Дава ли малкия град предимство

tanipo

Well-Known Member
Според мен дава неосъзнато предимство за повечето онлайн предприемачи

- ниски разходи за живот
- малък стрес и разстояния

Какво е вашето мнение?
 
От: Дава ли малкия град предимство

Здрасти напълно съм съгласен с теб, аз не мога да се нареча онлайн предприемач или поне не все още, но живея в малък град, в който дори ако ходиш на работа да речем, ако си от 8 тръгваш в 7и45, вечер в 5 си вкъщи и разполагаш с някакво свободно време, което си запълваш както си искаш. Много е спокойно има къде да си прекараш добре, ако решиш, че спокойствието ти идва в повече. Обаче, ако нямаш доходи онлайн или от нещо допълнително, само с работа трудно се издържаш. На мен ми предстой местене след някой друг месец в София да се изуча и не се виждам хич, как ще ги изкарам тия 4-5 години, докато дойде време да си тръгна, защото въобще не се чувствам в свой води там или където и другаде в по-голям град, след като почти 20 години съм си живял в малък град и не ме е притеснявало нищо. Определено, ако имам възможност след време бих се върнал тук или някъде, където е една идея по-леко.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Свикнеш ли веднъж в големия град, после цял живот ще ти липсват удобствата и възможностите които той предлага.

Все пак в големия град се ходи за да работиш и да се развиеш. Но това коства адски много нерви и усилия.
Скапва те! Затова след време човек започва да се замисля за връщане назад, липсва му спокойствието и е носталгично настроен, но след няколко месеца в малък град, усещаш че нещо не е наред и ти липсва :)
поне при мен е така... Говоря от опит, нали прекарвам лятото на село.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Вероятно си прав, не знам времето ще покаже, но като за себе си бих определил приоритет спокойствието и някаква финансова сигурност, предимствата на големия град за мен се свеждат то малко по-добро образование и повечко варианти да се издържаш. За човек, който работи от вкъщи и с това си осигурява доходите според мен се изчерпват предимствата, а остават само негативи като хора с претенции, задръствания, кофти въздух и т.н, които тук в малкия град липсват в по-голяма степен. Голямо движение има сутрин към 8, вечер към 5-6 и в четвъртък до обед когато е големия пазар :D Градския транспорт има няколко автобуса, които са пълни, в другите часове или се возиш сам или с още 2-3ма.
 
Ако зависеше от мен и аз не бих искал да си прекарвам времето в Голям град. Харесват ми малките, тихи местенца, от които също може да изкарваш пари онлайн, но за офлай е тегава история. Там идва и голямата пречка. Къде къде по-добре е да ти е спокойно и въобще да не се буташ с всички т.нар. кариеристи в големите градове, Бог да ги пази и тях. :)

Даже и в градове (като големина) като В.Търново бих живял, там Арбанаси не е никак лоша идея да си изкараш живота. Спокойно, имаш големи градове на около. Но уви, като мине всичко изцяло онлайн - тогава това ще стане възможно. ;)
 
От: Дава ли малкия град предимство

Като каза Велико Търново и той като град е супер не е лудница, в същото време е много приветлив при все, че има и университет там.
 
От: Дава ли малкия град предимство

По-спокойно е в малките градове, но е хубаво поне като е малък град, да е близо до някакъв по-голям, да има добре изградена инфраструктура, да може да се достига безпроблемно до големия град. Иначе минуси на малкия град - по-малко забавления, почти невъзможно е качественото училищно образование, което пък дава по-големи възможности след това. За липсата на ВУЗ-ове не е чак такъв проблем. Което е по-лошо даже - в доста от малките градове нормално здравеопазване почти липсва. Всеки се спасява поединично в такива случаи, като трябва да чакаш линейка 3 часа, за да те закара в свястна болница по спешност. За стари хора и за малки деца изобщо не е препоръчително. За голямата безработица, да речем, че няма да е проблем, ако имаш изграден и функциониращ онлайн-бизнес, от който да се издържаш изцяло.

