В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Да, напълно нормално е да си жертваш живота за другите. Толкова много хора го правят, раздават се просто и живеят по християнски, за да добруват ближните. Дето се вика на английски - SAID NO ONE EVER! Герои има, но са малко. Извършеното от този човек е висша форма на себеотрицание - нещо, което рядко се среща днес.
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Язе продължавам да чекам некой от феновете на клипа да обясни на нас простолюдието що е идиот Ботев. :)
 
От: От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Язе продължавам да чекам некой от феновете на клипа да обясни на нас простолюдието що е идиот Ботев. :)
Щото е глупак. Вместо да гепи Радецки и да ходи у Виена да сърба турско кафе, он се фанал да събаря империя.
 
От: От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Язе продължавам да чекам некой от феновете на клипа да обясни на нас простолюдието що е идиот Ботев. :)

Какъв е Ботев? Младеж, революционер, поет, борец за свобода... Въпросът е какъв е той всъщност? Отговорът е - политик, социалист. Като Левски. И като Левски не е светец. Силен стратег, лош тактик (показателно за това са разпадът на БРЦК, начинът по който организира въстанието през май 1886, как намира смъртта си... още по показателен е спорът от чия ръка точно умира). Въпреки безспорния героизъм, отдаденост на каузата и принос към българщината, неговите цели всъщност не се постигат. След Освобождението, самоосъзнаването и самоуправлението на българите се използват от политиците от Стамболов насам за трупане на пари и имоти, по-рядко в полза на българската кауза. Което е тъжно и жалко... корупция, озарена от саможертвата на Ботев.
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

И заради това, че е бил обикновен човек със всичките му кусури борещ се за една кауза постигната или не трябва да го наричаме идиот, така ли?

И каква вина има Ботев персонално, че шайка крадливи политици са се възползвали от саможертвата му?
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Евтин трик за много гледания и голяма популярност.
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Евтин трик за много гледания и голяма популярност.

Прав си, но колегите се връзват непонятно за мен защо на този евтин трик и се налага да водим безсмислен спор 15 страници. :)
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Деян Барарев (главния "герой")

Ти обаче като че ли не търсиш толкова сюрреализма в киното, колкото свръхреализма. Факт е, че последните ти два филма са не само реални истории, а отразяват актуална обществена проблематика. Специално Ботев е идиот бих го определил като бунтарски и като че ли отражение на твоята лична нагласа към "системата". Прав ли съм?

Да, прав си. Вкарал съм много от себе си във филма. Като малък много обичах да предизвиквам учителите. Ако някой го надушех, че е някакъв измислен авторитет, веднага му се нахвърлях. Ама много си и патих.

цялото интервю - http://kinematograf.bg/interview-s-deyan-bararev


а тук са му посветили цяла статия - http://bgns.net/поредна-гавра-с-национален-символ-ф/
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Извършеното от този човек е висша форма на себеотрицание

Аз мисля, че Любен Буков си е вършел работата. Гасял е пожар с почти сигурни тежки последици за околността и хората там. Една нормална дейност, която всеки би следвало да прави в такава ситуация.
Едва ли се е замислил, че може да пострада, или да умре. Отговорността у него към околните е заглушила инстинкта за самосъхранение. Това не е само човешка черта - такива постъпки има и при животните.
Надявам се, че няма да възприемете написаното като омаловажаване на това, което е направил Любен Буков.
Ако индивида не се грижи за общността, то общността няма да я бъде дълго.
Или пък мястото на индивида не е в тази общност.
 
От: От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

И заради това, че е бил обикновен човек със всичките му кусури борещ се за една кауза постигната или не трябва да го наричаме идиот, така ли?

И каква вина има Ботев персонално, че шайка крадливи политици са се възползвали от саможертвата му?

Отговорът е във въпросите ти :) Защо се е борил Ботев? За да окрадат България. Е, защо се е борил? Не виждаш ли пародията - зад всеки политик - портрета на Ботев. И на Левски. Да обличат във легитимност.

Не мога по-добре да ти го обясня. Освен това не съм автор на клипа.
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Ботев се е броил, ЗА ДА Я ИМА БЪЛГАРИЯ! Малко уважение покажи към саможертвата и гения на този велик човек. Поиграх си да ти напиша анализ на филмчето с основните тези, както ги виждам аз, чакам отговор да ми кажеш дали греша или не. Също така провери кой го спонсорира и къде учи автора, това може да ти даде жокер за това кой има полза от прокарването на нихилистични тези в обществото ни.
 
