За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

От: От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Решението на проблема ти според мен се нарича "Freelancer". :)

А да, тука и аз съм съгласен. Аз също по тая причина станах фриилансър, обаче така е много трудно. Затова си правиш сметка - дали ще търпиш Шефа да те командва и ще кяриш от облагите (осигурява клиенти и тн) или ще се бориш изцяло сам.
 
От: От: От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

А да, тука и аз съм съгласен. Аз също по тая причина станах фриилансър, обаче така е много трудно. Затова си правиш сметка - дали ще търпиш Шефа да те командва и ще кяриш от облагите (осигурява клиенти и тн) или ще се бориш изцяло сам.


"Уесно нема", баце! :) Важното в крайна сметка е да си си постигнал целта и както аз казвам да седиш на криво (щото задният ти джоб е пълен с кинти). :mrgreen:
 
От: От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

2/3 от заработеното винаги влизат във фирмата, иначе фирмата нямаше да може да се развива.

Добре дори и 2/3 или 66% да е за фирмата 33% за мен.

Но в колко фирми реално и в кои области на икономиката ще ти дадат 33% от печалбата която ти си донесал на фирмата.

Единици са тези фирми и това под формата само на заплата трудно може да се постигне.

За това ти казах че за да съм мотивиран да работя и да разкрия възможностите си трябва да знам за какво работя, тоест какъв процент от заработеното от мен получавам, а не ме интересува взимането на готовата заплата независимо от нейния размер (тук малко си изхвърлих).

И ако е над 33% и останалите условия на фирмата ме устройват окей в играта съм:twisted:
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Значи, ако бях работодател (въпреки че ми е твърде рано, все пак сега завършвам гимназия) щях да взимам под внимание 2 основни неща:
1 - Да си поговоря много хубавичко с новоназначения работник в първия му ден - все ми е едно колко се мисли за печен и т.н., той работи за мен, заплатата му е от моите пари, следователно ще слуша какво му казвам. Аз ще го инструктирам със сериозен тон(без да му викам разбира се) как да си върши работата, ще му покажа какво как да прави и какво не трябва да прави. Може да му се стори, че се държа като шибан задник с него, но на мен няма да ми пука. Защо ли - защото той рано или късно ще трябва да разбере едно - искам да ми работят кадърни хора, които бачкат здраво, за да може моят продукт да се продаде и аз да му платя заплатата на въпросния служител. И със сигурност ще разбере, че е по-добре да си седне на гъза и да работи както трябва, без да кръшка и да се държи като разтегнат сопол. Ако не му хареса - да върви на трудовата борса. Криза е, хора които търсят работа има бол.

2 - Да направя правилна оценка на положения труд - НИКОГА не бих дал прекалено малко пари на своя работник. Аз виждам, че той полага усилия, постига си резултатите и като доволен шеф, с удоволствие ще му платя повечко пари. Оценявам, че си върши работата добре, че може да се е сблъскал с нещ ново за него, но се е справил, отговорил е на високите ми очаквания и с кеф ще му платя заплатата. Ще поделя богатството, защото така е правилно.

niks - баце, не знам откъде си, но в провинцията, особено в малките градчета и села, за много хора 1000 кинта са доста добри пари. Разбира се ако предприятието ми се намираше в столицата, по-малко от 2к би било зле, там стандарта е много висок. За съжаление няма изгледи нещата да се подобрят - това няма да стане, докато има работодатели-експлоататори с изостанало задръстено мислене и работници-мекотели.

Работодателите искат да им работят хора с огромни познания в областта за жълти стотинки - да бе, философия с която качествените служители ще си потрошат колената от зор да дойдат при работодателя...

работниците от своя страна виждат, че средата е кофти, заплащането-скапано и затова решават, че няма да работят и ще им е по-лесно да се оплакват на синдиката и профсъюза, отколкото да си вършат работата на която са наети и за която доброволно са подписали трудов договор...

и накрая всички от шефа през работника до клента страдат, защото крайният продукт не струва и клиентът е недоволен, но в повечето случаи не вижда смисъл да се оплаче където и да е, защото не вярва, че нещо ще се промени. Така всички се превръщаме в стадо овце, които да бъдат издоени от нашата мила татковина, прокарваща безсмислени закони за подслушване и ГМО.

Но положението няма да се промени... не и докато бизнесът попадне в ръцете на кадърни хора, които знаят какво да правят и кое е правилно да направят. Само така ще се измъкнем от това блато в което сме затънали в момента. А дотогава - дано ЕС поне малко ни натиска.

