Жалба срещу мен - помагайте!

От: Жалба срещу мен - помагайте!

Хайде сега след всичката паника и олелия да видим и друга гледна точка: Представете си, че някой мрази жена ви и решава да пише глупости за нея в някой сайт, и с тези глупости накърнява нейните чест и достойнство. Цялото малко градче приема ''глупостите'' за истина и я сочат с пръст и коментират... вас също. Не твърдя, че случаят е такъв, това е само хипотеза ! След като не знаете кой е автор на ''глупостите'', за да се ''оправите'' лично с него, вас ви хващат лудите и търсите отмъщение за цялата случка, довела до тук. Побеснявате, че админа на сайта не е взел мерки да изтрие, поста който съдържа името, длъжността и градът, в който живее жена ви - все лични данни, за чието публикуване не е дала съгласие и пускате жалба срещу него.
Към автора на темата - да, ВИЕ носите отговорност за публикуване на лични данни, без съгласието на техния притежател. Не знам дали се подава декларация за администратор на лични данни, при регистрация на сайт (аз съм подавала, като ЕТ), но при всички случаи носите отговорност по този казус. Това не значи, че ще ви осъдят, но такива случаи не трябва да има и админите трябва да гарантират за това. И няма значение за колко голям град става дума, всеки човек трябва да бъде защитен от такива безобразия ! Пожелавам успех !
 
От: Жалба срещу мен - помагайте!

Хайде сега след всичката паника и олелия да видим и друга гледна точка: Представете си, че някой мрази жена ви и решава да пише глупости за нея в някой сайт, и с тези глупости накърнява нейните чест и достойнство. Цялото малко градче приема ''глупостите'' за истина и я сочат с пръст и коментират... вас също. Не твърдя, че случаят е такъв, това е само хипотеза ! След като не знаете кой е автор на ''глупостите'', за да се ''оправите'' лично с него, вас ви хващат лудите и търсите отмъщение за цялата случка, довела до тук. Побеснявате, че админа на сайта не е взел мерки да изтрие, поста който съдържа името, длъжността и градът, в който живее жена ви - все лични данни, за чието публикуване не е дала съгласие и пускате жалба срещу него.
Към автора на темата - да, ВИЕ носите отговорност за публикуване на лични данни, без съгласието на техния притежател. Не знам дали се подава декларация за администратор на лични данни, при регистрация на сайт (аз съм подавала, като ЕТ), но при всички случаи носите отговорност по този казус. Това не значи, че ще ви осъдят, но такива случаи не трябва да има и админите трябва да гарантират за това. И няма значение за колко голям град става дума, всеки човек трябва да бъде защитен от такива безобразия ! Пожелавам успех !

Сега ти давам няколко бързи отговора.

- Ако не знам кои е автора, има поне 10 начина да се разбере.
- За поне още 10 начина се сещам да донесеш главоболие на администратора и неговия сайт.
- Във всяка лъжа има и доза истина, така че възможно е жената да говори бръщолевици пред мъжа си.

Не мисля че полицията трябва да се занимава с подобни глупости и да хаби ресурс за клюкарски истории. Ако сте толкова засегнати, сърдите и това е.
 
От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

Сега ти давам няколко бързи отговора.

- Ако не знам кои е автора, има поне 10 начина да се разбере.
- За поне още 10 начина се сещам да донесеш главоболие на администратора и неговия сайт.
- Във всяка лъжа има и доза истина, така че възможно е жената да говори бръщолевици пред мъжа си.

Не мисля че полицията трябва да се занимава с подобни глупости и да хаби ресурс за клюкарски истории. Ако сте толкова засегнати, сърдите и това е.

