки ли трябва да превеждам вече? Май за ЗО вече има отделна сметка?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

И аз искам да питам нещо елементарно тук. Досега превеждах сумите за осигуровки- пенсионни и здравни по две сметки с две преводно-вносни бележки. Сега обаче нали направиха повече сметки и така като гледам май трябва да превеждам всичко по три сметки с три бележки, така ли е?
Самоосигурявам се и преди плащах ДОО+ЗО 12,8% + 8% към едната сметка с една бележка и съответно ДЗПО 5% към друга сметка с друга бележка, сега към три сметки ли трябва да превеждам вече? Май за ЗО вече има отделна сметка?

Няма да съм много обстоятелствен- да, всяко от изброените по отделна сметка :)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Дa се включa и aз. Регистрирaх ЕООД зa дa нaпрaвя междунaроден онлaйн мaгaзин бaзирaн нa дрпшипингa. Стокaтa се изпрaщa от Китaи към междунaродния пaзaр. Фaктури зa изпрaтените стоки към междунaродния пaзaр нямa дa е възможно дa се получaвaт. Кaк по дяволите се осчетоводявa подобен вид търговия?
 
Последно редактирано:
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Регистрирана фирма в България имаш ли, плащаш си данъците по българското законодателство
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Самото осчетоводяване ако не си счетоводител, доста ще е трудно да го направиш. Кое по-точно те притеснява?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Притеснява го това, че търговец от Китай ще праща стоката на клиенти, които ги плащат на българска фирма, но българската фирма не получава фактура от китайския търговец (но въпреки това българската фирма прави плащането към китайския търговец - въпреки, че не получава фактура).

Въпросът му е дали е проблем това, че няма фактура (може ли да се осчетоводи разхода, който българската фирма прави без да и се издава фактура).

Ситуацията е изключително глупава, защото не виждам проблем китайския търговец да издаде фактура и да я прати по електронната поща.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Притеснява го това, че търговец от Китай ще праща стоката на клиенти, които ги плащат на българска фирма, но българската фирма не получава фактура от китайския търговец (но въпреки това българската фирма прави плащането към китайския търговец - въпреки, че не получава фактура).

Въпросът му е дали е проблем това, че няма фактура (може ли да се осчетоводи разхода, който българската фирма прави без да и се издава фактура).

Ситуацията е изключително глупава, защото не виждам проблем китайския търговец да издаде фактура и да я прати по електронната поща.


Да точно това имах предвид. Проблема е, че 80% от счетоводителите във Враца не са и чували какво е това животно дропшипинг. Китайската фактура с техните йероглифи ще важи ли тук в бг? Мисля че фактурата трябва да е някаква международна или нещо подобно. А иначе аз като продам даден артикул вадя фактура и касова бележка независимо в коя държава е. При връщане на стоката се вади сторна бележка.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Да точно това имах предвид. Проблема е, че 80% от счетоводителите във Враца не са и чували какво е това животно дропшипинг. Китайската фактура с техните йероглифи ще важи ли тук в бг? Мисля че фактурата трябва да е някаква международна или нещо подобно. А иначе аз като продам даден артикул вадя фактура и касова бележка независимо в коя държава е. При връщане на стоката се вади сторна бележка.
Фактурата може да ти е на афганистански оригиналната, и така може да си я държите. Обаче е добре да сте подготвени, защото данъчните могат да изискват да се преведе конкретна фактура.
Някои пишмат счетоводители, ще Ви кажат, че всички фактури трябва да са на български, обаче реално не е така, при проверка от страна на данъчните те си преценят какво искат да се преведе.
Китай не е в ЕС, освен ако не докажете, че търгувате с много солидна китайска фирма или американска и така да се измести мястото на плащане на данъка там, си дължите ДДС-то тук. Данъчните ги бърка само ДДС-то като основен данък, докато си плащате като откачени, няма много много да Ви закачат.
Поздрави
 

Горе