Айде със здраве :)
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Многа умни приказки но и много глупави.

Заплатата му не е от твоите пари, твои са само ако ти сам си ги изработиш без негово участие и той работи за теб толкова колкото и ти за него, много бързо ще го разбереш това като попаднеш на някой Разумен индивид.

Сигурен ли си че единствените алтернативи на свободния човек са или да работи за теб на заплата която ти определиш или да ходи на трудовата борса и да се оплаче на синдикатите, защото безработни БОЛ.

Има много други варианти които сега няма да изброявам защото вече съм ги казал.

Няма такъв филм ако съм доволен от моя служител ще му дам повечко пари.

Ще му дадеш точно толкова колкото си е изработил РЕАЛНО ако ли не ще събираш безмозъчни същества от кол и въже или ще ти ги изпращат от трудовата борса, макар че и на тях може да им дойде акъла в главата и тогава ще пускаш перманентно обяви за работа по сайтовете и ще ревеш защо няма кой да работи.

И не използвай като основание някой да работи за теб тежкото положение в което е изпаднал, финансовата криза и безработицата, това не говори добре за теб и твоето бъдеще като работодател.

Качествения служител по собствено желание ще дойде при теб и ще остане при теб ако и ти си качествен Шеф и предлагаш качествено и адекватно на положения труд заплащане и преспектива за развитие.


С останалото съм съгласен
 
Последно редактирано:
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Всичко е въпрос на бизнес подход и да е пределно ясно кой какъв е и каква отговорност има във фирмата. Винаги може да поглезя добрите работници с премии, бонуси и т.н., както и винаги мога да изхвърля(по законов ред естествено) всеки идиот, чийто мозък отказва да проумее за какво става въпрос на неговата позиция. А ако човек има желание да се научи на нещо, той ще стане кадърен служител, дори преди това да е нямал и една минута работен стаж на дадената позиция. Ей за това ставаше въпрос в моя пост. Друг е въпроса, че в българистан понятието "бизнес" за много хора е мръсна дума и не - не съм борец за човешките права - има си институции и хора, които се занимават с това, моята работа е да правя бизнес с чиста съвест и да спя спокойно!
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Многа умни приказки но и много глупави.

Заплатата му не е от твоите пари, твои са само ако ти сам си ги изработиш без негово участие и той работи за теб толкова колкото и ти за него, много бързо ще го разбереш това като попаднеш на някой Разумен индивид.

Сигурен ли си че единствените алтернативи на свободния човек са или да работи за теб на заплата която ти определиш или да ходи на трудовата борса и да се оплаче на синдикатите, защото безработни БОЛ.

Има много други варианти които сега няма да изброявам защото вече съм ги казал.

Няма такъв филм ако съм доволен от моя служител ще му дам повечко пари.

Ще му дадеш точно толкова колкото си е изработил РЕАЛНО ако ли не ще събираш безмозъчни същества от кол и въже или ще ти ги изпращат от трудовата борса, макар че и на тях може да им дойде акъла в главата и тогава ще пускаш перманентно обяви за работа по сайтовете и ще ревеш защо няма кой да работи.

И не използвай като основание някой да работи за теб тежкото положение в което е изпаднал, финансовата криза и безработицата, това не говори добре за теб и твоето бъдеще като работодател.

Качествения служител по собствено желание ще дойде при теб и ще остане при теб ако и ти си качествен Шеф и предлагаш качествено и адекватно на положения труд заплащане и преспектива за развитие.


С останалото съм съгласен


с теб не съм спорил досега нали и не сме се карали ?
в смисъл да не си помислиш че съм пристрастен нещо затова обяснявам ..
та искам да ти кажа:
АКО ЗНАЕШ КАКВИ ПРОСТОТИИ НАГОВОРИ ЩЕ СИ ИЗТРИЕШ ПОСТА ПОСЛЕ ЩЕ СИ СМЕНИШ ИП-ТО И ЩЕ ВЛИЗАШ ВЕЧЕ ПРЕЗ ДРУГ НИК ..
НО СРАМЪТ ОТ НАПИСАНОТО ЩЕ ТЕ ПРЕСЛЕДВА ДОЖИВОТ :)
имам в предвид ако можеш да проумееш какеви простотии си написал ..
ако ти вярваш в това което си написал то искам да ти кажа че ти си обречен просто :) ...

