Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Нарушаваш законите със сигурност - успеят ли да докажат че това е един и същи бизнес но се пуска през 12 различни фирми за да избегнеш регистрация по ДДС ще те окошарат гаранция - А то въобще не е трудно - Особено ако имаш работници - Да видят само как минават работниците всеки месец в новата фирма и си готова конфекция. Ако пък имаш и стационарен магазин съвсем са те улепили.

60 000лв не са малко пари - Реално от тях ще спасиш около 30 000 и това не са малко пари - Но лично аз предпочитам да приключа годината с 170 000лв чиста печалба и да спя като бял човек вместо да приключа с 200 000 и на третата година да си докарам инфаркт.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Нарушаваш законите със сигурност - успеят ли да докажат че това е един и същи бизнес но се пуска през 12 различни фирми за да избегнеш регистрация по ДДС ще те окошарат гаранция - А то въобще не е трудно - Особено ако имаш работници - Да видят само как минават работниците всеки месец в новата фирма и си готова конфекция. Ако пък имаш и стационарен магазин съвсем са те улепили.

60 000лв не са малко пари - Реално от тях ще спасиш около 30 000 и това не са малко пари - Но лично аз предпочитам да приключа годината с 170 000лв чиста печалба и да спя като бял човек вместо да приключа с 200 000 и на третата година да си докарам инфаркт.


Съгласен съм с теб.
На прктика няма да си струва нервите и разправиите.
но не разбирам по какъв закон ще те окошарят заради това:
успеят ли да докажат че това е един и същи бизнес но се пуска през 12 различни фирми за да избегнеш регистрация по ДДС ще те окошарат гаранция.

Ти можеш да имаш 100 фирми, няма ограничения и ще продаваш каквото си искаш през която си искаш?
Ако продаваш мекици, пудра захар и тоалетна хартия, защо да не са ми на отделна фирма всяка, какво като са взаимносвързани продукти :).

За пример аз имам няколко фирми.
Две са регистрирани по ддс. останалите не са.
при положение че имам голям процент клиенти които не са регистрирани по ддс фирми, защо да им продавам от фирма регистрирана по ддс?
Кой закон ми забранява да се възползвам от предимствата на двете фирми?
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Със сигурност си в нарушение, ако имаш ЕТ което не е регистрирано по ДДС и ЕООД със същият предмет на дейност регистрирано по ДДС

Сега ще потърся да видя къде го пише.
 
От: От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Със сигурност си в нарушение, ако имаш ЕТ което не е регистрирано по ДДС и ЕООД със същият предмет на дейност регистрирано по ДДС

А ако имаш две такива фирми и общият им оборот е над 50 000лв и не си се регистрирал 100% си в нарушение

Сега ще потърся да видя къде го пише.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Минков какво им връщат??? - Ако са регистрирани в БГ си внасят ДДС като на поп (грешно се казва - плаща си като поп) - Жалбите на КЗП напълно важат за тях ако са подадени от граждани - То ако са подадени от фирми КЗП няма и да ги приеме Радо - Извършвайки търговия от България са длъжни да се регистрират - Ако клиентите им са българи но си пазаравуват с карти и стоките се доставят от Румъния никой не може да ги накара да се регистрират в БГ
имам впредвид, че това дали да си регистрираш фирмата в Румъния или в България не се определя от разликата в % на ДДС м/у двете държави, за КЗП виж - http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=45059&p=467614#post467614
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Продължавам да не разбирам какво всъщност имаш в предвид

Разбира се че от разликата в ДДС може дадена фирма да реши да направи фирма в БГ - 5% са си доста пари при големи обороти - Да не говорим че може точно тези 5% да правят фирмата неконкурентно способна.

А колкото до КЗП - Ако фирмата е румънска не може въобще да ги търсиш - Ако обаче с покупката ти пристига фактура от БГ фирма можеш да им скъсаш гъза
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

И още нещо прочетох по-горе, как така ако фирма е купила нещо с фактура, може да си търси правата от КЗП?
Щом е юридическо лице няма кзп - няма 2 години гаранция.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Фирма посмъртно не може да се жалва в КЗП - Преди време пак бистрихме въпроса - само не си спомням какво става ако собственика на фирмата свали касовият бон от фактурата и се излети в КЗП като частно лице
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Фирмите не са потребители по смисъла на ЗЗП. Само физическите лица са потребители.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

И още нещо прочетох по-горе, как така ако фирма е купила нещо с фактура, може да си търси правата от КЗП?
Щом е юридическо лице няма кзп - няма 2 години гаранция.

Има си всичко, просто не е КЗП организацията, която урежда споровете между фирмите, те се уреждат от Търговския закон и ако не се разберете по него, от съда.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

ЧАКАЙТЕ!
Не довършихте за няколкото фирми, които се въртят до прага на ДДС регистрацията! Стана ми интересно!

@Манта, дай да видим това, което щеше да изровиш, защото и аз като АMOUN не съм убеден, че си в нарушение. Казвам веднага защо с 2 въпроса:

1. Автокъща пуска ли фактура с ДДС?
2. Счетоводна къща да ви е издала ф-ра с ДДС?