Анонимността в интернет би тябвало да бъде гарантирана, независимо от конкретния случай. Никой няма право да разкрива чужда самоличност, без съгласие на нейния собственик, затова трябва да се наказват админите, които под заплахата от наказание да наказват на свой ред нарушителите в своя сайт. Не ме касае случката със жената, но тя е права да търси отговорност, на админа, който е допуснал това и не е реагирал на време. Не знам как стои въпроса според нашето законодателство, но етиката изисква да е точно така. Докато всеки се вихри безнаказано нещата ще ескалират. Анонимността дава свободата да съсипеш нечий живот, а това не е редно.
 
Re: От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

Анонимността в интернет би тябвало да бъде гарантирана, независимо от конкретния случай....

няма анонимни в интернет вече.
 
От: Re: Жалба срещу мен - помагайте!

За какво става дума? Имаш ли идея?

Имам идея, знам точно от кого е жалбата и за коя публикация става въпрос. Утре ще разбера повече информация.
В самата публикация изрично е упоменато, че историята принадлежи на трето лице, а аз само излагам тази история и добавям своя коментар. Нито съм автор на твърденията, а за правото на лично мнение мисля, че знаете.
Ще видим как ще се развият нещата идните дни. I'll keep you posted!
 
От: Re: От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

ОFF
няма анонимни в интернет вече.
Ти за това ли се правиш на социален с тази ценностна снимка? :lol:
Брааат, на стари години ще се променяш:shock:?!!! Ще ставаш добър съфорумец,:clap: няма да издевателстваш /словесно, де/ над колегите:clap: и няма да оспамваш читави теми /поне моите/ :clap:?
:lol:
 
От: Re: Жалба срещу мен - помагайте!

В самата публикация изрично е упоменато, че историята принадлежи на трето лице, а аз само излагам тази история и добавям своя коментар. Нито съм автор на твърденията
Щом публикуваш история с лични данни, без разрешение от лицето, чиито данни са публикувани, носиш отговорност ! Поне според моралния кодекс, за закона - не мога да кажа.
 
От: Жалба срещу мен - помагайте!

Охооо, да се би да е твой невероятно.уърдпрес :) (сега видях, че по-скоро си цитирал него сайт)
Винаги съм се чудел дали могат да те подведат под отговорност за тези неща, независимо, че си написал за какво става въпрос.

Явно могат, но определено се консултирай с адвокат.


Да вдигна една стара тема, че днес ми пристигна призовката. :)
Утре ще ходя да гледам какви точно са обвиненията и доказателствата. Не знам дали си заслужава изобщо толкова внимание, ама...

P.S. Засега имам само призовка, с която ми съобщават, че трябва да отида да си получа другата призовка. Знам за какво става въпрос, но черно-на-бяло нямам описано за кой сайт и/или публикация става въпрос. Имам няколко варианта пред мен, но утре ще се консултирам с адвокат за по-сигурно.
1. трето лице, което да потвърди фактите (най-вероятно няма да го направи) и така 'клеветата' да стане истина и да отпадне наказателната ми отговорност;
2. да го представя като художествен текст;
2.5. и без това отдолу съм писал, че всяка прилика с действителни лица и събития е напълно случайна;
3. да поискам да отпадне по давност, тъй като статията е от 2012. Тук ще отиде топката в негови ръце, да докаже, че е разбрал за съществуването на статията в последните 6 месеца, но трябва да погледна 'доказателствата'. Ако разпечатката е преди ре-дизайна - ще мине номера, ако ли не... точка 2.
 
Re: От: Re: От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

ОFF

Ти за това ли се правиш на социален с тази ценностна снимка? :lol:
Брааат, на стари години ще се променяш:shock:?!!! Ще ставаш добър съфорумец,:clap: няма да издевателстваш /словесно, де/ над колегите:clap: и няма да оспамваш читави теми /поне моите/ :clap:?
:lol:
Ма аз никога не съм се крил, хората ме обичат не виждаш ли колко любов кипи около мен?
Затова съм си сложил снимката тук, като ме срешне някой от форума, да ми благодари за съпорта и благите думи :)
 
От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

Анонимността в интернет би тябвало да бъде гарантирана, независимо от конкретния случай. Никой няма право да разкрива чужда самоличност, без съгласие на нейния собственик, затова трябва да се наказват админите, които под заплахата от наказание да наказват на свой ред нарушителите в своя сайт. Не ме касае случката със жената, но тя е права да търси отговорност, на админа, който е допуснал това и не е реагирал на време. Не знам как стои въпроса според нашето законодателство, но етиката изисква да е точно така. Докато всеки се вихри безнаказано нещата ще ескалират. Анонимността дава свободата да съсипеш нечий живот, а това не е редно.