Да допълня, че сега видях за "ниските разходи" за живот. Да, така е, ако се занимаваш с животновъдство и зарзаватчийство, и ако избягваш да си калкулираш труда и изгубеното време в крайната цена на продукцията. В противен случай в провинцията, малките градове и села т.е., разходите са по-високи от тези в големите - по-висока цена на основни хранителни продукти (няма хипермаркети, които да предоставят продукти на ниски цени), цената на електроенергията - ами в София токът ми е по-евтин, отколкото в родния ми град. А водата е няколко пъти по-евтина в София. Отоплението през зимния сезон на дърва, въглища и пр., също не е по-евтино в провинцията, ако сметнеш всички разходи, спрямо отоплението с парно или климатик.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Абе малък град ли е не ми го хвали. Живея в Котел: 4-5 хиляди жители. Ужаст....

Варно шапка на тояга, ниски разходи, спокойствие в 20:00 целия град вече спи.

Няма по-добро място от големия град. И за онлайн и за офлайн бизнес. Каквото и да се сетиш ти е по носа. В малкия град в почивните дни едни кондоми няма от къде да купиш.

Добре, че детето порастна и се връщаме в цивилизацията тази година.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Значи аз живея в Троян, има един магазин от средно голяма верига, който предоставя приемливи цени спрямо другите магазини. За работа, който му се работи тежък физически труд има за приемлива заплата, но е трудно. Малки предприятия липсват, които да се занимават в сферата на услугите почти, а който има магазин да речем си продава сам в него. Образованието наистина не е окей, кара се през просото. Здравеопазването е супер, болницата е сравнително добре, линейките реагират за приемливо време, а при нужда болните се закарват в Ловеч или Плевен където също съм чувал, че лекарите са добри. Все пак няма как да се сравни здравеопазването в София при всички положения, преди години се е наложило да ми оперират очите и единствената възможност е била в София, но то това си важи и за доста големи градове, не само за малките. Специалистите липсват навсякъде почти.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Живея в Котел: 4-5 хиляди жители. Ужаст....


Ар ю ром? :)
 
От: От: Дава ли малкия град предимство

Отоплението през зимния сезон на дърва, въглища и пр., също не е по-евтино в провинцията, ако сметнеш всички разходи, спрямо отоплението с парно или климатик.

Не е вярно това, отоплението на дърва е много по-евтино от отоплението на ток, и си има своите предимства!
 
От: Дава ли малкия град предимство

Наистина не е скъпо отоплението на дърва, с майка ми и баща ми живеем в апартамент около 100 квадрата, а дори и в къща тук дървата не са толкова скъпи плюс при наличието на дървообработващи фирми, един палет с изрезки, които остават от работата е 10 лева. Пробвали сме на ток да се отопляваме уж с разни по-енергоефективни варианти, но излиза доста по-скъпо.
 
От: От: Дава ли малкия град предимство

Не е вярно това, отоплението на дърва е много по-евтино от отоплението на ток, и си има своите предимства!

Ето затова искам да се изсипя в някоя топла страна с два чифта джапанки и няколко милиона ойро и да го духа чез :)
 
От: Дава ли малкия град предимство

Колко точно "много" по-евтино да излизат дървата от климатика примерно? Майка ми е взела 10 кубика за 360 лв., превозът е отделно - за да ги докарат тези 10 кубика още 200 лв. са й взели. Отделно да си платиш, за да ги нарежат - по 30 лв. на двама човека. Теглиш чертата и идват 620 лв. Без да броиш мизериите с нареждане по мазета, качване по стълби без асансьор, палене на печки и т.н.. А и тя няма локално парно, ползва си и ток за бойлер и т.н. В момента ги е свършила тези 10 кубика и нови 10 е започнала.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Колко точно "много" по-евтино да излизат дървата от климатика примерно? Майка ми е взела 10 кубика за 360 лв., превозът е отделно - за да ги докарат тези 10 кубика още 200 лв. са й взели. Отделно да си платиш, за да ги нарежат - по 30 лв. на двама човека. Теглиш чертата и идват 620 лв. Без да броиш мизериите с нареждане по мазета, качване по стълби без асансьор, палене на печки и т.н.. А и тя няма локално парно, ползва си и ток за бойлер и т.н. В момента ги е свършила тези 10 кубика и нови 10 е започнала.

