Електронен подпис - къде, как, колко?

От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз ползвам УЕП от Infonotary и електронно банкиране от ЦКБ и съм много доволен. Само в началото имаше малко повече занимаване и разкарване, докато си разреша и преводите в банкирането, а с УЕП-а съм подписвал много документи и никога не е имало проблем. Силно препоръчвам.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Имаме питане - може ли да се създаде електронен подпис на фирма или няколко човека да ползват с пълномощно един и същ?
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Не само, че може, но и повечето фирми имат електронни подписи, за да ползват отстъпка от данъците. Подписът може да се ползва от всеки, който притежава физическото устройство и знае ПИН-а.

А иначе, за физически лица не е много оправдано. Аз моя го ползвах две години, но сега изтече и няма да вадя нов, защото разходите по него са по-големи от ползите. Има по-евтини начини да го замениш. Потвърждения с SMS код при транзакциите и т.н.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

УЕП на физическо лице не отстъпва по нищо като възможности на този, като юридическо. С нужното упълномощаване можете да вършите всичко с него, включително и онлайн банкиране. Не се поддавайте на изнудванията на банките и наглостта на част от служителите им: знайте, че съвсем свободно можете да банкирате електронно чрез подписа Ви, издаден в качеството Ви на физическо лице, и то не от самата банка. Ползвам и препоръчвам услугите на Банксервиз.

Реално веднъж като закупите донгъла и носителя (подобен на сим карта), които ще Ви струват 50-тина лева, разходът Ви по този подпис ще е 18лв годишно.

Поздрави!
 
От: От: Електронен подпис - къде, как, колко?

разходът Ви по този подпис ще е 18лв годишно.
Установих, че не си струват тези 18-20 лв. или колкото са там на година. Нямам какво толкова да банкирам онлайн. Достатъчен ми е Ипей. Там имах безплатна застраховка заради електронния подпис, но установих, че мога да получа такава и чрез активиране на SMS потвърждение, което ми е доста по-евтино от подписа и затова реших да не го подновявам.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

@Test, по-скоро е въпрос на нужди. Ти си преценил, че не ти влиза в употреба и няма смисъл от него, но например на мен ми спести доста главоболия и нерви.

Айде ясно е за преводите, че може да станат с платежно нареждане през epay.bg, но най-простият пример е - купуване на .bg домейн. Не знам дали си пазарил подобно нещо, но няма да ти разправям колко играчка и нерви те очакват с пращане на документи по пощата и т.н.

Това естествено е най-маловажния, но за някой хора този електронен подпис спестява доста разходи, като се има предвид, каква е сумата на нотариалните услуги.

Така, че реално всеки си прави сметката сам за себе си. Естествено, че ако някой ще си взима УЕП, само за едната гъзария, че разполага с онлайн банкиране - не си заслужава, но ако ти върши работа и спестяваш пари, реално тия 20-тина лв. са малко.

П.С> И тук исках да попитам, дали случайно и при другите фирми, предоставящи електронен подпис - подновява се само втората година и третата, трябва пак да го преиздавате?!? Питам понеже, вече един път поднових УЕП-а, но като изтече, ще предпочитам да се обърна към фирма, която издава веднъж УЕП-а и повече не ме занимава да попълвам документи наново. В момента съм на InfoNotary.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Айде ясно е за преводите, че може да станат с платежно нареждане през epay.bg, но най-простият пример е - купуване на .bg домейн. Не знам дали си пазарил подобно нещо, но няма да ти разправям колко играчка и нерви те очакват с пращане на документи по пощата и т.н.

Предвидливо си напазарих подобно нещо точно няколко дена преди да ми изтече подписа. :) Стана много бързо и без никакви документи. Все едно си купуваш .com, но с тая разлика, че трябва да подпишеш електронно един текстов документ и да го пратиш на хостинга.

И аз бях при InfoNotary. Удължих го с една година и вече не дават. Трябвал нов. Ами щом ще ме занимават с такива глупости и пак ми искат такива такси няма да си извадя. Само ако ми потрябва толкова много, че да си оправдае цената, тогава може и да пусна нов.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Дадох преди няколко дена 60 лева да ми го подновят в ЦКБ. Миналата година беше 45 май, сега 60. На 2 години го били подновявали или нещо от сорта.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Дадох преди няколко дена 60 лева да ми го подновят в ЦКБ. Миналата година беше 45 май, сега 60. На 2 години го били подновявали или нещо от сорта.

Преиздават го, затова е 60 кинта. При инфонотари или ЦКБ схемата е следната:

1. издаване на ел. подпис:
Пакет за квалифициран електронен подпис на физическо лице - 66 лв. с ДДС
Пакет за квалифициран електронен подпис на юридическо лице - 102 лв. с ДДС

2. първата година се подновява, 45 лв за юридич. лице

3. втората година се преиздава, 60 лв за юридич. лице

4. третата година пак се подновява 45 лв. и т.н.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Преиздават го, затова е 60 кинта. При инфонотари или ЦКБ схемата е следната:

1. издаване на ел. подпис:
Пакет за квалифициран електронен подпис на физическо лице - 66 лв. с ДДС
Пакет за квалифициран електронен подпис на юридическо лице - 102 лв. с ДДС

2. първата година се подновява, 45 лв за юридич. лице

3. втората година се преиздава, 60 лв за юридич. лице

4. третата година пак се подновява 45 лв. и т.н.

