Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Palamg - не ти знам кой ти е сайта, трябва да го видя, но ми се струва, че звучи несериозно да предложиш повече от 5 лв. на 1 000 импресии. 5 лв. на пакет от 1 000 импресии е оптимално според мен, след това послушай Блинки и направи една отстъпка от 20-30%. Гледай не да му вземеш много пари, но сега за теб е важно да му вземеш рекламата, може и на малко по-ниска цена, но ако си изиграеш картите добре - може да спечелиш много повече, и тази реклама да привлече още други реклами.

Колкото до Адсенса - мисля, че може да му забраниш рекламата, да се показва в твоя сайт и не би имал проблеми.

Също така внимавай какво говориш с него, какво обещаваш, как се хвалиш, после да не ти излезе с номера: "Ама то няма кликове на рекламата, а ти обеща, аз си мислех...". Какво той си е мислил си е негов проблем, той плаща за импресии, не за кликове и ти не се обвързваш по никакъв начин с брой кликове.
 
От: Re: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Лесно се проследява, но трудно се оправдава, ако банерът не е на 100% ротация. Препоръчвам ти, ако ще продаваш такава реклама в бъдеще да си сложиш система за управление на рекламните банери. Ние сме със OpenX и сме много доволни, поне за сега де. :)
Благодаря ще разгледам този OpenX.
В моя случай банера ще е на 100% ротация.

За да можеш да даваш големи отстъпки, което тооооооооолкова се харесва в България, трябва да сложиш сериозна цена.
В годишната данъчна декларация има параграф "Други разходи". Освен това, когато излезе Търговския закон, изрично бе упоменато в него, че можеш да извършваш търговска дейност и без фирма. Едва ли е махнато. Един кочан фактури, заверени в общината, и издаваш и фактура.
Градинаре с коментара си, предполагам имаш предполагам, че по този начин мога да си декларирам доходите. :)
 
От: Re: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Ние сме със OpenX и сме много доволни, поне за сега де. :) Шегувам се, системата е добра.
Малко оффтоп. Преди няколко седмици рових като идиот за download на OpenX и попадах само на 404 в техния сайт.
 
От: От: Re: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет

Малко оффтоп. Преди няколко седмици рових като идиот за download на OpenX и попадах само на 404 в техния сайт.

Ползвам OpenX, но не ти препоръчвам да я ползваш. При първа възможност ще я заменя.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Защо да ползвате Open X, като е платено. Ползвайте Google DFP - там се отчита всичко много точно, дори съм настроил ежеседмично рекламодателите автоматично да получават отчет за импресиите по имейл. Могат и сами да се логнат с персонално създадените им данни в DFP акаунта и да проследят всичко с очите си. Едно е да ползваш някаква платформа, инсталирана на твой сървър и с контролирана от теб база данни (възможност за манипулации), друго си е процесът да се управлява и отчита от Гугъл.
 
От: От: Re: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет

Градинаре с коментара си, предполагам имаш предполагам, че по този начин мога да си декларирам доходите. :)

Държавата се интересува да си декларираш доходите и да си платиш данъка.

Когато нещо не е ясно, търсете винаги графа "Други". :wink:
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Защо да ползвате Open X, като е платено. Ползвайте Google DFP - там се отчита всичко много точно, дори съм настроил ежеседмично рекламодателите автоматично да получават отчет за импресиите по имейл. Могат и сами да се логнат с персонално създадените им данни в DFP акаунта и да проследят всичко с очите си. Едно е да ползваш някаква платформа, инсталирана на твой сървър и с контролирана от теб база данни (възможност за манипулации), друго си е процесът да се управлява и отчита от Гугъл.
Аз имах предвид self hosted OpenX. Имам си машина с 8G, 4CPU итн, която изобщо не се натоварва. За Google DFP поне 5 пъти съм се засилвал да го пробвам и на втората стъпка съм връщал ръчката.
 
Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет

Малко оффтоп. Преди няколко седмици рових като идиот за download на OpenX и попадах само на 404 в техния сайт.