Ядосай админа на сайта, като му създаваш проблеми със закона и вместо приятел ще получиш враг, който е ИТ грамотен. Повечето знаят как анонимно, да се качи проблемния текст през VPN, Proxy и Tor на блог в Blogspot, като по този начин довършат това, което твоят ит неграмотен зложелател е започнал, за да ти го върнат, защото им правиш проблеми на тях. Гугъл трудно ще свали информацията без нареждане от американски съд. Процеса може да бъде повторен с десетки безплатни услуги в различни дърави и на доста места ще трябва да заедеш дела за да изчезне. Всички тези безплатни сайтове ще излизат при търсене.
 
От: От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

Ядосай админа на сайта, като му създаваш проблеми със закона и вместо приятел ще получиш враг, който е ИТ грамотен. Повечето знаят как анонимно, да се качи проблемния текст през VPN, Proxy и Tor на блог в Blogspot, като по този начин довършат това, което твоят ит неграмотен зложелател е започнал, за да ти го върнат, защото им правиш проблеми на тях. Гугъл трудно ще свали информацията без нареждане от американски съд. Процеса може да бъде повторен с десетки безплатни услуги в различни дърави и на доста места ще трябва да заедеш дела за да изчезне. Всички тези безплатни сайтове ще излизат при търсене.
Не съм специалист, но като цяло личните данни трябва да бъдат защитени и затова разчитаме главно на админите.
 
От: Жалба срещу мен - помагайте!

Като те гледам си се притеснил доста, нищо не могат да ти направят освен ако не си виновен наистина :)
 
Re: От: От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

Не съм специалист, но като цяло личните данни трябва да бъдат защитени и затова разчитаме главно на админите.

Личните данни са защитени, ама като ги поискат от полицията - не можеш да им кажеш "не" по принцип.
 
От: Жалба срещу мен - помагайте!

Най-добре сайтовете да се хостват в чужбина и да са собственост на юридически лица, регистрирани в други държави.
 
От: Re: От: От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

Личните данни са защитени, ама като ги поискат от полицията - не можеш да им кажеш "не" по принцип.
Не говоря за полицията, а за това, че не може всеки идиот да разкрива личността ти в мрежата без твое съгласие ! Работа на админа е да следи дали се спазват правилата, ако не - изтриване на пост, наказание, бан ! Когато се регваме някъде даваме данни, като имейл, име... и там пише, че сайта гарантира, че тая информация няма да става публична, ами ако стане ? Пак ли никой няма да носи отговорност, щото се е хостнал у Буркина Фасо, а ? Затова, админа трябва да следи за нарушения, като това, дето го коментираме, а не да е съучастник и после да реве за помощ. Мен ако питаш, дано му треснат една яка глоба, та да се научат и той и другите.
 
От: Жалба срещу мен - помагайте!

Клевета в България много трудно се доказва.

Първо, ако сте писали нещо за някой (обществена личност) в качеството си на журналист/блогър и др. в статия в интернет то вие не го клеветите и имате право на мнение и свобода на словото. Изхождайте от това, че това което сте писали е лично ваше мнение, което се базира на ваши преценки.

Почетете решения на съдилища и вижте за какви случаи говорим (например директно написано "той иска подкуп от 10 хил. лева" и няма присъда), така че спете спокойно. Намерете си адвокат и сключете договор с него, за да набутате отсрещната страна с разходите и да се оправя. Защото той/тя може да оттегли жалбата си във всеки един момент от производството. Да ходи да доказва как си го/я наклеветил.

