Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

pa_lta

Well-Known Member
Здравейте, в тази тема ще се опитам да отговоря на всички счетоводни въпроси, казуси и проблеми, с които ще се сблъскате при стартиране на вашия бизнес и ежедневната дейност на фирмата ви!
Искам да помоля и други колеги, с опит в областта да помагат, тъй като моя е по-скоро в офлайн бизнеса - строителство, производство, търговия, услуги и едва ли ще имам физическата възможност да се справя сам с отговорите на всички ви!
Моля ви не пишете ЛС, а в самата тема! Идеята е да помогнем на колкото се може повече колеги, които ще имат предполагам подобни въпроси!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Добра темата, дано е полезна на повече хора!

Ще задам няколко въпроса, които вълнуват много хора имащи желание тепърва да проходят в онлайн и какъвто и да било друг бизнес, въпросите са разисквани многократно и може би е малко в страни от темата,но ми се струват резонни, като за начало:

Какви са решенията за човек тепърва решил и амбицирал се да се занимава с бизнес,но разполага с малък капитал и не иска да взима заеми?

Трябва ли да е в сивия сектор докато почне да печели достатъчно за да може да си покрива разходите по осигуровки и счетоводни услуги, които за стартиращ бизнесмен никак не са малки, примерно около 200лв на месец?

Има ли стартиращи проектозакони които да улеснят,подпомогнат и стимулират стартирането на малък и среден бизнес, примерно някакъв гратисен период?

Айде стига,че ще навлезна в политиката:mrgreen:
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Трябва ли да е в сивия сектор докато почне да печели достатъчно за да може да си покрива разходите по осигуровки и счетоводни услуги, които за стартиращ бизнесмен никак не са малки, примерно около 200лв на месец?
Тук въпроса би трябвало да е друг - може ли да се нарече бизнес, нещо което изкарвапо-малко от 200 лв. на месец - не, не може. Бизнесът е комбинация от капитал + добра идея + риск. При нещо което изкарва 100-200 лв. на месец мисля, че няма нито едното от трите и не би трябвало да се нарича бизнес.

Има ли стартиращи проектозакони които да улеснят,подпомогнат и стимулират стартирането на малък и среден бизнес, примерно някакъв гратисен период?
Теоритично би трябвало да има някакво подпомагане, но пракически няма, а за гратисни пероди въобще не може да става и дума.

Какви са решенията за човек тепърва решил и амбицирал се да се занимава с бизнес,но разполага с малък капитал и не иска да взима заеми?

Ако не иска да взема заеми и да поема рискове няма решение.
 
  • Like
Реакции: bioz
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте,

имам приятел който стартита свой бизнес и се договори с настоящия си работодател той да му издава фактури, докато му потръгнат нещата. Като единствено му дава ДДС-то, което за работодателя му не е зле, защото е регистриран по ДДС.

И не е единствения, който работи по тази схема.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Мерси колега @account-bg и аз мисля така:mrgreen:,но много хора се заблуждават,че може без абсолютни никакви рискове да се постигне успех и повечето за това не постигат и нищо.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте,
мога ли да плащам данък на доходи от интернет, без да имам фирма ?

Поздрави.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Можеш. Обаче кажи какви точно са ти доходите. Няма такова нещо "доходи от Интернет" (пише се с голяма буква, защото е име на мрежа). Има обаче доходи от услуги, които си извършил, ползвайки компютъра си (който е свързан с Интернет).

Едно е да напишеш някакъв текст и да получаваш авторски възнаграждения, друго е да продаваш чорапи онлайн (за последното се изисква да си търговец - ЕТ или да регистрираш фирма). Ако продаваш моркови собствено производство онлайн също е интересно (май може и без фирма или ЕТ).

А дали да плащаш само здравна осигуровка 8% + 10% данък върху каквото остане след здравното облагане или трябва да плащаш допълнително и двата вида пенсионни осигуровки (пенсионен рекет към държавата и към частен пенсионен фонд), е интересен въпрос, който има противоречиви отговори (за да си плащаш и пенсионния рекет (самоосигуряваш)– трябва да имаш регистрация по БУЛСТАТ).

Така е написан закона, че вместо да се чудиш дали да се регистрираш като самоосигуряващ се или не може да излезе по-сигурно да си регистрираш фирма и да си плащаш рекета към държавата и частните пенсионни фондове по общия ред.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Аз имам следния въпрос:
При какви условия се приема че една фирма е не действаща и не дължи данъци?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Понеже стана спор в една друга тема, да поискаме мнение и тук:

Ако имам 10 фирми с една и съща дейност. част от тях са регистрирани по ддс останалите не, всички работят и имат оборот до 49 000 лева на година. А тези по ддс повече.
Има ли нарушение на закона?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Аз да питам, за малък онлайн магазин какво трябва да отворя ? Едно ЕТ предполагам и като едноличен търговец какви са ми месечните такси и съответно годишните такси при минимален оборот и работно време от 4 часа примерно.

Другият ми въпрос, аз примерно вече съм осигурен от една фирма, ако отворя втора пак себе ли да осигурявам или по-добре някой друг човек.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Аз имам следния въпрос:
При какви условия се приема че една фирма е не действаща и не дължи данъци?

Няма документооборот и сключени договори. Имай предвид, че ако имаш банкова разплащателна сметка, по която всеки месец ти се удържат средства за поддръжка, били те и 2 лв, това означава, че имаш дейност.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Няма документооборот и сключени договори. Имай предвид, че ако имаш банкова разплащателна сметка, по която всеки месец ти се удържат средства за поддръжка, били те и 2 лв, това означава, че имаш дейност.

А ако фирмата е закупила някакъв материал и има издадена фактура към нея?

Благодаря за отговора.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

А ако фирмата е закупила някакъв материал и има издадена фактура към нея?

Благодаря за отговора.

Има дейност.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Понеже стана спор в една друга тема, да поискаме мнение и тук:

Ако имам 10 фирми с една и съща дейност. част от тях са регистрирани по ддс останалите не, всички работят и имат оборот до 49 000 лева на година. А тези по ддс повече.
Има ли нарушение на закона?

Няма нарушение на закона, но си на ръба.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Аз да питам, за малък онлайн магазин какво трябва да отворя ? Едно ЕТ предполагам и като едноличен търговец какви са ми месечните такси и съответно годишните такси при минимален оборот и работно време от 4 часа примерно.

Другият ми въпрос, аз примерно вече съм осигурен от една фирма, ако отворя втора пак себе ли да осигурявам или по-добре някой друг човек.

Дефинирай "минимален оборот".
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

"Ако имам 10 фирми .........
Има ли нарушение на закона?"


Не, стига да става въпрос за юридически лица, а не за ЕТ и физическо лице.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Относно прага от 50 000 за регистрация по ЗДДС мисля става въпрос за последните 12 месеца, а не за последната година. Така че, ако ти е неравномерен дохода по месеци, може да се окаже че за последните 12 месеца си минал прага.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Някой ще може ли да обясни като на олигофрен начинът за отърваване с най-малко данъци и разходи, за да мога легално да работя като фрийланс програмист/дизайнер/QA.
 

Горе