Всичко е строго индивидуално, според зависи. Някой хора с 10 кубика не могат да изкарат и 3 месеца, а аз с 10 кубика ще изкарам едва ли не 2 зими, и то без абсолютно никакви лишения. А пък тази разценка на дървата, дето и излиза си е пладнешки обир направо. Тук дървата са 55 лв. на кубик, но в тази цена влиза всичко: нарязани, нацепени, безплатен транспорт. Ако толкова те мързи да ги подредиш винаги ще се намери някой за 10-20 лева да ги подреди у вас и си готова! Т.е. за по-малко от 100 лв. аз отоплявам цяла къща. На ток по-евтино ли е?
 
От: Дава ли малкия град предимство

Възползвайте се от братята роми, тука по селата има разни циганета 5 човека за по 5 лева ще ви нарежат, нацепят и пренесат 10 кубика дърва където искате, само трябва да си ги наредите, което става бързо като дървата са ти наблизко. Ако ли не за два дена се оправят без проблем, с баща ми сами ги обработваме.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Абе не знам Варна, колко голям град е спрямо софето - така, че е малко относителна работата. Но да приемем за голям град над 350к и малък до 50к.
Разбира се, че има плюсове спокойствие и всички се знаят, но пък липсват доста удобства на големият град - най-малко едно кино като хората няма. Да не говорим - 112, че докато се отзоват в малкият става по трудно.

Като цяло, ако свикнеш на големият град, малкият нещо не те блажни - харесва ми динамиката, сигурно след време ще се изместя в периферията (както навсякъде по света).

Малките градове са ок за производство и логистика.
 
От: Дава ли малкия град предимство

Ноо ай ем факинг булгаристанец

го аут фром котел уит турбо фаст спеед нау!!!! иф ю донт хев то фак юър лайф уайт бой!!!

:lol:

не знам как се живее там котел доколкото знам си е индийски участък, той целият район е так там котел сливел ямбоу уоуууу.

Искам да живея в град без цигански квартали - има ли такива?
 
От: Дава ли малкия град предимство

Всичко е строго индивидуално, според зависи. Някой хора с 10 кубика не могат да изкарат и 3 месеца, а аз с 10 кубика ще изкарам едва ли не 2 зими, и то без абсолютно никакви лишения. А пък тази разценка на дървата, дето и излиза си е пладнешки обир направо. Тук дървата са 55 лв. на кубик, но в тази цена влиза всичко: нарязани, нацепени, безплатен транспорт. Ако толкова те мързи да ги подредиш винаги ще се намери някой за 10-20 лева да ги подреди у вас и си готова! Т.е. за по-малко от 100 лв. аз отоплявам цяла къща. На ток по-евтино ли е?

Индивидуално си е, да. Аз също съм живяла в провинцията, в апартамент, и да речем, че наистина ми излизаха около 100 лв. на месец дървата. Обаче имах и сметка за ток, пак около 100 лева. Сега за двустаен при това положение, ако сметката за ток ми е около 200 лв., ми излиза еквивалентно с дървата. Майка ми има една позната, която зимно време е по къс ръкав навън - у тях дърва няма, включва една печка с реотани, когато стане много студено. Ама наистина студено. Обикновено у тях можеш да си видиш дъха. Няма пералня, бойлер няма - ходи да се къпе у дъщеря си. Като уреди май нищо няма - телевизор има, но не гледа, само радиоточка слуша и чете библията. Храна не готви - взима си готова от кухнята при Социалните. Плаща 20 лв. на месец за ток. Ама колко хора могат да живеят като нея.
 

Горе