Моят е на юридическо лице, но като го извадих първоначално имаше някаква промоция - към 40 лева, та явно съм си спестил тези 102, иначе другото е същото.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Една от идеите на подновяването и преиздаването всяка година на електронния подпис е проверка на истинността на данните. Тъй като веднъж качена информацията на смарт картата вече не може да се променя, а през годината може да настъпят всякакви промени (смяна адрес, телефон, имейл, лична карта, имена и куп други неща), трябва информацията да се актуализира всяка година. Все пак с този електронен подпис се разписват публични документи, заявления, декларации, платежни и т.н. Иначе, ако става въпрос само за интернет банкиране вече се предлагат и ТОКЕН устройства от доста банки. Много по-евтин и незадължаващ вариант.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Не аз ли съм тъп, но това с електрония подпис е абсолютна идиотщина само по нашите ширини. Говоря най-вече за банковите акаунти. Имал съм над 3 акаунта в пеймънт сайтове и за всеки имаше едно потребитеско име и една парола. Това е. Никакви други глупости. И там си нареждаш парите по други сметки с два клика, мяташ си на картата, ако искаш да теглиш на ATM машина. Абе супер. Тук за пръв път се сблъсках с тази тъпотия. Пак казвам, за парични транзакции. За поддаване на документи и друго, може да е ОК, ама и там не знам, защото не съм го ползвал за такива неща. Нещо като "независимите" системи за отчитане на трафика. :)
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Ами наистина е само по нашите ширини! Гледах много стреснато сестра ми, когато в рамките на няма и минута разпредели три-четири плащания наистина само с по два клика от сметката си в английска банка. Тези наши потвърждения и устройства, дето ги ръчкаш наляво и надясно, са изнервящи, въпреки опростяванията им в последните години. Но може би ще си почакаме още доста, докато стигнем някакво елементарно западно ниво!
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз за това ходя да ги изнасилвам в банката, защото са стигнали на полувината от пътя към това, което трябва да бъде. Много ле кефи като седна и ми се усмихне една назъбена служитела и ми се радва и ми разправя "Г-не, защо не използвате електроното банкиране, много е лесно и удобно". Казвам и че съм тъп, за да и сместя отговора ми от 30 мин. лекция какво реално трябва да е. Защото нито е удобно, нито лесно. Средностатистически човек няма да се оправи. Говоря за цялата шитня около инсталиране, създаване на юзър, спеаименти и други лайна. За това докато и това е позволено, правя го на макс - щом ще го играят така. А и страшно улесненеи няма що. Да си го мъкна нон стоп. А ако искам с таблет да го направя. Пак трябва да прилача един стълб към 7-инчовия таблет, и от там къв филм е пак. :) За това в банката и им губиш времето, докато не го направят като хората.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз от 8 години имам интернет банкиране с ПроКредит и никога не съм имал електронен подпис. Веднъж годишно долу-горе ми се пада да отида до офиса им да си взема списък с ТАН кодове, които са около 100 и ми стигат за година, а понякога и повече. Таксата им за превод онлайн е 0.70лв, а вътрешнобанковите май бяха по 0.25лв или безплатни.

Важно е единствено ТАН кодовете да се въвеждат последователно, а как ще ги съхранявате си е ваша грижа. Плащания съм правил и от таблет, само през телефона не съм пробвал, но едва ли ще има проблем с простия интерфейс :)

Документите които се попълват онлайн изглеждат по идентичен начин като тези на касите им и не мисля че някой трябва да знае нещо повече освен да ползва клавиатурата по предъзначение.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Paxum e на този принцип. Разплащателна система, която зае мястото на лидера едно време - ePassporte. Един лист с кодове и така се индефицираш, че си ти. Това е истиката. И вместо да печелят от тъпого подновяване всяка година, хората са решили, че чрез транзакции ще го направят. Така се стимулира доста повече, според мен.

Не съм сигурен, за Райфайзен банк пък беше с СМС, на който получаваш код. С него се потвърждава, че си си ти. Това с ел. подоиса ми е меко казано странно решение. :) При положение, че има къде къде по умни. То и аз не съм прав - да идвам от чуждестранни системи и да очаквам нашите да са такива или поне малко да се пеиближават. Нищо лично банките с ел. подписите, но определено не е най-доброто решение за потребителя. Виж за още няколко софтуерни и хардуерни фирми между банката и потребителя в този процес - за тях е ОК. Има лапачка. :)

Като ще отварям пак карта някъде с онлайн банкиране, определено ще гледам и за това. ;)

Иначе на въпросите от темата:

1. В ЦКБ си го купих и поднових.

2. Казах, че искам и ми направиха.

3. Като го купувах беше 100 лева, подновяването 65 лева.

4. Защо? Защото е единствения начин на оперирам персонално със сметката си, както и да мога от различни клонове да правя операции.

5. Ако ме питат дали ми е Ок, вравнявайки го с други банки, не е ОК. Ама никак. ;)
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

В ЦКБ можеш да правиш пълно банкиране и само със сертификат. Преди ел подписи, те ги издаваха тия сертификати. След това се опитаха да ме минат да се набутвам пари всяка година за ел подпис.

Иначе при мен в УК има следните есктри - име/парола + 3 символа от 12 (всеки път различни 3). Или за фирмената сметка: име/парола + четец с размер 8х8 см за дебитната ми карта, който генерира кодове за достъп след ПИН код на картата.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз използвам Токен от ПИБ и много удобно. Малко е, с размерите на флашка, натискам едно копче, генерира ми 6 числа, които вписвам веднага след едни основни 6, които са винаги едни и същи и си ги избирам аз, и е готово. Отнема не повече от 10 секунди и в сравнение с кабелите и сертификатите на ел.подпис е направо нищо работа. Работи си независимо откъде влизам в интернет банкирането, дори и през телефона.
 

Горе