Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте!

Искам да попитам: при назначаване на допълнителен трудов договор по чл. 111, изисква ли се трудова книжка? Преди години, не са ми искали, не знам дали са се променили изискванията. Благодаря!
Не, не се изисква.
 
Здравейте !
Искам да попитам следното: Имам уебсайт и слагам реклами в сайта си и получавам пари, обаче фирмите с които работя са чуждестранни, едната е etarget.sk и съответно като ми плащат не ми удържат данък върху сумата, а направо плащат цялата ми сума и другат е една немска фирма, пак по същия начин. Аз мога ли по някакъв начин да си платя данъците върху тези суми всеки месец и следователно като си пускам годишна декларация да не ми се трупа наведнъж сумата, която трябва да платя. Имам ПИК от НАП.
 
Здравейте !
Искам да попитам следното: Имам уебсайт и слагам реклами в сайта си и получавам пари, обаче фирмите с които работя са чуждестранни, едната е etarget.sk и съответно като ми плащат не ми удържат данък върху сумата, а направо плащат цялата ми сума и другат е една немска фирма, пак по същия начин. Аз мога ли по някакъв начин да си платя данъците върху тези суми всеки месец и следователно като си пускам годишна декларация да не ми се трупа наведнъж сумата, която трябва да платя. Имам ПИК от НАП.
Разбира се, че можете.
 
А как става, защото не съм правил до сега и незнам ? Възможно ли е с ПИК да направя това нещо вместо да ходя до НАП ?
 
Здравейте !
Искам да попитам следното: Имам уебсайт и слагам реклами в сайта си и получавам пари, обаче фирмите с които работя са чуждестранни, едната е etarget.sk и съответно като ми плащат не ми удържат данък върху сумата, а направо плащат цялата ми сума и другат е една немска фирма, пак по същия начин. Аз мога ли по някакъв начин да си платя данъците върху тези суми всеки месец и следователно като си пускам годишна декларация да не ми се трупа наведнъж сумата, която трябва да платя. Имам ПИК от НАП.
Трябва да имате и регистрация по ЗДДС чл.97а. и т.н.
 
А за едни 300-400лв има ли смисъл изобщо да се занимавам с такива документации ?
 
Колеги, някой да е получавал обаждане от НАП, че ще го проверяват като физическо лице за стандарт на живот спрямо доходи? Мой близък е получил обаждане и после имейл да подготви документация за доходите си от последните 2 години + справка за по-големи покупки и пътувания в чужбина. Ще се консултира със счетоводител естествено, но все пак ако има някой който е минал през подобен процес, може ли да сподели какво може да се очаква?
 
О, това е много гадно, ще му броят вилиците, лъжиците, мебелите, колите, телефоните и всичко. Ще му оценят цялото имущество, може и това на преките му роднини, ще му направят оценка, ще му сметнат доказаните доходи за проверявания период, вадят едното от другото и ако разликата е фрапираща в полза на разходите следва ... не знам какво следва, но няма да е приятно.

Как се е докарал до тук твоя приятел? Това го прилагат на високопоставени държавни служители, нарко босове и други такива. Може да се стигне до конфискация на имущество и подобни гадости.

Да търси адвокат, не счетоводител му кажи.

Колеги, някой да е получавал обаждане от НАП, че ще го проверяват като физическо лице за стандарт на живот спрямо доходи? Мой близък е получил обаждане и после имейл да подготви документация за доходите си от последните 2 години + справка за по-големи покупки и пътувания в чужбина. Ще се консултира със счетоводител естествено, но все пак ако има някой който е минал през подобен процес, може ли да сподели какво може да се очаква?
 
Не искам да звучи грубо, но такива като твоя приятел са или по сингнал, или малко е прекалил с показността си.

И аз имах познатк, на които им направиха така проверка, но бързо се отказа като видяха кой къде работи. Така, че няма страшно, ако всичко черно на бяло е ок. Да речем има нива кола за 60 000 лева, а дохода му е 1500 лева на месец, официално, в същото време е под наем в жилище за 800 лева, и последните 3 месеца е бил по веднъж на почивканякъде на екзотичните острови....Еми не е нужно даже и сигнал, за да му пуснеш една проверка.

Доста неприятно е, но и хората е редно да мислят малки преди да пипнат да се изхвърлят с какво ли. Преди да започнеш да правиш такива изпълнения, няма да е зле на хартия да са доказуеми. Набиеш ли се на очи, а примера ми горе направи крещи, то лоша работа. ;)
 
Здравейте, много благодаря за включванията. Така, от НАП изискват за последните 2 години информация.

Не ми е просто приятел, а близък и съм доста добре запознат с нещата които притежава и начина на живот, който води. Човекът работи в собствена фирма на малка заплата под 1к. Фирмата е чиста има си печалба, не много голяма, но е декларирана и данък е платен. Кара кола за 3 хиляди лева, която е купена още през 2013. Не притежава абсолютно нищо луксозно. Има 1 двустаен панелен апартамент, който е купен със заем още през 2012, нормално ремонтиран и обзаведен, нищо префърцунено като кухни за 10 бона и т.н., но и това не би следвало да ги засяга, понеже търсят нова информация. Като цяло по никакъв начин не води луксозен начин на живот или нещо такова. Има доста пътувания в чужбина най-често до Турция с личен автомобил или като член на няколко културни сдружения и танцова група, но максимума им беше до Австрия и Унгария с микробус, никакви полети до Дубай, Малдиви и тем подобни дестинации.