не искам да ти обяснявам и да с еопитвам да т енакарам да проумееш колко грешно възприемаш нещата защото ще са напразни усилия ...
надявам се че след като се опариш няколко пъти ще започнеш да проумяваш че живота ич не е така както я мислиш ... обачер има хора на по 70 години които така и не са го проумели
и сега и да се караме и да спорим полза няма ти ще си знаеш своето аз моето :) а да ти казвам че след 3 години ще се сетиш ко съм ти казал и ще кажеш ей прав беше оня задник ... няма да стане щото след седмица ще си забравил за тая тема :)
та карай да върви ... може пък и те духне вятъра на чейнджа и да се поосвестиш :) и да не земеш сега да ме псуваш :) просто казвам какво мисля :twisted::twisted::twisted:
пу чи съм станал любезен напоследък - надявам се да го оцените :)
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Ама вие продължавате да "серете".
Един работник взема заплата.
Заплатата се определя от управителя или от ръководителя на екипа.
Заплатата се определя на база на търсенето и предлагането на работна ръка.

Ако някой е недоволен от заплатата си, винаги има опция да се издигне чрез професионално развитие. Или както беше споменал някой - информацията е по важна от парите. Имаш ли шанс за развитие - имаш шанс за повишение (естествено трабва ти информация как да го направиш, която идва с опита и креативността).

Разбира се има и друг вариант ако не си доволен от заплатата - отиваш при шефа, казваш му "шефе, дай да станем съдружници, делим приходи, разходи, риск и всичко". Ако шефчето се навие, прави се оценка на текущото състояние на фирмата, плащаш му половината фирма, и от тук нататък инвестираш с него, плащаш заплати и прибираш голямата пара (ако остане нещо).

Така че не виждам никакъв проблем с работниците и работодателите. Всеки има избор, следователно единствения проблем може да е от погрешно взет избор. И на мене не ми харесва че имам само две ръце, ама се старая да оптимизирам работния процес и да давам всичко от себе си, така и работниците се учат на нещо конструктивно и работата върви. Ако седна да пиша фермани по форумите, че не мога да си свърша работата щото имам само две ръце - нито ще си свърша работата, нито някой ще ми помогне. Общо взето си пилеете времето на вятъра. А то е най важното.
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

За да има желание човек да научи нещо точно от теб и твоята фирма, а не от твоя конкурент в бранша или от друг бранш трябва да са налици редица предпоставки.

Че то мерака бързо се пали, но и бързо огасва а огън само с шума се не пали и се не подържа иска си борови клонки за запалване и дебел пън за да гори през цялата нощ.

Кои ще бъдат твоите борови клонки и дебелия пън или разчиташ този Диамант случайно да попадне при теб или сам да те намери.

А ако в България бизнес е мръсна дума това е така защото тук "Бизнес" ако въобще го има, означава едно нещо а в Германия съвсем друго.

Ако дойдеш да го развиваш тук ще разбереш за какво говоря
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Абе общо взето, няма лошо да поработиш в началото за малко пари, стига да знаеш че по тоя начин ще натрупаш ценния опит. Щото заради тоя ценен опит после ще седиш на криво, дето вика gangster :)

Мене в началото никой не искаше да ме вземе на работа, макар и да се имах за голям умник. Та се навих накрая да бачкам 2 години едва ли не за без пари, само защото работата във фирмата беше много сериозна и се учеше много.
После като смених работата, заваляха офертите и заплатата ми скочи почти 4 пъти, до голяма степен заради опита ми от там.

А до преди това само ме правеха на маймуна разни пишлигари. Отивам в едно ISP на интервю, един ми гледа CV-то и вика - къде си ги учил тия неща?
Аз му викам - еми сам, понеже ми е хоби и така
И тоя ми се изсмя едно скрито и вика - съжалявам ама в момента неможем да обучаваме хора... няма тестове, няма нищо. Селтак :D
 
Последно редактирано:
От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

АКО ЗНАЕШ КАКВИ ПРОСТОТИИ НАГОВОРИ ЩЕ СИ ИЗТРИЕШ ПОСТА ПОСЛЕ ЩЕ СИ СМЕНИШ ИП-ТО И ЩЕ ВЛИЗАШ ВЕЧЕ ПРЕЗ ДРУГ НИК ..
НО СРАМЪТ ОТ НАПИСАНОТО ЩЕ ТЕ ПРЕСЛЕДВА ДОЖИВОТ :)

Много ме е срам и вече си смених IP-то и ника та чак се изчервих.