От: От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Отговорът е във въпросите ти :) Защо се е борил Ботев? За да окрадат България. Е, защо се е борил? Не виждаш ли пародията - зад всеки политик - портрета на Ботев. И на Левски. Да обличат във легитимност.

Не мога по-добре да ти го обясня. Освен това не съм автор на клипа.

А не мислиш ли, че окраждането на България е по наша вина на неговите съвременици? На нашето безхаберие и мишкуване?

Я пак помисли ние ли сме идиотите или Ботев? :wink:
 
От: От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Да ти отговоря, що да не ти отговоря


теза едно - В контекста на днешния ден Ботев е идиот

Грешна теза. В днешни дни Ботев свети още по-ярко, защото почти няма такива хора. Хора, които да жертват себе си за благото на другите. Можем само да се гордеем, че Господ е решил Ботев да бъде българин и да се роди тук.


Не вникваш зад думите, които пишеш - в контекста на днешния ден Ботев е идиот - днес всеки прави пари на гърба на другия, политиците са маскари, полицията ни (ги) пази и прочие. В контекста е така. Не казвам, че е, нито че не е необходим.


теза две - Образователната система (възгледите за живота) трябва да се промени радикално с Любов(?!)
Пацифистка дъвка. Всичко, което описва това момче в монолога си е резултат от вменяването на хората, че всичко е любов, че животът е розов, че вместо да се борят трябва да си повтарят как "всичко е толкова прекрасно". Ню йедж промивката на позитивното мислене, която може да се синтезира така - Докато някой де шиба, ти си мисли, че животът е прекрасен и не се противопоставяй, не се бори, защото животът е прекрасен.

Да, ЛЮБОВ. Като противовес на омразата, която трябва да замести. Например като противовес на националистическото мислене "Шибай всеки различен" или "Ако биеш един хомосексуалист от Обеля до никулден, почти сигурно ще мине на правилния бряг"


теза три - "Защо не се сещам за един човек, който съм срещал и искам да приличам на него"

Има много добри и стойностни хора, дори и днес. Аз на първо място искам да приличам на баща си, вярвам, че много хора уважават и се възхищават от родителите си. Отделно има и много личности, които са показали как трябва да се живее и че все още съществуват герои.
Тук не говорим за близките си. Тук говорим за личности от национален мащаб.

теза четири - "Не може да толерирате различното мнение"

Опит за вменяване на вина спрямо българина, че не толерира различните. Толерирането на "различните" е превърнато във висша ценност. Но какво носят на обществото тези "различни"? Защо когато човек е болен той убива различните клетки, защо когато има тумор се оперира, а общественият организъм сам разпространява метастазите си? Толерирането на "различните" (разбирай патологиите) води до разложение на западните общества, до един съвременен Содом и Гомор.
А ти можеш ли да толерираш различното? Или всичко различно за теб е "патология"?


теза четири - Отрицание на йерархичността, не зачитане на авторитетите - ясно се изразява чрез отношението на ученика към директорката на училището.

Всъщност, ироничното е, че папагалите са всички либералстващи пропагандатори, които поватрят "Ти не живееш в 19 в.", "Това не е европейско", "Това са остарели неща". Крадецът вика - дръжте крадеца.
Бунтарите променят света. Като Ботев например. Консерваторите искат да пазят статуквото. Сега се усещам за очевидния парадокс - ти, твърдия консерватор, имаш за кумири бунтари :lol:
 
От: От: От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

А не мислиш ли, че окраждането на България е по наша вина на неговите съвременици? На нашето безхаберие и мишкуване?

Я пак помисли ние ли сме идиотите или Ботев? :wink:

Зависи от гледната точка :)
Но да, тая в страна се краде, заради нас. Защото никой от нас не е Ботев.
 
От: От: От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Зависи от гледната точка :)
Но да, тая в страна се краде, заради нас. Защото никой от нас не е Ботев.

Да, зависи от гледната точна, но не гледаш от правилната според мен. Кой е идиота Ботев дето се е борил за правда и свобода или ние дето с лека ръка я захвърляме и се оставяме да ни мачкат и поробват? :)
 
Последно редактирано:
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Не вникваш зад думите, които пишеш - в контекста на днешния ден Ботев е идиот - днес всеки прави пари на гърба на другия, политиците са маскари, полицията ни (ги) пази и прочие. В контекста е така. Не казвам, че е, нито че не е необходим.
Контекстът на днешния ден е изграден от противниците на национализма.

