Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

nortrant

Well-Known Member
Днес на заседание на Министерски съвет взехме решение да прекратим проекта АЕЦ "Белене" и да доплатим първи реактор, който октомври месец ще е окончателно готов, съобщи премиерът Бойко Борисов.

Решението беше тежко ( :mrgreen: ), посочи той.

Борисов уточни, че за реактора остава да се доплатят около 140 милиона евро.

Ние нямаме възможност да я платим, а и да задължим държавата поколения наред да плащат тези пари – няма как да стане. В същото време целият ядрен риск, ако нещо се случи там, на този земетръсен разлом, остава за сметка на България", каза Борисов.

Надявам се президентът Путин да удържи на думата си,

че по този проект дружески ще се разделим, каза още Бойко Борисов.


==============

Вие как мислите, добро ли е решението ?
Реактора ще се ползва като седми блок на АЕЦ "Козлодуй"
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Според мен е добро решение - Белене е бездънна дупка където БСП наля сумати пари залудо - освен това на този етап съм против изграждането на повече атомни мощности защото това че произвеждаме евтина атомна енергия не виждам с нищо да се отразява на сметките за ток на обикновеният българин а риска си остава за всички нас.
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Няма да се учудя ББ да разкрие в късните новини, че си е променил мнението за Белене и в крайна сметка ще се строи. Даже и паметник може да му построят, та сиянието на Премиера да стопля сърцата и радиаторите на милите българи...
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Идеално е решението, стига да го спазят наистина.
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Какви са минусите и плюсовете от това решение ще стане ясно скоро.
 
Re: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Според мен е добро решение - Белене е бездънна дупка където БСП наля сумати пари залудо - освен това на този етап съм против изграждането на повече атомни мощности защото това че произвеждаме евтина атомна енергия не виждам с нищо да се отразява на сметките за ток на обикновеният българин а риска си остава за всички нас.
Поправка - БСП открадна покрай..... :)
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Блинки може и така да се каже - но все пак да не забравяме че в тази държава би трябвало всеки да е невинен до доказване на противното - аз даже не съм и чул по случаят да е заведено дело - което ме навежда на две неща - Или не е имало кражба - Или новите управляващи са си затворили едното оче срещу известна сума
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Аз съм малко по-наясно с проекта белене и налетите пари там. Мантаман е прав - бездънна яма беше. Да знаете какви пари са раздаваха, бедна ви е фантазията. За 7ми блок в козлодуй може да се говори поне след 10 години. Така, че ще се случи същото, както и с предишния реактор - 90те продадохме един неползван, сега ще търсим на кого да продадем този. За жълти стинки естествено.
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Истинската новина в случая е намерението да се прави газова централа. От това има смисъл само ако разполагаме със собствени находища. Единствените ни залежи са от шистов газ, а за да го използваме ще трябва да превърнем в пустиня най-плодородната част от България, която едно време е била позната като "Житницата на Балканите". Да се експлоатират тези залежи би било голяма глупост. Още повече, че основният проблем на бъдещето ще е храната и чистата вода, а не енергията. Дано кухите тикви, които обикновено стават политици проумеят това и се откажат от тези безумни идеи, които може да обрекат на гладна смърт бъдещите поколения.
 
От: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

За 7ми блок в козлодуй може да се говори поне след 10 години. Така, че ще се случи същото, както и с предишния реактор - 90те продадохме един неползван, сега ще търсим на кого да продадем този. За жълти стинки естествено.
И да го инсталираме в Козлодуй, и да го продадем, все ще е по-добре, отколкото още найсе милиарда за Белене. Всички знаем, проектирано строителство у нас, колко още излиза над проекта.
Бетона в Белене, налят от БСП, е повече от подходящ за партийните им сбирки. И исторически, и идеологически. Тяхна рожба си е, пък и от десетилетия имат сантимент към района. Най-добре би било да се заселят на острова и повече да не се показват на континента.
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Прав си. Най-добре паметник на културата и икономическата мисъл да го направят. 101 национален туристически обект. Вход 10евра за чужденци. И току виж за 50 години си върнем парите.
Представям си ги по морето - Reisen - Nesebur, Veliko Tarnovo, Belene - 100 Eur :D
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

На мястто на белене ще построят мол "белене"

Иначе от това се вижда, че българия е една бедна и фалирала държава. турците сега ни се смеят 100%, както и руснаците
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

На мястто на белене ще построят мол "белене"

Иначе от това се вижда, че българия е една бедна и фалирала държава. турците сега ни се смеят 100%, както и руснаците
Не става Мол - наблизо в Русе има 4 построени и само един от тях работещ.
Пука ми кой се смее и кой плаче! Аз съм щастлив, че внуците ми няма да работят и плащат цял живот червената атомна цитадела.
Цените за преработка и съхранение на ядрените отпадъци растат с темповете на цените на петрола. ;)
 
Re: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Истинската новина в случая е намерението да се прави газова централа. От това има смисъл само ако разполагаме със собствени находища. Единствените ни залежи са от шистов газ, а за да го използваме ще трябва да превърнем в пустиня най-плодородната част от България, която едно време е била позната като "Житницата на Балканите". Да се експлоатират тези залежи би било голяма глупост. Още повече, че основният проблем на бъдещето ще е храната и чистата вода, а не енергията. Дано кухите тикви, които обикновено стават политици проумеят това и се откажат от тези безумни идеи, които може да обрекат на гладна смърт бъдещите поколения.