Това което се съмянваме, че е светнало на радара на НАП е следното: През 2018 прави вноска за апартамент, който все още се строи като внася 50к по банков път. Мисля, че после внасят още някакви 10-20к. Тези пари идват от дългогодишни семейни спестявания и най-вече от сина му, който имаше сватба преди година и нещо от 500 души, има стабилна работа, а отделно е ходил на 2-3 бригади в щатите и по-специфично Аляска където е бачкал по 3-4 работи. Накратко не е милионер, но със сигурност има способност да е събрал подобни средства. Предполагам начина по който го виждат НАП е "тоз изкарва под 1000 лв на месец пък прави вноска от 50к...".

Сега @Blinky като каза "или по сингнал" ми вкара малък дявол в главата. Но се чудя това как е възможно, все пак не е за фирма, а за физическо лице, примерно аз мога ли да отида в НАП и да каже еди си кой мангал кара джип проверете го... ?! Малко не ми се връзва, ако знаете как евентуално може да се е получило ще ми е интересно да разбера...

Сега 2 седмици трябва да се подготвят документи доколкото ми обясниха.
 
Ако всичко, което каза е така, няма от какво да се притеснява, само където ще му загубят времето. И което е по-лошото той ще им плати заплатите за това.

А сингнал може да е от някой съсед или друг подобен субект, който е решил, че нещо не е наред. И нали ония им е толкова мозъка, и почиват да действат.

Ни този сингнал трябва да е задействан ако реално има причина, или просто този който го е поддал има стабилни връзки в тамошния НАП. ;)
 
Малко се поразплита нишката, оказа се, че са сменяли счетоводител на фирмата преди известно време. Според мен, има голяма вероятност този човек да има пръст. Все пак, те се видяха с професионалист и ще се изчистят нещата, понеже така или иначе нямат някакви огромни средства и чудесии... Благодаря за включванията.
 
Имам един въпрос: имаме фирма ООД двама съдружници по 50%, имаме сключен договор към фирма за изработка на продукт като е платена 50% от цената. Понеже влошихме доста отношенията си , искам да се оттегля и да направя нова фирма или да отпиша него.. някакви съвети как да постъпя? Да изчакам да изпълнят поръчката и после всеки оперира с негова си фирма?
 
Имам един въпрос: имаме фирма ООД двама съдружници по 50%, имаме сключен договор към фирма за изработка на продукт като е платена 50% от цената. Понеже влошихме доста отношенията си , искам да се оттегля и да направя нова фирма или да отпиша него.. някакви съвети как да постъпя? Да изчакам да изпълнят поръчката и после всеки оперира с негова си фирма?
Можеш да предложиш да изкупиш дяла на ортака. Най-чисто е и елегантно. Ако има и други щения, може да му предложиш по-висока цена за дяла му.
 
Здравейте! Имам въпрос във връзка с ДМА, притежание на ЕООД, което няма договор за наем. Възможно ли е закупуване на офис оборудване /от тип бюро, шкаф/ от името на фирмата, без наличие на офис/договор за наем?
Благодаря предварително!
 
Здравейте, Въпросът ми е свързан с продажба на физически продукти в платформите Etsy и eBay. Имам регистрирана фирма ЕООД по ДДС и вече няколко месеца осъществявам продажби. Разликата, която е, че от първата платформа постъпват директно по фирмената сметка, а от eBay първо минават през PayPal. Имам счетоводител, но до момента всяко постъпление се осчетоводява като продажба по банка, като на края на месеца сумарно за всички постъпления се пуска една обща фактура. Обяснението на счетоводителя ни е, че по този начин не използваме разходите за приспадане на ДДС и не допускаме нарушение и тови би минало за пред проверяващ. Но ние имаме продажби както от ЕС, така и от САЩ, където ДДС не се начислява. В този смисъл ме интересува разликата и как това би повлияло осчетоводяването на продажбите.
Но чувам и разнопосочни мнения, че всъщност трябва всяка покупка да се осчетоводи поотделно и т.н., което би ни създало истинско главоболие - продажбите са десетки, но са насръвнително малка стойност всяка. В този смисъл бих искал да чуя и Вашето мнение, препоръка или насока. И за уточнение - консултурал съм се с две счетоводни къщи, които дават информация точно за тези електронни платформи - не достигам до някакво заключение до този момент. Благодаря предварително!
 
Здравейте, ще работя като програмист от българия за английска фирма и имам няколко въпроса относно това.
Как да се регистрирам - фирма или свободна професия?
Как да ми плащат - в българска или английска сметка?
Как се променят нещата след като излязат от ЕС?
 

Горе