Един образ и мен ме съди сега. Аз подавам сигнал срещу него и той взима този сигнал и в съда и казва "ето тоя ме клевети, че ....", е да ама не... аз се жалвам от него на орган и ще духа супата в съда, ако не си оттегли жалбата. Опити за сплашване, ама много елементарни... Тъжно, тъжно...
 
От: Re: От: От: От: Жалба срещу мен - помагайте!

Работа на админа е да следи дали се спазват правилата, ако не - изтриване на пост, наказание, бан ! Когато се регваме някъде даваме данни, като имейл, име... и там пише, че сайта гарантира, че тая информация няма да става публична, ами ако стане ? Пак ли никой няма да носи отговорност, щото се е хостнал у Буркина Фасо, а ? Затова, админа трябва да следи за нарушения, като това, дето го коментираме, а не да е съучастник и после да реве за помощ. Мен ако питаш, дано му треснат една яка глоба, та да се научат и той и другите.
Това са пълни глупости. Админът на сайт, съдържащ информация генерирана от потребителите, не носи отговорност за съдържанието. Отговорност носи само човекът, публикувал информацията. Ако някой смята, че е засегнат от публикуваната информация трябва сам да намери виновника и да му потърси отговорност по съответния законов ред. Така е в България, така е и по света. Ако засегнатото лице представи доказателства на админа, че в сайта му е публикувана незаконна информация, само тогава последният трябва да реагира като премахне информацията. Задълженията на админа се простират само дотам. Той няма други отговорности и не е длъжен да следи всяка публикувана информация. Ако не беше така Марк Зукърбърг щеше денонощно да обикаля и да дава обяснения в съда и полицията за всяка простотия написана във Facebook. Давам последния пример като илюстрация за абсурдността на твърденията на nandibandi и някои други хора, изказали се в темата.
 
От: Жалба срещу мен - помагайте!

Според съда горното не е вярно. Отговорност носи и лицето, което реализира печалба от сайта.

Накратко: глобиха собственик на сайт заради коментари от потребители и съдът постанови, че глобата е наложена законно.

Съдът в Хамбург: отговорност за форум

Няма яснота как да се действа с форумите. Ако са модерирани – отговорност носи модераторът, ако не са модерирани – според http://www.heise.de Хамбургският съд е постановил, че отговорността е за този, който оперира сайта. Във Великобритания има сходно решение за носене на отговорност.
И всичко това се случва в рамките на Директивата за електронната търговия.

ЕСПЧ: Делфи срещу Естония: отговорност за коментари онлайн

Отговорен ли е операторът на уебсайт за хейтърските коментари на свои читатели?

Съдът в Страсбург се присъединява към аргументационната линия на естонските съдилища и приема, че знаейки какво публикуват, от Delfi могат съответно да прогнозират какви коментари са в състояние да предизвикат сред своите читатели. В този смисъл е трябвало да предприемат технически или оперативни мерки за предотвратяване на обидни и клеветнически читателски реакции.

ЕСПЧ смята, че за увредения ищец би било непропорционално обтоварващо да процесира срещу анонимните автори на злословни коментари, поради което той конструира следната схема на отговорност: щом операторът на сайт допуска публикуването на анонимни коментари, то е редно и да отговаря за тяхното съдържание.

Съдът определя наложената на Delfi парична санкция от 320 евро като „в никакъв случай непропорционална“.
 
има тънък момент - Анонимни коментари, като под анонимни се има предвид не регисртриани по никакъв начин Fest

и е и това
Коментиращите читатели, от своя страна, не могат да променят или трият коментарите си след публикуването им, а само могат да докладват нецензурните такива.

По този начин, макар и косвено, ответникът определя кои коментари да останат публикувани и кои не.

и това да не се дава право да ги едитват е повлияло такова решение пропуск на платформата
 

Горе