Сайтът им е мега объркан, ако трябва да съм честен. Ето го и линка: Download OpenX Source v2.8.11

Абе ти ги спечели парите, данъците - лесно. Всеки си ги плаща, няма как. И да не искаш, ще си ги платиш. Но винаги има и добри счетоводители.
 
Re: От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Защо да ползвате Open X, като е платено. Ползвайте Google DFP - там се отчита всичко много точно, дори съм настроил ежеседмично рекламодателите автоматично да получават отчет за импресиите по имейл. Могат и сами да се логнат с персонално създадените им данни в DFP акаунта и да проследят всичко с очите си. Едно е да ползваш някаква платформа, инсталирана на твой сървър и с контролирана от теб база данни (възможност за манипулации), друго си е процесът да се управлява и отчита от Гугъл.

Не е платено за self hosted платено е те да те хостват... освен това openx може вингаи да бъде съчетан с данни от аналитикс или съвсем трето си е банера който се излъчва през openx да се зарежда като код от сайта на рекламодателя и да може да си проследи всяко действие ако не вярва на себе си незнам на кой може да вярва

най големия недостатък на гугълската система е че не поддъжа къстъм формати няма начин да се пусне бекграуд реклама на импресии например с openx може
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Ако държиш на старите версии пълни с дупки ползвай http://www.opensource.be/openx/
Ако искаш новите, които се развиват http://www.revive-adserver.com/ (от няколко месеца са с нов собственик иначе е същата система, но надградена ;)).
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Според мен цената от 5лв за 1000 импресии е скъпа и ще загубиш клиента - Както каза ти той рекламира здраво и вероятно много добре знае цената на рекламата и освен ако няма бол пара за трошене едва ли би платил тази цена.

Сметни си приходите от Адсенс за дадена позиция от около 1000 импресии и умножи по 2 - все си мисля че ще си далече от сумата 5лв
 
Според мен пък доста по-дебело си плащат и на "големи" сайтове. С последните печалби от Адсенс, не мисля, че това е добър алгоритъм за смятане на крайна цена, но ако мисли автора, че рекламодателя е на това мнение - може и така. Все си мисля, че тази цена (Адсенс Х 2) няма пак да се приближи до това, което той реално иска да продаде, и определено усилията му за поддръжка няма да са оправдани.

Най-хитрото решение, което мога да ти предложа, за да не изпуснеш и клиента, заради "надутата" цена на реклама е да направиш някакво проучване колко къде дава. Виждаш къде е, гледаш за колко са му продали рекламата, преценяваш дали си от този тип сайтове (големи медийни или тясно специализирани) и решаваш какво да сложиш като крайна цена, после ако е необходимо, а то е, ще я нагласиш с бонусите и отстъпките.

Никога няма да стигнем икономическата среда на Запад, ако всеки (дори и рекламодателите) мислят на дребно. Тук ще мина така, там еди как си, и е "оптимизирал" бюджета. И най се дразня на факта, че ще отиде да изсипе 10 лв. за 1000 импресии на НетИнфо или Инвестора, а на теб - близко да адсенсърските цени. Голяма далавера. Демек, точно колкото да си покриеш разходите. ;)
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Според мен цената трябва да е поне 2х приходите от адсенс, иначе е безмислено да се занимаваш, като се има предвид ангажиментите по договори, да им се дават отчети и разни други отнемащи време неща. Голям малък рекламодател или папата все едно, гледат се приходите в крайна сметка в тотала.

Единственият резон да им дадеш ниска оферта е евентуалната възможност да привлечеш в бъдеще погледите и на други рекламодатели, което пък от друга страна също не е за подценяване.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Макар и с риск да ми се разсърди mantaman, бих ти препоръчал да не го слушаш, защото според мен той е от хората, които гледат да минат колкото се може по-евтино: за справка виж темата му, където се хвали, че правил за негови познати реклама в Адуотърс за 4-5 стотинки на клик и че даже тази цена която дал е била голяма. Е, след това как очаквате да се печели от Адсенса?

