Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

От личен опит ePay.bg взима 1.2% от продавача и 1.2% от купувача.
Paypal взема повече, но само от продавача. Само че, в пейпал има ли Български лева? Защото болшинството Български клиенти биха се чуствали странно да плащат в евра или долари.
 
Няма BGN в Paypal за жалост. Но като гледам как се развива или ще вкарат или ще трябва ние да минем към еврото. :) Иначе превалутира по курса на Visa или Mastercart а деня, който от слухове знам, че е куц. Аз свикнах, мисля, че и другите ще свикнат с това.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Хепи след няколко години хората вече ще са забравили за този балон с биткойните а тия дето си го спомнят ще е от кошмари

В БГ поне още 10 години няма да преобладават безкасовите плащания при онлайн търговията
 
От: Re: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

От личен опит ePay.bg взима 1.2% от продавача и 1.2% от купувача.
Paypal взема повече, но само от продавача. Само че, в пейпал има ли Български лева? Защото болшинството Български клиенти биха се чуствали странно да плащат в евра или долари.

Това "от продавача" и "от купувача" е манипулация. На същия принцип се гради заблудата, че уж работодателят плаща част от осигуровката, а работникът - другата част. Истината е, че работникът плаща всичко - включително и разходите на фирмата за канцеларски материали. И клиентът плаща всички банкови такси, които уж са за сметка на търговеца. Обаче това трудно се осмисля от повечето потребители, защото банките изнудват търговците да подпишат договор, според който ще продават на еднакви цени на всички - клиентите пазаруващи чрез плащане в брой плащат на една и съща цена като клиентите пазаруващи чрез плащане с кредитни и дебитни карти.

Аз като си плащам сметката за ток, вода, парно и т.н. не ми удържа такса. Обаче търговецът плаща някаква такса (например 1%). За регистрация на дебитната карта плащам 1 лев.

Тези 1,2% са само за карта MasterCard, издадена от българска банка. За други карти - други такси.

Тук са таксите:
https://www.epay.bg/?action=wikibox&wpage=load_macs_bg
https://www.epay.bg/?action=wikibox&wpage=pay_wire_bg
https://www.epay.bg/?action=wikibox&wpage=pay_epaybg_bg
https://www.epay.bg/?action=wikibox&wpage=pay_recv_epaybg

Имат различни такси в зависимост как точно е направено плащането, с каква карта и дали става въпрос за периодични битови сметки, плащане към уеб търговци или плащане към други юридически лица или физически лица. Много зависи и коя е банката издател на банковата карта и дали е българска или чуждестранна.

Тези 1.2% се дължат от продавача само ако е регистриран като "търговец" и плаща месечна такса 60 лв за ползване на виртуален ПОС терминал. Иначе не плаща такса (няма и месечна такса), ако е регистриран само като юридическо лице, което не използва ПОС терминал. Купувачът плаща такса в зависимост от това как плаща.
 
Последно редактирано:
Re: От: Re: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Тези 1.2% се дължат от продавача само ако е регистриран като "търговец" и плаща месечна такса 60 лв за ползване на виртуален ПОС терминал. Иначе не плаща такса (няма и месечна такса), ако е регистриран само като юридическо лице, което не използва ПОС терминал. Купувачът плаща такса в зависимост от това как плаща.

Е, ние не плащаме месечна такса за ПОС терминал, получаваме плащания за услуги (от регистрирани потребители на ePay) и ни взимат такса за транзакциите. Също така в началото на месеца ни издават фактура за взетите ни такси през предишния месец.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Виж например тук - според тази страница може да не се плаща месечна такса, ако не се ползва услугата "виртуален ПОС терминал". Таксата е 1% (с включено ДДС). Отделно "При плащане с кредитна карта от страна на платеца се дължи допълнителна такса, чийто размер е обявен в Тарифата на ePay.bg. ". Тук има грешка - може би е трябвало да напишат кредитна или дебитна карта. Иначе не виждам никаква логика. И тези 0,2% допълнително (1,2% вместо 1%) не знам от къде идват. Изобщо доста разхвърлено и неясно е, но това е заради монополистите Visa/Mastercard и компания.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Как да разбера, дали мой магазин присъства в списъка?

Никак. Освен ако нямаше някакъв много сериозен контакт в НАП. Но тогава нямаше да питаш тук. :)
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Хубава новина за мен (информативно) и лошо май за всички ни.
Аз май съм първия от форума които данъчните искаха да посетят.
Нека да дам малко информация и аз на не информираните като мен до преди няколко дена.

Данъчните си водят стандартна процедура за проверка на не декларирани суми над 15 000 лева.
Т.е. ако имаш от Наложни платежи 10 000 лева, никой няма да те потърси. Обаче ако освен това видят движение от Epay.bg или от банковите ти сметки с извлечения от PayPal и общата сума надминава 15 000 лева. Ще те потърсят.
Актовете са за това.

