Да обсъдим работата в чужбина.

От: Да обсъдим работата в чужбина.

Аз давам за пример ремонта, който правя на едно жилище в град с над 50 000 души. Не много малък, ма не и голям град. Ми няма майстори. Казваш му - направи го както аз искам, топ качество, а аз ще ти платя колкото кажеш. Ку*ец. На никой не му се работи, вече 4-5 майстора сменихме. Като го видиш, че си прави каквото си иска и му кажеш, подвива опашката и бяга. Свикнали са джаста-праста отгоре и да бягат. Като им изискаш качество, на никой не му се занимава. По принцип тоя синдром е общовалиден за всичко според мен. Имам подобен опит и с програмисти. Имам подобен опит и със служители. Всеки иска, но не иска да даде.

Съгласен съм с теб. Аз също имам такива наблюдения. Хората ги мързи и това е. Не е ли град - Варна, София и Пловдив, всичко влиза в тези сметки.
Даже във Варна знам, че заплатите също са мижави. И за програмисти, и за шлосери.

Има една хубава прогноза на НОИ... след 40години ще вземаме пенсии по минимум 1000лв. :-o
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

...Имам подобен опит и със служители. Всеки иска, но не иска да даде.
Минавало ли ти е през ум, че си на пазар на труда, като равноправна страна?
Замислял ли си се, че "Всеки иска, но не иска да даде" важи точно толкова и за тия, дето плащат някаква сума, с някакви претенции за нещо насреща?
Тормозила ли те е някога мисълта, че си участник в само-балансиран пазар, т.е. за каквото плащаш - това си получил?
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Минавало ли ти е през ум, че си на пазар на труда, като равноправна страна?
Замислял ли си се, че "Всеки иска, но не иска да даде" важи точно толкова и за тия, дето плащат някаква сума, с някакви претенции за нещо насреща?
Тормозила ли те е някога мисълта, че си участник в само-балансиран пазар, т.е. за каквото плащаш - това си получил?
Обясних ти над 10 пъти, но ти упорито отказваш да схванеш. Свободен си да си основеш компания и да излезеш на пазара на труда, за да усетиш нещата, за които пиша и за които други потвърдиха.

Аз познавам българин в сащ с заплата 100к на месец. Повтарям на месец.
Аз пък познавам българин, който печели милиони на година, което прави над 100к на месец. Е, и? Такива хора са единици. Безсмислено е да се дават за пример.
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Обясних ти над 10 пъти, но ти упорито отказваш да схванеш. Свободен си да си основеш компания и да излезеш на пазара на труда, за да усетиш нещата, за които пиша и за които други потвърдиха.
Ти отказваш да проумееш, че има и хора, има и работа.
Ако искам да се поставя в твоето положение - ще ревна, че няма работа. Каквото не съм направил.
 
Последно редактирано:
От: Re: Да обсъдим работата в чужбина.

Викаш, че 2 бона на месец са непостижими заплати в Русе или Варна?

Правиш ли разлика от постижимо и масово. Специално за Варна и Русе съм сигурен, че едно 80 % бачкат за под 800 лева. Да със сигурност има и хора които получават и над 5 бона заплата но колко ли са ? Говорим за заплати.

После за другия коментар, че не ми се цитира. Тука си адски прав има и хора просто не им се работи няма значение дали в чужбина или тука и за какви пари.
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Обясних ти над 10 пъти, но ти упорито отказваш да схванеш. Свободен си да си основеш компания и да излезеш на пазара на труда, за да усетиш нещата, за които пиша и за които други потвърдиха.


Аз пък познавам българин, който печели милиони на година, което прави над 100к на месец. Е, и? Такива хора са единици. Безсмислено е да се дават за пример.

Аз говоря за заплата , човека няма бизнес .
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Аз говоря за заплата , човека няма бизнес .
Ами хубаво и тук Хампарцумян взима 200 бона заплата на месец :)


Правиш ли разлика от постижимо и масово.
Ами, масово хората толкова си могат и ги устройва да бачкат за такива пари.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Нещата зависят от много фактори.

Все пак отиваш 100 км на юг - в курортите на Северна Гърция и оп почти навсякъде има български персонал - не много по 1-2 -3 според зависи размера на кръчмата, хотела, етц.