Давам ги като въпроси, но отговорите в 99.9% от случаите ги знаем: НЕ!

Нима счетоводна кантора водеща поне 50-80, а може и повече фирми за по 150+ лв/месец не ги стига праговете за ДДС регистрация?
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

ЧАКАЙТЕ!
2. Счетоводна къща да ви е издала ф-ра с ДДС?

Да. Ако счетоводната къща не е регистрирана по ДДС, значи е много малка или не особено търсена поради някакви причини.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Ляля нашата счетоводна къща е регистрирана по ДДС и задължително на всички клиенти издаваме фактури по ДДС дори и на тези дето не са регистрирани, ако не им изнася да си търсят счетоводители дето да не им издават - Реално при цена 100лв ако получат фактура с ДДС ще платят 20лв отгоре ако не платят фактура ще дадат 100лв на черно и ще загубят 10лв от увеличен данък печалба - Тоест става въпрос за 10лв.

Автокъщите издават фактури с ДДС ако са регистрирани - и то само върху печалбата на внесените коли обикновено ги пишат с по 300лв над цената на придобиване и ако клиента иска да е на реалната цена го карат да си доплати разликата в ДДС-то

Относно регистрацията по ДДС не съм ровил но съм на 100% сигурен че няма как да имаш няколко фирми с еднаква дейност сборният им оборот да е над 50 000 и да не се регистрираш по ДДС
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Никакъв проблем няма да имаш няколко фирми и те да си работят паралелно с една и съща дейност, да си правят по 45К годишно всяка и да нямаш никакви проблеми с ДДС-то. Друг е въпроса, че не при всеки бизнес си струва, защото всяка фирма си има задължителни разходи - счетоводител, касов апарат, персонал и т.н. Реално работейки с няколко фирми завишаваш значитено административните разходи и пестиш от разправии с ДДС - не е съвсем сигурно, че ефективно - например за търговска дейност съм сигурен, че е по-изгодно да се регнеш по ДДС, отколкото да сменяш фирмите, защото трябва с всяка смяна на фирмата да вадиш нови разрешителни за търговския обект, ако извършваш услуги от типа фрилансър може да се окаже по-изгодно да имаш няколко фирми, но това пак е одо аритметика - дали има или няма смисъл.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

10лв от увеличен данък печалба

След като фирмата си плати данък печалба нали каквото остане след това се облага допълнително и с 5% данък върху дивидента? Тоест данъчната тежест е общо 14,5%.

А това, че административната тежест е толкова голяма, че не си струва да се регистрира още една фирма за да се пести от ДДС не ви ли се струва притеснително?

До кога ще търпите? Те ще продължат да пишат закони, защото така печелят пари. Тоест силно мотивирани са да увеличават размера на законодателството и да създават още и още бюрократични пречки, което води до увеличаване на данъка "шибана държава".

Колко ще търпите още? Ще чакате разходите ви във връзка с бюрокрацията да изяждат 50% от печалбата ви? Или може би до 90% ще бъде търпимо?

По темата: It might cost you $39K to crowdfund $100K under the SEC’s new rules (в друг subreddit). Проблемът с данъка "шибана държава" не е само на българските граждани, гражданите и на всички останали държави се оплакват от този проблем.

Всички държави са шибани (някои са по-малко шибани от други, а има и съвсем абсурдни държави, които са не шибани, ами направо преебани). Причината за това е, че хората търпят. Парадоксално е, но хората, които търпят мислят рационално.

Григор Гачев каза:
Едно от интересните “уравнения” в теорията на игрите е така наречената “дилема на затворника”. Тя е най-известният пример за ситуации, в които, ако всеки от участниците действа както е най-изгодно за него, крайният резултат е неизгоден за всички. Или, иначе казано, е възможно сътрудничеството на участниците да не е в интерес на всеки от тях, въпреки че е в интерес на всички. На езика на теорията, такива ситуации се наричат “Парето-субоптимални”.

Източник: Дилемата на затворника

За всеки "лош капиталист" е най-изгодно да няма "лоши капиталисти", които да плащат за закони. Ако имаше как всички "лоши капиталисти" да се договорят да не плащат за закони - вероятно нямаше да имаме крони капитализъм. Проблемът е, че те не могат да го направят.

Въпреки, че за всички е изгодно да не се продават закони, за отделния "лош капиталист" е изгодно да си купи закон (при положение, че другите си купуват закони и законодателството вече е голяма каша).
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Възможно е и да не съм прав - Но от времето когато се занимавах със счетоводство ми е останал спомен че не е законно по този начин да избягваш регистрация по ДДС
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Възможно е тази година стават десет години от както не се занимавам със счетоводство. Но въпреки това не ми се вярва да са оставили такава голяма дупка да се заобикаля регистрацията по ДДС - Те искаха да свалят прага на 25000 а пък да оставят фирми с еднаква дейност да не им обединяват оборота хич не ми се вярва
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

А защо изобщо трябва да има праг? Нека всички от момента на раждане да подават данъчни декларации всеки месец. Ще се създадат повече работни места на счетоводители - така ще се ликвидира безработицата.

9gh76b.jpg
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Хепи има праг защото ако всички са регистрирани по ДДС държавата ще фалира :)
 

Горе