Аз съм чел доста от твоите мисли във форума и ти се възхищавам време беше и ти да ми се възхитиш

Срамувам се баче, но не от твоята оценка а от това как си позволих да падна до това ниво точно ти да ми даваш акъл и да ме оценяваш пък дори и ти отговорих.

Време е да се спасявам и да хода да хапна нещо

PS

Не се заяждам и не те познавам:twisted:
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

За да има желание човек да научи нещо точно от теб и твоята фирма, а не от твоя конкурент в бранша или от друг бранш трябва да са налици редица предпоставки.

Че то мерака бързо се пали, но и бързо огасва а огън само с шума се не пали и се не подържа иска си борови клонки за запалване и дебел пън за да гори през цялата нощ.

Кои ще бъдат твоите борови клонки и дебелия пън или разчиташ този Диамант случайно да попадне при теб или сам да те намери.

А ако в България бизнес е мръсна дума това е така защото тук "Бизнес" ако въобще го има, означава едно нещо а в Германия съвсем друго.

Ако дойдеш да го развиваш тук ще разбереш за какво говоря

Виж момче, личи си че нямаш опит и че мислиш като пъпчив тинейджър (без да се обиждаш).
В процеса на подбор на кадри не се вземат тези които имат голям мерак за работа и не знаят как се работи. Мерака бързо гасне ако човека е несериозен. А оформянето на характера зависи от родителите и образованието. Аз тука нямам нищо общо. Естествено в процеса на работа и изпитателния срок се дават насоки и материали за преквалификация според спецификата на работата, ама това с характера си е работа на родителите. Аз не съм баща нито майка за да уча някой как да бъде сериозен, как да си настоява на работата и да държи на екипа. Така че такива филми "мерака гасне", няма. Ако гасне мерака, човека си заминава. Никой не ще работници които не се развиват и само си клатят оная работа за да мине деня.

Точно тук си развивам бизнеса, боровите клонки дебелеят всеки изминал месец и джобовете им са пълни. Ако клонката си стои клонка умира. Това е закона на бизнеса. Никой няма да ти даде заплата само защото работиш. Работодателя иска ефективност. То и аз мога да "работя" 8 часа и нищо да не съм свършил и после да рева че съм си изгубил времето и искам еди какви си пари. Затова работника си е виновен изцяло за резултатие на работното място.

Айде със здраве и успех в бизнеса.
 
Последно редактирано:
От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

В процеса на подбор на кадри не се вземат тези които имат голям мерак за работа и не знаят как се работи. Мерака бързо гасне ако човека е несериозен. А оформянето на характера зависи от родителите и образованието. Аз тука нямам нищо общо. Естествено в процеса на работа и изпитателния срок се дават насоки и материали за преквалификация според спецификата на работата, ама това с характера си е работа на родителите. Аз не съм баща нито майка за да уча някой как да бъде сериозен, как да си настоява на работата и да държи на екипа. Така че такива филми "мерака гасне", няма. Ако гасне мерака, човека си заминава. Никой не ще работници които не се развиват и само си клатят оная работа за да мине деня.

Точно тук си развивам бизнеса, боровите клонки дебелеят всеки изминал месец и джобовете им са пълни. Ако клонката си стои клонка умира. Това е закона на бизнеса. Никой няма да ти даде заплата само защото работиш. Работодателя иска ефективност. То и аз мога да "работя" 8 часа и нищо да не съм свършил и после да рева че съм си изгубил времето и искам еди какви си пари. Затова работника си е виновен изцяло за резултатие на работното място.

Айде със здраве и успех в бизнеса.

Евала за поста баце, имаш репутацийка от мен :D
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Всички сте с розовите очила днес май като ви чета коментарите. :mrgreen:

Не знам как е в София, но в страна положението е коренно различно (дето има един лаф България не е София). Бизнеса запада, печалбите намаляват, безработица и фалирали фирми бол. София е доста голям град, голяма част от бизнеса е съсредоточен там и потреблението е по-голямо и затова предполагам ситуацията е по-различна.

В страна и в малките градове заплата от 1000 лв. само на картинка могат да я видят хората. Във Варна като гледам как се срина бизнеса, положените хич не е розово.