Не си прав но не искам да споря... като не искат не искат...

1. фракинга може да съвсем чист процес само пясък и вода със съвсем леко намалена ефикасност... (тои даже се използва само със вода за уеличаване дебита на водни кладенци)

2. шистовите скали представляват старо морско/ речно / езерно дъно газа от разлагането на мъртви растения и животни (микроорганизми), е останал в калта която в следсвие на многото години налягане се е компресирала до скала ... газът в нея не е химически свързан със скалата и скалата трябва да се напуска за да илзезе на повърхноста... както написах в 1 само с пясък и вода става....





3 ако газта стува около 300 долара за 1000 куб м3 а аз съм газпром и имам договор да я продавам на 500+ няма да искам този който я купува от мен дори да прави проучвания за собствена... бих налял много пари за дезинформация и лобизъм за да си запазя пазара

4. мораториума за шистовия газ е така написан че спира и конвенционалните проучвания за газ.... щото между пручванията за шистов и за конвенционален почти няма разлика...

5. на 20 километра от българо румънснакта морска граница румъницте намериха най голямото находище на нефт и газ на тяхна територия.... (даже е арогнатно да се смята че при нас няма ама виж 4

6. Румънците въобновиха наксоро след откритието пет спора около 17 квадратни километра от нашите териториални води (венага излизат съмнения за 5) и интерсния ефект от как аджеба приехме такъв закон на 4


7. Ако се постори един терминал за втечнен газ и купуваме от международните пазари или от румънците и поляците газ може да е изгодна централа на газ...


8. Противно на общото мнения за ВЕИ цената от енергията от веи е единствената която ще върви на долу и в момента е най скъпа.... щото ако след 10 години петрола газа, въглищата и атомното гориво (да и то поскъва) и като може да го зареждаш само от един доставчик този доставчик може да си прави каквото си иска с цената...

след 10 години токът от вятър ще му е изчезнала субсидията и вероятно ще е най евтиния източник на енергия
 
Re: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

освен това шистови скали не нужно да са в добруджа... даже добруджа ме съмнява... защото не се сещам в периода в който добруджа да е била на дъното.... може да има малки залежи там


ама например цялото софииско поле е било днъно докато искъра е дълбал искърското дефиле... така че бих сложил пари че има доста шистов газ около софия
 
Последно редактирано от модератор:
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

ооохохохо бесепарите пикаят газ сега, референдум щели да правят, незнам си кво - http://news.ibox.bg/news/id_1999327167

"Решението за АЕЦ Белене на правителството на г-н Борисов е едно от фаталните решения за това правителство, за България, за българските данъкоплатци и за българската атомна енергетика", коментира на брифинг в НС лидерът на БСП Сергей Станишев.
............
Румен Овчаров определи действията на министър-председателя като "един грубоват байганьовски тарикатлък"


Кеф кеф кеф, напълни ми се душата :lol::lol::lol:

Ще ипотекират апартаментите май да връщат комисионни :lol:
 
тук имаше пуснати линкове как атомекспортстрой стори една центала в азия 2 х 1000 мегавата за $2.2мрд около милярд и половина евро а нашата щяла да струва минимум 4 милярда евро + индексиране с инфлацията което можеше да достигне до 9 милярда ????????

Има дава вариоянта нашата де 4 пъти по качествена (което като се знае че атмомната енергия не е шега и ако думне една централа на един производител поради некачествено ипзъпнение му заминава пазара.... което навежда на второто може едни хора по веригата на строежа ще си делнат едни милярди разлика в цените и да осигурят дори и правнуците да не им се налага да работят

пп Ако боднат реактора в козлудий МИСЛЯ може да удължът живота на другите два реактора с още поне по 10 тина години щото отново мисля има изискване да си има резервна мощност каквато роля щял да играе новия реактор (не съм ного запознат тук слушал съм по медии) хора от централата (двама директори мисля)

Станишев лъже здравата че нямало смисъл... не че няма смисъл няма печалба за техните хора ....
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

За газовата ел.централа мисля, че искаха да вземат газта от южен поток. Това ми се види, че ще най-голямата набутвация в историята ако го направят така. През 2-3 месеца я вдигат газта съответно ще вдигат и тока. Смятайте кво ще стане. Аз съм на газ ама ще ги изритам тази година ще е за последно. За бита 1000 кубика бяха 900 и няколко лв.(по спомени, от фактурите). :)
 
Re: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

За газовата ел.централа мисля, че искаха да вземат газта от южен поток. Това ми се види, че ще най-голямата набутвация в историята ако го направят така. През 2-3 месеца я вдигат газта съответно ще вдигат и тока. Смятайте кво ще стане. Аз съм на газ ама ще ги изритам тази година ще е за последно. За бита 1000 кубика бяха 900 и няколко лв.(по спомени, от фактурите). :)

аз сега прочетох газовата централа щяла да е руска и ще ни продават тока само... на тях газта им излиза много малко за добив + таксите за транспорт... реално ще си правят пари.... макар и не толкова колкото да ни продават газ директно щото с тока ако не са конкурентни не сме длъжни да го изкупуваме...
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

ПР-ите на БСП ако бяха умни сега щяха да кажат, че това е претекст да почнем да копаме шистов газ и глей какво става :) Явно не са се усетили още.
 

Горе