Защо никой не успя да направи българска търсачка?

Май са около 4000, а не 40 000
Прав си ... около 6912 са ...
Светът говори на 40 000 езика
Светът днес говори на 6912 живи езика - така твърди лингвистичният портал Global Language Monitor. Общо обаче населението на Земята говори на около 40 000 езика, като цифрата включва и наречията.
 
давам пример, съдържащ семантична особеност на българския език
"боди за момиче" - резултатите са основно бебешки бодита.
а който търси такъв артикул ще търси основно за момичета над поне 7г.
тъй като иска да уточни, че не става дума за дамски бодита.

А и синонимния речник куца на гугъл

Най продавания ми артикул "нощница за кърмачки" се търси по поне 20 различни начини, какви ли не гимнастики правя с описанията и пак не мога да се справя с това разноообразие от синоними, които гугъл изобщо не ги отразява.
 
Последно редактирано:
Просто трудно се конкурираш с големите без да имаш държавна помощ ... а кой ще е този да пръсне толкова пари, да подобри гугъл бота и да го направи на малък пазар като нашият...
 
Е стига с този комунизъм
Та какво викаш ... http://www.expert.bg/Rusiq-nalozhi-globa-ot-438-mln-rubli-na-Google-556375.html

Кажи ми къде са съдили гугъл, че има изисквания към собствената си OS?
Яндекс е толкова държавно независима колкото Вконатакте е след като службите взеха Вконтакте от Павел Дуров.
В РФ всичко е под контрол над службите, а тези големите сайтове са директно техни ... при равни други условия и шовинизма нямаше да помогне.
В Китай не е по различно, огромен съпорт от правителството и огромен пазар.
 
За мен "проблемът" е в това, че вече всичко е глобално. Просто е логично именно глобалните компании да се фокусират регионално/национално, отколкото регионалните/национални фирми да се създават с тази идея.

За разлика не знам... повече натиск може би от бг фирми и уебсайтове. По същата логика можем да си зададем въпросите "Защо няма бг Амазон или Али?", "Защо няма успешен бг Фейсбук?" и т.н.

Вече има българска версия на Алиекспрес впрочем :) Аз помагам за намирането на клиенти за тази платформа, още е нова, но може да погледнете тук: http://estock.bg. Плановете са това нещо да надмине дори олх по влизания и продажби, но ще видим.
 
Вече има българска версия на Алиекспрес

Тук малко заблуждаваш. Твоя сайт е друг, няма нищо общо с Алиекспрес, и не е негова българска версия.
 
Последно редактирано:
То и да се направи качествена бг търсачка, въпросът е как ще се издържа.
 
Ее никой па не може да направи една смотана търсачка в БеГе :) Толко ли немате ресурс, или проблемът е съвсем другаде :D
Повечето от хората са като овце - след като всички търсят в Гугъл, значи и те трябва да търсят там. Дори да направиш по-добра търсачка, няма да я ползват, защото другите не я ползват. Може и да я ползват някои, но ще са единици.

Между другото, забелязал съм, че доста голям процент от хората въобще не знаят какво е това браузър, търсачка и т.н. Те си мислят че интернета е да отвориш иконката, която са ти сложили при инсталацията и да пишеш каквото търсиш.

Да точно така, това сме го коментирали с теб :)
Без да преувеличавам, поне на 10 мои познати съм обяснявал по половин час, че адресът на сайта се пише в полето на браузера, а не в полето на търсачката :) За тях няма значение и дори да знаят и пишат точният адрес, пак го правят в полето на търсачката хаха Освен това гошовци се изхитриха, пуснаха и натиснаха на браузер при който каквото и да напишеш в него, автоматично пренасочва в търсачката и съответно вади резултатите според нея, а не тези на които се е надявал търсещият.
Тоест ако някой е трябвало да прави търсачка, задължително е трябвало преди това да развие и браузер.

Иначе крайно не съм съгласен, че качествена търсачка не може да се монетизира, според мен монетизацията си е заложена по дефоут в нея :)
Но ако съм прав, защо наистина никой не се е заел с това, имаме фирми с огромен ресурс, не вярвам причините да са финансови.
 