Преди няколко дена ми се обадиха и на мен за подобни декларации и да изискват счетоводството на фирмата ми която те не откривали... Тъй като извършвам търговия извън България им казах че могат да ме хванат за на "Мойсей Жезела" и да не казвам какво още. След около 1 час пауза ми звънна някакъв по нахален тип да ми чете законите (Бати майката, тес от НАП по нахални от събирателните фирми) и да ми казва че ако до 7 дневен срок не предоставя документи, щял съм да изгоря много лошо.
Разбира се му теглих на тоя една майна и му казах, че още веднъж обади ли ми се, ще си дойда до България и ще го запаля.
След 20 мин, ми звъни Г-ца Христина Георгиева която е отдел финансови измами към боб чорбата.
Тъй като в НАП работят недоносените свинчета на някоя позната физиономия по телевизията и не си разбират от работата, ми обясниха че от началото на годината до сега в сметките е надминала салдото над 15 000 лева е било необходимо да декларирам парите в НАП дали са внесени пари от заплата в чужбина, спечелени от хазартна игра, дарени или продажба на движимо или недвижимо имущество, за да могат да определят "Свинчоците" дали да се облагам на 10 % данък в България.

Така че колеги... действайте с необлагаемите приходи от куриерските фирми. :)

Шегата на страна.
1. Регистрирайте се като физическо лице за да ви се начислява данъка.
2, Задължително разпечатвайте някакви електронни фактури между вас и клиентите ви, от ваше име.
3. На фактурите крайната клиентска цена да си е същата. Напишете само + 10 % данък и минус 10 % отстъпка от магазина, за да ви остане същата крайната цена. (Има и други методи).
4. Когато стигнете 1000 лева дължим данък т.е. съберете 10 000 лева. Внесете 200 лева е НАП и направете разсрочено плащане.

Тъй като България е членка на ЕС. Законите за данъци са:
Разсрочено плащане с минимална първоначална вноска 200 лева.
Задължителни минимални вноски месечно 20 лева, може да пропускате и по 1 -2 месеца и да внасяте пак 20 кинта.

Така няма да имате никакъв проблем. Нито пък ше се водите длъжници на държавата тъй като сте пуснали декларация за разсрочено плащане на данъци.
Общо взето, внасяйте по 20 лева от време на време в НАП-а да не ви пипат и могат да ви барат за ... ай да не казвам де.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Това за 15те хилки налично салдо до сега не бях го чувал - Имаше нещо за преводи над 30 000лв дето банките те докладват
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Много ценна информация от gioiello, репче. В Италия обаче не е ли още по-зле в това отношение? По-миналата година купонясвах с едни италианци в България, та те се бяха запътили да регистрират фирма в един югозападен град, защото в Италия ги смазвали от такси и лицензи, за данъци да не говорим. Вярно, че се занимаваха с транспорт и спедиция, но предполагам, че и в онлайн-търговията е все същата тесла.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Тъй като извършвам търговия извън България им казах че могат да ме хванат за на "Мойсей Жезела" и да не казвам какво още.

След като се намираш извън територията на България повече от половината данъчна година, не би следвало изобщо да те търсят за данъци в България. Данъците си ги плащаш в държавата, където се намираш. Не ми е известно да съществува задължение да се декларират доходи, които са необлагаеми. Може да имаш милиарди приходи в банковите сметки и не си длъжен да декларираш пред НАП. Само някакви статистически форми се попълват (за пред БНБ) и декларация за произход на средствата, ако правиш по-големи банкови преводи - твоята банка ще ти обясни точно какво се попълва при какви прагове.

Тези, които имат повече доходи имат възможност да сменят често държавата, където се намират и така плащат нула данъци (но фирмите им плащат данък, там където са задължени да го плащат). Виж тук за повече информация как става точно.

Търговска дейност по занятие няма как да извършваш без да имаш фирма (или без да си регистриран като ЕТ или нещо подобно).

Данъчното облагане в България изобщо не е 10%, това е само един от многото данъци. 10% се плаща много рядко - само при доходи от спекулация с финансови инструменти (които не се търгуват на европейските фондови борси) и доходите от спекулация с валута (примерно отворил си акаунт при някой Forex брокер и си цъкаш по платформата за търговия).

Ако имаш "други доходи" се облагат първо с 8% здравен рекет и после с 10% данък върху дохода (здравния рекет се признава за разход - робите да се радват).

Ако си регистриран по БУЛСТАТ плащаш двата вида пенсионен рекет (към държавата и към частните робовладелци) + здравен рекет към държавата. Има планове да принудят робите (гражданите) да плащат и здравен рекет и към частни робовладелци. Няма да се учудя ако това се сбъдне. Ще плащаме и рекет към застрахователни робовладелци задължително (задължителни застраховки на недвижимо имущество - сега само автомобилите се облагат с рекет към частни организации).