Ако си от някое малко градче или село и нищо не можеш да правиш или само да миеш чинии или носиш поръчки на хората избора е лятото на Черно море, зимата на Боровец, примерно. Ама ако отидеш в Гърция за лятото ще изкараш повече. Хем сезона по-дълъг, хем плащат повече. Ако отидеш в София - то файдата никаква, щото парите дето получаваш няма да ти стигат за живот.

Така че нещата са различните за различните видове професии и хората с различни умения и способности.

Един програмист, примерно и тук и там взема добри пари, даже тук може да е му е по-добър стандарта. Но пък на Запад, особено в немскоговорящите страни държавите са уредени и знаеш за какво плащаш данъците. И някак си животът ти е по-уреден - не се занимаваш с типични български простотии. Примерно на мен тук са му пукали гума и са ми драскали колата, щото съм си позволил да спра на мястото на някои безмозъчен инвалид, въпреки че мястото не е маркирано като за инвалид. Да не говорим за тъпите мотористи другите педали с трошките дето си си умират на кеф да си форсират колите и моторите по нощите - щото булевардите са празни и могат да карат с колкото си искат.

Така че и моментът че там животът е по-уреден, по-канализиран и не се занимаваш с разни тъпаци - примерно да сменяш гума и да ходиш да я лепиш, да загубиш 2-3 часа щото някой амбриаж е решил че еди си кое място е негово.

Та докато тук няма уважение към частната собственост и труда на другите хора, не виждам причина да се седи тук.

Не че и на Запад не може да ти се случи подобно нещо. Ако си паркираш колата в някой кофти квартал после може да я намериш разкостена. Но там поне знаеш кои са кофтите квартали - тука кофтите квартали не са обозначени.
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Аз познавам българин в сащ с заплата 100к на месец. Повтарям на месец.

Какъв е ? Трудно постижимо ми се вижда, в коя сфера е?
 
От: От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Ти отказваш да проумееш, че има и хора, има и работа.
Ако искам да се поставя в твоето положение - ще ревна, че няма работа. Каквото не съм направил.

По принцип си прав, но пазарът на труда в България е съсредоточен само в София. В малките градчета на практика нещата са коренно различни спрямо малките градчета на Запад, просто няма инфраструктура, няма нищо там.

Човекът ти казва, че плаща добри пари и търси качество в малък град - просто няма.

На Запад ако дадеш добра заплата за програмист в някое малко градче/село, ще се намерят хора да се релокират и да запълнят позицията.

Дай 4 бона заплата за програмист тука в Чирпан, примерно и виж дали някой от София ще се релокира. Ми няма да се релокира, щото няма читава инфраструктура - читава детска градина, читаво училище, етц - неща които ги има в големите градове, но ги няма в малките.


Е това е разликата. Че на Запад пазарът на труда е развит почти навсякъде. Докато тук пазарът на труда е развит само в София и евентуално Пловдив, Варна, Бургас.
 
От: От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

...
Дай 4 бона заплата за програмист тука в Чирпан, примерно и виж дали някой от София ще се релокира. Ми няма да се релокира, щото няма читава инфраструктура - читава детска градина, читаво училище, етц - неща които ги има в големите градове, но ги няма в малките.


Е това е разликата. Че на Запад пазарът на труда е развит почти навсякъде. Докато тук пазарът на труда е развит само в София и евентуално Пловдив, Варна, Бургас.
Бе дай ти тия пари в Чирпан, пък да видим дали няма да си намериш!
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Подкрепям да се остане в България! Тук сме родени, тук е нашето място.
Работа има и за жалост все повече и повече свободни места ще се откриват поради демографската криза в страната. Лошото е, че бюрокрацията спира /да се чете забавя в твърде много/ развитието на бизнеса, а бизнеса без да се развива не може да вдига заплатите.
Твърде много от познатите ми, които нямат някакви специфични умения и знания се запътват към чужбина и работят нискоквалифициран труд. Тези, които сме тук се мъчим да се специализираме и да учим постояно, за да сме в полза както на себе си, така и на обществото. (Личен пример: висше образование + курсове -> търсих и започвах работа по специалността ми на доста по-ниска заплата в сравнение с това, което съм взимал, но след определено време вече заплатата ми мога да каже е по-висока от тази на предната ми работа.)
Но го има и другия парадокс: сега карам второ висше (програмиране) и си търся неплатен стаж, за да мога да работя на основната ми работа и да се обучавам същевременно, но такова нещо не мога да намеря където и да питам по фирмите...
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Днес всичко се е юрнало нанякъде. Като ми кажат „Ще ходя в Германия или Швеция“, питам „Що?“. Отговарят „Щото там е хубаво“. Чакайте, бе хора! Там не е било вечно хубаво, направили са си го. Което ще рече „Абе, копелета, дайте да запретнем ръкави, и при нас ще стане хубаво“.