Слезте малко на земята с 2к заплати. Само фирми, които изнасят продукция в момента могат да си го позволят,а те на са много (а и IT сферата може би). :)
 
Последно редактирано:
От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Слезте малко на земята с 2к заплати. Само фирми, които изнасят продукция в момента могат да си го позволят,а те на са много (а и IT сферата може би). :)
Аз от друго не разбирам, и не съм от София. Не обичам големите градове.
 
От: От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Аз от друго не разбирам, и не съм от София. Не обичам големите градове.

От къде си какво бачкаш за 2к? :)

PS: Чекай да поясня: Питам не щото много ми интересува ами защото все се говореше за заплата на работник, нали не шеф, съдружник и т.н. От коментара който си подчертал предполагам се разбира, че има изключения(че домързя ме да го пиша) ама са много редки случаите. И 2к заплати обикновено се дават под масата :mrgreen:
 
Последно редактирано:
От: От: От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

От къде си какво бачкаш за 2к? :)

PS: Чекай да поясня: Питам не щото много ми интересува ами защото все се говореше за заплата на работник, нали не шеф, съдружник и т.н. От коментара който си подчертал предполагам се разбира, че има изключения(че домързя ме да го пиша) ама са много редки случаите. И 2к заплати обикновено се дават под масата :mrgreen:
Не е тука мястото за такива обяснения. Ако толкова ти е интересно драсни едно ЛС. Няма нищо под масата.
 
От: От: От: От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Не е тука мястото за такива обяснения. Ако толкова ти е интересно драсни едно ЛС. Няма нищо под масата.

Нема нужда, малко нетактично беше от моя страна ама по инерция го написах и отиде. :mrgreen:

За масата имах предвид по принцип не за теб специално.
 
От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Баси яките flame wars сте си спретнали тука o_O

Някои хора нямат пари за хляб, а вие се караtе за каубои и индианци?

Не ви ли е срам или сте безработни и пишете глупости по форумите в стил на кой е-пеен mу е по-голям?

Като искаш голяма заплата отивай на Запад и стига си дрънкал простотии тука Никс.


Айде и аз изсрах еднo голямо и миризливо.

Лека :)
 
От: От: За Работницте, Работодателите и Работните места в БГ

Виж момче, личи си че нямаш опит и че мислиш като пъпчив тинейджър (без да се обиждаш).

Погледни Чичко личи си че имаш опит, но опит на друго вече ФЕРМЕНТИРАЛО поколение контингент на старческите домове, митингите на БКП(БСП) и катетърите (без да се обиждаш).

Запомни :

Мерака гасне не само когато човек е несериозен (което е вярно) но и в момента когато ЧОВЕК осъзнае че мерака му се използва от някой за ЛИЧНО облагодетелстване без този някой да си плати съответната цена не само в паричен и материален а в нравствен аспект (за Уважението на служителя който те храни ,колкото и и ти него идва реч ако не можеш да го разбереш).

И когато след първоначалните голи обещания момента на осъзнаване дойде съвсем естествено е че и "Работника" си заминава по собствено желание независимо дали ти харесва или не.

Знам че на някои днешни Мутро-Бизнесмени бивши Комунисти или техни потомци им трябват Сериозни хора да вършат Сериозна работа за ЖЪЛТИ стотинки, за да могат те да карат Сериозни коли и да живеят в Сериозни къщи. Само че старите хора като теб казват:

ЧУПИ СЕ КАЛЪПА, ЧАДО

А това по отношение на характера, образованието и родителите е абсолютно вярно, за което и благодаря на моите че ме направиха ЧОВЕК и особенно на дядо ми лека му пръст които казваше една позната ви мъдрост, но в пълния си вариант и на ушенце защото преди 10 ноември за такива думи вкарваха в Белене:

"ЗА ЛУДО РАБОТИ-ЗА ЛУДО НЕ СТОИ, НО РАБОТИ ЗА СЕБЕ СИ А СЛЕД ТОВА ЗА ДЪРЖАВАТА ИЛИ ЧОРБАДЖИЯТА".

Само тогава ще има силна ДЪРЖАВА от силни ХОРА и силен БИЗНЕС, когато си лично заинтересован от това.

Защото силните хора правят силната държава и силния бизнес а не обратнато.

PS

Такива са природните закони, колкото и на някои да не им харесва и да правят опити да ги променят.

За справка вижте Хаити и Чифуто-Хазарските съединени щати
 
Последно редактирано:

Горе