Според мен цена от 5 лв. за 1000 импресии е оптималната. Не мислете на дребно, цената се сваля с бонусите. Той като му предложи цена от 5 лв. на 1000 импресии и после направи отстъпка от 20-50% за бонуси, и цената веднага се сваля наполовина. Palamg - да не ти пука ако не се съгласи на твоите цени, както каза и Blinky и ти даде пример - тарикати много. Съгласен да даде неоправдани 10 лв. някъде, но на друго място се скъпи и за 1-2 лева. И аз съм бил в твоето положение - примерно предложих цена от 0.40 ст. на пакет от 1 000 импресии или 10 ст. на клик + бонуси - никаква заинтерсованост, за къде по-евтино, но пък и ги знаем какви тарикати са тук във форума?

Все пак недей забравя, че в случая ти си важния, а не той. Той сам е дошъл при теб, и ти му предоставяш оферта за реклама. Казваш си условията, ако е съгласен ще ги приеме, ако не е съгласен и почне да продава номера - веднага го разкарваш, защото в бъдеще ще си имаш по-големи проблеми с него. Ако задължително искаш да му вземеш парите, тогава клякаш пред него: 0.50 стотинки или 1 лев на 1 000 импресии, правите договор, вземаш му парите и толкова.

Също така недей забравя, че ценообразуването на дадена стока е много сложно нещо, много хора не си дават сметката, че губят клиенти само заради поставена ниска цена. А по принцип е ясно уравнението: ниска цена = ниско качествно = липса на клиенти.
 
Единственият резон да им дадеш ниска оферта е евентуалната възможност да привлечеш в бъдеще погледите и на други рекламодатели, което пък от друга страна също не е за подценяване.

Да, като първи рекламодател на този принцип, може да им дадеш (споменеш) за отстъпките по този повод. Но не се пускай по тази инерция - да даваш за без пари реклама, защото се научават бързо. :)

Прав си и съм на същото мнение, че не си заслужава за малко пари да се прави каквото и да е, защото имаш доста неща, за да се спечелят. Не е като пускане на банер и превеждане на сума. Вярвам, че и сам може да си сметнеш колко ти струва времето, усилията и положения труд. А рекламата е ясна.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Странник няма за какво да ти се сърдя - цените ги определя пазара аз не съм майка Тереза да давам по 5лв на 1000 импресии та да изглеждам Пич - Хората са ме помолили да им помогна и съм се опитал да го направя по най добрият начин, а тези дето сънуват по 5лв на 1000 импресии да се опитат да направят някакъв реален бизнес и после да почнат да го рекламират на тези цени и след това да дават акъл за цената на рекламата.

И за пореден път ви казвам не гледайте цените на рекламата в перачниците на пари защото се самозаблуждавате - Реалностите са следните

Адуордс - Цена на клик в зависимост от нишата в повечето случаи 5-20ст за таргетиран трафик - средно една продажба на 100 клика - себестойност на една продажба 5-20лв - Като цяло в повечето случаи се избива цената на рекламата

Изи - около 10ст на клик почти никакво таргетиране на 4-500 клика я има продажба я няма - Средна себестойност за продажба около 50лв почти никакъв шанс за избиване

Реклама на импресии - 1000 импресии - едва ли и 10 клика особено ако рекламата се върти на дълго и я има и по други сайтове (по скоро 1клик ама да не съм черноглед) - при 10 клика цена на клик - 50ст една пордажба на около 400 клика - 200лв на продажба - Наркотици да продават пак няма избиване.