Да, ЛЮБОВ. Като противовес на омразата, която трябва да замести. Например като противовес на националистическото мислене "Шибай всеки различен" или "Ако биеш един хомосексуалист от Обеля до никулден, почти сигурно ще мине на правилния бряг"
Мисленето ти е повърхностно, най-малко защото не знаеш какво е национализъм. За да ти опиша какво мисля, ще ти цитирам Ботев:

Но кълни, майко, проклинай
таз турска черна прокуда,
дето нас млади пропъди
по тази тежка чужбина -
да ходим да се скитаме
немили, клети, недраги!

Но кажи какво да правя,
кат си ме, майко, родила
със сърце мъжко, юнашко,
та сърце, майко, не трае
да гледа турчин, че бесней
над бащино ми огнище:
там, дето аз съм пораснал
и първо мляко засукал,
там, дето либе хубаво
черни си очи вдигнеше
и с онази тиха усмивка
в скръбно ги сърце впиеше,
там дето баща и братя
черни чернеят за мене!

Но туй щат братя да видят
и кога, майко, пораснат,
като брата си ще станат -
силно да любят и мразят...

Тук не говорим за близките си. Тук говорим за личности от национален мащаб.
Герой може да стане всеки един от нас. Герои и днес има, горе ти дадох пример.

А ти можеш ли да толерираш различното? Или всичко различно за теб е "патология"?
Мога да толерирам полезното различно. Вредното - не. Хващаш "различното" анализираш го и преценяш до какво води то.

Бунтарите променят света. Като Ботев например. Консерваторите искат да пазят статуквото. Сега се усещам за очевидния парадокс - ти, твърдия консерватор, имаш за кумири бунтари
Ботев не е бунтар, а РЕВОЛЮЦИОНЕР. Аз съм за консервативна революция. Тя вече започва да се случва в Европа. Унгарците са първи, да се надяваме, че още държави ще ги последват :)
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

....
Ботев не е бунтар, а РЕВОЛЮЦИОНЕР. Аз съм за консервативна революция. Тя вече започва да се случва в Европа. Унгарците са първи, да се надяваме, че още държави ще ги последват :)

Е, за първи път да си признаеш нацистките залитания. Нали знаеш, че точно те са бащите на Третия Райх.

хайде едно за разтуха
[video=youtube;D8bCuNiJ-NI]http://www.youtube.com/watch?v=D8bCuNiJ-NI[/video]

бунтарят, бунтаря, мн. бунтари, м.
1. Бунтовник.
2. Човек с неспокоен дух, който проявява нетърпимост към съществуващия ред и се опитва да го промени.
прил. бунтарски, бунтарска, бунтарско, мн. бунтарски.

революционер, мн. революционери, м.
1. Човек, който подготвя революция, бунт и др. и/или участва в тях. Поет революционер.
2. Човек, който осъществява коренен прелом в развитието на нещо, в разбиранията на нещо; новатор.
прил. революционерски, революционерска, революционерско, мн. революционерски.

Синонимен речник
(същ.) бунтовник, въстаник, революционер, размирник, хайдутин, четник

синоними.... научи български
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Между другото, чаках достатъчно за да видя, доколко познавате тези, пред които се прекланяте :)
Във филмчето има една крещяща грешка - стиховете на Ботев, записани със златни букви в Сорбоната са:

Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят сводът небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!

Карай, отдавна знам, че за да следваш сляпо нещо, не е задължително да го познаваш :cry:
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Не всички сме биографи на Христо Ботев, Тео. Като нямаш какво да кажеш, почваш да разтягаш локуми. Нацистки залитания нямам, не съм германец, нито поддръжник на расови теории, които не познавам. Щом ми пускаш филмчета на Уолт Дисни, докато си говорим за политика, какво да ти кажа...много зряло :) И хубаво, че е уикипедия, да се консултираш :)
 
От: В час с Ботев (a.k.a. Ботев е идиот)

Много конструктивно, да. Добре че е уикито, че съм загубен. Нищо не казваш за Естония, консервативни революционерю, не ме залъгвай с Унгария.

btw. филчето е хубаво.
 

Горе