Ее никой па не може да направи една смотана търсачка в БеГе :) Толко ли немате ресурс, или проблемът е съвсем другаде :D


Да точно така, това сме го коментирали с теб :)
Без да преувеличавам, поне на 10 мои познати съм обяснявал по половин час, че адресът на сайта се пише в полето на браузера, а не в полето на търсачката :) За тях няма значение и дори да знаят и пишат точният адрес, пак го правят в полето на търсачката хаха Освен това гошовци се изхитриха, пуснаха и натиснаха на браузер при който каквото и да напишеш в него, автоматично пренасочва в търсачката и съответно вади резултатите според нея, а не тези на които се е надявал търсещият.
Тоест ако някой е трябвало да прави търсачка, задължително е трябвало преди това да развие и браузер.

Иначе крайно не съм съгласен, че качествена търсачка не може да се монетизира, според мен монетизацията си е заложена по дефоут в нея :)
Но ако съм прав, защо наистина никой не се е заел с това, имаме фирми с огромен ресурс, не вярвам причините да са финансови.

Това не го прави само chrome, при всички съвремени браузери като пишеш в address bar-a - търсиш, ако не си написал сайт, целта е да улеснят хората, като твоите приятели например, не е за нещо друго : ). Колкото и да се плюе по google е ясно, че в момента техните услуги са най-качествени и са запазили доста от резултатите си неутрални, т.е и без да си плащаш може да излизаш на първа страница. България е много малка държава и няма смисъл от собствена търсачка, както и не виждам защо ни сравнявате нуждите с на Русия и Китай, нашето население сигурно е месечната им статистика за смъртност от автомобилни катастрофи :D
 
Не ги плюя, все още :D Всъщност търсачката си е полезна, стига за знаеш как да я използваш.. но обикновенният потребител, освен, че не знае и се подвежда супер лесно и така става "жертва" на меко казано комерсиални резултати. А че гошко, например, са се комерсиализи до N-та степен на квадрат по 100, всеки тук го знае това отлично. И точно за това, тези, които успеят да направят нещо читаво, ще намажат меко казано ЯКО. Но защо още не са... точно това се чудех и за това пуснах да сондирам мнения.
Също така не подценявайте факта, че бг-юзера ползва това, което му дадът наготово, тоест това, че има гошо (например) абсолютно не значи, че няма как да вирее "пешо" (например) Както коментирахме по-горе, юзерът дори понякога изобщо не разбира, че ползва търсачка...хех Тоест май май първо си трябва един мега як БЪЛГАРСКИ браузер и след което да се имплементира търсачка в него... и гаранция уйде коня у реката :p
Абсолютно не вярвам, че няма нужда от бг-търсачка, както и че не може да се монетицира, и не смятам, че това са причините да няма на яве нещо качествено и популярно.
 
А какво ти харесва в jabse.bg?
Още ли я има. Не знаех. Мислех, чднса предали фронта. :)

Аз лично не знам дали някой ще има ресурсите да бие лидерът Гугъл. Но това е мое мнение. За жалост никой не се усети на време, а и може би пазара не си заслужава. Не е като в Русия и яндекс.

Сега са няколко, но дори не знам дали взимат сумарно и 5% от пазара. Джабс. Сърч.бг, и една на наш потребител тук....а да и Дир.бг. :)
 
А не си заслужава пазара.. те се кълчат в какви ли не калибристики, които една на хиляда има 20% шанс да успее :)
Иначе не 5, а и един процент няма. Проблемът май е в начинът и честотата на индексиране, поне за тези, които знам.
 
Автора на темата да вземе да направи една търсачка и да престане да ни занимава с глупости
 
Автора на темата да вземе да направи една търсачка и да престане да ни занимава с глупости

Като са глупости за теб, защо не си показваш жалкият подпис със сайтовете от по 100лв, което всъщност показва какво значи "глупости", някъде другаде а?
 
Google са толкова напред, даже държавата да впрегне брутният си вътрешен и външен продукт пак ще е зор да ги стигнем : ) Осъзнавате ли, че като напиша реален адрес мога буквално да се разходя 3д на улицата за да си го намеря точно къде е без да ми отнеме голямо услие, отделно някои сгради мога да ги разцъкам отвътре - пак 3д. Услугите, приложенията, уеб апликациите им и т.н са толкова много, че даже не ги знам всичките, а освен много са и вървежни, та да... ходи се бори срещу това..
 
А защо да се бутат Гугъл? Ако има естествена нужда от това, ще се случи пак по естествен път.

Историята показва, че толкова големи компании трудно се бутат. И да тръгне някоя компания да ги гони... големите ги купуват. Трябва големите сами да започнат с кардинални грешки.

Смисъл от готина бг търсачка има. Няма нужда да бие Гугъл. Няма нужда и втора да е. Просто нещо различно и по-готино за част от местните потребители.
 

Горе