Светът главно е добър – и у нас, и навън, само дето ние неизменно се взираме в лайното. Как тогава животът ни да не е смрадлив? За Бога, хората продължават да се обичат, да раждат деца и да ги разхождат по градинките, които стават от хубави по-хубави.

Джоко Росич
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Днес всичко се е юрнало нанякъде. Като ми кажат „Ще ходя в Германия или Швеция“, питам „Що?“. Отговарят „Щото там е хубаво“. Чакайте, бе хора! Там не е било вечно хубаво, направили са си го. Което ще рече „Абе, копелета, дайте да запретнем ръкави, и при нас ще стане хубаво“...
Докато изкуфели старци и вся остальная свoлочь продължават да пускат "безценния" си вот, не можейки дори да четат - няма да доживеем да видим нещо хубаво.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Докато изкуфели старци и вся остальная свoлочь продължават да пускат "безценния" си вот, не можейки дори да четат - няма да доживеем да видим нещо хубаво.
Не схващаш замисъла ,едва ли ние притежаваме интелекта и опита на личността написала тия думи.
 
Re: От: От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Парите се изкарват. Като някой почне работа, например като стане търговец и трябва да продава, той изкарва парите, които получава. Ако продава техника, то трябва да познава техниката, която продава и да е технически грамотен и компетентен. Не мога да давам заплата на някой, който нищо не може да прави (свързано с работата) и после аз да опъвам каиша вместо него.

Би ли написал тук една от обявите си за работа?
 
Според мен, по-голяма част от младото поколение не бяга само заради по високото заплащане или че професии като химик или физик са обречени е България ( за разлика от чужбина ), а и защото тук културата на българина е на по-ниско ниво дори и от началото на века... имам чувството, че с всяко следващо поколение простотията не намалява, а напротив увеличава се и нормално, все пак това поколение е възпитано от поколението преди него, а то от поколението преди него и е трудно ако цялото ти родословно дръво е пълно с простотия ти да успееш да се откопчиш. Не, че в другите страни в Европа, Азия и Америка няма простотия, но някак си е по-малко от родната. Обиколил съм доста страни и да си признаят подобна простотия като родната не съм виждал никъде.
 
Нещата са много по-прости. Всеки да работи където си иска. Лондон-София е по-малко като време от София-Варна. За кво говорим изобщо?
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Работата в чужбина има смисъл за отчаяни млади хора от провинцията които не виждат никакъв шанс в живота и са готови да жертват 10-20 години от младостта си с надеждата че като станат на по 35-40 ще могат да живеят като бели хора.

Ако в БГ имате бизнес или заплата над 1000лв - нямате квалификация или език - хич не ви трябва да тръгвате

Семейство в БГ със собствено жилище и общ доход над 2000лв може да води много по качествен живот от същото семейство в УК с 2500 паунда доход - Имайте в предвид че ако семейството има дете в УК единият почти няма възможност да работи ако не си е измислил нещо надомно или не си е намерил много търпеливи работодатели.

Относно заплатите в УК минималната на час е 7 паунда ако си ниско квалифициран и работиш на тези пари си умрел от глад

В София преди 2 години пусках обява за познат 700лв чиста начална заплата за продавач - Получиха се над 150 СВ-та
Миналата година при същите условия се получиха - 50 СВ-та
Преди месец пусках пак получиха се само - 10 СВ-та

Реално за да привлечеш читави хора в София за продавачи трябва да предложиш начална заплата поне 1000лв

Пак за същият човек пусках обява за Мениджър на магазин с изискване за чужд език с начална заплата 1400лв - Получиха се 24 много добри СВ-та

Извода е че в БГ все още могат да се намерят читави хора но и срещу и по високо заплащане, а както казах и в началото взимате ли над 1000лв и не сте много ценни специалисти хич не ви и трябва да тръгвате за чужбина
 

Горе