Може и да е възможно да платиш само 10% данък върху доходите си от нелегалната търговска дейност (нелегална - защото не можеш да я извършваш по занятие без да си търговец - т.е. ЕТ или чрез юридическо лице). В държавата, където се намираш може би е законно да извършваш търговска дейност по занятие без да имаш фирма, не съм сигурен.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Интересно е и какви са възможностите да се продава в една държава, а да се плащат данъци в друга.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

няма смисъл от тая хватка, в другите EU държави таксите и данъците са по-високи, ама ако настояваш - виж Eмaг
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

strana
В Италия има по големи данъци. Плащаш на 6 месеца само по 2000 евро за това че имаш фирма и отделно данъци. Имаше един от Видин с 150 камиона на негово име а работещи в Италия.
Общо взето на италианците им е по изгодно да имат фирми в България.

за Happy-то

Като физическо лице в България можеш да се регистрираш и да извършваш търговска дейност.
Извършване на търговия е там където постъпват парите. В случая ако имаш БГ сметка и продаваш в чужбина. Търговията се извършва от БГ.
Като си рег. Физ. лице си задължен да плащаш 10 % от приходите ти.
Друго не знам.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

няма смисъл от тая хватка, в другите EU държави таксите и данъците са по-високи, ама ако настояваш - виж Eмaг

Имах предвид българска фирма да продава в държави от ЕС с високи данъци, но да плаща данъците си в България. Емаг.бг доколкото разбрах от десет секундно търсене с Google е румънска фирма получила ЕИК в регистър БУЛСТАТ. При това положение в България ли плаща данъци?

strana
В Италия има по големи данъци. Плащаш на 6 месеца само по 2000 евро за това че имаш фирма и отделно данъци. Имаше един от Видин с 150 камиона на негово име а работещи в Италия.
Общо взето на италианците им е по изгодно да имат фирми в България.

С транспортните фирми разбрах, че става. Обаче може ли българската фирма да отвори магазин в Италия, но да плаща данъците си в България? Мисля си, че не може. Обаче ако прави електронна търговия и трето лице изпраща стоката от склад в Италия до клиенти в Италия, но българската фирма приема плащанията от клиентите, може ли българската фирма да не плаща никакви данъци в Италия, а само в България? Или ще трябва българската фирма да изпраща стоката от склад в България за да е възможно това? При нашите високи цени на куриерски и пощенски услуги от България за чужбина дали ще излезе по-евтино да се плащат тези разходи или да се плаща за съществуване на фирма в Италия?

От друга страна това трето лице, което праща стоката от склад в Италия ще трябва да плаща един куп данъци/осигуровки в Италия и да им спазва шибаното трудово законодателство (за което съм чувал, че било по-шибано и от българското). Така че може и да излезе по-евтино да се плати един куп пари за куриер, отколкото да има какъвто и да е досег с данъчно-осигурително-трудово-правната система в Италия.

Не знам за Италия или друга страна се отнасяше, но четох клиенти да се оплакват, че Витамин C бил на абсурдни цени и затова се налагало да си го купуват онлайн от други държави (както и лекарствата по принцип).

за Happy-то

Като физическо лице в България можеш да се регистрираш и да извършваш търговска дейност.
Извършване на търговия е там където постъпват парите. В случая ако имаш БГ сметка и продаваш в чужбина. Търговията се извършва от БГ.
Като си рег. Физ. лице си задължен да плащаш 10 % от приходите ти.
Друго не знам.

Физическите лица в България могат да се регистрират като еднолични търговци. Могат да се регистрират и в регистър БУЛСТАТ като самоосигуряващи се.

Когато са ЕТ плащат осигуровки и върху каквото остане 10% данък. След това върху каквото остане плащат 5% данък. Така излиза данъчна тежест осигуровки + 14,5 = повече от данъка на ЕООД.

Когато физическите лица са самоосигуряващи се плащат осигуровки + 10% върху каквото остане (няма допълнителни 5%).

Ти наистина ли плащаш само 10% данък или до сега нищо не си плащал, но някой счетоводител ти е казал, че трябва да плащаш само 10% данък? А осигуровките?

И какво значение има къде е банковата сметка. Ако получаваш парите чрез PayPal в Люксембург ли ще се облагаш? Според моето тълкуване на законите няма значение кой доставчик на платежни услуги ползваш. Ако искаш може да ползваш OKPAY, който се намира на Британските вирджински острови. Това не значи, че трябва там да плащаш някакви данъци. Държавата, където се плащат данъците няма връзка с държавата, където имаш банкови или небанкови сметки.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Happy

Търговия се извършва там от където получаваш парите.
Именно това е. Продаваш в Щатите но парите влизат в Българска сметка. Значи търговията се извършва от България. Няма значение от къде се доставят стоките. Като си купиш от Китайските онлайн магазини нещо, къде мислиш че китаеца се облага на данъци?