И само не ми обяснявайте как не всичко опира до продажбите ами е важен и имиджа щото за купата на армията въртят само мобилните оператори и някоя и друга банка, ама на тях като цяло има кой да си им взима парите.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

mantaman - не гледай толкова черногледно, не всичко е кликове и продажба, има и налагане на марка, на бранд. Тогава няма значение дали и колко клика има, а има значение колко дълго ще се върти една реклама и да се направи по такъв начин, че да се набие в главите на хората тази марка.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Странник завършил съм икономика тези неще съм ги чел в дебелите книги и не че не са верни ама реално в конкретната икономическа обстановка това са реалностите в БГ - има 20 фирми на кръст дето въртят рекламите за бранда и 100 000 дето се чудят как да фанат някоя продажба

Нека момчето си прецени фирмата от кой клас е и да им направи оферта, но по добре да продаваш през цялата година реклама на 2лв за 1000 импресии от колкото да продаваш два месеца на 5лв и после 10 месеца да ти седят празни банерите

И за финал ще постна част от едно писмо от няколко много големи сайта с предложение за реклама и се сетете къде сте с тия 5лв

Предоставяме Ви възможност за излъчване на pro-реклами в нашите сайтове ххххх.bg, хххх.bg, хххххх.bg, хххххх.bg, хххххх.bg, ххххххх.bg, ххххх.bg, и ххххх.bg. При едновременно излъчване на про-рекламата във всичките ни сайтове цената е най-ниската за интернет-реклама у нас – 6 стотинки на 1000 показвания
 
@mantaman, кажи ми разликата между някой женски сайт на голяма медия и такъв, който не е. Аз ще ти я кажа - цената. Аудиторията се предполага да е същата. А къде е повече, няма голямо значение, защото реално продаваш продукт с параметри, а не нещо, което е нон стоп там като банер.

Пазарът тук според мен е много неясен от към такъв тип реклама. Да, не може да си нещо-си.ком и да си на цени като някой вече наложен бранд, като Спортал или Днес.бг, но определено може да си под тях, без да удряш долната граница. А и ако говорим за тясно-специализиран сайт, как се предполага да имаш трафик, който може да има един новинарски сайт или сайт, в ниша Х пъти по-голяма от твоята. Или хващаш всичко е дадена ниша и после тръгваш да брандираш по големите сайтове, или просто избираш 1-2, макс 3 големи в нишата и после разпределяш бюджета по други (не толкова сходни като теми), за да хванеш уж хората, които имат интерес към продукта, защото от 10 000 този ден влезли, все някой ще има интерес към продукта. И искам да кажа, че говорим за налагане на бранд, а не кликове и там подобни.

И нека да бъдем ясни и конкретни относно рекламните платформи, които се споменаха. Първи, никой себеуважаващ се голям сайт с наложен бранд няма да си сложи ЕзиАдс на премиум позиции. Поне не съм виждал. За Адсенсе, да сме наясно, че тези големи сайтове, които имат Адсенс на премиум позиции са превилигировани партньори на програмата и там говорим за други цени, да не кажа условия (мин. еди колко си на ден, за да си в тази графа). Пример за това са СтандартНюз. Сигурен съм за Машабл също.

Логиката ти е погрешна. Наистина ли вярваш, че импресиите и кликовете трябва да са в определено съотношение, за да има далавера. По тази логика, не виждам как ще съществуват големи медийни групи.

6 стотинки на 1000 показвания

Това е много несериозна цена. На село ще изкарам повече без да правя нищо. :)
 
Малко е грубо на Инвестора да излеят 10 лева за 1000 импресии, а с теб да минат за под 3 лева на 1000 импресии. Да, имали голям екип, за даподдържат сайтовете си в медията, но не мисля, че е оправдано това. Гледаш пазара, конкуренцията и възможностите. Ако имаш време, направи си едно проучване и закови една цена, на която и двете страни ще са ОК. Даже съм го мислил и аз едно време това, и е много добра стратегия - пусни един негов конкурент за 1-2 месеца, ей така, който ти е най-симпатичен, и гледай как след време ще почнат и другите да се натискат. Идеята е, че щом рекламират там, не може да останат по-назад и да не са и те там, ако претендират да са нещо повече. :) И в маркетинга и навсякъде синдрома на овцата заблуда е на лице. :) Естествено, това върви с разрешенеито на самия "рекламодател", който искаш да врътнеш, за да накараш другите да се замислят. :)
 

Горе