Пейпал, ОКпей няма значение от къде са. Ти така или иначе да изтеглиш парите трябва да посочиш някаква банкова сметка. Било то и карта, парите пак влизат в банковата ти сметка.
Имаш ли по някакъв начин сметка в чужбина отворена и парите минават от там. Нямаш проблем. Но зависи пак коя страна.

Давам ти пример с Италия. Има документ фискален код който се издава от министерството на финансите. Нямаш ли такъв документ, не можеш да използваш нито една банка, не можеш да извършваш дори пощенски преводи.
Когато го имаш го представяш като ЕГН навсякъде. Било то в Банка или където и да е.
Така ти следят всички сметки които отваряш и лесно могат да разберат доходите ти.

В България сигурно пак имат начин да следят.
Според теб ако си прехвърляш по 10 000 лева месечно от Пейпал, Окпей и други онлайн разплащателни форми в твоята сметка в България, дали няма да те посетят и питат от къде са ти парите?
Ако им кажеш че продаваш Часовници по 2000 лева в Америка. Дали няма да искат да плащаш данъци?
Ако имаш фирма в Америка и си плащаш данъците и прехвърлиш парите си в България в твоя сметка, пак те търсят за данъци.
Моя случай е такъв и не ми стана ясно дали се облагам на данъци или просто трябва само да декларирам парите че са от моя фирма в чужбина.

Не съм запознат и аз.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

И аз не съм специалист но ако си си платил данъците в държавата в която си правил бизнеса и си ги прехвърлил в БГ не дължиш даници ако между двете страни има договор за избягване на двойното данъчно облагане - Ако няма трябва да плащаш данъци и в БГ

До колкото знам ако си придобил парите в една държава от ЕС и си платил данъци върху тях и ги прехвърлиш в друга държава от ЕС не дължиш данъци - Иначе в БГ нямаше да влезе една стотинка легално от българите работещи в ЕС

Предполагам че просто над определена сума искат да се декларират за да се избягва прането на пари.
 
Re: От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Happy

Ако имаш фирма в Америка и си плащаш данъците и прехвърлиш парите си в България в твоя сметка, пак те търсят за данъци.
Моя случай е такъв и не ми стана ясно дали се облагам на данъци или просто трябва само да декларирам парите че са от моя фирма в чужбина.

Не съм запознат и аз.

както написан mantaman е за ЕС ако става дума за трансфер между лични сметки стигнал си да извадиш парите в лична сметка и си им платил всичко дотам...

Иначе между България и Щатите или други държави межу който също има споразумение за избягване на двойното данъчно облагане и специално за фирма > лична сметка в БГ... се дължи данък дивидент ако си превеждаш дивидент от фирмента в личната сметка (5%)...



Ако ползваш фирмата да ти покрива разходите (в различните държави различни неща може да се приспадат) като се почне от малко неща с много брокрация (БГ) мине се че в англия доколкото знам си зареждаш колата и си го пишеш фирмен разход (без една камара хартия, като пътни листове и тнт с англииска) и се стигне до изцяло да можеш да живееш за сметка на фирмата... и дивидент си превеждаш когато искаш да си купиш нещо голямо за на свое име


Ако живееш по малко от 183 дни в дадена държава не си данъчно задължен в нея (даже има стандартна декларация която се подава в НАП) ако не живееш в България ама наистина трябва да не живееш че се вкарваш във филм... (а ако държавата е монако не си данъчно задулжен и при повече от 183 в монако ама много е скъп живота там)

Преди 10 години някъде се опитаха да го работят Христо Стоичков по този параграф когато това правило за 183 дни беше още ново ама той ги клати в съда (осъди ги)
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Затова живейте по 70 дни в 5 държави годишно и ще ви е мирна главата
nuts.gif
 

Прикачени файлове

  • nuts.gif
    nuts.gif
    531 bytes · Преглеждания: 112
Защо да набутват клиентите да плащат повече? ePay.bg взимат по-скромни такси от PayPal.
Таксите са по-ниски. Но и много неща нямат като услуга. Refund, Disput, и още такива, които реално, за да съществуват трябва да седи екип за това. Мен лично ще ми е много тъпо, ако някой умник ме преметне през ePay и няма как да си ги върна, дори и с някой друг диспут. Па до банката, после да подам жалба, не знам си какво. Таксите са на база това, което предлагат като сървис. Ако PayPal имаха еднакви функции като на ePay, мисля че нямаше да има разлика в таксите. Но пък и не мога да ги сравня така, говорим за различни мащаби също. :)
 

Горе